25. júl 2021
Facebook
štvrtok, 21 december 2017 16:00

Novela o zdravotnej starostlivosti sťaží zamestnávanie a prehĺbi rozdiely, kritizuje OĽaNO a SaS

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) - Schválené pozmeňujúce návrhy k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorými sa zavádzajú doplnkové ordinačné hodiny, či zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa, prehĺbia regionálne rozdiely. Uviedol to vo štvrtkovej parlamentnej rozprave k vrátenej novele zákona poslanec za hnutie OĽaNO a člen parlamentného výboru Marek Krajčí. "Obávame sa, že zamestnávatelia budú teraz tlačiť svojich zamestnancov do živností, či iných foriem zamestnávania, eventuálne by mohli aj rušiť ich pracovné miesta," povedal.

SaS kritizuje legislatívny proces

Obsah aj legislatívny proces prijímania zdravotníckych zákonov kritizuje aj strana Sloboda a Solidarita. "V rámci novely zákona o zdravotnej starostlivosti prijal vládny zlepenec desiatky pozmeňujúcich návrhov. Som si istá, že kolegovia z vládnej koalície dodnes nevedia, kedy sa vlastne hlasovalo o 30-eurovej priamej platbe v doplnkových ordinačných hodinách za prácu ambulantných lekárov. Nevedeli, v ktorom z tých 92 pozmeňovákov sa hlasovalo o nízkej platbe za poistencov štátu. A kde sa hlasovalo o zrušení odpočítateľnej položky, a teda o zásadnom navýšení ceny práce,“ uviedla poslankyňa za SaS a členka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková. Odporúčame:
Novelu o zdravotnej starostlivosti prezident Kiska nepodpísal, odmieta jeden zásadný bod Podľa nej koaliční poslanci hlasovali za zvýšenie regionálnych rozdielov, za zdraženie zamestnávania práve v regiónoch, kde pracovné miesta ťažko vznikajú, a za skomplikovanie zamestnávania malým a stredným podnikom, ktoré budú mať výrazný problém prispôsobiť sa. "Odvodová odpočítateľná položka sa uplatňuje do výšky 570 eur, takže ide skutočne o najmenej zarábajúcich ľudí. Umožňuje zníženie nákladov pri tvorbe takýchto miest a zároveň zvyšuje príjem aj samotnému zamestnancovi. Nejde pritom o málo ľudí – pod hranicou 570 eur je pol milióna pracovných miest, 310-tisíc ľudí zarába minimálnu mzdu alebo ešte menej. Pýtali sme sa my a teraz sa pýta už aj prezident: Ako je možné, že opatrenie s takýmto dopadom prešlo cez parlament bez väčšej diskusie či poriadnych prepočtov?“ poznamenala Cigániková.

Zrušenie odpočítateľnej položky

Prezident SR Andrej Kiska nepodpísal novelu zákona o zdravotnej starostlivosti a vrátil ju do parlamentu na opätovné prerokovanie. Za problematické považuje hlava štátu zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa cez pozmeňujúci návrh. Odporúčame:
Nemocniciam Slovenska sa nepozdáva novela o neziskovkách, prezidentovi Kiskovi poslali výzvu Prijatie takej zásadnej zmeny, ktorej dopad je odhadovaný pre rok 2018 na 102,8 milióna eur, a to prostredníctvom schváleného pozmeňujúceho návrhu výboru, považuje Kiska za neodôvodnené a neprijateľné.

Mali iniciovať zmenu

Ak mal výbor národnej rady vôľu prijať legislatívnu zmenu v oblasti odvodov, mal podľa prezidenta z ústavy vyplývajúce právo takúto zmenu iniciovať. "V takom prípade by zároveň museli návrh sprevádzať doložky a posúdenia jeho vplyvov a podliehal by štandardným pravidlám troch čítaní. Forma pozmeňujúcich návrhov nemá slúžiť na uľahčenie si politickej práce vysvetľovania, presviedčania a získavania podpory pre nepopulárne návrhy. Mala by byť, naopak, nástrojom pre finálnu úpravu a odstránenie chýb, a teda nástrojom na zvyšovanie kvality zákonov," vysvetlil vo svojom odôvodnení prezident.

Viac k témam: Andrej Kiska, Jana Cigániková, Marek Krajčí, novela zákona, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Novela o zdravotnej starostlivosti sťaží zamestnávanie a prehĺbi rozdiely, kritizuje OĽaNO a SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 142 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner