27. máj 2020
Facebook

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Silvia Záhradníková, ktorá v roku 2001 bez dokladov vo veku 16 rokov odišla z domu v okrese Nové Zámky, po rokoch údajne kontaktovala svoju matku. Ako ďalej uvádza na sociálnej sieti Policajný zbor SR, matka nezvestnej telefonický kontakt s dcérou, ktorý sa podľa nej uskutočnil približne pred mesiacom, ohlásila na linku 158.

Hlas v telefóne patril dcére

„Matka nezvestnej osoby sa vyjadrila, že je presvedčená o tom, že hlas v telefóne, ktorý ju pred časom kontaktoval, patrí jej dcére. To, že má ísť práve o ňu, majú podľa matky dokladať aj dve zaslané fotografie, ktoré z diaľky zachytávajú dospelú ženu,“ uvádza v tejto súvislosti polícia. Zároveň informuje, že prostredníctvom sociálnej site kontaktovala políciu aj tretia osoba, ktorá poskytla ďalšie informácie. Tie by mohli dopomôcť k vypátraniu nezvestnej, dnes 35-ročnej ženy.

Odmietla sa nahlásiť na polícii v Španielsku

„Osoba, ktorá o sebe tvrdí, že je Silvia Záhradníková, bola telefonicky kontaktovaná Policajným zborom SR (číslo poskytla jej matka), pričom jej boli poskytnuté všetky relevantné informácie, ktoré by mohli viesť k zrušeniu pátrania po jej osobe po 19 rokoch. Nateraz, z neznámych dôvodov, odmietla možnosť ísť osobne na najbližší policajný útvar v Španielsku, kde by sa mala nachádzať, čím by došlo k overeniu jej totožnosti a stiahnutiu pátrania,“ uvádza polícia. Doplnila, že vo veci kontaktovali svojho zahraničného partnera v Španielsku so žiadosťou o vykonanie previerky osoby.

Ide o najdlhšie nezvestné osoby

„Silvia Záhradníková je tak naďalej najdlhšie nezvestnou osobou, ktorá sa stratila ako neplnoletá. V historickom prehľade pátrania Policajného zboru SR existujú prípady, keď sa mladistvá/maloletá osoba nikdy nenašla, avšak spravidla po 20 rokoch je pátranie formálne ukončené a súd ju môže vyhlásiť za mŕtvu, čo však na druhej strane neznamená, že polícia nepracuje s poznatkami, ktoré by viedli k jej vypátraniu aj po viac ako dvoch desaťročiach,“ vysvetlila polícia. V roku 2001, dva mesiace po svojom odchode z domu, mladá žena svojej matke telefonicky oznámila, že sa nachádza v Španielsku so svojím priateľom bez ďalších podrobností.

Ako sa dostala do zahraničia nie je jasné

„To, ako sa dostala do Španielska bez dokladov v čase existencie hraničných kontrol, nie je nateraz známe. Policajný zbor vykonával nasledujúce roky previerky na území SR, ako aj v zahraničí s pomocou zahraničných partnerov, avšak bez výsledku,“ uviedla polícia. Policajný zbor v tejto súvislosti pripomína, že nezvestnosť osôb majú občania právo nahlasovať polícii okamžite, nemusia čakať 24 hodín, ako je to zaužívané v niektorých filmoch. „Polícii je následne nutné poskytnúť čo najviac informácií o nezvestnej osobe: o poslednom mieste jej pobytu, o jej záujmoch, o okruhu jej priateľov a známych, o jej problémoch, o jej oblečení a podobne,“ dodali policajti.

Viac k témam: nezvestná osoba, pátranie
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena, ktorá bola devätnásť rokov nezvestná, zavolala svojej matke zo Španielska © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Je predčasné, ak nie nezodpovedné, hovoriť o úplnom uvoľňovaní hraníc. Na stredajšej tlačovej konferencii na Úrade vlády SR to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS).

Medzi opatreniami je potrebný odstup

V tejto súvislosti je podľa neho na mieste obozretnosť. Ako vysvetlil, medzi jednotlivými krokmi je potrebné mať istý odstup, aby sa vyhodnotilo, ako sa uvoľňujúce opatrenia prejavujú na epidemiologickej situácii na Slovensku.

Viac o téme: Koronavírus

„Je predčasné, ak nie nezodpovedné, dnes povedať nejaký fixný dátum, napríklad v polovici júna, že to všetko uvoľníme, lebo medzitým môže byť naozaj ešte nejaký vývoj. Všetko, čo robíme je kombináciou komfortu a možnosti cestovania občanov so zámerom chrániť ich zdravie,“ uviedol Korčok. Zároveň priblížil, že cez hraničný prechod Šahy prešlo do Maďarska v stredu ráno tisíc slovenských občanov. Teraz majú 48 hodín na to, aby sa vrátili na Slovensko, keď nechcú absolvovať povinnú karanténu.

Musia mať pri sebe formulár

„V tejto súvislosti by som chcel apelovať na občanov, že je ich povinnosťou mať pri sebe pri prekračovaní hraníc formulár, ktorý policajti opečiatkujú, a tak skontrolujú, či bolo pri návrate dodržaných tých 48 hodín,“ dodal šéf rezortu diplomacie. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii z 25. mája predstavil ďalšiu fázu uvoľňovania opatrení, na základe ktorej platí, že ak občan, ktorý má na Slovensku prechodný alebo trvalý pobyt, odíde do Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Nemecka, Švajčiarska, Slovinska a vráti sa späť na Slovensko do 48 hodín, nebude musieť mať so sebou negatívny test na Covid-19 ani absolvovať 14-dňovú povinnú karanténu. Predtým to bolo možné do 24 hodín.

Viac k témam: Koronavírus, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Hranice s Maďarskom prekročilo tisíc Slovákov, podľa Korčoka majú 48 hodín na návrat bez karantény © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky bude upravovať materiálovú skladbu a zabezpečenie pohotovostných zásob. V stredu o tom rozhodla vláda.

Viac o téme: Koronavírus

Pohotovostné zásoby sú jedným z troch druhov štátnych hmotných rezerv, predstavujú vybrané základné komodity určené na okamžitú a bezodplatnú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľov postihnutých krízovou situáciou, mimoriadnou udalosťou alebo III. stupňom povodňovej aktivity. Materiál vypracovali Štátne rezervy v súčinnosti s Ministerstvom zdravotníctva SR na základe odporúčaní Permanentného krízového štábu. "Cieľové stavy zdravotníckych pomôcok predstavujú množstvo materiálu na dobu 60 dní," uvádza sa v dokumente.

Zabezpečenie pohotovostných zásob

Hlavným cieľom je pritom upraviť a zabezpečiť pohotovostné zásoby tak, aby spĺňali súčasné požiadavky orgánov krízového riadenia, prostredníctvom aktualizácie pohotovostných zásob – zdravotníckych pomôcok, čím sa zároveň zlepší ochrana zdravia obyvateľstva SR nielen v súvislosti s koronavírusom (COVID-19), ale aj s inými ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť pandémiu. "Schválením predkladaného materiálu a následnou realizáciou tohto návrhu sa dosiahne posilnenie materiálovej základne pohotovostných zásob zodpovedajúcej súčasným požiadavkám súvisiacich s koronavírusom, ale aj s rôznymi ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť pandémiu," konštatuje sa v dokumente.

Refundácia z európskych fondov

Tvorba a doplnenie pohotovostných zásob bude zabezpečená z rozpočtovej kapitoly Správy štátnych hmotných rezerv SR. Materiál nezaväzuje vládu k povinnosti vyčleniť kapitálové finančné prostriedky do rozpočtovej kapitoly úradu. Výdavky na nákup zdravotníckych pomôcok budú refundované z prostriedkov európskych štrukturálnych a investičných fondov v rámci opatrení prijatých Európskou komisiou na boj s koronakrízou a na zmiernenie jej ekonomických dopadov.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, Koronavírus, krízový štáb, mimoriadna situácia, Štátne hmotné rezervy
Zdroj: Webnoviny.sk - Štátne hmotné rezervy zmenia skladbu pohotovostných zásob, musia spĺňať požiadavky krízových orgánov © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Kuriózny prípad riešili policajti v okrese Kežmarok. V Huncovciach sa do miestnej cukrárne vlámal zlodej. Zo zásuviek zobral peniaze a dal si ich do vreciek nohavíc. Mince, ktoré sa mu tam už nezmestili, držal v ruke. Na úteku mu však mince postupne vypadávali z rúk a značili cestičku. Ako informovala prešovská krajská polícia, aj na základe tohto dôkazu zlodeja v krátkom čase vypátrali. Z krádeže je už obvinený 41-ročný muž. Škody po nevítanej návšteve vyčíslil majiteľ cukrárne na tisíc eur.

Viac k témam: krádež, zlodej
Zdroj: Webnoviny.sk - Zlodej ukradnuté mince strácal po ceste a značil cestičku, polícia ho rýchlo vypátrala © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda zaviazala podpredsedu parlamentu, aby zanalyzoval zmluvy medzi SR a spoločnosťou Národný futbalový štadión (NFŠ). Zamerať sa má na právne vzťahy súvisiace s výstavbou športovej infraštruktúry a podkladov smerujúcich k ich uzatvoreniu.

Dodatok o budúcej kúpnej zmluve

Uzniesol sa na tom na stredajšom rokovaní vládny kabinet Igora Matoviča (OĽaNO). Podpredseda by sa mal zamerať aj na výstupy poradenských spoločností. „V nadväznosti na vykonanú analýzu v spolupráci s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu, predložiť na rokovanie vlády SR návrh alternatív ďalšieho postupu v súvislosti s NFŠ,“ približuje materiál. Podľa neho ministerstvo nemôže o štadióne rozhodovať samostatne. Ministerstvo predložilo vláde materiál z dôvodu pochybností týkajúcich sa dodatku k zmluve o budúcej kúpnej zmluve z 10. mája 2016, ktorú podpísal bývalý minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS).

Suma sa zvýšila

V nej sa zaviazal odkúpiť NFŠ po jeho dobudovaní, ak sa tak rozhodne investor. Koncom januára bývala vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na štadión. Podľa nej sa cena zvýšila na vyše 98 miliónov eur. Suma je tak vyššia o viac než 23 miliónov eur. Začiatkom februára sa vtedy nezaradená poslankyňa a dnes podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu SR Veronika Remišová (Za ľudí) rozhodla podať trestné oznámenie v súvislosti s NFŠ. Od bývalej ministerky školstva Martiny Lubyovej (SNS) žiadala, aby tesne pred voľbami nepodpisovala žiadne dodatky k zmluve.

Viac k témam: Národný futbalový štadión v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Zmluva s Národným futbalovým štadiónom prejde analýzou, ministerstvo pochybuje o dodatku © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Kolektívne orgány športových organizácií budú môcť v čase krízovej situácie hlasovať v listinnej či elektronickej podobe, aj keď im to nevyplýva zo stanov. Je to jedna zo zmien, ktorú zavádza návrh zákona z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ten na svojom stredajšom zasadnutí schválila vláda. Odobrila tiež v tejto súvislosti skrátené legislatívne konanie.

Možnosť elektronického hlasovania

Právna úprava, ktorú preložilo ministerstvo, sa zameriava v súvislosti s mimoriadnou situáciou na možnosť hlasovania v listinnej či elektronickej podobe kolektívnych orgánov športových organizácií. Uvedené orgány môžu zasadnúť aj pomocou videokonferencie či iných prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie. Úprava im to umožní aj vtedy, keď to nebude vyplývať z ich vnútorných stanov či predpisov.

Prerokovanie výročnej správy

Úprava zároveň rieši aj zmenu povinností pri prerokúvaní účtovnej závierky a výročnej správy športových organizácií. Tie môžu uložiť a zverejniť bez prerokovania najvyšším orgánom športovej organizácie. „Najvyšší orgán športovej organizácie prerokuje výročnú správu do uplynutia posledného dňa tretieho kalendárneho mesiaca po skončení krízovej situácie,“ uvádza sa v materiáli predloženom na vládu.

Ministerstvo poskytne športovcom príspevok

Ministerstvo v materiáli rieši aj financie na jednotlivé roky. Pri rátaní sumy príspevku uznanému športu na rok 2021 sa podľa neho použijú vypočítané podiely uznaných športov na rok 2020. V prípade uznaného športu, v ktorom sa súťaží vo viacerých odvetviach či kategóriach, sa pri výpočte na rok 2023 použije podiel pri výpočte uznaného športu na rok 2022. „Ministerstvo školstva poskytne v roku 2021 príspevok športovcom podľa zoznamu športovcov top tímu v roku 2020 vo výške príspevku poskytnutého príslušnému športovcovi v roku 2020, ak športovec bude športovým reprezentantom aj v roku 2021,“ priblížilo vo svojom materiáli.

Pomoc pre kluby a trénerov

Štátny tajomník rezortu školstva Ivan Husár na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR povedal, že predmetná novela zákona pojednáva o technických veciach, ktoré sužujú športové zväzy. „Pomôže mládežníckym trénerom a klubom sanovať straty, ktoré v dôsledku koronakrízy majú," uviedol Husár. Dodal, že novela zákona bude predložená do Národnej rady SR v rámci schôdze, ktorá sa začína v stredu 3. júna.

Viac k témam: elektronické hlasovanie, finančný príspevok, návrh zákona, videohovory, výročná správa
Zdroj: Webnoviny.sk - Športové organizácie budú môcť počas krízovej situácie hlasovať elektronicky, vláda schválila návrh zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Na podporu výskumu či vývoja súvisiacich s ochorením Covid-19 vyčlení Slovensko osem miliónov eur. Vyplýva to z návrhu programu Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) na zvládnutie pandémie koronavírusu a jej dopadov, ktorý dnes schválil vládny kabinet. Projekty by mali trvať maximálne 18 mesiacov a ich podpora je naplánovaná na roky 2020 a 2021.

Viac o téme: Koronavírus

Na každý rok sa vyčlenia štyri milióny eur, pričom jeden projekt môže získať 400-tisíc eur. Materiál prešiel skráteným medzirezortným pripomienkovým konaním od 30. apríla do 7. mája. „Na základe verejnej výzvy agentúry a po schválení vybraných projektov bude žiadateľom poskytovaná účelová finančná podpora,“ uvádza sa v návrhu, ktorý predložil minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Prostriedky na organizáciu programu budú zabezpečené v limitoch rozpočtu APVV na roky 2020 a 2021.

Podpora výskumu súvisiaceho s Covid-19

Predložený materiál približuje, že základným cieľom programu bude podpora výskumu a vývoja súvisiacich s ochorením Covid-19. Môže sem patriť výskum a vývoj liekov, vakcín, ich medziproduktov a liečby ochorenia. Taktiež účinných farmaceutických zložiek a surovín, zdravotníckych pomôcok či nemocničného a zdravotníckeho vybavenia, kam sa radia aj pľúcne ventilátory a ochranné odevy a vybavenia. Patria sem tiež diagnostické nástroje, dezinfekčné prostriedky, ich medziprodukty a chemické suroviny potrebné na ich výrobu či nástroje na zber a spracovanie údajov. APVV bude pri výstupoch a prínosoch sledovať z merateľných ukazovateľov napríklad nové diagnostické a terapeutické postupy, medzinárodnú spoluprácu či nárast počtu nových a inovovaných technológií a zariadení. Taktiež bude sledovať publikačnú činnosť či citácie, zvýšenie počtu inovácií procesov a služieb aj nárast počtu vytvorených biologických materiálov.

Výskum a veda dostanú viac pozornosti

Štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu a výskum Ľudovít Paulis na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR povedal, že podpora vedy a výskumu nebola v predchádzajúcom období prioritizovaná a konkretizovaná. Je preto rád, že bol schválený na vláde program, ktorý podporí projekty naprieč všetkými oblasťami vedy a výskumu. „Schválením tohto programu tu budeme mať štandardný nástroj. Je to znakom toho, že veda a výskum sa dostanú do väčšej pozornosti," povedal Paulis. Keď bude tento program úspešný, tak bude podľa jeho slov najdynamickejší a najflexibelnejší v histórii APVV. „Otestujeme si aj ďalšie možnosti, ako sa dá grantová podpora realizovať. Chceme, aby bola tá podpora transparentnejšia a aby sa dôraz kládol viac na vecné, ako na formálne hodnotenie. Je to cesta k tomu, aby veda výskum hrala čoraz dôležitejšiu úlohu aj v celkovej ekonomickej aktivite na Slovensku," dodal štátny tajomník.

Viac k témam: Agentúra na podporu výskumu a vývoja, COVID-19, Koronavírus, výskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko vyčlení osem miliónov na podporu výskumu, zameriavať sa bude na ochorenie Covid-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo obrany SR do leta nevyberie dodávateľa viacúčelových taktických vozidiel 4x4. Vláda totiž na svojom stredajšom zasadnutí zrušila úlohu, ktorou rezort poverila začiatkom roka 2019. Dôvodom zrušenia zámeru vybrať dodávateľa vozidiel je, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pozastavil obstarávanie transportérov. Dôvodom je, že chce preskúmať úkony rezortu obrany pred uzavretím zmluvy na ich dodávku. „V súčasnej dobe Ministerstvo obrany SR prehodnocuje potrebu zabezpečenia jednotiek Ozbrojených síl SR predmetnými vozidlami vzhľadom na plnenie dlhodobého a programového plánu ministerstva obrany SR," uvádza v tejto súvislosti rezort obrany.

Obstarávanie radarov

Vláda ministerstvu tiež ešte v roku 2018 zadala úlohu začať proces obstarávania novej rádiolokačnej techniky. Zabezpečiť sa konkrétne mali radary stredného, malého aj blízkeho dosahu. Podľa stredajšieho rozhodnutia vlády má však ministerstvo predložiť na rokovanie kabinetu zatiaľ len „návrh riešenia medzivládnej dohody na realizáciu obmeny rádiolokačnej techniky stredného, malého a blízkeho dosahu s bližšie špecifikovanými technickými parametrami jednotlivých druhov rádiolokátorov na základe potrieb ozbrojených síl SR a s časovým plánom ich obstarania". Urobiť tak má do konca decembra tohto roku. „V súčasnej dobe Ministerstvo obrany SR prehodnocuje uvedený materiál a pripravuje nové riešenie vzhľadom na plnenie dlhodobého a programového plánu v oblasti obmeny rádiolokačnej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR," dodal rezort obrany.

Navrhli aj celkové zrušenia zákazky

Tender na nákup vyše 400 kusov viacúčelových taktických vozidiel 4x4 za 321 miliónov eur vyhlásil rezort obrany v júni 2019 počas pôsobenia Petra Gajdoša (SNS). Hneď v nasledujúcom mesiaci ÚVO zákazku pozastavil, aby v decembri nariadil jej celkové zrušenie. V prípade radarov je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) najväčším problémom ich aktuálna životnosť. „Sú najväčším problém v ozbrojených silách. Ostal nám jeden jediný a budúci rok mu končí životnosť,“ povedal koncom apríla. Dodal tiež vtedy, že bude informovať krajiny, ktoré sa zúčastnili medzinárodnej súťaže, o možnosti poslať ešte jednu ponuku a že na základe nich sa neskôr rozhodne.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), obranné vozidlo, verejné obstarávanie, viacúčelové vozidlo
Zdroj: Webnoviny.sk - Dodávateľa taktických vozidiel 4×4 do leta nevyberú, ÚVO pozastavil obstarávanie transportérov © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - V rámci projektu "Od začiatku v dobrých rukách" prerozdelil diskontný reťazec už 300 000 €. Silné príbehy plné zázrakov, aj tak by sa dal popísať projekt "Od začiatku v dobrých rukách", v rámci ktorého pomáhajú zákazníci Lidla vážne chorým deťom. Diskont sa v roku 2018 rozhodol podať pomocnú ruku malým bojovníkom, ktorí od svojich prvých okamihov bojujú o to najcennejšie, o svoje zdravie. Sto príbehov, tristotisíc eur a predovšetkým obrovské množstvo nádeje, projekt "Od začiatku v dobrých rukách" dosiahol úžasný míľnik. "Keď sme pred dvoma rokmi projekt spúšťali, hovorili sme si, že ak dokážeme pomôcť aspoň niekoľkým deťom, bude to stáť za to. Je skvelé, že sa nám podarilo spolu s našimi zákazníkmi napísať už sto príbehov," povedal Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie v Lidli. Lidl garantuje dôkladné posúdenie každej prijatej žiadosti a pomoc poskytuje deťom podľa ich špecifických potrieb. Ako vyzerá projekt v číslach?

  • 100 príbehov
  • 80 detí absolvovalo vďaka projektu rehabilitácie či terapie
  • 39 detí dostalo špeciálne zdravotné pomôcky
  • 14 rodín získalo palivovú kartu
  • 3 rodiny dostali príspevok na nové auto
  • 2 deti dostali špeciálne lieky
  • 2 deti dostali príspevok na operáciu vo Viedni
  • 1 dieťa dostalo špeciálne vycvičeného psíka
  • 1 rodine sme opravili strechu na dome
V rámci projektu "Od začiatku v dobrých rukách" venuje Lidl 10 centov za každé predané balenie plienok vlastnej značky Lupilu na pomoc rodinám s vážne chorými deťmi vo veku do 3 rokov. Všetky informácie o projekte, príbehy podporených detí a prihlasovací formulár nájdete na www.spolocenskazodpovednost.sk. Okrem spomenutého projektu pomáha Lidl chorým deťom aj v rámci projektu "Dobré rozprávky". Už päť rokov venuje diskont všetkým slovenským pôrodniciam, ktoré umožňujú bezplatný pôrod, život zachraňujúce prístroje pre novorodencov. Počas piatich rokov získali slovenské nemocnice prístroje v celkovej hodnote takmer 4 500 000 €. Informačný servis

Viac k témam: Lidl, Od začiatku v dobrých rukách, PR
Zdroj: Webnoviny.sk - Vďaka zákazníkom Lidla sa napísalo sto príbehov pomoci vážne chorým deťom © SITA Všetky práva vyhradené.

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Približne 15-tisíc nezamestnaných, ktorí v súčasnosti dostávajú dávku v nezamestnanosti, bude túto dávku pre pokračujúcu koronakrízu poberať ďalší mesiac. Vláda totiž v stredu schválila novelizáciu nariadenia o predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19. Opatrenie sa týka nezamestnaných, ktorým v čase krízovej situácie uplynie predĺžené podporné obdobie.

Viac o téme: Koronavírus

"Ide o zmiernenie negatívnych dopadov na poberateľov dávky v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku pretrvávajúcej krízovej situácie a s tým súvisiacej situácie na trhu práce nevedia nájsť prácu," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Sociálna poisťovňa vyplatí viac dávok

Predĺženie poberania nezamestnaneckej dávky o ďalší mesiac si má z rozpočtu Sociálnej poisťovne vyžiadať 7,8 milióna eur. "Pri kvantifikácii sa vychádza z predpokladu, že krízová situácia v súvislosti s pandémiou Covid-19 sa skončí 30. júna 2020 a z tohto dôvodu sa predmetné nariadenie dotkne iba osôb, ktorým zanikol pôvodný 6-mesačný nárok na dávku v nezamestnanosti počas pandémie v marci, resp. apríli 2020," upozornil rezort práce a sociálnych vecí. V porovnaní so súčasným právnym stavom by mala Sociálna poisťovňa vyplatiť približne o 14,8-tisíca dávok v nezamestnanosti viac s priemernou mesačnou výškou približne 524,40 eura.

Novela zákona o sociálnom poistení

Nezamestnaným, ktorí prestali dostávať dávku v nezamestnanosti po 12. marci tohto roka, sa už dvakrát obdobie poberania dávky o jeden mesiac predĺžilo. Prvýkrát sa tak stalo novelou zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament začiatkom apríla. Uchádzačom o prácu sa predĺžilo pôvodne polročné obdobie poberania dávky v nezamestnanosti na sedemmesačné od 4. apríla tohto roka. Ak nezamestnanému obdobie poberania dávky v nezamestnanosti uplynulo napríklad 16. marca tohto roka, Sociálna poisťovňa mu priznala predĺženie podporného obdobia od 4. apríla tohto roka do 3. mája tohto roka. Druhý raz sa obdobie poberania dávky v nezamestnanosti predĺžilo o ďalší mesiac nariadením, ktoré schválila vláda koncom apríla tohto roka.

Viac k témam: COVID-19, dávky v nezamestnanosti, koronakríza, Koronavírus, nezamestnanosť, sociálne dávky
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektorí nezamestnaní budú pre koronakrízu poberať dávku o mesiac dlhšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4120

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner