25. júl 2021
Facebook

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Pri tragickej zrážke auta a vlaku v Českej republike zahynuli štyria ľudia. Ako informuje spravodajský portál iDNES.cz, nehoda sa stala v nedeľu popoludní na železničnom prejazde v Černožiciach pri Jaroměři. O život prišli ľudia, ktorí sa viezli v automobile. Tragickú nehodu iDNES.cz potvrdila krajská policajná hovorkyňa Ivana Ježková, ktorá tiež doplnila, že v aute cestovali muž so ženou vo veku 47 a 32 rokov a ich deti vo veku päť a osem rokov. Vlak tlačil auto približne tristo metrov a úplne ho zdemoloval. Nehoda sa stala na prejazde bez závor, ktorý je zabezpečený svetelnou signalizáciou. Vlak šiel od Jaroměři na Hradec Králové a v čase nehody sa v ňom viezlo 80 ľudí. Nikto z nich a ani strojvodca neutrpel zranenia. Okolnosti nehody vyšetrujú.

Viac k témam: zrážka vlaku s autom
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri zrážke vlaku s osobným autom zahynuli štyria ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Brat počas narodeninovej oslavy zabil svojho brata. Informuje o tom spravodajský portál TV JOJ noviny.sk. Tragédia sa stala v nedeľu v noci pri salaši za obcou Toporec. Polícia zatiaľ nikoho neobvinila, ale začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy. Podľa portálu išlo o narodeninovú oslavu jedného z bratov, strhla sa však bitka a starší brat toho mladšieho na lúke dobodal. „Lekár záchrannej zdravotnej služby po príchode na miesto nešťastia konštatoval úmrtie 32-ročného muža, ktorý podľahol bodným poraneniam,“ uviedol hovorca záchranárov Jozef Minár pre TV JOJ na margo smrti otca štyroch detí. Podľa prešovskej policajnej hovorkyne Jany Ligdayovej zadržali dvoch podozrivých.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Narodeninová oslava sa skončila tragédiou, brat na smrť dobodal brata © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Egypt v sobotu otvoril pre verejnosť dve zo svojich najstarších pyramíd, ktoré sa nachádzajú asi 40 kilometrov južne od hlavného mesta Káhira. Turisti ich môžu vidieť prvý raz od roku 1965.

Lomenú pyramídu postavili pre Snofrua

Minister pre pamiatky Chálid Anání povedal novinárom, že ľudia môžu navštíviť známu Lomenú pyramídu a tiež ďalšiu v nekropole Dahšúr, ktorá je súčasťou lokality Svetového dedičstva UNESCO, známej ako Mennoferská nekropola. Lomenú pyramídu postavili okolo roku 2600 pred naším letopočtom pre faraóna Snofrua. Návštevníci môžu do pyramídy vojsť zo severnej strany a 79 metrov dlhým úzkym tunelom vstúpiť do dvoch komôr.

Egyptskí archeológovia našli aj sarkofágy

Anání zároveň oznámil, že egyptskí archeológovia v oblasti našli kamenné, hlinené a drevené sarkofágy, pričom v niektorých z nich boli aj múmie. Objavili aj drevené pohrebné masky a náradie na opracovávanie kameňa, ktoré datujú do Neskorého obdobia, približne do rokov 664 - 332 pred naším letopočtom. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.


Viac k témam: pyramídy, zoznam Svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie vedu a kultúru (UNESCO)
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Egypt po prvý raz od šesťdesiatych rokov otvoril dve z najstarších pyramíd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ruskí opoziční lídri viedli v nedeľu v Moskve protest, na ktorom sa zúčastnilo asi tisíc ľudí. Tí protestovali proti rozhodnutiu mestskej volebnej komisie, ktoré zabráni viacerým opozičným kandidátom uchádzať sa o hlasy v miestnych voľbách. Moskovská volebná komisia totiž odmietla podpisy potrebné, aby sa kandidáti kvalifikovali do septembrových volieb. Nepovolené zhromaždenie označili ako stretnutie opozičných lídrov s voličmi.Viac k témam: Moskva, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Ruská opozícia protestovala proti postupu moskovskej volebnej komisie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Spišský hrad začiatkom nasledujúceho týždňa na dva dni zatvoria, a to v pondelok a utorok 15. a 16. júla. Ako informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči, dôvodom sú montážne práce, ktoré súvisia s výmenou hlavného rozvádzača elektrickej energie a montážou zvodov bleskozvodu. Ide o súčasť prvej etapy rekonštrukcie Spišského hradu.

Sanujú aj hradné bralo

„Technológia a charakter plánovaných montážnych prác si z bezpečnostných dôvodov vyžaduje uzatvorenie areálu Spišského hradu s úplným obmedzením prevádzky a vstupu návštevníkov,“ uviedla Uharčeková Pavúková s tým, že hrad bude v plnom rozsahu otvorený od stredy 17. júla. S rekonštrukciou na hrade sa začalo vlani na jeseň. Doteraz sa tam preinvestovalo 154-tisíc eur s DPH z plánovaného jedného milióna eur, ktorý vyčlenilo Ministerstvo kultúry SR. Reštaurujú tam interiér aj exteriér kapitánskeho domu, pracuje sa tiež na sanácii hradného brala.

Svetové dedičstvo

Od začiatku rekonštrukčných prác sa podarilo doviesť inžinierske siete, vodu aj dažďovú kanalizáciu až na horný hrad, keďže voda a energie predtým viedli len do úrovne stredného nádvoria. Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Otvorený je od apríla do septembra denne od 09:00 do 18:00.

Viac k témam: Spišský hrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Spišský hrad na dva dni zatvoria, historická pamiatka dostane nový bleskozvod © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Do Knihy slovenských rekordov v týchto dňoch oficiálne zapísali siedmy ustanovujúci slovenský rekord, ktorý vznikol na začiatku leta na veľkom tancovaní Zemplínskej karičky s čardášom na košickej Hlavnej ulici. Až 766 tanečníkov vytvorilo štrnásť sústredných/galaktických kruhov. V tlačovej správe o tom informovala vedúca koordinátorka podujatia Katarína Čániová.

Karička je unikát

„Za 21 rokov existencie knihy evidujeme viac premiérových rekordov v kategórii jednotlivcov. Avšak v prípade hromadných podujatí ide v prípade karičky o unikát, a to z viacerých hľadísk. U rovnakých organizátorov, v rovnakom odbore a pri jednom type tanca. Osobne sa mi toto veľmi podujatie veľmi páči pre jeho úžasný pozitívny náboj,” uviedol zakladateľ knihy rekordov Igor Svitok. Spomínaný tanec každý rok otvára medzinárodný folklórny festival Cassovia Folkfest v Košiciach. Zobraziť fotogalériu k článku:
Tancovanie karičky v Košiciach (fotografie) „Takmer trojmesačnú prípravu a potom veľké tancovanie v deň D vnímame spolu s účastníkmi ako životabudič. Typický zemplínsky kruhový tanec prichádzajú do Košíc zatancovať súbory a jednotlivci z čoraz väčšej diaľky,“ uviedla Čaniová.

Inšpirácia pre ďalších

Hromadné tancovanie karičky na Košickej Hlavnej ulici má dosah aj na ďalšie oblasti. Inšpirovala k podobným podujatiam ďalšie mestá – Michalovce, Svidník či Prahu , ale aj k tvorbe akvarelov či prvých slovenských folklórnych mandál. Karička odštartovala v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013 a odvtedy sa každý rok zapísala do knihy Slovenských rekordov.

Viac k témam: karička, Kniha slovenských rekordov, tanec
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vyše sedemsto tanečníkov karičky vytvorilo záznam do Knihy slovenských rekordov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na severe Švédska havarovalo krátko po štarte malé lietadlo s parašutistami. O život prišlo všetkých deväť ľudí na palube, informovali miestne úrady. Nehoda sa stala krátko po druhej hodine popoludní neďaleko ostrova Storsandskär pri meste Umea. Typ lietadla ani príčinu nehody zatiaľ nezverejnili.

Viac k témam: pád lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk - Na severe Švédska spadlo malé lietadlo s parašutistami, o život prišlo deväť ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Siedmi chuligánov, ktorí sa zúčastnili bitky na Ventúrskej ulici v Bratislave, uznal v nedeľu Okresný súd Bratislava I za vinných z výtržníctva. Vymeral im preto nepodmienečný trest šesť mesiacov väzenia a vyhostenie z územia SR na dobu troch rokov. Žiaden zo siedmich obžalovaných proti trestnému rozkazu nepodal odpor, rozhodnutie je teda právoplatné. Odsúdení si trest majú odpykať v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. „Zo strany súdu ide o rozhodnutie o nepodmienečnom treste odňatia slobody vzhľadom na závažnosť skutku a vzhľadom na generálnu prevenciu pre budúcnosť,“ uviedol pre médiá hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Po bitke zadržali celkovo 107 ľudí

Policajti po bitke futbalových fanúšikov klubov Levski Sofia, Cracovia Krakov a Ajax Amsterdam zadržali na Ventúrskej ulici v Bratislave v stredu večer 107 osôb - 41 Poliakov, 15 Holanďanov a 51 Bulharov. V bitke v bratislavskom Starom Meste zasahovalo 106 policajtov a ďalších 24 eskortovalo zadržaných. Bitka medzi poľskými a bulharskými futbalovými fanúšikmi sa strhla krátko po 21:00. Konflikt prerástol do narušenia verejného poriadku. Polícia nakoniec z výtržníctva obvinila spolu sedem Holanďanov a Poliakov.

Zápas na Slovane bol bezproblémový

V stredu sa konal futbalový zápas medzi mužstvami ŠK Slovan - FC Sutjeska Nikšić. Zápas sa zaobišiel bez narušenia verejného poriadku napriek tomu, že sa podľa informácií polície mali na zápase zúčastniť aj rizikoví fanúšikovia poľských mužstiev a mužstva Ajax Amsterdam s cieľom vyvolať konflikt s fanúšikmi Slovana Bratislava. Napriek tomu, že polícia bola pripravená na možnosť narušenia verejného poriadku medzi fanúšikmi Slovana a fanúšikmi poľských mužstiev, na Ventúrskej ulici medzičasom došlo k bitke medzi poľskými a bulharskými fanúšikmi. Zobraziť fotogalériu k článku:
V centre Bratislavy sa pobili futbaloví fanúšikovia

Viac k témam: bitka
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd rozhodol o treste pre futbalových chuligánov, ktorí sa bili v centre Bratislavy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Silné a plytké zemetrasenie, ktoré v nedeľu zasiahlo provinciu Severné Moluky na východe Indonézie, spôsobilo paniku vo viacerých mestách a dedinách. Zatiaľ z oblasti nehlásia škody ani obete. Geologická služba Spojených štátov (USGS) informuje, že epicentrum zemetrasenia s magnitúdom 7,3 bolo 166 kilometrov juhovýchodne od Ternate, hlavného mesta provincie. Otrasy vychádzali z hĺbky asi 10 kilometrov. Podľa indonézskych úradov nehrozí tsunami.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Východnú provinciu Indonézie zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré vyvolalo paniku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

14.7.2019 (Webnoviny.sk) - Počas posledného tohtoročného behu s býkmi v španielskom meste Pamplona sa jeden z býkov oddelil od skupiny a nabral na rohy dvoch Austrálčanov a jedného Španiela. Informovali o tom predstavitelia mesta s tým, že ich poranenia nie sú život ohrozujúce. Počet bežcov nabratých na rohy počas tohtoročných osláv sviatku svätého Fermína tak dosiahol osem. Počas predchádzajúcich siedmich behov býky nabrali troch Španielov a dvoch Američanov. Šesť býkov, ktoré prebehli 850-metrovú trasu do býčej arény za 2 minúty a 42 sekúnd, ešte v nedeľu v aréne zabijú. Proti festivalu každoročne protestujú ochrancovia práv zvierat, no býčie zápasy ako súčasť kultúrneho dedičstva chráni španielska ústava. Zobraziť fotogalériu k článku:
Beh s býkmi – Pamplona Festival kontroverznej španielskej kratochvíle San Fermín, ktorý spopularizoval Ernest Hemingway vo svojom románe Slnko aj vychádza (1926), priláka každoročne asi milión zvedavcov. Od roku 1910 prišlo počas tradičných behov o život 16 ľudí, pričom zatiaľ posledné úmrtie zaznamenali v roku 2009.Viac k témam: beh s býkmi, Pamplona, San Fermín, sviatok svätého Fermína
Zdroj: Webnoviny.sk - Video+foto: Počas posledného tohtoročného behu v Pamplone nabral býk na rohy troch ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner