25. júl 2021
Facebook

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Hasiči v južnom Taliansku na viacerých miestach bojujú s lesnými požiarmi. Jeden z nich, pri Puglii, si vyžiadal aj jedného mŕtveho. Hasiči v sobotu informovali, že tri lietadlá nasadili na hasenie požiaru v Tortoli na Sardínii, kde tiež museli evakuovať pláž a niekoľko domov. Hasičské lietadlá pomáhajú aj s požiarom lesa v Puglii, neďaleko pláže a chráneného parku. Práve tam našli zhorené pozostatky.

Viac k témam: hasiči, lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Juh Talianska sužujú lesné požiare, hasiči nasadili do boja s ohňom lietadlá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Západ Grécka zasiahlo silné zemetrasenie, ktorého magnitúdo predbežne stanovili na 4,7. Podľa aténskeho Inštitútu geodynamiky udrelo o 18:08 miestneho času, asi 30 kilometrov severozápadne od mesta Agrinio, pričom otrasy vychádzali z hĺbky 28 kilometrov. Zatiaľ nehlásili žiadne škody ani obete. Grécko leží v seizmicky aktívnej oblasti a zemetrasenia s podobným magnitúdom sú tam časté.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Západnú časť Grécka zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdom 4,7 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Mierne silné zemetrasenie, ktoré v sobotu pred úsvitom zasiahlo juh Filipín, si vyžiadalo minimálne 25 zranených dedinčanov, poškodilo niekoľko domov, dva kostoly, verejný trh a hasičskú stanicu. Informujú o tom mieste úrady. Magnitúdo zemetrasenia, ktoré udrelo asi 7 kilometrov juhovýchodne od mesta Carrascal v provincii Surigao del Sur, bolo podľa Filipínskeho inštitútu vulkanológie a seizmológie 5,5. Cítiť ho bolo aj vo vzdialenejších provinciách. Podľa informácií miestnych úradov sa zrútil strop katolíckeho kostola v meste Carmen a ďalší kostol v meste Lanuza utrpel "vážne škody". V meste Carmen otrasy poškodili aj verejné trhovisko, v meste Madrid sa zase malá hasičská stanica zrútila na hasičské a policajné auto a škody zaznamenali aj na jednej menšej nemocnici.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zemetrasenie na juhu Filipín poškodilo domy, v kostole sa zrútil strop © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Búrka Barry, ktorá ohrozuje pobrežie americkej Louisiany, zosilnela na hurikán prvej kategórie. Národné hurikánové centrum informovalo, že vietor, ktorý Barryho sprevádza, dosiahol rýchlosť 120 kilometrov za hodinu. Vietor so silou hurikánu zaznamenali asi 75 kilometrov východne od centra búrky, ktoré sa nachádzalo 65 kilometrov južne od louisianského mesta Lafayette. Búrka sa pohybovala na severozápad rýchlosťou len 9 kilometrov za hodinu. V sobotu ráno bolo viac ako 60-tisíc domácností bez elektriny. Z najviac ohrozených oblastí už evakuovali tisícky ľudí. Na medzinárodnom letisku Louisa Armstronga v New Orleans zrušili všetky lety. Najľudnatejšie mesto Louisiany, New Orleans by sa malo vyhnúť priamemu úderu, pričom najviac ohrozená je oblasť viac na západ, neďaleko spomínaného mesta Lafayette. Meteorológovia varujú, že na niektorých miestach by mohlo spadnúť až 63,5 centimetra zrážok. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: búrka Barry, hurikán, hurikán Ba, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Búrka Barry ohrozuje pobrežie Louisiany, zosilnela na hurikán prvej kategórie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Z kazašského kozmodrómu Bajkonur vypustili teleskop Spektr-RG, ktorý je spoločným rusko-nemeckým projektom. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Teleskop by mal s dosiaľ nevídanou presnosťou mapovať röntgenové žiarenie vo vesmíre. Vedci dúfajú, že by im mohol poskytnúť nový pohľad na zrýchľujúce sa rozpínanie vesmíru. Mal by identifikovať aj množstvo nových zdrojov röntgenového žiarenia, ako sú napríklad obrovské čierne diery v centrách galaxií. Spektr-RG by mal počas svojej misie podľa očakávaní zaznamenať asi tri milióny supermasívnych čiernych dier. Jeho kľúčovým cieľom však bude skúmanie „temnej hmoty" a „temnej energie". Teleskop nesie na obežnú dráhu raketa Proton. Potrvá však ešte niekoľko týždňov, kým začne skutočne pracovať.

Viac k témam: Spektr-RG, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko-nemecký teleskop Spektr-RG vypustili do vesmíru, zmapuje röntgenové žiarenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Konštatovanie Generálnej prokuratúry SR, že vyšetrovaním sa nepreukázalo týranie zverencov v resocializačnom zariadení Čistý deň, je podľa opozičnej strany SaS hrubou chybou. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení liberálov, z výpovedí klientov, ktoré osobne zaznamenala poslankyňa Natália Blahová, vyplýva, že v Čistom dni sa používali metódy na odvykanie deti od užívania drog, ktoré boli nezákonné, mimo správnych psychiatrických praktík i proti ľudskosti.

Detailné výpovede

„Keby sa orgány činné v trestnom konaní dôkladne zaoberali týmito výpoveďami, sme presvedčení, že by získali dostatok dôkazov, ktoré by pracovníkov Čistého dňa usvedčili nielen zo sexuálneho zneužívania maloletých dievčat, ale aj z týrania klientov,“ konštatujú liberáli. V spomenutých výpovediach je podľa SaS zaznamenaných toľko detailov, že je absolútne vylúčené, aby šlo o výmysly. „Avšak aj na základe osobnej skúsenosti poslankyne Blahovej s príslušnou vyšetrovateľkou prípadu sme nútení skonštatovať, že k vyšetrovaniu podozrení pristupovala obdobne laxne a neochotne ako minister práce Ján Richter k odobratiu licencie tomuto údajne resocializačnému centru,“ uvádza SaS. Opozičná strana v tejto súvislosti dodáva, že kauza Čistý deň sa od začiatku stala politickou, keď sa ukázalo, že zariadenie sa teší ochrane najvyšších funkcionárov Smeru-SD a musí byť z diania v ňom vleklá celoštátna mediálna kauza, aby sa štátna mašinéria ako-tak dala do pohybu.

Podozrenia sa nepreukázali

Podozrenia z týrania chovancov v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante sa nepreukázali. Informovala o tom v piatok TV Markíza s tým, že podľa záverov vyšetrovania nejde o trestný čin. Podozrenia sa týkali fyzických trestov, väznenia na samotke a odopieranie jedla chovancom. Policajný tím, ktorý v súvislosti s kauzou Čistý deň zriadili, začal v tejto veci trestné stíhanie pre podozrenie z týrania blízkej a zverenej osoby. Vyšetrovanie trvalo vyše dvoch rokov. Ešte vo februári ho ale zastavili s tým, že nič protizákonné nenašli. Záver vyšetrovateľa následne potvrdila aj prokuratúra.

Viac k témam: Čistý deň, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Zastavenie vyšetrovania údajného týrania v Čistom dni je pre SaS hrubou chybou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Zemetrasenie o sile 3,2 lokálnej magnitúdy v sobotu zaznamenali na východe Slovenska. Ako ďalej na svojej internetovej stránke informuje Európske stredomorské seizmologické centrum, epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo šesť kilometrov severne od obce Vyšné Ružbachy a 62 kilometrov severozápadne od mesta Prešov. Epicentrum bolo v podľa údajov ESSC približne dva kilometre pod povrchom. Zemetrasenie v škále od 2,5 do 5,4 magnitúdy je podľa seizmológov možné pocítiť, nespôsobujú však väčšie škody. Vo svete ich ročne zaznamenajú 30 000 až 40 000.

Viac k témam: Európske stredomorské seizmologické centrum, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri Vyšných Ružbachoch zaznamenali seizmológovia zemetrasenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Neznámi útočníci v sobotu strieľali granátometom na budovu ukrajinskej televízie v Kyjeve. Zásah spôsobil len materiálne škody a nikto pri ňom neutrpel zranenia. Kyjevská polícia vyhlásila pátranie po páchateľoch útoku, ktorý úrady označili za teroristický čin. Terčom útoku bola televízia Ukraine 112, ktorú mnohí označujú za proruskú. Generálny prokurátor vo štvrtok televíziu varoval, že ak odvysiela nový dokument amerického filmára Olivera Stonea, v ktorom je rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, bude čeliť trestnému stíhaniu.Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Na budovu ukrajinskej televízie strieľali granátometom, útok označili za teroristický čin © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Taliansky súd v piatok rozhodol, že Eritrejčan, ktorého do krajiny vydali na základe obvinenia z prevádzačstva, bol obeťou zámeny identity. Medhanieho Tesfamariama Behreho zadržali miesto prevádzačského bosa Mereda Medhanieho, známeho aj ako Generál.

Zavreli farmára namiesto pašeráka

Za mrežami strávil tri roky a po celý čas tvrdil, že nie je ten, za koho ho považujú prokurátori. Súd až v piatok priznal svoju chybu, no zároveň Behremu vymeral päťročný trest za napomáhanie pri pašovaní ľudí. Po zohľadnení času, ktorý už strávil za mrežami, ho však prepustili. "Sudca konečne po troch rokoch potvrdil to, čo sme hovorili - farmár je vo väzení a pašerák na úteku," vyjadril sa pre Guardian Behreho právny zástupca Michele Calantropo, podľa ktorého sa jeho klient odvolá aj proti trestu za pašovanie ľudí. Robotník z mliečnej farmy a príležitostný tesár zároveň podľa jeho slov požiadal o azyl v Taliansku.

Líšila sa ich DNA aj vzhľad

Na vyšetrovaní, ktorého výsledkom bolo Behreho zadržanie, sa podieľali Briti a Taliani. Britská Národná kriminálna agentúra v roku 2016 po jeho zatknutí vyjadrila dôveru v informácie, ktoré získali. Obete a príbuzní údajného prevádzačského bosa Mereda Medhanieho však pred súdom tvrdili, že zatknutého muža nepoznajú. Prokurátori ale napriek testom DNA a rôznemu vzhľadu naďalej trvali na tom, že majú správneho muža. Mered Medhanie sa prvý raz dostal do pozornosti v súvislosti s úmrtím 359 migrantov, ktorí zahynuli, keď sa v októbri 2013 pri talianskom ostrove Lampedusa potopila ich loď.

Viac k témam: pašeráci
Zdroj: Webnoviny.sk - Farmára po troch rokoch prepustili z väzenia, pomýlili si ho s údajným prevádzačským bosom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na hrade Čičva pri Vranove nad Topľou pokračujú v tomto roku v obnove východnej delovej bašty. Ide o druhú etapu obnovy, ktorá by mala ukončiť práce na konzervácii tejto časti historického objektu. K dispozícii majú 12 zamestnancov. Ide o národný projekt zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva. Projekt obnovy hradu Čičva je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ktorá v tomto roku predstavuje 7 500 eur.

Jeden z najstarších objektov na hrade

Ako informoval výkonný riaditeľ občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva Ľubomír Hutka, v druhej etape budú pokračovať aj pri obnove britovej bašty, ktorá je jedným z najstarších objektov na hrade. „Pravdepodobne nám tieto dva objekty zaberú celú murovaciu sezónu, zhruba do konca septembra,“ poznamenal Hutka. V spolupráci s obcou plánujú v tomto roku začať aj s obnovou rodinnej hrobky, resp. krypty grófskeho rodu Barkóczy, ktorá sa nachádza pod hradom. „Časom by tam malo vyrásť nové kultúrno-informačné centrum,“ ozrejmil s tým, že by tam mohlo vzniknúť aj malé múzeum, v ktorom by chceli prezentovať časť nálezov z hradu Čičva. V rámci doterajšieho archeologického výskumu sa na hrade našlo viacero predmetov. Patrí medzi ne hlavne úžitková keramika, ale aj zlomené kamenné delové gule, zopár kovových guliek do hákovníc či časť krúžkového brnenia.

Nebezpečný lesný chodník

Hutka priblížil aj ďalšiu aktivitu, ktorá uľahčí pohyb návštevníkov v okolí. Turisti, ktorí prichádzajú k hradu cestou popri cintoríne, v smere od Humenného, musia prejsť strmým lesným chodníkom. Ten je podľa neho dosť nebezpečný. „Pustili sme sa do vybudovania schodov z drevených dubových hranolov, ktoré by tam mali zabezpečiť na dlhé obdobie trvácnu komunikáciu,“ ozrejmil. Od jari do jesene realizujú v areáli aj udržiavacie práce, ako sú odstraňovanie náletových drevín či úprava hradného areálu.

Hrad patril aj rodine Bátoriovcov

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1316. Hrad isté obdobie patril aj rodine Bátoriovcov. „Alžbeta ho dostala ako veno pri svadbe s Františkom Nádašdym, ktorá sa konala 8. mája 1575 v neďalekom mestečku Vranov nad Topľou,“ prezradil Hutka. Občianske združenie Pro futuro hradu Čičva realizuje záchranné práce na historickom objekte už od jesene 2014. Práce vykonávajú formou dobrovoľníckej činnosti počas celého kalendárneho roka. „Stavebné murárske konzervačné práce s pomocou nezamestnaných sú od 1. mája do 30. novembra,“ spomenul výkonný riaditeľ. V polovici augusta (18.8.) plánujú na hrade zorganizovať už štvrtý ročník Čičvianskych hradných slávností. Počty návštevníkov majú podľa Hutku každoročne stúpajúcu tendenciu. „Počas minulého roku ich odhadom na hrad Čičva prišlo 2000 zo Slovenska i zahraničia,“ uviedol.

Viac k témam: hrad Čičva, Ministerstvo kultúry SR, obnova
Zdroj: Webnoviny.sk - Práce na hrade Čičva pokračujú obnovou delovej bašty, do vena ho dostala aj Alžbeta Bátoriová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner