25. júl 2021
Facebook

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Štyria afganskí policajti zomreli počas niekoľko hodín trvajúcej prestrelky s príslušníkmi militantného hnutia Taliban v provincii Ghazní na východe krajiny. Člen provinčnej rady Hassan Réza Júsufi v piatok povedal, že počas boja, ktorý prebiehal vo štvrtok večer, zahynul aj okresný šéf polície, ďalší deviati policajti utrpeli zranenia. V hlavnom meste provincie zavraždili v piatok aj kmeňového staršinu, informoval Ahmad Chán Sirat, hovorca šéfa polície provincie Ghazní. Incident začali vyšetrovať, nikto doteraz nebol zatknutý. Hnutie Taliban kontroluje približne polovicu Afganistanu a pokračuje v každodenných útokoch zameraných hlavne proti afganským bezpečnostným silám.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri niekoľkohodinovej prestrelke s Talibanom zahynuli štyria afganskí policajti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ratingová agentúra S&P potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Agentúra pritom podľa rezortu financií hovorí o pokračujúcom hospodárskom raste krajiny, zdravej fiškálnej pozícii štátu a atraktivite krajiny pre investorov. Na druhej strane však upozorňuje na možné prehriatie ekonomiky.

Klesajúci dlh verejnej správy

Rast hospodárstva na Slovensku podľa S&P podporujú úspešné investície a domáca spotreba. „V tomto roku bude naša ekonomika rásť 3,5-percentným tempom, posilneným priamymi zahraničnými investíciami najmä v automobilovom priemysle, vplyvom integrácie do globálnych hodnotových reťazcov a zvýšenou produktivitou práce,“ uviedlo ministerstvo financií. Ako ďalej informovalo, ratingová agentúra taktiež predpokladá, že hrubý dlh verejnej správy bude mať do roku 2022 klesajúci trend pod hranicu 40 % hrubého domáceho produktu a odhaduje mierny fiškálny deficit.

Vysoká zadlženosť domácností

„Pozitívne bol hodnotený silný inštitucionálny rámec krajiny, ktorý umožňuje viesť obozretnú hospodársku politiku, ale aj plánované 10-percentné zvýšenie miezd vo verejnom sektore, ktoré sa premietne do silnejšej spotreby domácností,“ dodal rezort financií. Na druhej strane za prípadné riziko agentúra S&P považuje práve možné prehriatie ekonomiky v dôsledku narastajúceho počtu úverov, ako aj riziko zníženia hospodárskeho rastu vyvolaného poklesom zahraničného dopytu v automobilovom priemysle. Zhruba 30 % zo slovenského exportu pritom tvorí automobilový priemysel. „Podľa ratingovej agentúry je slabou stránkou SR aj vysoká zadlženosť domácností,“ uviedlo ministerstvo.

Viac k témam: hospodársky rast, Ratingová agentúra S&P
Zdroj: Webnoviny.sk - S&P potvrdila Slovensku rating na úrovni A+, upozorňuje však na možné prehriatie ekonomiky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Britská polícia dlhé roky pilne vyšetrovala tajný spolok, ktorého členmi mali byť vysokopostavení britskí politici z minulých desaťročí, a ktorého účelom existencie bolo pravidelné sexuálne zneužívanie malých chlapcov. Po tom, čo policajti na vyšetrovanie tohto prípadu minuli vyše dvoch miliónov britských libier (približne 2,2 milióna eur), zistilo sa, že tieto obvinenia boli kompletne vymyslené. Londýnsky súd v piatok odsúdil autora týchto falošných obvinení na 18 rokov väzenia.

Expremiér medzi obvinenými

"Sexuálne ho uspokojovalo, keď do detailov popisoval násilné sexuálne zneužívanie mladých chlapcov," povedal v piatok sudca o dnes 51-ročnom Carlovi Beechovi. Ten sa ešte v roku 2012 obrátil na políciu s tým, že v 70. a 80. rokoch minulého storočia patril do okruhu chlapcov, ktorých pravidelne drasticky sexuálne zneužívali vysokopostavení predstavitelia krajiny. Zo sexuálneho zneužívania Beech obvinil okrem iných expremiéra Edwarda Heatha, exministra vnútra Leona Brittana a bývalého šéfa britskej armády Edwina Bramalla.

Manželka sa pravdy nedožila

Ten sa na pojednávaní pre svoje chatrné zdravie vo veku 81 rokov nezúčastnil, no v stanovisku, ktoré súdu poslal, podrobne popísal, ako mu falošné obvinenia zo strany Beecha zničili život. Okrem iného popisoval, aku mu do bytu vtrhli dvadsiati policajti, zatiaľ čo jeho manželka ležala na smrteľnej posteli. Zomrela predtým, ako mohol očistiť svoje meno. Hoci Beechovi jeho obvinenia dlho verili nielen policajní vyšetrovatelia, ale aj britské médiá, v roku 2016 prišiel zlom vo vyšetrovaní a vo verzii, ktorú Beech dlhé roky prezentoval, vyšetrovatelia objavili trhliny. Pri následnej kontrole v jeho byte našli policajti stovky materiálov zobrazujúcich sexuálne zneužívanie detí, a tiež to, že Beech nainštaloval kameru na toaletu, kde filmoval malého chlapca.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Obvinenia zo sexuálneho zneužívania chlapcov tajným spolkom v Británii boli vymyslené © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Líbyjská pobrežná stráž našla doteraz desiatky tiel migrantov, ktorí na svojej ceste do Európy zahynuli v Stredozemnom mori. V piatok pokračovala pátracia operácia pobrežnej stráže, deň po tom, ako približne 150 ľudí vrátane žien a detí vyhlásili za nezvestných a pravdepodobne sa utopilo, keď sa ich člny na mori prevrátili. Desiatky zachránených migrantov odviezli do záchytných centier v Líbyi.

Čln vydržal asi hodinu

Na palube dvoch člnov sa nachádzalo približne 350 migrantov. Tragédia sa stala pri meste Choms asi 120 kilometrov od líbyjskej metropoly Tripolis. Medzi migrantmi boli občania Eritrey, Egypta, Sudánu a Líbye. Podľa líbyjských predstaviteľov sa podarilo zachrániť viac ako 130 ľudí. Ako uviedol jeden zo zachránených z Eritrey, čln, na ktorom bol, sa začal prevracať po približne hodine plavby. Na palube boli prevažne ženy a väčšina z nich sa utopila. Štvrtkové prevrátenie sa člnov bolo tento rok "najhoršou stredomorskou tragédiou", uviedol Šéf Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi.

Hlavný východzí bod

V januári zostalo pri líbyjskom pobreží nezvestných približne 117 ľudí, a okolo 65 ľudí sa utopilo v máji pri pobreží Tuniska, keď sa ich čln potopil. Líbya sa stala hlavným východzím bodom pre migrantov a utečencov z Afriky smerujúcich do Európy po povstaní, ktoré v roku 2011 zvrhlo tamojšieho diktátora Muammara Kaddáfího. Odvtedy využívajú chaos v Líbyi priekupníci a ozbrojené skupiny, ktoré sú zapletené do zneužívania migrantov, vrátane ich mučenia a únosov za výkupné.

Viac k témam: migranti, Stredozemné more, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Líbyjská pobrežná stráž pátrala po nezvestných migrantoch, v mori našla desiatky tiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ukrajinská Ústredná volebná komisia v piatok zverejnila konečné výsledky nedeľňajších parlamentných volieb, z ktorých vyplýva, že strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského si zaistila výraznú väčšinu parlamentných kresiel. Strana Sluha ľudu, odvodzujúca svoj názov od rovnomenného televízneho seriálu, v ktorom hral Zelenskyj hlavnú rolu, bude mať v budúcom parlamente až 254 z celkového počtu 450 poslancov. To je ešte o niečo viac, ako naznačovali čiastkové výsledky aktualizované priebežne počas tohto týždňa.

Kurz pre nováčikov

Zaujímavosťou je, že žiaden z 254 budúcich poslancov za Zelenského stranu ešte poslancom nikdy nebol, čo je pri takto veľkej strane rarita. Podľa ukrajinských médií strana preto teraz organizuje týždenný intenzívny kurz, počas ktorého chce zaučiť svojich budúcich poslancov do základov parlamentnej práce. Na druhom mieste vo voľbách skončilo s veľkým odstupom zoskupenie Opozičná platforma - Za život, ktoré bude mať v parlamente 43 poslancov. Ide o proruskú a euroskeptickú koalíciu pod vedením oligarchu Viktora Medvedčuka, blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý je aj krstným otcom jeho dcéry.

Nacionalisti neprešli

Do parlamentu sa ešte dostali tri ďalšie strany - Všeukrajinské združenie Otčina expremiérky Julije Tymošenkovej, ktoré bude mať 26 poslancov, Európska solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka, ktorá bude mať 25 poslancov, a liberálna proeurópska strana Hlas, ktorú založil spevák skupiny Okean Elzy Svjatoslav Vakarčuk. Tá bude disponovať dvadsiatimi parlamentnými kreslami. Zvyšné kreslá obsadili nezávislí kandidáti, kandidujúci v jednomandátových obvodoch. Mimo parlamentu skončili obe nacionalistické strany, ktoré majú blízko ku krajnej pravici, teda Všeukrajinský zväz Sloboda a Radikálna strana, a tiež strana súčasného premiéra Volodymyra Hrojsmana Ukrajinská stratégia.

Viac k témam: parlamentné voľby na Ukrajine, Sluha ľudu
Zdroj: Webnoviny.sk - Konečné výsledky ukrajinských volieb potvrdili výrazné víťazstvo strany prezidenta Zelenského © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Sopečné aerosóly, ktoré sa počas výbuchu sopky Raikoke z 21. a 22. júna dostali až do stratosféry, zaznamenali počas viacerých dní aj slovenskí meteorológovia pomocou lidaru umiestneného na stanici Poprad-Gánovce. Na svojej internetovej stránke o tom v piatok informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Teplotu veľmi neovplyvní

Sopečné aerosóly, ktoré tvoria prevažne drobné kvapôčky kyseliny sírovej a jej roztoku s vodou, zaregistrovali v Aerologickom a radiačnom centre Poprad-Gánovce prvýkrát 27. júna, teda šesť dní po výbuchu. "Odvtedy sme ich pozorovali už približne 20 dní vrátane tohto dnešného, 26. júla," uviedol SHMÚ. Zatiaľ najvyššie sopečné aerosóly pozorovali vo výške 15,5 km nad morom. Vedci spočítali, že vplyv výbuchu Raikoke môže na niekoľko mesiacov znížiť globálnu priemernú teplotu asi o 0,02 °C, čo SHMÚ hodnotí ako málo významný vplyv.

Pinatubo vychrlila oveľa viac

Posledný významný vplyv na globálnu teplotu mal výbuch sopky Pinatubo v roku 1991, ktorý do stratosféry uvoľnil asi 15 miliónov ton oxidu siričitého, čo je približne 11-krát viac ako výbuch sopky Raikoke. Popol a plyny sa dostali až do výšky 35 km a ich ochladzujúci vplyv na globálnu teplotu dosiahol asi 0,6 °C počas nasledujúcich 15 mesiacov po erupcii. Raikoke (v preklade Brána do pekla) je približne pol kilometra vysoký sopečný ostrov a je súčasťou reťaze Kurilského súostrovia v Ochotskom mori. Sopečný popol a plyny sa počas erupcie dostali pravdepodobne až do výšky 17 km.


Viac k témam: sopka Raikoke
Zdroj: Webnoviny.sk - Výbuch sopky Raikoke zanechal stopy aj nad Slovenskom, spozorovali odborníci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Rumunsko v piatok oznámilo, že zadržalo a blokuje ruskú vojenskú dodávku smerujúcu do Srbska. Podľa informácií rumunského ministerstva zahraničných vecí je jej súčasťou aj 60 tankov a obrnených vozidiel ruskej výroby určených pre srbskú armádu. Bukurešť uvádza, že zastaviť túto dodávku, ktorá smerovala do Srbska po Dunaji, bolo jej povinnosťou, keďže takéto obchodné aktivity Moskvy sú jednoznačným porušením sankcií, ktoré EÚ v roku 2014 uvalila na Rusko za okupáciu Krymu. Srbské médiá medzičasom informovali, že 10 obrnených vozidiel pre srbskú armádu dopravila Moskva tento týždeň do Srbska letecky.

Viac k témam: sankcie proti Rusku, vojenská technika
Zdroj: Webnoviny.sk - Rumunsko pre porušenie sankcií zadržalo dodávku ruských tankov určených pre Srbsko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron pozval nového britského premiéra Borisa Johnsona do Francúzska na rokovania o brexite. Informoval o tom Elyzejský palác, podľa ktorého spolu politici vo štvrtok telefonovali. Na stretnutí, ktoré sa podľa zdrojov z Paríža uskutoční v nadchádzajúcich týždňoch, má ísť o "požiadavky Európskej únie". Po predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi však odmietlo Johnsonovu požiadavku na nové rokovania o dohode o brexite aj Francúzsko. Ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová síce v piatok povedala, že Francúzsko je pripravené s Johnsonom spolupracovať, dodatočné prerokovanie dohody však rovnako vylúčila. Existujúca dohoda je podľa nej totiž najlepší spôsob, ako umožniť riadený odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Juncker už deň predtým Johnsonovi oznámil, že členské krajiny Európskej únie nebudú opätovne rokovať o zmluve o brexite. Juncker telefonoval s Johnsonom vo štvrtok, pričom označil existujúcu dohodu o odchode Veľkej Británie z únie za "najlepšiu a jedinú možnú". Johnson, naopak, trval na tom, že terajšia dohoda a opatrenia v súvislosti s írskou hranicou nie sú dosť dobré, a bolo by ich treba znovu prerokovať.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Macron a britský premiér Johnson spolu telefonovali, budú rokovať o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Maďarský prezident János Áder v piatok vypísal tohtoročné komunálne voľby na 13. októbra. Pôjde už o šieste komunálne voľby od pádu komunistického režimu v roku 1989. Očakávaným víťazom je vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, hoci dajú sa čakať aj prekvapenia. Maďarská protiorbánovská opozícia sa snaží dohodnúť na spoločných kandidátoch na starostov v čo najviac mestách. V Budapešti sa napríklad dohodla na podpore kandidatúry proeurópskeho politológa Gergelyho Karácsonya z ekologickej strany Dialóg, ktorá vznikla odčlenením od známej opozičnej strany Politika môže byť iná (LMP). Karácsony si zmeria sily s terajším starostom Budapešti Istvánom Tarlósom, ktorý bude opäť kandidovať ako nezávislý s podporou Fideszu. V posledných komunálnych voľbách v roku 2014 získal Fidesz posty starostov v 20 z 23 najväčších miest v krajine, a ovládol aj 17 z celkového počtu 23 budapeštianskych obvodov.

Viac k témam: komunálne voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Komunálne voľby v Maďarsku budú v polovici októbra, prezident Áder vypísal termín © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Pätnásť ľudí vrátane polročného dieťaťa zahynulo vo štvrtok na juhu Maroka po tom, ako ich dodávku na ceste zavalila zosunutá pôda. Nešťastie sa stalo na ceste z Casablanky na juh krajiny, ktorú vo štvrtok na viacerých miestach prehradili zosuvy pôdy vyvolané silnými zrážkami z posledných dní. Záchranárom trvalo 24 hodín, kým obete vytiahli spod zosunutej zeme. Marocké úrady v piatok informovali, že vozidlo sa nachádzalo v hĺbke až 20 metrov pod navalenou pôdou.

Viac k témam: zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Zosuv pôdy v Maroku zavalil dodávku s pätnástimi ľuďmi, auto bolo v hĺbke dvadsať metrov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner