25. júl 2021
Facebook

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Tohtoročný jún bol najteplejší v histórii pravidelných meraní, ktoré sa datujú naspäť až do roku 1880. Vo štvrtok to oznámil americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA). Priemerná celosvetová teplota za tohtoročný jún bola na úrovni 15,9 stupňov Celzia, čo je o 0,9 stupňa Celzia viac ako priemerná júnová teplota za celé 20. storočie. Doteraz najteplejším júnom bol ten z roku 2016, a až deväť z desiatich najteplejších júnov zaznamenali meteorológovia od roku 2010. Podľa štatistík NOAA je tohtoročný jún už 414. mesiacom v rade za sebou, ktorý je teplotne nadpriemerný. Prvá polovica roku 2019 je čo sa týka celosvetovej teploty druhou najteplejšou prvou polovicou roka od začiatku meraní, pričom túto druhú priečku zdieľa s prvou polkou roku 2017. Doteraz najteplejších prvých šesť kalendárnych mesiacov namerali meteorológovia v roku 2016.

Viac k témam: horúčavy, Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA), počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na svete je stále teplejšie, uplynulý jún bol najteplejší od začiatku meraní v roku 1880 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Dve z amerických kongresmaniek, na ktoré už od víkendu každý deň útočí americký prezident Donald Trump, prešli vo štvrtok do protiútoku. Ilhan Omar, ktorú prezident okrem iného bez dôkazov obvinil z podpory terorizmu, ho označila za fašistu, zatiaľ čo jej kolegyňa Alexandria Ocasio-Cortez vyhlásila, že jeho štvavá rétorika proti ľuďom inej farby pleti než bielej "vystavuje milióny Američnov ohrozeniu" fyzickými útokmi.

Vytváranie výbušnej atmosféry

"Toto je to, na čo prezident a jeho prívrženci zmenili túto krajinu," reagovala Ilhan Omar na pokrik "Pošlite ju späť", ktorý skandovali Trumpovi podporovatelia na štvrtkovom mítingu po tom, ako na ňu prezident opäť slovne zaútočil. "Som presvedčená, že je fašista," myslí si o Trumpovi kongresmanka. "Toto nie je len o vyhrážaní sa jednotlivým členom Kongresu. Je to o vytváraní výbušnej atmosféry v tejto krajine, ktorá ohrozuje každého ako Ilhan, každého, kto verí v ľudské práva, a ja som presvedčená, že (prezident - pozn. SITA) nesie za vytváranie takejto atmosféry zodpovednosť," reagovala na Trumpove výpady Ocasio-Cortez.

Trump zo skandovania nebol nadšený

Trump už takmer týždeň bez prestania útočí na štyri mladé kongresmanky za Demokratickú stranu, ktoré spája to, že sú ostrými kritičkami jeho politiky. Svoje plamenisté prejavy Trump vo štvrtok preniesol z Twitteru aj na predvolebné zhromaždenie v Greenville v štáte Severná Karolína, kde postupne hovoril o každej z nich a všetkým štyrom už tradične odporučil, aby sa odsťahovali zo Spojených štátov. Prezident neskôr novinárom povedal, že keď sa dav začal dožadovať aby Ilhan Omar odišla z krajiny, nepáčilo sa mu to. "Nebol som nadšený," povedal Trump a dodal, že ak by to jeho priaznivci začali skandovať opäť, zastaví ich. Pravda však je, že ich nezastavil, a čo je ešte dôležitejšie, jeho stúpenci skandovali to isté, čo opakovane hovoril on sám.

Viac k témam: prezident usa, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Kongresmanky prešli do protiútoku, Ilhan Omar označila Trumpa za fašistu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - V Texase poslali na doživotie za mreže ženu, ktorá sa priznala k zastreleniu jej dvoch dcér v roku 2017. Prokuratúra sa dohodla so Sarah Nicole Henderson, že ak sa prizná k vražde detí vo veku päť a sedem rokov, nebude pre ňu žiadať trest smrti. Tridsaťjedenročná matka je vo väzbe od novembra 2017. Vyšetrovateľom povedala, že už niekoľko týždňov plánovala zabiť deti a manžela a následne chcela spáchať samovraždu. Henderson strelila dcéry do hlavy, keď spali v obývacej miestnosti. Pokúsila sa tiež zastreliť manžela Jacoba Hendersona, no zlyhala jej zbraň. Muž nebol biologickým otcom detí.

Viac k témam: streľba, súdy, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena v USA zastrelila dve dcéry, súd jej vymeral doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského by mala podľa predvolebných prieskumov všetkých agentúr vysoko zvíťaziť v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách na Ukrajine. Strana Sluha ľudu, odvodzujúca svoj názov od rovnomenného televízneho seriálu, v ktorom hral Zelenskyj hlavnú rolu, by mala získať podľa rôznych agentúr od 39 do 52 percent hlasov.

Prezident chce väčšinu v parlamente

Zelenskyj zvolal predčasné voľby krátko po svojom nástupe do úradu, a to napriek tomu, že riadne voľby sa mali konať už v novembri tohto roku. Prezident si chce ich prostredníctvom zaistiť čím skôr väčšinu v parlamente, ktorú momentálne nemá. Na druhom mieste v predvolebných prieskumoch je zoskupenie Opozičná platforma - Za život, ktorému rôzne agentúry predpovedajú zisk medzi 10 a 15 percentami. Ide o proruskú a euroskeptickú koalíciu pod vedením oligarchu Viktora Medvedčuka, blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý je aj krstným otcom jeho dcéry. Na treťom a štvrtom mieste nasledujú strany bývalého prezidenta Petra Porošenka Európska solidarita a expremiérky Julije Tymošenkovej Všeukrajinské združenie Otčina, ktoré chce obe voliť 7 až 10 percent rozhodnutých voličov.

Nacionalistické strany mimo parlamentu

Predbehnúť ich však ešte podľa niektorých agentúr môže nová liberálna proeurópska strana Hlas, ktorú založil spevák ukrajinskej rockovej kapely Okean Elzy Svjatoslav Vakarčuk. Tej niektoré agentúry predpovedajú zisk tesne pod 10 percent, podľa iných je však pod 5-percentnou hranicou zvoliteľnosti. Mimo parlamentu by mali podľa prieskumov skončiť obe nacionalistické strany, ktoré majú blízko ku krajnej pravici, teda Všeukrajinský zväz Sloboda a Radikálna strana, a tiež strana Ukrajinská stratégia súčasného premiéra Volodymyra Hrojsmana. Poradie strán v predvolebných prieskumoch sa však nemusí nakoniec príliš podobať na konečné zloženie budúceho parlamentu. Z celkového počtu 424 kresiel sa totiž len o 225 rozhoduje pomerným systémom, zatiaľ čo 199 kresiel prislúcha k jednomandátovým obvodom, kde si zmerajú sily v priamych súbojoch lokálni politici.

Viac k témam: parlamentné voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Strana prezidenta Zelenského vedie v prieskumoch pred parlamentnými voľbami na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump už takmer týždeň bez prestania útočí na štyri mladé kongresmanky za Demokratickú stranu, ktoré spája to, že sú ostrými kritičkami jeho politiky. Svoje plamenisté prejavy Trump vo štvrtok preniesol z Twitteru aj na predvolebné zhromaždenie v Greenville v štáte Severná Karolína, kde postupne hovoril o každej z nich a všetkým štyrom už tradične odporučil, aby sa odsťahovali zo Spojených štátov.

Vyjadrenia zaváňajú rasizmom

"Pošlite ich späť," skandoval nadšený dav. Trump už niekoľko dní trvá na tom, že sa majú vrátiť do "svojich krajín", napriek tomu, že všetky štyri majú americké občianstvo a tri z nich sa narodili v USA. Kauza je výbušná najmä tým, že žiadna z týchto žien nie je biela Američanka, a preto Trumpove vyjadrenia silno zaváňajú rasizmom. Americký prezident v minulosti už viackrát vyhlásil, že nie je rasista, vždy po čase sa však vrátil k výrokom, ktoré toto jeho tvrdenie spochybňujú. "Mám návrh pre tieto extrémistky plné nenávisti, ktoré sa neprestajne snažia ublížiť našej krajine. Nikdy nepovedia nič pozitívne. Toto im odkazujem: Hej! Ak to tu nemáte radí, odíďte! Len odíďte," rečnil vo štvrtok Trump v Greenville za nadšených ovácií publika.

Úplne vymyslené obvinenie

"Keď chcú ľudia z tejto krajiny odísť, tak môžu odísť! Ak nechcú milovať našu krajinu, ak nechcú bojovať za našu krajinu, môžu odísť! V tomto nikdy nezmením svoj názor," odkázal Trump "komandu", ako prezýva štvoricu kongresmaniek Alexandriu Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Ayannu Pressley a Rashidu Tlaib. "Nemám čas zaoberať sa tromi rôznymi menami," vyhlásil Trump, keď na mítingu v Greenville skomolil meno Alexandrii Ocasio-Cortez. Tej vyčítal najmä to, že sa "naváža" do jeho protiutečeneckej politiky. Ilhan Omar následne obvinil okrem iného z toho, že je podporovateľkou teroristickej organizácie al-Kájda. Agentúra The Associated Press (AP) k tomu píše, že ide o úplne vymyslené obvinenie.

Trumpa nazvala hanlivým výrazom

Trump si zrejme do Omar takto "šťuchol" preto, že v stredu predložila do Snemovne reprezentantov amerického Kongresu návrh zákona, ktorý by prikazoval Trumpovej administratíve informovať verejnosť o spôsobe, akým vytvára svoj zoznam teroristov a osôb podozrivých z terorizmu. Ilhan Omar sa špeciálne zaujímala o to, či USA tento zoznam zdieľajú aj s krajinami ako Čína a Saudská Arábia a dopisujú naň ľudí na ich želanie. Kritika na mítingu v Greenville sa ušla aj Rashide Tlaib, ktorej Trump nevedel odpustiť najmä to, že ho nazvala hanlivým výrazom. "To nie je pekné, ani keď ide o mňa," povedal prezident.

Viac k témam: prezident usa, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump útočil na mladé kongresmanky aj na mítingu, jednu označil za fanúšičku al-Kájdy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Rusko sa vo štvrtok ponúklo Turecku, že mu môže predať svoje vojenské stíhačky Su-35. Táto ponuka prišla po tom, ako Spojené štáty rozhodli o vylúčení Turecka z programu bojových stíhačiek F-35, čím reagovali na turecké rozhodnutie zaobstarať si ruský obranný raketový systém S-400.

Varovanie USA

Ako vo štvrtok vyhlásil šéf ruského štátneho zbrojárenského koncernu Rostech Sergej Čemezov, Moskva rada Turecku predá svoje stíhačky Su-35, ak Ankara o ne "prejaví záujem". Spojené štáty pritom Turecko, svojho spojenca zo Severoatlantickej aliancie (NATO), vopred opakovane varovali pred nákupom ruského systému protivzdušnej obrany. USA a ich spojenci tvrdia, že je nekompatibilný s ich obrannými systémami a predstavuje preto bezpečnostnú hrozbu pre stíhačky F-35. Podľa Washingtonu prítomnosť ruského obranného systému S-400 v Turecku pomôže ruským spravodajským službám.

Chýba mu odôvodnenie

Turecko vo štvrtok vyhlásilo, že rozhodnutie Washingtonu vylúčiť ho z programu bojových stíhačiek F-35 ide proti "duchu aliancie" a vyzvalo USA, aby si tento krok ešte rozmysleli. Podľa tureckého ministerstva zahraničných vecí rozhodnutie Washingtonu "postráda legitímne odôvodnenie". "Nie je iba nespravodlivé nechať Turecko mimo programu, ktorého je partnerom, ale tvrdenie, že S-400 oslabí F-35, je navyše neodôvodnené," uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva zahraničia.

Viac k témam: protilietadlový raketový systém S-400, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko adresovalo ponuku Turecku, s radosťou im predá aj vlastné stíhačky Su-35 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Tempo, ktorým firmy presúvajú výrobu mimo Čínu, sa zrýchľuje a viac ako 50 nadnárodných spoločností od Applu cez Nintendo po Dell sa ponáhľa, aby sa vyhli americkým clám. Konštatuje to portál cnbc.com s odvolaním sa na správu ekonomického denníka Nikkei. Americký výrobcovia osobných počítačov HP a Dell by mohli presunúť do 30 percent ich výroby notebookov z Číny do juhovýchodnej Ázie, uviedol denník. Spoločnosť Apple požiadala svojich hlavných subdodávateľov, aby posúdili náklady na presun 15 až 30 percent produkcie z Číny do Indie, napísal už skôr Nikkei. Japonská firma Nintendo sa tiež chystá presunúť časť výroby herných konzol z Číny do Vietnamu. Nie sú to však len zahraničné firmy, kto prehodnocuje umiestnenie svojej produkcie. Niekoľko čínskych firiem zo domovskej krajiny tiež odchádza. Napríklad čínsky nadnárodný výrobca elektroniky TCL presúva svoju produkciu televízorov do Vietnamu a čínsky výrobca pneumatík Sailun Tire premiestňuje výrobnú linku do Thajska, dodal denník Nikkei.

Viac k témam: Apple, clá, clá USA, Dell
Zdroj: Webnoviny.sk - Významné firmy čiastočne presúvajú výrobu z Číny, Apple či Dell sa chcú vyhnúť americkým clám © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Tisícky policajtov dostali administratívne tresty a viac než 2 000 muselo odísť zo služby za chyby, ktorých sa dopustili počas krvavých razií v rámci vojny proti drogám na Filipínach. Vláda na štvrtkovej tlačovej konferencii informovala, že pre účasť na operáciách proti obchodníkom s drogami, počas ktorých zahynuli ľudia, vyšetrili od júla 2016 do apríla celkovo 14 724 policajtov.

Tvrdá kampaň proti obchodníkom s drogami

Z nich 7 867 dostalo bližšie nešpecifikované administratívne tresty, zatiaľ čo 2 367 prepustili z práce a 4 100 ďalších suspendovali. Zvyšných pokarhali, zosadili z funkcií, nechali im prepadnúť platy alebo ich zbavili určitých výhod. Vláda prezidenta Rodriga Duterteho spustila tvrdú kampaň proti obchodníkom s drogami v polovici roka 2016. Podľa policajných predstaviteľov počas protidrogových razií odvtedy zomrelo okolo 6 600 podozrivých, prevažne počas prestreliek s políciou. Vláda vo štvrtok potvrdila 5 500 mŕtvych s tým, že ostatné súvisiace úmrtia ešte preverujú.

Prezident Duterte kritiku OSN odmieta

Rada OSN pre ľudské práva minulý týždeň vyzvala na vyšetrenie možných zločinov páchaných v rámci vojny proti drogám na Filipínach. Prezident Duterte však kritiku OSN aj ľudskoprávnych skupín odmieta a varoval podozrivých dílerov, že vládna kampaň bude v druhej polovici jeho šesťročného funkčného obdobia ešte nebezpečnejšia.

Viac k témam: Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), drogy, policajná razia, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisícky policajtov doplatili na krvavé razie na Filipínach, dostali tresty a niektorých aj prepustili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Obeťou podvodníka sa stal 76-ročný dôchodca z obce Ostratice v okrese Partizánske. Neznámy muž na bielom Mercedese ho oslovil na ulici a nalákal na kúpu ďalekohľadu. Ako agentúru SITA informoval trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička, dôverčivý dôchodca ho pozval k sebe domov a vybral pred ním zo skrine obálku s peniazmi. Pán domáci dokonca dovolil neznámemu mužovi, aby mu kúpený ďalekohľad zavesil do skrine. Ten si z nej vybral 3 700 eur. Páchateľovi za takýto čin hrozí trest na tri až desať rokov.

Viac k témam: dôchodca, peniaze, podvod, podvodníci
Zdroj: Webnoviny.sk - Podvodník nalákal dôchodcu na kúpu ďalekohľadu a obral ho tisícky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Vojenské kapacity portugalskej armády sú pre nedostatok personálu "neudržateľné", povedal vo štvrtok náčelník generálneho štábu portugalských ozbrojených síl. Admirál Antonio Silva Ribeiro v rozhovore pre rádio Renascenca a noviny Publico uviedol, že ozbrojené sily majú 26-tisíc mužov a žien, čo je o dosť menej ako požadovaných 32-tisíc. Armáda má podľa neho problém pritiahnuť a udržať si brancov z dôvodu nízkych miezd. Podľa Severoatlantickej aliancie (NATO) minulo Portugalsko, ktoré je jej členom, minulý rok na obranu odhadovaných 1,35 percenta hrubého domáceho produktu. To je menej ako požadované dve percentá, avšak viac ako minú Nemecko, Taliansko alebo Španielsko.

Viac k témam: armáda, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Stav armády Portugalska je neudržateľný, pre nízke mzdy si nevedia udržať brancov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner