25. júl 2021
Facebook

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Európska únia v pondelok oznámila, že odklepla Srí Lanke balík protiteroristickej pomoci v hodnote 8,5 milióna eur. Pomoc nasleduje po veľkonočných útokoch, ktoré si vyžiadali viac než 250 mŕtvych. Predstavitelia únie o útokoch v pondelok rokovali so srílanským ministrom zahraničných vecí Ahmedom A. Džavádom. Zástupcovia EÚ pritom podčiarkli "význam efektívnej koordinácie protiteroristického úsilia s dôrazom na prevenciu násilného extrémizmu", uvádza sa v európskom stanovisku. Balík pomoci dostane Srí Lanka prostredníctvom Rozvojového programu OSN a Úradu OSN pre drogy a kriminalitu. Bombové útoky z 21. apríla na tri kostoly a tri hotely si vyžiadali 259 mŕtvych a vyše 500 zranených. Na masakre sa podieľalo celkovo deväť útočníkov vrátane jednej ženy. K útokom, ktoré vykonala miestna zradikalizovaná skupina, sa prihlásil Islamský štát. Zobraziť fotogalériu k článku:
Srí Lanku zasiahla séria výbuchov

Viac o téme: Útok na Srí LankeViac k témam: Európska únia, teroristický útok, útok na Srí Lanke
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia poskytne Srí Lanke miliónovú protiteroristickú pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Filipínsky prezident Rodrigo Duterte podpísal zákon, ktorý určuje tresty za rôzne činy sexuálneho obťažovania vrátane pískania či nevhodných sexuálnych vtipov, z ktorých viaceré skupiny bojujúce za ženské práva obvinili aj jeho samotného.

Legislatíva je obrovským víťazstvom

Hlavná autorka zákona nazvala novú legislatívu "obrovským víťazstvom" v boji proti narastajúcej kultúre hrubých sexistických činov. Zákon definuje celý rad urážlivých činov vrátane hvízdania na niekoho, dotieravého pozorovania, nadávok, mizogýnnych činov, sexistických urážok a nepretržitého rozprávania sexuálnych vtipov na verejnosti a na internete, ale aj prenasledovania, odhaľovania genitálií či ohmatkávania. Tresty zahŕňajú pokuty, ale aj odňatie slobody v závislosti od závažnosti činu. Cuzdincom, ktorí tento zákon porušia, hrozí po odpykaní trestu alebo po zaplatení pokuty deportácia.

Kauza znásilnenia austrálskej misionárky

Duterte je neslávne známy svojimi prejavmi, v ktorých nechýbajú vulgárne výrazy a sexuálne vtipy. Aktivisti ho opakovane obviňujú zo sexizmu a mizogýnie. Prezident napríklad na kauzu znásilnenia austrálskej misionárky v meste, kde bol kedysi starostom, reagoval v minulosti vyhlásením, že on ako starosta mal byť "podľa správnosti medzi prvými". Ženským členkám komunistických povstaleckých oddielov zase pohrozil, že im budú vojaci strieľať medzi nohy.

Viac k témam: filipínsky prezident, sexuálne obťažovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Duterte podpísal zákon trestajúci sexuálne obťažovanie, zakáže aj pískanie a nevhodné vtipy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - V Tatrách v pondelok tragicky zahynul 40-ročný maďarský horolezec, ktorý spadol spod Kolového štítu smerom do Kolovej doliny. Ako sa uvádza na oficiálnej webovej stránke Horskej záchrannej služby (HZS), o pomoc požiadal prostredníctvom Aplikácie HZS jeho spolulezec, ktorý sa nachádzal na hrebeni približne 50 metrov pod vrcholom Kolového štítu. „Priamo k postihnutým sa nebolo možné dostať pre zlú viditeľnosť a silný vietor zo vzduchu. Postupne boli z heliportu v Starom Smokovci do Červenej dolinky vrtuľníkom vyvezení dvaja záchranári HZS. K horolezcovi už postupovali po zemi,“ píšu na stránke záchranári. Zo Starého Smokovca smerovala na miesto nehody ďalšia skupina záchranárov HZS. Maďarský horolezec však po približne 250-metrovom páde utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. Telesné pozostatky boli v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra SR letecky transportované k Chate pri Zelenom plese a odtiaľ terénnym automobilom HZS do Ždiaru, kde boli odovzdané príslušníkom Policajného zboru SR. S druhým horolezcom záchranári zostúpili na chatu.

Viac k témam: Horská záchranná služba (HZS), letka ministerstva vnútra SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Tatrách tragicky zahynul 40-ročný horolezec, spadol spod Kolového štítu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Najnovšie útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa na štyri mladé kongresmanky z opozičnej Demokratickej strany vyvolali vlnu odsúdenia nielen v Spojených štátoch, ale aj v zahraničí. Jasne sa proti nim postavili aj dvaja tradiční americkí spojenci, Kanada a Veľká Británia.

Žiadna zo žien nie je biela Američanka

Kauza je výbušná najmä tým, že žiadna z týchto žien nie je biela Američanka, a preto Trumpove vyjadrenia silno zaváňajú rasizmom. Americký prezident v minulosti už viackrát vyhlásil, že nie je rasista, vždy po čase sa však vráti k výrokom, ktoré toto jeho tvrdenie spochybňujú. "Je zaujímavé sledovať, ako ´progresívne´ demokratické kongresmanky, ktoré pôvodne pochádzajú z krajín, ktorých vlády sú kompletná a totálna katastrofa, majú najhoršie, najskorumpovanejšie a najhlúpejšie vlády (ak vôbec majú funkčnú vládu), zrazu hlasno a vzdorovito hovoria občanom Spojených štátov, najväčšieho a najmocnejšieho Národa na svete, ako si máme vládnuť," začína Trump svoj najnovší tweet, ktorý vzbudil rozruch v USA aj v zahraničí. "Prečo sa nevrátia naspäť a nepomôžu s opravou tých totálne zničených a zločinom zamorených miest, z ktorých pochádzajú. Potom sa môžu vrátiť a ukázať nám, ako sa to robí. Tieto miesta nutne potrebujú vašu pomoc, už včera bolo na váš odchod neskoro," napísal Trump kongresmankám Alexandrii Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Ayanne Pressley a Rashide Tlaib.

Kongresmankám sa odmieta ospravedlniť

Tri členky tohto "komanda", ako ich Trump nazýva, sa pritom narodili v Spojených štátoch, a všetky štyri majú prirodzene americké občianstvo. "Pán prezident, krajina, z ktorej ´pochádzam´ a krajina, na ktorú som prisahala, sú Spojené štáty," reagovala Ocasio-Cortez na Trumpa. Prezident sa podľa nej "nevie zrovnať s myšlienkou Ameriky, ktorej súčasťou sme aj my". Šéfka poslancov Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosi na Trumpove výroky reagovala s tým, že prezident sa snaží "spraviť Ameriku opäť bielou", čím parodovala jeho ústredné motto "Spravme Ameriku opäť veľkou". Prezident sa napriek mohutnému tlaku kongresmankám odmieta ospravedlniť, a naopak ešte vyhlásil, že to ony by sa mali "ospravedlniť Krajine, občanom Izraela a tiež Úradu prezidenta, za hnusný jazyk, ktorý používajú, a za tie strašné veci, ktoré povedali". "Strašne veľa ľudí sa na ne hnevá za ich príšerné a odporné činy!" protvrdil v pondelok Trump.

Kritika z Veľkej Británie aj Kanady

"Hnusným jazykom" pravdepodobne prezident myslel vyjadrenie jednej z dotknutých mladých kongresmaniek, ktorá ho nedávno pomenovala vulgárnym výrazom, a Izrael zas súvisí s kauzou z apríla, keď Ilhan Omar vyhlásila, že organizácie podporujúce politiku Izraela majú príliš veľký vplyv na časť amerických kongresmanov a naznačila, že niektorí členovia Kongresu sú za to "platení". Viacerí komentátori aj politici vrátane Trumpa ju vzápätí obvinili z antisemitizmu a od tohto výroku sa nakoniec dištancovala aj Demokratická strana. Proti Trumpovým výrokom sa v pondelok jednoznačne ohradil kanadský premiér Justin Trudeau, ako aj hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej James Slack. "V Kanade to takto nerobíme," reagoval Trudeau na Trumpa. "Občania Kanady aj iných krajín dobre vedia, čo si o takýchto prejavoch myslím," dodal kanadský premiér. "Jazyk, ktorý bol použitý v súvislosti s týmito ženami, je úplne neakceptovateľný," reagoval na výroky amerického prezidenta Mayovej hovorca.

Viac k témam: americký prezident, kongres USA, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Rasistické poznámky prezidenta Trumpa na kongresmanky odsúdili Kanaďania aj Briti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Policajti v severnom Taliansku zadržali troch mužov po tom, čo objavili tajné zásoby automatických zbraní, raketovú strelu a plakety s nacistickými symbolmi. Nálezy podľa polície pramenili z vyšetrovania Talianov, ktorí sa zúčastnili na povstaní na východe Ukrajiny podporovanom Ruskom. Polícia v Turíne v pondelok oznámila, že jeden zo zadržaných mužov v roku 2001 neúspešne kandidoval to talianskeho senátu za neofašistickú stranu Forza Nuova. V jeho dome v Gallarate našli muži zákona deväť útočných pušiek, 30 loveckých pušiek a bajonetov a tiež muníciu a starožitné nacistické plakety s hákovými krížmi. Dvoch ďalších mužov zadržali po tom, čo polícia v hangári na letisku objavila raketu francúzskej výroby. Tú podozriví podľa všetkého chceli predať.

Viac k témam: talianska polícia, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia v Turíne objavila tajné zásoby automatických zbraní, raketovú strelu aj nacistické plakety © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Environmentálni aktivisti z hnutia Extinction Rebellion blokujú cesty vo viacerých britských mestách na protest proti nečinnosti vlády v boji proti klimatickým zmenám. S pomocou piatich farebných lodí blokujú premávku v Cardiffe, Glasgowe, Bristole, Leedse a Londýne.

Solidarita s ďalšími aktivistami

Každá z lodí nesie meno po environmentálnom aktivistovi a tiež posolstvo, aby úrady "konali teraz". Extinction Rebellion tvrdí, že začali päťdňové "letné povstanie". Demonštranti podľa Extinction Rebellion "požadujú, aby právny systém v tejto kríze prevzal zodpovednosť a zaistil bezpečnosť budúcich generácií vytvorením zákona o ekocíde". Tiež vyjadrujú solidaritu s ďalšími aktivistami za boj proti klimatickým zmenám po celom svete, ktorí "obetovali svoju slobodu v boji za klimatickú spravodlivosť".

Požadujú zamietnutie prípadov zadržaných

Hnutie, ktoré vyzýva vládu na vyhlásenie klimatického stavu núdze, už v apríli usporiadalo 11-dňový protest, ktorý ochromil viaceré časti Londýna. Polícia počas neho zatkla zhruba tisíc ľudí. Niektorí z nich už sa pre porušovanie verejného poriadku postavili minulý týždeň pred súd. Demonštranti požadujú zamietnutie prípadov všetkých zadržaných.


Viac k témam: aktivisti, klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Enviroaktivisti blokujú cesty v britských mestách, začali päťdňové „letné povstanie“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Talianska polícia v pondelok zasahovala v opustenej bývalej škole na predmestí Ríma, odkiaľ mala vysťahovať desiatky migrantov a Talianov, ktorí tam žili ako squatteri. Je to ďalšia z operácií zameraných na vyčistenie nelegálne obývaných budov.

Vytvorili bariéru z horiacich matracov

Obyvatelia bývalej školy ráno zapaľovali matrace a odpad, aby vytvorili bariéru, ktorá by poriadkovej polícii zabránila vo vstupe do budovy. Oheň však úrady uhasili a v procese pokračovali. Predstavitelia rímskej radnice informovali, že pre takmer 200 ľudí, ktorých operácia postihla, poskytnú alternatívne ubytovanie.

Škola bola podľa Salviniho nebezpečná

Minister vnútra Matteo Salvini, ktorý podporuje záťahy na migrantov, sa na margo situácie vyjadril, že Taliansko "netoleruje" nikoho, kto nelegálne žije v opustených budovách. Niekdajšia škola bola podľa neho nebezpečná a predstavovala riziko pre ženy a deti žijúce v nej. Problém so squattermi má Rím dlho, pričom Taliani aj migranti sa sťažujú na nedostatok finančne dostupného ubytovania.

Viac k témam: migranti, squatter
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia chcela z opustenej školy vysťahovať migrantov, vytvorili bariéru z horiacich matracov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Európsky satelitný navigačný systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky. Sieť je už od piatka minulého týždňa v režime offline pre poruchu uvádzanú ako "technický incident súvisiaci s pozemnou infraštruktúrou".

Informácie o čase a polohe

Znamená to, že všetci prijímatelia, ako napríklad najnovšie modely mobilných telefónov, nebudú mať k dispozícii žiadne použiteľné informácie o čase alebo polohe. Tieto zariadenia sa tak budú spoliehať na dáta z amerického systému GPS, prípadne z ruského Glonassu alebo čínskeho Beidou. Galileo je stále v pilotnej fáze a zatiaľ sa neočakáva jeho využívanie v kritických aplikáciách. Európska agentúra pre globálne navigačné satelitné systémy (GSA) vydala vo štvrtok oznámenie, v ktorom varuje používateľov, že signál Galilea môže byť nespoľahlivý. Následne v piatok upresnila, že služba je až do odvolania mimo prevádzky.

Problém nastal v Taliansku

Podľa zdrojov nastal problém na zariadení Precise Timing Facility (PTF) v Taliansku, ktoré generuje a koriguje referenčný čas, podľa ktorého sa kontrolujú a kalibrujú všetky časové údaje v systéme Galileo. Výpadkom údajne nie je ovplyvnená funkcia, ktorá zachytáva núdzové správy pre pátracie a záchranné zložky. Galileo je multimiliardový projekt Európskej únie a Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Momentálne sa na obežnej dráhe Zeme nachádza 22 funkčných satelitov (vo vesmíre sa nachádzajú ešte dva, sú však v testovacej fáze). Dvanásť ďalších satelitov sa vyrába. Európsku alternatívu k americkému GPS spustili s počiatočnými službami v decembri 2016 po 17 rokoch vývoja.

Viac k témam: Galileo, mobilný telefón
Zdroj: Webnoviny.sk - Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ukrajina a Rusko finišujú prípravy na veľkú výmenu zajatcov. S odvolaním sa na zdroje z Moskvy aj Kyjeva o tom v pondelok informovala agentúra The Associated Press (AP). Rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou o týchto otázkach potvrdil v pondelok aj námestník ruského ministra zahraničných vecí Grigorij Karasin, podľa ktorého by sa mala výmena týkať aj 24 ukrajinských námorníkov, ktorých Rusi zadržali v decembri minulého roka v Azovskom mori. Na ukrajinskej strane by sa zas výmena mala týkať napríklad ruského novinára, ktorého Kyjev zadržiava. Na výmene sa podľa všetkého dohodli prezidenti oboch krajín Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin, ktorí spolu minulý týždeň prvýkrát telefonovali.

Viac k témam: Ukrajina, zajatci
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko má prepustiť zadržaných ukrajinských námorníkov, s Kyjevom pripravujú výmenu zajatcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.7.2019 (Webnoviny.sk) - Hoci návrh Mosta-Híd na zníženie nezdaniteľnej časti základu dane spustil argumentačnú vojnu medzi predkladateľmi a predstaviteľmi samospráv, zmena systému financovania samospráv sa zrejme v blízkej budúcnosti nechystá. V súčastnosti totiž celý výber dane z príjmov fyzických osôb putuje do rozpočtov obcí, miest a vyšších územných celkov a práve tento zdroj financovania tvorí väčšinu príjmov samospráv.

Diskusiu o zmenách pripúšťajú

Zároveň však samosprávy najvýraznejšie pociťujú zmeny v nastavení daní z príjmov zamestnancov či živnostníkov, ktoré sa tak automaticky premietajú do ich rozpočtov. Hoci niektorí predstavitelia samospráv diskusiu o zmenách pripúšťajú, Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zotrváva vo svojom odmietavom stanovisku. Návrh koaličného Mosta-Híd predpokladá zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane od budúceho roka zo súčasného 19,2-násobku na 21-násobok životného minima. Fyzické osoby by si tak za rok 2020 mohli zo základu dane odpočítať sumu 4 414,20 eura, kým v tomto roku je ročná výška nezdaniteľného minima na úrovni 3 937,34 eura. V konečnom dôsledku by sa tak daň z príjmov zamestnancov a živnostníkov znížila o viac ako 90 eur za rok.

Dopad na rozpočty samospráv

Predkladatelia hovoria o dopade na rozpočty samospráv zhruba 150 miliónov eur. Zároveň však dodávajú, že ich príjmy budú v budúcom roku napriek tomu stúpať. Priaznivá situácia na trhu práce totiž výrazne zvyšuje aj výnosy z daní z príjmov fyzických osôb. Pripomínajú, že v posledných rokoch výnosy samospráv z tejto dane rástli omnoho rýchlejšie, ako priemerná mzda či príjmy štátu. Samosprávy zase hovoria, že štát na nich prenáša čoraz viac kompetencií, ktoré treba zaplatiť a preto takéto opatrenie niektorí starostovia či primátori odmietajú. Poslanec za Most-Híd a zároveň primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal im však zase pripomína, že keď výnosy dane po vládnych opatreniach, ako je zvyšovanie minimálnej mzdy, či príplatky za prácu v noci a cez víkend rástli, boli ticho. Tvrdí, že samosprávy majú tiež možnosti zlepšiť svoje financovanie cez miestne dane, čo však často nevyužívajú.

Príjmy by nerástli tak dynamicky

Otázku dopadu zmien v zdaňovaní zamestnancov a živnostníkov na rozpočty samospráv by mohla do značnej miery riešiť zmena systému ich financovania z podielových daní. Dlhodobejšie sa diskutuje o možnom prechode z financovania cez samotnú daň z príjmov fyzických osôb na podiel z určitého daňového mixu, kde by mali zastúpenie aj ďalšie dane, ako DPH, spotrebné dane či korporátna daň. Problémom je však odmietavý postoj niektorých predstaviteľov samospráv, ktorý, zdá sa, nepoľavil ani v súčasnosti. Výsledkom by totiž bolo, že príjmy samospráv by sa síce vyvíjali stabilnejšie, ale nerástli by tak dynamicky, ako je to v súčasnosti pri dani z príjmov fyzických osôb.

Závislé od jednej dane

„Samosprávy sú závislé od jednej dane, dane z príjmov fyzických osôb, a zmenou by prešli na financovanie cez takzvaný daňový mix, ktorý oni ale vytrvalo odmietajú,“ uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo financií. Potvrdil to aj samotný ZMOS, podľa ktorého je súčasný systém optimálny, transparentný a férový. „ZMOS už v minulosti odmietol návrh na tzv. daňový mix,“ uviedlo združenie na otázky agentúry SITA s tým, že proti zavedeniu daňového mixu sa vyjadrili ešte počas vlády Ivety Radičovej starostovia a primátori na doteraz jedinom mimoriadnom sneme, ktorý sa týkal práve tejto otázky. Mestá a obce by sa radšej so štátom bavili o kompetenciách, platobnej disciplíne štátu či alternatívnych formách financovania rozvoja samospráv. Možnosť zmeny systému financovania však pripúšťajú vyššie územné celky. „Pokiaľ ide o zmeny v systéme financovania samospráv, chceme túto tému otvoriť v spolupráci so ZMOS-om a Úniou miest Slovenska. Spoločným úsilím nás všetkých musí byť vytvoriť taký systém financovania, ktorý bude pre samosprávy predvídateľný a umožní im dlhodobo plánovať svoje investičné aktivity, ako aj financovanie bežných výdavkov,“ uviedol pre agentúru SITA predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič s tým, že či bude úprava financovania samospráv formou určitého daňového mixu alebo iným spôsobom, musí byť predmetom odbornej diskusie a návrh musí získať politickú, ako aj odbornú podporu. O téme chce diskutovať aj Únia miest Slovenska (ÚMS), podľa ktorej je súčasný systém financovania samospráv nevyhovujúci, pretože nezohľadňuje rozsah originálnych aj prenesených kompetencií na samosprávy, ich modernizačný dlh a robí ich príliš závislými od rozhodnutí centrálnej vlády.

Nový systém financovania

„Na júnovom sneme Únie miest Slovenska sme rozhodli o spracovaní strategického pozičného dokumentu ÚMS, ktorý pomenuje možnosti dokončenia reformy verejnej správy, vrátane zmeny rozsahu kompetencií a spôsobu financovania samospráv. Tento pozičný dokument bude hotový do konca roka a stane sa podkladom pre rokovanie ÚMS s budúcou exekutívou o podmienkach fungovania aj financovania miest a obcí v budúcnosti,“ uviedol pre agentúru SITA viceprezident ÚMS Miroslav Kollár. Priamo o daňovom mixe hovoril tiež prezident ÚMS Richard Rybníček začiatkom júla. "Súčasný systém nastavenia financovania samospráv cez dane z príjmu fyzických osôb je už v tejto chvíli prežitý, nestabilný a treba začať rokovať o úplne novom systéme financovania samospráv, ktorý by bol stabilnejší. Taký môže byť daňový mix, keď by na území nezostávali len dane z príjmu fyzických osôb, ale napríklad aj dane z príjmu právnických osôb, ktoré na tom území pôsobia a iné daňové výhody pre mestá a obce, kde sa časť tej dane produkuje," uviedol vtedy pre agentúru SITA. Takisto konštatoval, že mestá a obce by mali byť rovnocennými partnermi pre predstaviteľov politických strán zastúpených vo vláde a v parlamente, kde sa schvaľujú zákony.

Viac k témam: dane, Únia miest Slovenska, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - Návrh Mosta-Híd spustil argumentačnú vojnu, ale systém financovania samospráv sa zrejme nezmení © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner