25. júl 2021
Facebook
piatok, 05 júl 2019 16:00

Od júla Sociálna poisťovňa žiadateľom o penziu uzná aj roky odpracované v Japonsku

Written by 
Rate this item
(0 votes)

5.7.2019 (Webnoviny.sk) - Od začiatku júla tohto roka Sociálna poisťovňa pri žiadaní o dôchodok budúcim penzistom uzná aj obdobia, ktoré odpracovali v Japonsku. Umožní to zmluva medzi Slovenskou republikou a Japonskom o sociálnom zabezpečení, ktorá nadobudla platnosť 1. júla tohto roka. "Znamená to, že dôchodok zo Slovenskej republiky bude možné priznať aj tým poistencom, ktorí nezískali potrebné obdobie dôchodkového poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, teda napríklad 15 rokov na nárok na starobný dôchodok, ale podmienku získania potrebného obdobia dôchodkového poistenia splnia len po započítaní obdobia, v ktorom pracovali v Japonsku," informovala Sociálna poisťovňa.

Desiatky Slovákov pracujúcich v Japonsku

Táto zmluva tak môže pomôcť niekoľkým stovkám občanov Slovenska, keďže v čase rokovania o zmluve v októbri 2016 v Japonsku pracovalo približne 250 občanov Slovenska. Sociálna poisťovňa však bude vyplácať dôchodok iba v sume zodpovedajúcej obdobiu získanému podľa slovenských právnych predpisov. "Ak žijete na území Slovenskej republiky, je potrebné kontaktovať zamestnancov pobočky Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta vášho trvalého pobytu a uviesť, že ste pracovali v Japonsku," uviedla poisťovňa.

Zmluvu podpísali Richter a Jun Shimmi

Príslušný zamestnanec pobočky poisťovne pomôže nášmu občanovi pri vyplnení žiadosti o dôchodok z Japonska a túto žiadosť poisťovňa zašle príslušnej inštitúcii dôchodkového poistenia Japonska. "Ak žijete na území Japonska, je potrebné, aby ste pre podanie žiadosti o dôchodok kontaktovali príslušnú inštitúciu dôchodkového poistenia v Japonsku," dodáva poisťovňa. Zmluvu medzi Slovenskou republikou a Japonskom o sociálnom zabezpečení podpísali minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Japonska v SR J. E. Jun Shimmi ešte koncom januára 2017. V marci 2017 so zmluvou vyslovila súhlas Národná rada SR a koncom apríla 2017 ju ratifikoval vtedajší prezident SR Andrej Kiska.

Viac k témam: dôchodok, Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Od júla Sociálna poisťovňa žiadateľom o penziu uzná aj roky odpracované v Japonsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 89 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner