23. február 2024
Facebook
pondelok, 11 december 2023 20:00

Kuleba: Ak EÚ nedá súhlas na začatie rozhovorov o členstve Ukrajiny, bude to mať „ničivé následky“

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.12.2023 (SITA.sk) - Ak Európska rada neschváli začiatok oficiálnych rokovaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ), bude to mať pre krajinu „ničivé následky“.

Ekonomická podpora

Ako referuje web Kyiv Independent, v pondelok to povedal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Podľa neho by to v takom prípade bolo znamenie, že EÚ nedokáže splniť historické záväzky. Hlasovanie sa má uskutočniť počas tohtotýždňového samitu, na ktorom blok taktiež rozhodne o balíku ekonomickej podpory pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur.

Štyri zo siedmich kritérií

Výkonná zložka EÚ odporučila 8. novembra formálne začať rozhovory o členstve s Ukrajinou a Moldavskom. Kyjev, ktorý predložil prihlášku do EÚ vo februári minulého roka, splnil štyri zo siedmich kritérií potrebných na začatie rokovaní.

Jednomyseľný súhlas

Aby sa postúpilo k ďalšiemu kroku procesu, k oficiálnym rokovaniam o členstve, je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 27 členov. Objavili sa obavy, že Maďarsko môže Ukrajine zabrániť v začatí rokovaní. Maďarský premiér Viktor Orbán 18. novembra povedal, že je presvedčený, že rozhovory medzi EÚ a Ukrajinou o jej pristúpení by boli chybou, pretože Ukrajina je na „svetelné roky vzdialená“ od pripravenosti na členstvo.

Viac k témam: Maďarský premiér, pomoc Ukrajine, ukrajinské členstvo v EÚ, Vstup Ukrajiny do EÚ
Zdroj: SITA.sk - Kuleba: Ak EÚ nedá súhlas na začatie rozhovorov o členstve Ukrajiny, bude to mať „ničivé následky“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 28 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner