25. júl 2021
Facebook
streda, 20 december 2017 17:00

V Leopoldove nájde prácu viac ako sto ľudí, postavia závod na výrobu bioetanolu druhej generácie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) - Na Slovensku vyrastie prevádzka na výrobu bioetanolu druhej generácie za 180 miliónov eur. V Leopoldove ju plánuje postaviť slovenský producent bioetanolu Enviral. Výstavba leopoldovského závodu sa začne v prvom kvartáli budúceho roku a v roku 2020 už bude pokusne vyrábať. Prevádzka zamestná priamo viac ako sto ľudí a nepriamo ďalšiu stovku v agrosektore. Vďaka spracovaniu prebytočnej slamy od slovenských dodávateľov bude využívať domáce obnoviteľné zdroje. Plánovaná ročná výrobná kapacita je 50-tisíc ton bioetanolu.

Vyžaduje najmodernejšie technológie

Spoločnosť Enviral, ktorá patrí do skupiny Envien Group, sa na jeseň tohto roku dohodla so švajčiarskou chemickou spoločnosťou Clariant na zakúpení inovatívnej technológie na výrobu celulózového biopaliva. Odporúčame:
Okres Revúca dostane od vlády milión eur navyše, Fico apeluje na vytváranie pracovných miest „Výroba je náročný proces, ktorý vyžaduje najmodernejšie technológie na rozklad celulózy a následné získanie etanolu. Preto sme podpísali licenčnú zmluvu so švajčiarskou spoločnosťou o zakúpení patentovanej technológie na výrobu celulózového etanolu zo zvyškovej slamy na komerčnej báze,“ informoval generálny riaditeľ Envien Group Matej Sabol.

Zníženie emisíí skleníkových plynov

"Je to jej oficiálny vstup na trh a úspešné komerčné zhodnotenie tejto vysoko inovatívnej a udržateľnej technológie. Celulózový etanol má významný potenciál na zníženie emisií skleníkových plynov," dodal člen výkonného výboru spoločnosti Clariant Christian Kohlpaintner, podľa ktorého je slovenská prevádzka jednou z prvých v Európe, ktorá začne komerčne vyrábať pokročilé druhogeneračné biopalivá. Celulózový etanol je pokročilé udržateľné biopalivo s vysokou, viac než 90% úsporou emisií oxidu uhličitého oproti benzínu. Vyrába sa z poľnohospodárskych zvyškov, z časti obilnej slamy, ktorá neostáva na poliach.  

Viac k témam: Leopoldov, práca, závod na výrobu bioetanolu
Zdroj: Webnoviny.sk - V Leopoldove nájde prácu viac ako sto ľudí, postavia závod na výrobu bioetanolu druhej generácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 132 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner