25. júl 2021
Facebook

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná policajná operácia rozbila balkánsky drogový kartel, ktorý prepravoval kokaín z Južnej Ameriky do Európy súkromnými lietadlami. Informoval o tom vo štvrtok Europol. Operácia viedla k 11 zatknutiam v Európe a k piatim v Ázii, pričom zhabaná bola viac ako tona kokaínu a dva milióny eur v hotovosti. Europol uviedol, že balkánski pašeráci drog používali súkromné lietadlá na presun kokaínu medzi Južnou Amerikou a Európou, a tiež na dopravu drog do Hongkongu. Vyšetrovanie začala chorvátska polícia v roku 2018 a zapojili sa do neho policajti z Južnej Ameriky, Ázie a európskych krajín.

Viac k témam: drogový kartel, Europol, pašeráci
Zdroj: Webnoviny.sk - Europolu sa podarilo rozbiť drogový kartel, zhabali viac ako tonu kokaínu a dva milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Až približne 150 migrantov smerujúcich do Európy je nezvestných a pravdepodobne sa vo štvrtok utopili po tom, ako sa ich člny prevrátili v Stredozemnom mori, informovali líbyjská pobrežná stráž a Úrad vysokého komisára Organizácie spojených národov pre utečencov (UNHCR). Dva člny s 300 migrantmi na palube sa prevrátili približne 120 kilometrov východne od líbyjskej metropoly Tripolis, uviedol pre tlačovú agentúru The Associated Press (AP) hovorca líbyjskej pobrežnej stráže Ajúb Gássim. Zachrániť a vrátiť do Líbye sa podľa neho podarilo 137 migrantov, pobrežná stráž zatiaľ našla iba jedno telo. Charlie Yaxley, hovorca UNHCR, informoval až o 147 zachránených migrantoch. "Odhadujeme, že 150 migrantov je pravdepodobne nezvestných a zomreli na mori," dodal. Líbya sa stala hlavným východzím bodom pre migrantov a utečencov z Afriky smerujúcich do Európy po povstaní, ktoré v roku 2011 zvrhlo tamojšieho diktátora Muammara Kaddáfího. Odvtedy využívajú chaos v Líbyi priekupníci a ozbrojené skupiny, ktoré sú zapletené do zneužívania migrantov, vrátane ich mučenia a únosov za výkupné.

Viac k témam: pobrežná stráž, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - V Stredozemnom mori sa prevrátili dva člny, desiatky migrantov sa zrejme utopili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok v Zariadení pre seniorov Ohel David v Bratislave osobne zablahoželala k blížiacim sa stým narodeninám priamemu účastníkovi protifašistického odboja Alexandrovi Bachnárovi. Píše sa to na oficiálnej webovej stránke Kancelárie prezidenta SR. Bachnár pôsobil po vypuknutí Slovenského národného povstania (SNP) najprv ako veliteľ čaty a neskôr ako veliteľ roty Nováckej partizánskej jednotky. Slovensko si v auguste pripomenie 75. výročie Slovenského národného povstania.

Viac k témam: Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP), prezident Slovenskej republiky, SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová zablahoželala účastníkovi SNP Alexandrovi Bachnárovi ku 100. narodeninám © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ďalšou krajinou, v ktorej v týchto dňoch padol historický teplotný rekord, sa stalo Nemecko, a to hneď dva dni po sebe. V Bonne namerali teplotu 40,6 stupňa Celzia.

Stredajší rekord vydržal iba deň

Stredajší historický rekord 40,5 stupňa Celzia, ktorý zaznamenali v meste Geilenkirchen neďaleko hraníc s Holandskom a Belgickom, tak vydržal len jeden deň. Historické teplotné rekordy padajú v stredu a vo štvrtok vo viacerých európskych mestách aj krajinách. Nový rekord, 40,6 stupňa Celzia, namerali meteorológovia napríklad aj v Paríži. Doterajší parížsky rekord bol na úrovni 40,4 stupňa Celzia a pochádzal ešte z roku 1947.

Horúčavy vtrhli aj do Veľkej Británie

Nezvyklé horúčavy vtrhli aj do Veľkej Británie, kde vo štvrtok padol historický rekord za júl, keď na londýnskom letisku Heathrow namerali 36,9 stupňa Celzia. Doterajší júlový rekord, 36,7 stupňa Celzia, bol z roku 2015, zatiaľ čo celkový rekord, 38,5 stupňa Celzia, zaznamenali v auguste 2003. Vo Veľkej Británii aj vo Francúzsku zastavili železničnú dopravu a cestujúcich požiadali, aby zostali doma. Vo Francúzsku si horúčavy už v stredu, keď teplota na mnohých miestach krajiny vystúpila nad 40 stupňov Celzia, vyžiadali najmenej päť obetí. Jednu obeť, dieťa, ktoré si bez vedomia rodičov išlo ľahnúť do auta, hlási Rakúsko.

Viac k témam: horúčavy, počasie, teplotné rekordy
Zdroj: Webnoviny.sk - V Nemecku už druhý deň po sebe prepisovali teplotné rekordy, bolo opäť nad 40 stupňov Celzia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Úradujúci španielsky premiér Pedro Sánchez sa nestal riadnym premiérom ani v druhom parlamentnom hlasovaní. Po tom, čo pohorel v utorňajšom hlasovaní, postihol ho rovnaký osud aj vo štvrtok. Oba razy zaňho hlasovalo len 123 poslancov jeho vlastnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) a jeden poslanec jednej z menších strán.

V hre môžu byť aj nové voľby

Poslanci budú mať teraz takmer dva mesiace na to, aby našli schodné riešenie, a do tretice budú o budúcom premiérovi hlasovať 23. septembra. Ak by ani tento pokus nevyšiel, nasledovali by nové voľby. Sánchez ešte pred štvrtkovým hlasovaním poslancom oznámil, že sa mu nepodarilo dosiahnuť dohodu o vytvorení koalície s ľavicovou stranou Podemos. Sánchez tvrdil, že táto strana mala príliš veľké požiadavky, poslanci Podemosu naopak tvrdia, že Sánchez im nechcel zveriť vo vláde žiadny relevantný post. Pôvodne dokonca dlhé týždne odmietal, aby boli súčasťou vlády a požadoval, aby jej len zaisťovali podporu v parlamente.

Sánchez nechce vo vláde Iglesiasa

Sánchez si navyše už hneď na začiatku koaličných rokovaní dal podmienku, že predseda strany Podemos Pablo Iglesias nebude súčasťou vlády, s čím šéf Podemosu súhlasil, ale len za podmienky, že jeho strana získa taký podiel na vláde, aký jej prislúcha podľa volebných výsledkov. Sánchez neochotu začleniť do vlády Iglesiasa vysvetľuje tým, má s týmto politikom odlišný názor na príliš veľa otázok, a predovšetkým na otázku posilnenia autonómie Katalánska, s ktorým socialisti nesúhlasia, zatiaľ čo Podemos proti nemu nenamieta.

Viac k témam: Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE)
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielsky parlament ani na druhý pokus nezvolil premiéra, Sánchez v hlasovaní opäť pohorel © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Nenarodený plod v tele matky požíva právnu ochranu a musíme súčasný právny stav riešiť. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Slovenskej národnej strany (SNS) Zuzana Škopcová. Reagovala tak na to, že SNS so Smerom-SD pripravujú návrh, ktorým sa majú sprísniť interrupcie. „Návrh zákona prerokuje koalícia," uviedla a dodala, že zákonom chcú zabrániť aj svojvoľným interrupciám. Podľa hovorcu Smeru Jána Mažgúta detaily návrhu predstavia, keď bude známe jeho konkrétne znenie. Most-Híd je zásadne proti účelovému nastoľovaniu takých tém, ktoré sú pre spoločnosť zvlášť citlivé. „Aj vzhľadom na to, že počet interrupcií na Slovensku dlhodobo klesá, by sme uprednostnili korektnú celospoločenskú diskusiu pred predkladaním zákonných noriem v predvolebnom období. Sme presvedčení, že počas kampane nemôže vzniknúť taká celospoločensky akceptovaná norma, ktorá bude odrážať odbornú, právnu aj etickú rovinu tohto problému," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Otázka interrupcií ako zásterka

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je proti tomu, aby koaličné strany pred voľbami otvorili zákon regulujúci interrupcie na Slovensku. „Je už historicky overené, že táto otázka vyvoláva spoločenský konflikt. Pripravované zmeny považujeme za perfídny pokus strán Smer-SD a SNS odvrátiť pozornosť občanov od korupcie, ktorú tieto strany dostali na úroveň bežných spoločenských noriem,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Ako agentúru SITA informoval hovorca SaS Róbert Buček, poslanci strany nepodporia nič, čo naruší súčasný status quo. „Interrupcie sú na ústupe, podstupuje ich mizivé percento žien a nie sú pre normálnych ľudí témou. Témou sú riešenia zlepšujúce život občanov. Pri nich však koalícia fatálne zhorela,“ doplnila predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre osobné slobody Natália Blahová.

Ťaženie z dôležitých tém

Líder koalície Progresívne Slovensko/Spolu Michal Truban je presvedčený, že toto je ukážka starej politiky, keď sa idú na takýto dôležitých a vážnych témach vytĺkať politické body a ide sa rozdeľovať spoločnosť. „Rozdeľujú spoločnosť na konzervatívcov a liberálov, aby sme sa tu hádali pred voľbami a potom aby si oni mohli ďalej vládnuť. Nemyslím si, že to myslia úprimne. Zneužívajú tieto témy a verím, že im to ich voliči zrátajú, lebo toto sú také témy, ktoré by sa nemali na politický boj zneužívať," povedal Truban. V poslaneckom klube hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) majú zastúpenie konzervatívne aj liberálne ladení poslanci. „Preto sa k tejto téme vyjadríme, až keď budeme vidieť konkrétne návrhy," uviedol hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Viac k témam: interrupcia, korupcia, návrh zákona
Zdroj: Webnoviny.sk - SNS a Smer-SD pripravujú návrh na sprísnenie interrupcií, liberáli a Most-Híd sú proti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ďalším z radu európskych miest, v ktorých v posledných dňoch padol historický teplotný rekord, sa stal Paríž. Meteorológovia namerali vo štvrtok poobede vo francúzskej metropole teplotu 40,6 stupňa Celzia. Doterajší parížsky rekord bol na úrovni 40,4 stupňa Celzia a pochádzal ešte z roku 1947. Svoje teplotné rekordy už v stredu prepísali Belgicko, Nemecko aj Holandsko. Vo Francúzsku si horúčavy už v stredu, keď teplota na mnohých miestach krajiny vystúpila nad 40 stupňov Celzia, vyžiadali najmenej päť obetí.

Viac k témam: horúčavy, Paríž, teplotné rekordy
Zdroj: Webnoviny.sk - V Paríži padol teplotný rekord, pôvodný pochádzal z roku 1947 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Facebook s pomocou umelej inteligencie (AI) zmapoval viac ako 482 800 kilometrov dosiaľ nezmapovaných ciest v Thajsku a výsledky sprístupnil verejnosti. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Použitie pri záchranných operáciách

Projekt, ktorý dokončili za 18 mesiacov, by stovke expertov na mapovanie trval viac ako dvakrát dlhšie, oznámila spoločnosť vo vyhlásení. Vytvorené mapy budú môcť použiť počas záchranných operácií po katastrofách a tiež pri urbánnom plánovaní. Nástroj Map With AI, ktorý pri tom použili, sprístupňujú verejnosti. Jeho súčasťou je pritom aj prístup k mapám Afganistanu, Bangladéša, Indonézie, Mexika, Nigérie, Tanzánie a Ugandy, ktoré vznikli s pomocou AI.

Rozoznáva cesty od chodníkov a riek

Systém umelej inteligencie používa satelitné snímky s vysokým rozlíšením, aby rozoznal cesty od chodníkov a riek. Na thajskom projekte sa podieľali aj ľudskí experti, ktorí vytvorené mapy následne kontrolovali a v prípade potreby upravovali. Facebook na mapovaní spolupracuje s otvoreným projektom OpenStreetMap (OSM), ktorého cieľom je tvorba voľne dostupných geografických dát.

Viac k témam: facebook, umelá inteligencia
Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook využil umelú inteligenciu a zmapoval státisíce kilometrov ciest v Thajsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

25.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 25. júla 15:58
Vo štvrtok sa po prvý raz zišiel nový kabinet britského premiéra Borisa Johnsona. Stalo sa tak krátko predtým, ako Johnson vystúpil s prejavom v dolnej komore parlamentu. Johnson vyzval vo štvrtok Európsku úniu (EÚ), aby prehodnotila svoj odmietavý postoj voči opätovnému prerokovaniu brexitovej zmluvy. Vo svojom prvom vystúpení vo funkcii premiéra v Dolnej komore britského parlamentu uviedol, že vyvinie maximálne úsilie na to, aby Londýn opustil úniu načas, teda do 31. októbra.

Odmieta Mayovej dohodu o brexite

Johnson odmieta dohodu o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, ktorú s Bruselom vyrokovala jeho predchodkyňa v premiérskom kresle Theresa Mayová. Trvá na tom, že napriek tomu, že je za dohodu s úniou, krajina je lepšie pripravená, ako sa všeobecne predpokladá, aj na opustenie únie bez dohody. "Dúfam, že EÚ bude rovnako pripravená a prehodnotí svoje terajší nesúhlas s akoukoľvek zmenou v dohode o vystúpení," povedal Johnson. Ak sa tak nestane, Veľká Británia bude podľa neho musieť odísť bez dohody.

Menej ako sto dní na naplnenie sľubu

Johnson má teraz menej ako 100 dní na to, aby naplnil svoj sľub, že jeho krajina opustí EÚ do 31. októbra po, ako hovorí, "troch rokoch nepodloženej nedôvery v seba" počas vlády Theresy Mayovej. Johnson pred poslancami tiež odmietol názory "skeptikov a pochybovačov" a povedal, že má v úmysle opätovne oživiť "našu skvelú Veľkú Britániu a urobiť z tejto krajiny najlepšie miesto na zemi. A keď poviem najlepšie miesto na zemi, som si vedomý, že niektorí ma môžu obviniť zo zveličovania, avšak je užitočné predstaviť si trajektóriu, na ktorú by sme sa teraz mohli vydať".

Preorganizoval vládu

Nový premiér sa funkcie ujal v stredu a zároveň preorganizoval vládu. Vedúce posty dostali poprední zástancovia brexitu. Dominic Raab sa stal ministrom zahraničia, zatiaľ čo Priti Patelová sa ujala funkcie ministerky vnútra. Doterajší britský minister vnútra Sajid David, ktorý bol aj Johnsonovým súperom v boji o posty predsedu Konzervatívnej strany a britského premiéra, sa presunie na čelo ministerstva financií.

Kľúčový moment v histórii

Z ministrov, ktorí pôsobili vo vláde jeho predchodkyne Theresy Mayovej, si Johnson nechal menej než polovicu. Z vlády naspäť do parlamentu mieri napríklad doterajší šéf diplomacie Jeremy Hunt. Celkovo nový premiér vymenil alebo dobrovoľne odišlo 17 Mayovej ministrov. "Ako všetci viete, máme pred sebou významnú úlohu, kľúčový moment v histórii našej krajiny. Zaviazali sme sa, všetci z nás, že opustíme Európsku úniu 31. októbra alebo ešte skôr - žiadne keby, žiadne ale," povedal Johnson počas prvého zasadnutia svojho kabinetu.

Viac k témam: Brexit, britská vláda, britský parlament, britský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Johnson odmieta Mayovej dohodu o brexite a chce, aby Európska únia prehodnotila svoj postoj © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Mechanizmus indexácie, na základe ktorého Rakúsko od začiatku tohto roka vypláca pracovníkom z iných členských krajín Európskej únie rodinné prídavky a priznáva úľavy na dani podľa životných nákladov v tých krajinách únie, v ktorých deti žijú, nie je podľa Európskej komisie (EK) v súlade s legislatívou EÚ. Komisia to uviedla v odôvodnenom stanovisku, ktoré vo štvrtok odoslala Rakúsku. EK informovala, že indexácia znamená, že mnohí obyvatelia EÚ, ktorí pracujú v Rakúsku a platia tam odvody a dane rovnako ako miestni zamestnanci, dostávajú nižšie prídavky len preto, že ich deti žijú v inej členskej krajine. "Rovnaké zaobchádzanie je základným princípom EÚ. Obyvatelia EÚ, ktorí pracujú v inej členskej krajine a platia dane a sociálne odvody, majú právo na rovnaké rodinné prídavky," uviedla Marianne Thyssenová, eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu. Rakúsko teraz má dva mesiace na to, aby prijalo opatrenia, ktorými vyhovie odôvodnenému stanovisku Európskej komisie. Ak Rakúsko uspokojivo neodpovie, EK môže prípad predložiť Súdnemu dvoru Európskej únie.

Viac k témam: Európska únia, rodinné dávky
Zdroj: Webnoviny.sk - Obyvatelia z krajín EÚ majú právo na rovnaké rodinné prídavky, tvrdí Brusel a pohrozil Rakúsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner