25. júl 2021
Facebook

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump sa počas prejavu na akcii mládežníckej organizácie Turning Point USA slovne pustil do ďalšej demokratickej kongresmanky za štát Michigan. Trump kritizoval Rashidu Tlaib, ktorá podľa neho "v žiadnom prípade nezastupuje hodnoty ľudí z Michiganu". Nazval ju tiež "zlomyseľnou" a "šialeným pomätencom". Trump už viac ako týždeň útočí na štyri mladé kongresmanky za Demokratickú stranu, ktoré spája to, že sú ostrými kritičkami jeho politiky. V jednom zo svojich tweetov uviedol, že ak sa kongresmankám nepáči Amerika, mali by sa vrátiť do svojich krajín. Všetky sú pritom Američanky a tri z nich sa narodili v Spojených štátoch. Kauza je výbušná najmä tým, že žiadna z týchto žien nie je biela Američanka, a preto Trumpove vyjadrenia silno zaváňajú rasizmom. Americký prezident v minulosti už viackrát vyhlásil, že nie je rasista, vždy po čase sa však vráti k výrokom, ktoré toto jeho tvrdenie spochybňujú.

Zdroj: Webnoviny.sk - Trump neprestáva útočiť, demokratickú kongresmanku za Michigan nazval šialeným pomätencom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko verí, že na Ukrajine vznikne nová vláda so silným demokratickým mandátom, s ktorou budeme spolupracovať na prehlbovaní dobrých susedských vzťahov a bilaterálnych kontaktov. Uvádza sa to vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí k predčasným voľbám na Ukrajine. "Slovenská republika kontinuálne podporuje reformný proces v Ukrajine, ktorého úspešné zvládnutie je základom pre jej európske a euroatlantické ašpirácie," píše sa vo vyhlásení s tým, že Slovensko naďalej podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Ministerstvo zároveň ocenilo, že ukrajinské parlamentné voľby boli pokojné a transparentné, v súlade s medzinárodnými štandardmi. Cez víkend sa na Ukrajine konali predčasné parlamentné voľby. Vyhrala v nich strana prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha ľudu. Prezident je v úrade od jari.

Viac k témam: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, parlamentné voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská diplomacia verí, že na Ukrajine vznikne nová vláda so silným demokratickým mandátom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý izraelský premiér Ehud Barak sa ospravedlnil za smrť 13 arabských protestujúcich, ktorých v roku 2000 zabila izraelská polícia. Barak, ktorý sa pred septembrovými parlamentnými voľbami vrátil na politickú scénu, v utorok vyhlásil, že "protestujúcich nemôžu zabíjať bezpečnostné sily ich krajiny". Reagoval tak na názor v novinách, ktorý napísal poslanec ľavicovej strany Merec a ktorý ho vyzval, aby sa ospravedlnil za zabitia z októbra 2000, ktoré sa stali v úvodných týždňoch druhej palestínskej intifády, keď bol Barak izraelským premiérom.

Viac k témam: protest, zabitie
Zdroj: Webnoviny.sk - Expremiér Izraela Ehud Barak sa ospravedlnil za smrť arabských protestujúcich v roku 2000 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Osem ľudí zahynulo v Nepále pri zosuve pôdy, ktorý zavalil domy v dvoch odľahlých horských dedinách. Ďalšie dve osoby sú nezvestné. Predstaviteľ nepálskej štátnej správy Jadhunath Poudjal uviedol, že zosuv, ku ktorému došlo v utorok na úsvite, pochoval najmenej päť domov v čase, keď ich obyvatelia ešte spali. Dedinčania zatiaľ vytiahli dvoch živých ľudí, ale stále pátrajú po dvoch nezvestných. Postihnuté dediny v okrese Gulmi približne 200 kilometrov západne od hlavného mesta Káthmandu sú odľahlé a dostať sa k ním dá len niekoľko hodín trvajúcou chôdzou. Prístup do oblasti sťažili aj pokračujúce dažde. Monzúnové dažde od 12. júla v Nepále už zabili približne 90 ľudí. Dôvodom boli väčšinou povodne v južnej rovinatej oblasti a zosuvy pôdy v horskom teréne.

Viac k témam: monzúnové dažde, zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Zosuv pôdy v dvoch odľahlých dedinách Nepálu pochoval niekoľko ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj, ktorý iba nedávno rezignoval na svoju funkciu, odcestoval do holandského Haagu, aby sa zúčastnil vypočutia pred špeciálnym súdom, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998-1999. Haradinaj rezignoval na premiérsku funkciu minulý týždeň, aby ho nevypočúvali ako lídra krajiny. Súd, ktorý je súčasťou kosovského súdnictva napriek tomu, že sídli v Haagu, začal tento rok vypočúvať bývalých kosovských bojovníkov. Haradinaj bol počas vojny veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády.

Viac k témam: Kosovská oslobodzovacia armáda, súd, vojnový zločin
Zdroj: Webnoviny.sk - Expremiér Kosova Ramush Haradinaj odcestoval do Haagu, kde ho vypočuje špeciálny súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Rakúska sieť predajní McDonald´s sa rozhodla zmeniť slogan svojej novej kampane po tom, ako proti nemu protestoval taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Pôvodný slogan kampane s tematikou Talianska znel "Für echte Mampfiosi", čo je skomolenina, ktorá môže znamenať "Pre naozajstných žrútov", ale aj "Pre naozajstných mafiánov". Salvini v nedeľu zavesil na Twitter fotografiu jedného takéhoto plagátu a pripísal k nej: "To všetci Taliani sú mafiáni? Dosť smutné." Šéf rakúskej pobočky McDonald´s Jörg Pizzera v utorok oznámil, že nové heslo bude znieť "Für echte Amici" (Pre naozajstných priateľov). "V žiadnom prípade nebolo naším úmyslom akokoľvek sa dotknúť Talianov. Ospravedlňujeme sa tým, ktorých to nahnevalo," povedal Pizzera.

Published in Svet

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Španielsky parlament v utorok pri prvom z troch možných hlasovaní o budúcom premiérovi neschválil na tento post úradujúceho premiéra Pedra Sáncheza. Hlasovali zaňho len 123 poslanci jeho vlastnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) a jeden poslanec jednej z menších strán. Proti Sánchezovi naopak hlasovalo až 170 poslancov a ďalších 52 sa zdržalo hlasovania.

Dohoda so stranou Podemos

Sánchez má teraz čas na zaistenie si podpory zo strany ďalších poslancov do štvrtka, kedy bude nasledovať hlasovanie číslo dva. Ak neuspeje ani v tom, budú mať poslanci takmer dva mesiace na to, aby našli schodné riešenie, a do tretice budú o budúcom premiérovi hlasovať 23. septembra. Ak by ani tento pokus nevyšiel, nasledovali by nové voľby. Sánchez si v utorňajšom neúspešnom hlasovaní potreboval zaistiť podporu nadpolovičnej väčšiny, teda 176 z celkového počtu 350 poslancov dolnej komory parlamentu. Vo štvrtkovom hlasovaní mu bude stačiť, keď získa viac hlasov za ako proti. Kľúčové preňho bude, či sa dokáže dohodnúť s ľavicovou stranou Podemos, s ktorou už vyše týždňa rokuje o koaličnej spolupráci. Problémom je najmä to, že Sánchez nechce ľuďom z tejto strany zveriť príliš veľký podiel na moci. Pôvodne dokonca odmietal, aby boli súčasťou vlády a požadoval, aby jej len zaisťovali parlamentnú podporu. Predseda strany Podemos Pablo Iglesias aj v pondelok v parlamente Sáncheza kritizoval za to, že nechce ľuďom z jeho strany zveriť žiadne relevantné vládne posty.

Vláda bez Iglesiasa

Sánchez si navyše už hneď na začiatku koaličných rokovaní dal podmienku, že samotný Iglesias súčasťou vlády nebude, s čím šéf Podemosu súhlasil, ale len za podmienky, že jeho strana získa taký podiel na vláde, aký jej prislúcha podľa volebných výsledkov. Sánchez neochotu začleniť do vlády Iglesiasa vysvetľuje tým, má s týmto politikom odlišný názor na príliš veľa otázok, a predovšetkým na otázku posilnenia autonómie Katalánska, s ktorým socialisti nesúhlasia, zatiaľ čo Podemos proti nemu nenamieta. Hovorkyňa parlamentného klubu strany Podemos v utorok po hlasovaní o budúcom premiérovi oznámila, že poslanci tejto strany sa zdržali hlasovania, čo by mal Sánchez podľa nej brať ako "signál, že si pred ním nezatvárajú dvere". PSOE a Podemos majú spolu stále len 165 parlamentných kresiel a aby mala ich prípadná budúca vláda v parlamente väčšinu, potrebujú si zaistiť podporu zo strany ďalších aspoň 11 poslancov.

Viac k témam: Podemos, Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE)
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielsky parlament nepotvrdil Sáncheza vo funkcii premiéra, hlasovanie na prvý pokus nevyšlo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 23. júla, 18:14
Odchádzajúcu britskú premiérku Theresu Mayovu nahradí bývalý minister Boris Johnson. Stane sa novým premiérom Veľkej Británie a zároveň lídrom Konzervatívnej strany. Informuje BBC. V pondelok sa vo Veľkej Británii skončilo hlasovanie o budúcom lídrovi Konzervatívnej strany a novom britskom premiérovi. Boris Johnson v hlasovaní členov a členiek Konzervatívnej strany zvíťazil nad jeho najväčším konkurentom, ktorým bol Jeremy Hunt. Úrad po Therese Mayovej oficiálne prevezme v stredu.

Sľubuje brexit v naplánovanom termíne

Boris Johnson uviedol, že ako premiér krajiny "vybaví brexit, zjednotí krajinu" a porazí opozičných labouristov. Johnson sľubuje, že Británia odíde z Európskej únie v naplánovanom termíne 31. októbra, hoci by to znamenalo odchod bez dohody o usporiadaní vzťahov. Brexit bez dohody fakticky znamená, že 1. novembra sa uvalia clá na obchod s tovarmi medzi Veľkou Britániou a zvyšnými 27 členmi EÚ, konštatuje agentúra AP. Hoci brexit bez dohody poškodí obe strany, Británia utrpí relatívne viac. Britský export do EÚ totiž predstavuje zhruba 13 percent ročného hrubého domáceho produktu (HDP) Británie, pričom v prípade EÚ export do Británie tvorí iba 2,5 percenta HDP, dodala AP.

Príprava pomôže len okrajovo

"Za situácie, keď sa ekonomický rast už spomaľuje, neriadený brexit bez dohody by mohol spôsobiť rozsiahle narušenia obchodu, prudké zníženie výmenného kurzu libry, zvýšenie inflácie a zníženie životnej úrovne," uviedli Arno Hantzsche a Garry Young z britského Národného inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum. Príprava na brexit bez dohody, ktorú Johnson pravdepodobne urýchli, však pomôže iba okrajovo. "Plánovanie pravdepodobne málo zmierni krátkodobé narušenia," povedal John Springford, zástupca riaditeľa Centra pre európske reformy. Kritici Johnsona odmietajú sľub, že Veľká Británia odíde z Európskej únie (EÚ) 31. októbra. Niekoľko členov Mayovej kabinetu oznámilo, že rezignujú na svoj post predtým, ako by ich Johnson mohol odvolať pre ich nesúhlas s opustením únie bez dohody, ak sa nepodarí vyjednať s Bruselom lepšie podmienky odchodu Londýna z únie. Brusel nateraz otváranie dohody o podmienkach odchodu, ktoré vyrokovala Theresa Mayová, odmieta.

Zabezpečenie dohody o brexite

Britské podnikateľské organizácie vyzvali nového lídra Konzervatívnej strany Borisa Johnsona, aby urobil okamžité kroky na zabezpečenie dohody o odchode z Európskej únie, ktorá bude signalizovať, že krajina je otvorená podnikaniu. Šéfka Konfederácie britského priemyslu Carolyn Fairbairnová uviedla, že Johnson "nemá čas na mrhanie" a varovala ho, aby "nepodceňoval prínosy" dobrej dohody o brexite. Britská obchodná komora Johnsona upozornila, aby sa vyhol "chaotickému, neriadenému brexitu". Edwin Morgan, dočasný generálny riaditeľ Inštitútu riaditeľov, uviedol, že je nevyhnutné, aby Johnson "uznal, že mnohé firmy teraz zažívajú ťažké časy a aby bol pripravený ich podporiť". Morgan povedal, že brexit bez dohody iba zvýši neistotu. Generálny riaditeľ Federácie nemeckého priemyslu Joachim Lang vo vyhlásení konštatoval, že dohoda o vystúpení Británie z EÚ, ktorú britskí poslanci trikrát odmietli, znamená tak málo napätia v obchode a ostatných otázkach, ako sa len dá a nesmie sa o nej opäť rokovať.

Barnier sa teší na spoluprácu

Hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier sa teší na "konštruktívnu spoluprácu" s Borisom Johnsonom. Barnier vyhlásil, že sa snaží presadiť ratifikáciu dohody o odchode, ktorú dosiahla Theresa Mayová. Nevyjadril sa však k návrhu nového šéfa Konzervatívnej strany, ktorý tvrdí, že dohodu treba prerokovať. Barnier povedal, že EÚ by bola ochotná prijať politický text, ktorý by bol v súlade s dohodou o brexite. Európski lídri už dlhšie trvajú na tom, že nebudú ďalej diskutovať o 585-stranovom dokumente. Odchádzajúca premiérka už zablahoželala bývalému ministrovi zahraničných vecí k víťazstvu a uviedla, že má jej plnú podporu. "Teraz potrebujeme spolupracovať na brexite, ktorý bude dobrý pre celú Veľkú Britániu a musíme udržať Jeremyho Corbyna mimo vlády," odkázala Mayová na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Viac k témam: Brexit, Európska únia, Konzervatívna strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Johnson nahradí Mayovú na čele konzervatívcov a stane sa britským premiérom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Policajti obvinili muža, ktorý cez víkend nahlásil bombu v piešťanskom Mustang pube. Dôvodom jeho činu bola pomsta. Ako agentúru SITA informovala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová, v sobotu po polnoci muž zavolal na linku 112 a operátorovi nahlásil bombu v bare. Policajti hneď vyprázdnili priestory a vykonali pyrotechnickú prehliadku. Nič podozrivé však nenašli. Následne preverili číslo a zistili, že volal 25-ročný mladík z okresu Trnava. K činu sa priznal. Podniku sa chcel pomstiť, pretože ho odtiaľ v sobotu, ale aj v minulosti vyhodili. Mladému mužovi za šírenie poplašnej správy hrozí trest na jeden rok až päť rokov. Stíhaný je na slobode.

Viac k témam: bombový poplach, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladíka vyhodili z baru v Piešťanoch, chcel sa pomstiť a v podniku nahlásil bombu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

23.7.2019 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová bude v stredu rokovať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Čaputová Paríž navštívi po tom, čo absolvovala rokovania s prezidentmi krajín V4 - teda Česka, Maďarska a Poľska a predstaviteľmi EÚ a NATO. S Macronom bude rokovať o aktuálnej situácii v Európskej únii, V4, ale aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ďalšej spolupráce.

Kvety pred Bataclan

Prezidentka okrem toho v Paríži položí kyticu pred klub Bataclan. Tento klub bol súčasťou série teroristických útokov, ktoré sa stali 13. novembra 2015 a vyžiadali si 130 obetí. Vo štvrtok položí kyticu k soche Milana Rastislava Štefánika. Informovala o tom Martina Goffová z tlačového odboru prezidentkinej kancelárie. Čaputovej návštevy v krajinách Visegrádu boli pozorne sledované. Jej prvá návšteva viedla tradične do Prahy. Desať dní po inaugurácii navštívila Brusel - aj ako hlavné mesto Belgicka, aj ako sídlo inštitúcií Európskej únie a NATO. Vtedy rezonoval jej výrok, že návštevu bruselských inštitúcií, ktorých je Slovensko členom, nepovažuje za návštevu zahraničia.

Spolupráca v rámci V4

Následne išla do Maďarska. Vo svojich vyjadreniach sa venovala nielen bilaterálnym otázkam, ale aj spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky. Tá podľa nej nemôže byť len o ochrane regionálnych záujmov, musí sa snažiť prinášať vlastné riešenia na európsku pôdu. Na rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa zaujímala o otázky fungovania justície a súdneho systému. Práve pre problémy v rovnakej oblasti sa o Poľsko začala zaujímať aj Európska komisia. Vo Varšave zase ocenila podporu Poľska Ukrajine. Čaputová pred nástupom do funkcie pôsobila v strane Progresívne Slovensko. Táto strana je súčasťou európskej frakcie Obnovme Európu, v ktorej je aj Macronova strana En Marche.

Viac k témam: prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Zuzana Čaputová sa stretne s francúzskym prezidentom Macronom, preberú Úniu aj Visegrád © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner