25. júl 2021
Facebook
pondelok, 23 november 2020 15:00

Zamestnanci s COVID-19 potvrdeným od zamestnávateľa už majú nárok na úrazový príplatok

Written by 
Rate this item
(0 votes)

23.11.2020 (Webnoviny.sk) - Od 21. novembra tohto roka majú nárok na úrazový príplatok zamestnanci, ktorí boli uznaní počas krízovej situácie za dočasne práceneschopných z dôvodu ochorenia COVID-19. V tlačovej správe na to upozornila Sociálna poisťovňa. Zamestnávateľ im musí potvrdiť, že ich ochorenie COVID-19 vzniklo pri práci, kde je preukázateľný kontakt s týmto ochorením alebo s infekčným materiálom ako súčasť plnenia pracovných úloh alebo pracovných činností. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša zmeny pri priznávaní úrazového príplatku, nadobudla účinnosť od 21. novembra tohto roka.

Nárok majú aj dobrovoľníci

Na úrazový príplatok majú po novom nárok aj dobrovoľníci, ktorí vykonávajú spoločensky významné činnosti súvisiace s výkonom protipandemických opatrení, v rámci ktorých sú vystavení významnému riziku nákazy. Právnická osoba, pre ktorú dobrovoľník vykonával činnosť, však musí potvrdiť, že ochorenie COVID-19 vzniklo pri činnosti, kde je preukázateľný kontakt s týmto ochorením alebo s infekčným materiálom ako súčasť plnenia tejto činnosti.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

To, či zamestnávateľ potvrdí poškodenému, ktorý je uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu ochorenia COVID-19, že toto ochorenie vzniklo vzhľadom na charakter jeho práce, je vo výlučnej kompetencii zodpovedného zamestnávateľa. "Táto právna úprava sa nevzťahuje na zamestnancov, ktorí majú diagnostikované len podozrenie na ochorenie COVID-19," upozornila poisťovňa.

Denná výška úrazového príplatku

Nárok na úrazový príplatok patrí poškodenému od prvého dňa nástupu na karanténnu dočasnú pracovnú neschopnosť, ak sa v nasledovných dňoch potvrdí testom prítomnosť ochorenia COVID-19, najskôr však dňom účinnosti novely zákona o sociálnom poistení. Tento nárok bude trvať až do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti z dôvodu ochorenia COVID-19. Denná výška úrazového príplatku predstavuje 25 % hrubého denného príjmu. Napríklad zamestnanec, ktorý má mesačný príjem 1 000 eur, bude mať dennú výšku úrazového príplatku približne 8,2192 eura. Spolu s nemocenským poskytovaným z tohto dôvodu bude teda dostávať približne 80 % čistého príjmu.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnanci s COVID-19 potvrdeným od zamestnávateľa už majú nárok na úrazový príplatok © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 22 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner