25. júl 2021
Facebook

19.7.2019 (Webnoviny.sk) - Irán v piatok večer zadržal v Hormuzskom prielive britský ropný tanker aj s 23-člennou posádkou. Informovali o tom Iránske revolučné gardy, podľa ktorých dôvodom zajatia plavidla bolo to, že údajne "nedodržiavalo medzinárodné námorné právo a regulácie". Dopravná firma Stena Bulk, ktorej zadržaný ropný tanker Stena Impero patrí, naopak tvrdí, že loď sa plavila v medzinárodných vodách a Irán ju zadržal neoprávnene. Spoločnosť uvádza, že sa jej nedarí s posádkou lode nadviazať spojenie a jediné, čo môže zatiaľ potvrdiť, je to, že v sprievode neznámych plavidiel a vrtuľníku mieri k brehom Iránu.

Viac k témam: Iránske revolučné gardy, Stena Bulk, Stena Impero, tanker
Zdroj: Webnoviny.sk - Iránske revolučné gardy zajali britský tanker Stena Impero, firma sa s loďou nevie spojiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

19.7.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecký kabinet aj parlament odovzdali v piatok na Federálny ústavný súd podnet na zastavenie štátneho financovania krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD). Vláda sa snaží aspoň o zastavenie pravidelnej štátnej podpory pre túto stranu, ktorá by jej mala prislúchať na základe jej volebných výsledkov, keďže žiadny z predchádzajúcich pokusov postaviť túto stranu mimo zákon doteraz nevyšiel. Pri tom zatiaľ poslednom, v roku 2017, súd konštatoval, že ide o príliš okrajovú stranu na to, aby sa bolo treba zaoberať jej rozpustením. NPD získala v posledných parlamentných voľbách v roku 2017 len 0,4 percenta hlasov, keďže veľa z jej dovtedajších voličov prešlo k umiernenejšej nacionalistickej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD). Na rozdiel od AfD, pri ktorej majú politológovia problém určiť, či je alebo nie je krajne pravicová, NPD je jednoznačne neonacistická strana, odvodzujúca svoju legitimitu od politických subjektov, do ktorých po roku 1945 prešli pohrobkovia nacistického režimu.

Viac k témam: neonacizmus, NPD Národnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecká vláda sa snaží zastaviť štátne financovanie okrajovej neonacistickej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

19.7.2019 (Webnoviny.sk) - Dvaja ľudia zomreli a dvanásť je nezvestných po výbuchu v plynárenskom závode v meste Jima v provincii Che-nan. Informovali o tom čínske štátne médiá. Štátna tlačová agentúra Nová Čína uviedla, že osemnásť ľudí pri piatkovej explózii utrpelo vážne zranenia. Výbuch porozbíjal okná na budovách v okruhu troch kilometrov. V Číne často dochádza k priemyselným haváriám napriek nariadeniam zo strany ústrednej vlády na zlepšenie bezpečnosti v závodoch, elektrárňach a baniach. Viac ako 60 ľudí prišlo o život v marci pri výbuchu v chemickom závode vo východočínskej provincii Ťiang-su.Viac k témam: plyn, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Výbuch v čínskom plynárenskom závode zabil najmenej dvoch ľudí, dvanásti sú nezvestní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

19.7.2019 (Webnoviny.sk) - Kosovský premiér Ramush Haradinaj odstúpil v piatok zo svojej funkcie. Stalo sa tak po tom, čo dostal predvolanie od haagskeho tribunálu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998-1999. Haradinaj v piatok povedal, že súhlasil s vypočutím budúci týždeň a nechce tak spraviť ako premiér. Podľa vlastných slov o svojom odstúpení už informoval vládu a vyzval prezidenta, aby zvolal predčasné parlamentné voľby. Haradinaj bol počas vojny veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády.

Viac k témam: Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu
Zdroj: Webnoviny.sk - Kosovský premiér Ramush Haradinaj dostal predvolanie od haagskeho tribunálu a odstúpil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

19.7.2019 (Webnoviny.sk) - Iniciatíva Za slušné Slovensko vyzvala Igora Matoviča, aby prestal zneužívať výročie novembra 1989. Iniciatíva tak reaguje na to, že si nemohli rezervovať Námestie SNP v Bratislave ani na jeden z dní revolúcie.

Hovoria o arogancii

"Igor Matovič bezohľadne zabral všetky termíny. O to väčšia arogancia je, že odmieta námestia prenechať aj priamo organizátorom a hlavným osobnostiam Nežnej revolúcie a to len preto, aby túto udalosť využil na svoju politickú kampaň a vyťažil z nej politické body," uviedla v stanovisku iniciatíva s tým, že vyzvala šéfa hnutia OĽaNO, aby prenechal námestia občianskej spoločnosti a prestal "bezohľadne zneužívať tak silný symbol na vlastnú kampaň. November ’89 nepatrí iba vám, ale všetkým." Agentúru SITA o tom informovali Karolína Farská a Eva Lavríková z iniciatívy Za slušné Slovensko. "Mrzí nás, že iniciatíva Za slušné Slovensko si namiesto dialógu vybrala monológ a klamstvami sa našu prácu pre občanov Slovenska snaží zdiskreditovať," reagovalo hnutie OĽaNO. Podľa hnutia sa iniciatíva prezentuje útočným statusom plným klamstiev, namiesto toho, aby si včas rezervovala Námestie SNP, respektíve zdvihla telefón či poslala e-mail a dohodla sa s hnutím na organizácii spomienky na November 89´.

Hnutie nikto nekontaktoval

Hnutie doposiaľ nekontaktovala iniciatíva Za slušné Slovensko, ani žiadna organizácia, ani osobnosť Novembra 89´ s požiadavkou o prepustenie Námestia SNP. "V našom stanovisku sme uviedli, že Námestie SNP patrí všetkým občanom Slovenskej republiky, preto tak, ako aj po minulé roky, budeme radi, ak sa k organizácii podujatí pri príležitosti významného výročia pridajú aj iné politické či nepolitické organizácie. Toto stanovisko stále platí," informovalo hnutie OĽaNO a pripomenulo, že minulý rok prepustili Námestie SNP práve iniciatíve Za slušné Slovensko, a to hneď dvakrát. Agentúre SITA poskytol stanovisko hnutia hovorca hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Matúš Bystriansky.

Viac k témam: 17. november, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva Za slušné Slovensko vyzvala Matoviča, aby nezneužíval výročie Novembra ’89 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

19.7.2019 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu zákona o registri partnerov verejného sektora, takzvaný protischánkový zákon. Zuzana Čaputová považuje novelu za prijateľné kompromisné riešenie otázok vyplývajúcich z aplikácie doteraz platnej legislatívnej úpravy. Agentúru SITA informovala Martina Goffová z Kancelárie prezidentky SR.

Odbúranie administratívy

Parlament schválil novelu takzvaného protischránkového zákona 27. júna. Novela pochádza z dielne rezortu spravodlivosti. Rezort považoval za nevyhnutné protischránkový zákon vyhodnotiť po jeho zavedení. "Cieľom novely je v reakcii na vyhodnotenie právnej úpravy registra partnerov verejného sektora vykonať korekcie tak, aby bol zachovaný jej účel vymedzený Programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky. Zároveň aby došlo k vyváženiu právnej úpravy tak, aby sa odbúrala zbytočná administratívna záťaž tam, kde je to účelné," uvádza rezortný materiál.

Technické úpravy zákona

Tvorcovia legislatívy pripomínali ešte v lete minulého roka, že pri novele ide iba o technické úpravy. Po novom budú do zákona zavedené niektoré výnimky, ktoré sa budú týkať štátnych spoločností. Tie budú mať výnimku iba v takom prípade, že pôjde o bežnú obchodnú transakciu a pôjde o ich hlavnú ekonomickú činnosť. Tiež musí byť splnená podmienka finančných limitov. Pri jednorazových obchodoch nesmie prekročiť 100-tisíc eur, pri opakovaných 250-tisíc eur.

Viac k témam: protischránkový zákon, Zákon o registri partnerov verejného sektora
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová podpísala novelu protischránkového zákona, považuje ju za prijateľný kompromis © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

19.7.2019 (Webnoviny.sk) - Českým policajtom sa v spolupráci s kolegami zo zahraničia podarilo nájsť autora anonymov, ktoré sa vyhrážali streľbou v niektorej z pražských škôl. Poplašnú správu šíril mladík z Veľkej Británie, ktorý tým chcel získať pozornosť. Dvadsaťpäťročného Čecha, podozrivého z umiestnenia anonymnej vyhrážky na sociálnej sieti, dopravili policajti z Británie vo štvrtok na pražské letisko, uvádza portál iDNES.cz. Na prípade spolupracovali českí kriminalisti s Europolom. Vyhrážku teroristickým útokom na nešpecifikovanú školu v Prahe zverejnil mladík 23. júna na fiktívnom profile. Polícia následne informovala väčšinu škôl a do ich ochrany zapojila vyše tristo policajtov. Dôvodom publikovanie vyhrážky bola podľa polície mladíka túžba sa zviditeľniť a vzbudiť reakcie. "Akýkoľvek teroristický motív policajti vylúčili. Aj napriek tomu, že zo strany mladého muža išlo zrejme o neuvážený čin, napriek tomu sa bude zodpovedať z prečinu šírenia poplašnej správy, za ktorý možno v prípade právoplatného odsúdenia uložiť až dvojročný trest odňatia slobody," uviedla hovorkyňa polície Vlasta Suchánková.

Viac k témam: anonym, Europol, polícia, streľba na strednej škole
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladík sa chcel zviditeľniť, šíril poplašné správy o hrozbe streľby na jednej z pražských škôl © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

19.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 19. júla, 18:32
S cieľom zlepšiť finančné postavenie firmy v piatok vedenie U.S. Steel Košice (USSK) oznámilo, že v období do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v U. S. Steel Košice a jej dcérskych spoločnostiach o 2 500 ľudí. Vo vyhlásení, ktoré má agentúra SITA k dispozícii, to uviedol prezident USSK James E. Bruno. „Prijímame toto rozhodnutie po starostlivom zvážení toho, že musíme konať, aby sme ochránili naše podnikanie a zostali konkurencieschopní. Sme si vedomí, že toto rozhodnutie bude mať dopad na tisíce rodín v regióne, tak v súvislosti s priamymi i nepriamymi pracovnými miestami. Zodpovednosť za budúcnosť firmy nám prikazuje prispôsobiť sa vzniknutej situácii a zaručiť prežitie U. S. Steel Košice,“ uviedol Bruno.

Oznámili aj znižovanie výroby železa

V posledných týždňoch zaznelo viacero oznamov o zatváraní oceliarskych prevádzok. Podľa európskeho združenia výrobcov ocele EUROFER ide o 2,6 milióna pracovných miest priamo alebo nepriamo ovplyvnených krízou v oceliarstve. "U. S. Steel Košice prijal a naďalej prijíma opatrenia na kontrolované znižovanie nákladov. V druhej polovici mesiaca jún sme oznámili znižovanie výroby železa a ocele odstavením jednej z troch vysokých pecí. Po dohode s odborovou organizáciou pracujeme už druhý mesiac v štvordňovom pracovnom týždni," informovala spoločnosť. Európska komisia podľa prezidenta spoločnosti napriek ich výzvam a argumentom, zaslaných asociáciou EUROFER a aj priamo vládami členských krajín EÚ, zatiaľ nezareagovala na prudko sa zhoršujúcu situáciu, aby bránila jednotný férový trh. Začiatkom júla Európska komisia dokonca povolila o päť percent viac importov.

Dopyt po oceli klesá

Situácia na trhu s oceľou sa za posledné týždne nezmenila k lepšiemu. Z krajín mimo EÚ je možné dovážať oceľové výrobky v ešte väčších množstvách, prevyšujúcich doterajšie rekordné úrovne a pritom sa na túto oceľ nevzťahujú environmentálne požiadavky EÚ. Výsledkom je záplava produktov na trhoch EÚ a tlak na neustále znižovanie ich cien, zatiaľ čo výrobný sektor EÚ je na pokraji recesie a dopyt po oceli klesá, upozorňuje James E. Bruno.

Opatrenia sú neúčinné

Ministerstvo hospodárstva SR vníma krok spoločnosti U.S. Steel Košice predovšetkým ako dôsledok aktuálnej situácie na trhu a dovozu lacnej ocele zo štátov mimo EÚ, ktoré nemusia plniť prísne európske emisné normy. Situáciu súčasne podľa rezortu zhoršuje enormný nárast cien emisných povoleniek a elektriny v celej EÚ. Keď USA zvýšili dovozné clá, zahraniční výrobcovia zvýšili tlak na dovoz do EÚ. Slovensko dlhodobo podľa rezortu hospodárstva kritizuje a namieta, že Európska komisia nedostatočne chráni svoj trh a svojich výrobcov vystavuje nekalej konkurencii. "Doteraz prijaté opatrenia sú neúčinné a z dlhodobého pohľadu ohrozujú európske oceliarstvo. Budeme naďalej v tlaku na EK pokračovať. Ministerstvo hospodárstva a vláda dlhodobo s U.S. Steel Košice ako významným zamestnávateľom komunikuje a hľadá riešenia situácie," informoval rezort v reakcii.

Treba podporné nástroje

Jedným z riešení môže byť podľa ministerstva vyššia kompenzácia cien elektrickej energie v závislosti od možností štátneho rozpočtu. Aktuálny vývoj však súčasne naznačuje aj celkové ochladenie ekonomiky a s tým súvisiaci pokles objednávok. Do budúcnosti si to bude zrejme vyžadovať podľa rezortu hospodárstva zavedenie podporných a stimulačných nástrojov na úrovni jednotlivých štátov, ale na aj európskej úrovni. V košickom U.S. Steele pracuje takmer 12 tisíc zamestnancov a podnik patrí do nadnárodnej korporácie U.S. Steel.

Viac k témam: prepúšťanie, U.S. Steel, USSK U. S. Steel Košice, zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Situácia na trhu s oceľou sa nezlepšuje, U. S. Steel plánuje prepustiť tisíce zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

19.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 19. júla, 18:01
Pri výbuchu bomby pred Kábulskou univerzitou v afganskej metropole prišlo v piatok o život najmenej osem ľudí a ďalších 33 ďalších utrpelo zranenia, informovala polícia a zdravotníci. Mnohí zo zranených sú v kritickom stave. K výbuchu došlo v skorých ranných hodinách pred vchodom do areálu univerzity. V tom sa nachádza aj niekoľko internátov, v ktorých mnohí študenti bývajú aj v lete. Ako informoval hovorca kábulskej polície Ferdúz Faramarz, pri výbuchu sa vznietili aj dve autá, nie je však zatiaľ jasné, či útok vykonali samovražední atentátnici, alebo útočníci odpálili bombu na diaľku. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. V Kábule často páchajú bombové útoky hnutie Taliban aj Islamský štát, ktorých cieľom sú väčšinou príslušníci afganských jednotiek, predstavitelia vlády a šiitskej menšiny.


Viac k témam: bombový útok, Islamský štát, študenti, Taliban, výbuch bomby
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pred univerzitou vybuchla bomba a zranila desiatky ľudí, explózia vznietila aj dve autá (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

19.7.2019 (Webnoviny.sk) - Neobvyklé divadlo v piatok ráno zažili obyvatelia pražského Žižkova. Z výkopu na ceste totiž tryskal niekoľkometrový gejzír vody, ktorý dosahoval až do výšky okolitých domov, informuje portál Novinky.cz. Potrubie na Bořivojovej ulici prasklo okolo pol deviatej ráno v mieste, kde sa rekonštruuje. "Prasklo vodovodné potrubie s priemerom 250 milimetrov. Voda bola behom niekoľkých minút zastavená a už netečie," uviedol hovorca Pražských vodovodov a kanalizácií Tomáš Mrázek. Dodávky vody museli prerušiť 384 odberateľom, ktorým bude obnovená počas popoludnia. Kto v ulici vykonáva výkopové práce, hovorca nevedel povedať.

Viac k témam: potrubie, voda
Zdroj: Webnoviny.sk - Pražský Žižkov zaplavila voda z prasknutého potrubia, gejzír dosahoval výšku okolitých domov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner