25. júl 2021
Facebook

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá bola financovaná zo zahraničia, nie je žiadna občianska platforma, ale je to mládežnícka politická organizácia strán Michala Trubana (PS) a Andreja Kisku (Za ľudí). Vyhlásil to na videu na sociálnej sieti predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico s tým, že v tomto súhlasí s lídrom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom.

Ľudia boli oklamaní a zneužití

"Všeličo by som očakával, ale to, že budem súhlasiť s pánom Matovičom je pre mňa absolútne neuveriteľné," povedal Fico s tým, že Smer takéto stanovisko prezentuje už od vraždy novinára Jána Kuciaka. "Na jar minulého roka boli ľudia na uliciach poriadne oklamaní a zneužití," vyhlásil Fico s tým, že cieľom organizátorov demonštrácií nebolo vyjadrenie súcitu a ľútosti, ale pád vlády a predčasné voľby. Tento cieľ iniciatíve podľa Fica nevyšiel, preto teraz slúži politickým subjektom "s čudným pozadím a financovaním". "Ak majú byť tieto Sorosove deti kádrovou rezervou Trubanovej a Kiskovej strany, všetci vieme, o čo v tejto krajine opäť ide," uviedol Fico. Zároveň zdôraznil, že je demokrat a aj keď Smer bol vo vláde sám, nesiahol na žiadne demokratické hodnoty. "A proti tejto vízii demokracie vzniká alternatíva, ktorá absolútne popiera hodnotu slobodných volieb," dodal Fico.

Podľa iniciatívy Fico pokračuje v šírení lží

Iniciatíva Za slušné Slovensko v reakcii na sociálnej sieti napísala, že Fico pokračuje v opakovaní a šírení lží. "Podstatou našej občianskej iniciatívy sú občianske a demokratické princípy, nie stranícke boje, tie prenechávame politikom. Uvedomujeme si, že sa začína kampaň a tá bude špinavá, ale odmietame sa do nej nechať zatiahnuť," vyhlásili. Fico sa tiež podľa iniciatívy opakovane snaží odvracať pozornosť od svojich káuz. "Klame, pretože mu vadí, že pre tlak desiatok tisíc ľudí musel odstúpiť zo svojej funkcie. Už očividne zabudol na Vadalu, Jasaňa a Troškovú, Kaliňáka, rozkradnuté eurofondy, mafiu na východnom Slovensku. Berie do úst spomienku na Jána a Martinu, pričom dvaja nevinní mladí ľudia boli zavraždení práve za jeho vlády. Opakovane sa obúva do novinárov, pričom zavraždený novinár za jeho vlády neúspešne žiadal o ochranu. Na toto nesmieme zabúdať," konštatuje iniciatíva. Jej predstavitelia dodali, že od začiatku boli a budú občianskou iniciatívou, ktorá sa nevzdá a bude stále volať po slušnom a spravodlivom Slovensku.

Matovič si rezervoval bratislavské Námestie SNP

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič v súvislosti s kritikou faktu, že si pred výročím 17. novembra rezervoval bratislavské Námestie SNP od 14. do 19. novembra, v utorok uviedol, že po smrti novinára Jána Kuciaka OĽaNO rezervovalo Námestie SNP na tri piatky a následne priestor prenechalo iniciatíve Za slušné Slovensko. "Prvé tri veľké protesty. Bez najmenších problémov sme im termíny prepustili. Považovali sme za správne, aby takéto zhromaždenia organizovala organizácia, ktorá mala znaky občianskeho združenia," povedal Matovič s tým, že medzičasom sa ukázalo, že Za slušné Slovensko nie je občianska iniciatíva, ale politická organizácia strany Andreja Kisku Za ľudí a strán PS a Spolu. Za slušné Slovensko Matoviča v súvislosti s krokom spojeným so 17. novembrom kritizovalo a vyzývali ho, aby odovzdal Námestie SNP im. "Matovič odmieta Námestie SNP prenechať organizátorom a hlavným osobnostiam Nežnej revolúcie - a ja sa pýtam, kde, kedy som ja odmietol prenechať Námestie SNP," priblížil s tým, že Za slušné Slovensko klame. "Nežná revolúcia a Námestie SNP a aj výročie patrí všetkým ľuďom," povedal. "Platí naša ponuka pre Za slušné Slovensko, pre demokratické politické strany. Pozývame vás, poďte a urobme spolu peknú oslavu 30. výročia Nežnej revolúcie," povedal.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, predseda strany Smer-SD, Za ľudí - Kiskova politická strana, Za slušné Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Fico súhlasí s Matovičom, že iniciatíva Za slušné Slovensko je politická organizácia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsky hlavný železničný prepravca SNCF v stredu varoval svojich zákazníkov, aby vo štvrtok radšej nikam necestovali z dôvodu očakávaných veľkých horúčav. V Paríži a v niektorých iných častiach krajiny očakávajú vo štvrtok teplotu až 42 stupňov Celzia. SNCF ponúka cestujúcim, ktorí už majú na zajtra kúpené lístky, že ich môžu vrátiť, prípadne vymeniť za lístky na iný deň. Tým, ktorí si to predsa len nerozmyslia, budú zamestnanci SNCF zadarmo rozdávať fľaše s vodou. Francúzska ministerka solidarity a zdravotníctva Agnés Buzyn v stredu pripomenula, že vo štvrtok vystúpa teplota ešte o dva stupne Celzia vyššie, ako tomu bolo pri enormných horúčavách v roku 2003, kedy po celom Francúzsku zahynulo 15-tisíc prevažne starších ľudí.

Viac k témam: horúčavy, počasie, teplotné rekordy
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko očakáva rekordné horúčavy, bude ešte teplejšie ako v roku 2003 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

24.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 24. júla 19:18
Európska únia je pre Slovensko symbolom mnohých slobôd ako cestovanie, možnosť vzdelávať sa alebo pracovať. Na sociálnej sieti to pri príležitosti stredajšej návštevy Francúzska, pri ktorej sa stretla aj s prezidentom Emmanuelom Macronom napísala prezidentka Zuzana Čaputová. "Dnes však potrebujeme ísť o krok ďalej a usilovať sa, aby sa EÚ stala aj symbolom ekonomickej a sociálnej istoty, aby aj naši občania mali tieto slobody podporené rovnakými podmienkami a istotami, aké majú občania iných krajín EÚ, najmä v sociálnom zabezpečení, dôchodkovom zabezpečení alebo sociálnej ochrane v prípade straty zamestnania," uviedla prezidentka.

Kvety pred Bataclan

Podľa Čaputovej napriek tomu, že s ostatnými členskými štátmi tvoríme jedno spoločenstvo už 15 rokov, v istých ohľadoch môžeme stále vnímať delenie na západ a východ. Slovensko však podľa nej už nie je novou členskou krajinou. "Sme suverénnou krajinou, ktorá má svoje jasné zahraničnopolitické smerovanie a sme pripravení budovať na tejto ceste aj partnerstvá, ktoré budú presahovať náš geografický región. Lebo som presvedčená, že cesta pre EÚ nie je v súperení regionálnych záujmov, ale v spolupráci štátov, ktoré hľadajú spoločné riešenia pre všetkých," zdôraznila. Dodala, že pre spoločný úspech bude veľmi dôležité, aby sme si dokázali vzájomne rozumieť a spolupracovať. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Francúzska (fotografie) Prezidentka okrem toho v Paríži položila kyticu pred klub Bataclan. Tento klub bol súčasťou série teroristických útokov, ktoré sa stali 13. novembra 2015 a vyžiadali si 130 obetí. Vo štvrtok položí kyticu k soche Milana Rastislava Štefánika. Informovala o tom Martina Goffová z tlačového odboru prezidentkinej kancelárie.

Návštevy v krajinách Visegrádu

Čaputovej návštevy v krajinách Visegrádu boli pozorne sledované. Jej prvá návšteva viedla tradične do Prahy. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Českú republiku Desať dní po inaugurácii navštívila Brusel - aj ako hlavné mesto Belgicka, aj ako sídlo inštitúcií Európskej únie a NATO. Vtedy rezonoval jej výrok, že návštevu bruselských inštitúcií, ktorých je Slovensko členom, nepovažuje za návštevu zahraničia. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Belgicka Následne išla do Maďarska. Vo svojich vyjadreniach sa venovala nielen bilaterálnym otázkam, ale aj spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky. Tá podľa nej nemôže byť len o ochrane regionálnych záujmov, musí sa snažiť prinášať vlastné riešenia na európsku pôdu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Maďarska (fotografie) Na rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa zaujímala o otázky fungovania justície a súdneho systému. Práve pre problémy v rovnakej oblasti sa o Poľsko začala zaujímať aj Európska komisia. Vo Varšave zase ocenila podporu Poľska Ukrajine. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Poľska (fotografie) Čaputová pred nástupom do funkcie pôsobila v strane Progresívne Slovensko. Táto strana je súčasťou európskej frakcie Obnovme Európu, v ktorej je aj Macronova strana En Marche.

Viac k témam: francúzsky prezident, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Cesta pre EÚ nie je v súperení regionálnych záujmov, povedala Čaputová po stretnutí s Macronom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) nesúhlasí s premenovaním časti námestia SNP v Bratislave na Námestie Nežnej revolúcie. Názvoslovné rozčleňovanie z urbanistického hľadiska jednotného priestranstva na viaceré námestia považuje zväz za nesprávne a násilnícke, bez diskusie s odborníkmi i verejnosťou. Uviedol to v tlačovej správe predseda SZPB Pavol Sečkár. Zväz je podľa Sečkára zásadne proti samoúčelnej iniciatíve primátora Bratislavy Matúša Valla premenovať časť námestia. „Obzvlášť mi je ľúto, že s tým prišiel v roku 75. výročia SNP. Uvedený návrh, o ktorom primátor informoval na sociálnej sieti, nie je v súlade s logickým, technickým, historickým a spoločensko-politickým hľadiskom,“ dodal Sečkár. Ako ďalej v stanovisku zväz uvádza, v Bratislave je určite vhodné miesto aj na pripomenutie si 30. výročia novembrovej revolúcie. „Aj preto v najbližšom období listom požiadam primátora Bratislavy o stretnutie, na ktorom budem presadzovať požiadavkou SZPB na zachovanie Námestia Slovenského národného povstania v jeho dnešnom ohraničení,“ uviedol Sečkár. Názov terajšieho námestia SNP sa počas rozličných režimov menil. Súčasné pomenovanie sa používa od roku 1962. Od roku 1974 je na ňom aj súsošie venované SNP.

Viac k témam: námestie SNP, Nežná revolúcia, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov
Zdroj: Webnoviny.sk - Protifašistickí bojovníci sú proti premenovaniu časti námestia SNP, považujú to za násilnícke © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na radnici v somálskej metropole Mogadišo sa v stredu odpálil samovražedný atentátnik. Niekoľko ľudí zabil, ďalším, vrátane samotného starostu, spôsobil zranenia. Ako informoval šéf mogadišskej polície Muhammad Husajn, starostu Abdirahmana Umara Usmána, a tiež jeho námestníka, previezli po útoku do nemocnice s veľmi vážnymi zraneniami a obaja sú v kritickom stave. Útok sa stal vo chvíli, keď úrad mogadišského starostu opustil nový vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Somálsko James Swan. Úrad starostu len pár minút pred útokom zverejnil na sociálnych sieťach fotografie z tohto stretnutia, na ktorých sa všetci zúčastnení usmievajú. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, podozrenie však padá najmä na teroristickú sieť aš-Šabáb, ktorá je napojená na al-Kájdu a je v Somálsku najaktívnejšou militantnou skupinou.

Viac k témam: al-Káida, atentát, islamistická skupina Aš-Šabáb, OSN Organizácia spojených národov, samovražedný atentátnik, teroristi
Zdroj: Webnoviny.sk - Na radnici v Mogadišo sa odpálil samovražedný atentátnik, podozrenie padá na aš-Šabáb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

24.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 24. júla 17:52
Boris Johnson sa stal oficiálne novým britským premiérom. Po menovaní britskou kráľovnou Alžbetou II. opustil Buckinghamský palác. Úrad prevzal po rezignácii premiérky Theresy Mayovej, ktorá nezískala dostatočnú podporu parlamentu pre svoju dohodu o odchode Londýna z Európskej únie (EÚ). Johnson teraz v sídle britských premiérov na Downing Street 10 začne pracovať na vytvorení svojho kabinetu. Boris Johnson vo vnútrostraníckom súboji Konzervatívnej strany porazil súčasného ministra zahraničných vecí Jeremyho Hunta, pričom si zaistil dve tretiny hlasov z približne 160-tisícovej základne strany naprieč Spojeným kráľovstvom. Bývalý starosta Londýna a niekdajší šéf diplomacie sľúbil, že ako predseda vlády vyvedie Veľkú Britániu z EÚ, či už s dohodou, alebo bez nej. Termín brexitu je oficiálne stanovený na 31. októbra.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Šéf Konzervatívnej strany Boris Johnson sa oficiálne stal britským premiérom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Provládny týždenník Gazeta Polska vyprovokoval rozpačité reakcie distribúciou nálepky zameranej proti LGBT komunite. Vlna nevôle sa spustila minulý týždeň, keď časopis na Twitteri oznámil, že v stredu začne distribuovať nálepky s prečiarknutou dúhou a nápisom "Zóna bez LGBT".

Niektorí nálepky nebudú distribuovať

Americká veľvyslankyňa v Poľsku Georgette Mosbacher vo svojom tweete uviedla, že je "sklamaná a znepokojená". Nálepky odsúdili aj opoziční politici a stredajšie vydanie časopisu odmietla ako diskriminujúce distribuovať napríklad sieť čerpacích staníc v BP v Poľsku.

Diskusia o LGBT právach

V prevažne katolíckom Poľsku začína diskusia o právach LGBT naberať pred parlamentnými voľbami na jeseň na obrátkach. Konzervatívni členovia vlády sa vyslovili proti manželstvám rovnakého pohlavia, rovnako však odsúdili násilie zo strany radikálnych skupín proti sobotňajšiemu pochodu za LGBT práva v meste Bialystok.

Viac k témam: LGBT, práva LGBT ľudí
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský týždenník si vyslúžil ostrú kritiku, distribuoval nálepky proti LGBT komunite © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

24.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 24. júla 16:40
Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj odmietol v stredu odpovedať na otázky vyšetrovateľov špeciálneho súdu v Haagu, ktorý vyšetruje zločiny separatistov z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) počas vojny v Kosove pred dvoma desaťročiami. Haradinaj uviedol, že splnil svoju povinnosť voči súdu zúčastniť sa na jeho vypočutí a neočakáva, že ho obžalujú. "Držal som sa rady svojho právneho zástupcu, aby som na otázky neodpovedal," dodal Haradinaj. Haradinaj odstúpil zo svojej funkcie v piatok po tom, čo dostal predvolanie od Osobitného súdu pre Kosovo (KSC), ktorý sa zaoberá zločinmi proti etnickým Srbom spáchanými počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 -1999. Haradinaj bol počas vojny veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády. Spomínaný haagsky tribunál, ktorý je súčasťou kosovského justičného systému, sa k vypočúvaniu kosovského expremiéra odmietol vyjadriť.

Viac k témam: Kosovská oslobodzovacia armáda, súd, vojnový zločin
Zdroj: Webnoviny.sk - Expremiér Kosova Haradinaj odmietol vypovedať pred súdom v Haagu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Iránsky prezident Hassan Rúhání v stredu naznačil, že Irán by mohol prepustiť zadržaný tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou, pokiaľ Británia pristúpi k rovnakému kroku a prepustí iránsky ropný tanker, ktorý zadržali britské sily pri Gibraltáre. Jeho slová by mohli viesť k zníženiu súčasného napätia v oblasti Perzského zálivu. Zatiaľ však nie je jasné, ako na Rúháního ponuku bude reagovať nová vláda pod vedením Borisa Johnsona, ktorý sa stane ešte v stredu britským premiérom. "Nesnažíme sa o pokračovanie napätia s niektorými európskymi štátmi. Ak sa vzdajú nevhodného konania vrátane toho, čo spravili v Gibraltáre, dostanú od Iránu adekvátnu odpoveď," uviedol Rúhání na svojej webovej stránke.

Viac k témam: Gibraltársky prieliv, Perzský záliv, tanker, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Rúhání naznačil ochotu prepustiť zadržaný britský tanker, ak Londýn pristúpi k rovnakému kroku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ide o farbiace prášky, čistiaci výrobok pre deti a prírodný šampón.

Našli kvasinky aj plesne

Ako agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu úradu, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a Fínsku. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike. Vo výrobku ZARQA Henna – henna farbiaci prášok, značky Manzoor A - 1z Pakistanu zistili prekročený povolený limit pre mikroorganizmy, kvasinky a plesne. Vo výrobku 100% Pure (Mehandi) Henna Powder – henna farbiaci prášok, značky Ayumi Naturals z Indie je tento limit tiež prekročený. "Ak výrobky prídu do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môžu spôsobiť infekcie alebo podráždenie," upozornil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Nebezpečný prírodný šampón

Prekročený povolený limit pre mikroorganizmy bol aj vo výrobku No perfume baby all-over wash – čistiaci výrobok (vlasy a telo) pre deti, značky Urtekram z Dánska. Štvrtým nebezpečným výrobkom je Shikakai Powder 100% Natural Hair Cleanser – prírodný šampón, značky Ayumi Naturals, z neuvedenej krajiny pôvodu. "V tomto výrobku bol tiež zistený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy, kvasinky a plesne. Ak výrobok príde do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môže spôsobiť infekcie alebo podráždenie," vysvetlil Mikas. Výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Viac k témam: nebezpečné výrobky, ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečný šampón aj farbiace prášky, obsahujú kvasinky a plesne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner