25. júl 2021
Facebook

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Desaťtisíce ľudí sa zišli v Berlíne na dúhovom pochode známom ako Christopher Street Day, ktorý je jedným z najväčších takýchto podujatí v krajine. Jeho účastníci, ktorí pochádzali z Nemecka aj zo zahraničia, pochodovali v sobotu mestom z bulváru Kurfürstendamm až k Brandenburskej bráne. Podľa tlačovej agentúry dpa sa na pochode zúčastnilo viac ako 150-tisíc ľudí. Podľa odhadov by sa však počas celého víkendu mohlo na podujatiach oslavujúcich a podporujúcich LGBT komunitu zúčastniť až 600-tisíc ľudí. Napriek nedávnym úspechom pre LGBT komunitu v Nemecku, ako je napríklad legalizácia sobášov párov rovnakého pohlavia, sa krajina naďalej potýka s obťažovaním a diskrimináciou. Polícia v Berlíne napríklad vlani zaznamenala 225 trestných činov, ktoré súviseli so sexuálnou orientáciou.Viac k témam: Christopher Street Day, práva LGBT ľudí
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Desaťtisíce ľudí pochodovali v Berlíne na dúhovom pochode a oslavovali LGBT komunitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Pri chorvátskom meste Šibenik na pobreží Jadranského mora vypukli lesné požiare. Oheň vypukol v sobotu na dvoch miestach a jeho hasenie komplikuje silný vietor. S požiarmi bojujú desiatky hasičov, ktorým asistujú aj lietadlá. Podľa chorvátskej verejnoprávnej televízie HRT oheň ohrozuje obec Rupici Donji. Úrady tiež preň uzavreli časti regionálnej diaľnice.Viac k témam: hasiči, lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Chorvátsku vypukli lesné požiare, hasenie komplikuje silný vietor © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Tisícky ľudí sa v Poľsku zúčastnili na zhromaždeniach, na ktorých vyzývali k tolerancii a vyjadrili podporu LGBT komunite. Stalo sa tak po tom, čo minulý týždeň pravicoví radikáli napadli pochod aktivistov LGBT v meste Bialystok. Vo Varšave sa v centre mesta zišlo niekoľko stoviek ľudí, ktorí mali so sebou aj dúhové vlajky. Na podujatí, ktoré nieslo názov "Varšava proti násiliu", vystúpili aj niektorí účastníci spomínaného bialystockého pochodu. Podobné zhromaždenia sa konali aj v iných častiach Poľska. V nedeľu ľavicové stany plánujú v Bialystoku pochod za toleranciu. V prevažne katolíckom Poľsku začína diskusia o právach LGBT naberať pred jesennými parlamentnými voľbami na obrátkach. Konzervatívni členovia vlády sa vyslovili proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia, zároveň však odsúdili násilie zo strany radikálnych skupín proti pochodu v Bialystoku.

Viac k témam: práva LGBT ľudí
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Tisícky ľudí v Poľsku vyjadrili podporu LGBT komunite a plánujú pochod za toleranciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Energetici volajú po "uprataní" taríf za distribúciu elektriny, ktoré vstupujú do koncových cien elektriny. Ako uviedol po odbornej konferencii pre agentúru SITA riaditeľ divízie Sieťový obchod zo spoločnosti Východoslovenská distribučná Jaroslav Hrušč, zjednodušenie a zjednocovanie taríf za distribúciu je cestou do budúcnosti.

Dodávateľov energií ubudlo

„S tým je nevyhnutne spojená aj otázka, nakoľko sú dnes používané tarify aktuálne a aký je správny mix medzi adresnosťou a socializáciou distribučných poplatkov. Stále totiž existujú určité, historicky už prekonané vzorce, podľa ktorých sú niektorí odberatelia zvýhodnení na úkor iných,“ povedal Hrušč. Energetickí odborníci sa na košickej konferencii "Dodávateľ elektriny a distribútor 2019" zhodli na tom, že slovenský elektroenergetický trh prešiel od začiatku liberalizácie pozitívnymi zmenami. Podľa východoslovenských energetikov však stále aktuálnou témou je miera regulácie. „Na jednej strane stoja reálne príklady hroziacej energetickej chudoby, na druhej strane zase visí otáznik, čo všetko je nevyhnutné regulovať, aby sa pritom vytvárali podmienky pre konkurenčné a nedeformované prostredie,“ myslí si Hrušč. Zároveň upozornil aj na to, že dodávateľov energií ubudlo, čo môže byť na škodu zdravej konkurenčnej súťaži.

Celospoločenská diskusia

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) neplánuje v tejto veci v súčasnosti zmeny. „ÚRSO ako nezávislý a odborný úrad nekomentuje vyjadrenia regulovaných subjektov. Úrad v tejto oblasti žiadne zmeny nechystá,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz. Regulátor zdôraznil, že akýmkoľvek prípadným zmenám v uvedenej problematike musí najprv predchádzať rozsiahla odborná a celospoločenská diskusia. „Prípadné zmeny v tarifách za distribúciu elektriny by totiž mohli mať ekonomický dopad na slovenské domácnosti,“ zdôranil Igaz.

Viac k témam: elektrina, ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, VSD Východoslovenská distribučná
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektorí odberatelia sú podľa elektroenergetikov zvýhodnení na úkor iných, ale ÚRSO zmeny nechystá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Tunisania a svetoví lídri sa v sobotu rozlúčili s prvým demokraticky zvoleným tuniským prezidentom Bádžím Káidom as-Sabsím, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 92 rokov.

Pohreb sprevádzali bezpečnostné opatrenia

Na smútočnom obrade, ktorý sa uskutočnil v prezidentskom paláci v Tunise, sa zúčastnili viacerí svetoví lídri, ako napríklad španielsky kráľ, francúzsky prezident či katarský emir. Pohrebný sprievod v uliciach hlavného mesta sledovali tisícky ľudí, ktorí volali "Nech žije Tunisko" a mávali štátnymi vlajkami. As-Sabsího pohreb sprevádzali pre hrozby spojené s extrémistickou skupinou Islamský štát mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Na dvadsať kilometrov dlhej trase z paláca na cintorín Dželaz na opačnej strane mesta uzavreli cestu pre všetky druhy dopravy.

Zjednocujúca osobnosť

As-Sabsí sa stal prezidentom v roku 2014 v rámci demokratických zmien, ktoré nasledovali po takzvanej arabskej jari. Bol vnímaný ako zjednocujúca osobnosť a jeho smrť viacerí svetoví predstavitelia označili za stratu pre arabský svet a Stredomorie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v tejto súvislosti vyjadril, že stratil priateľa. Právomoci prezidenta po as-Sabsího smrti prevzal predseda parlamentu Muhammad Násir. Dočasným prezidentom bude do volieb, ktoré sa budú konať 15. septembra.

Viac k témam: pohreb, prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Tunisania pochovali as-Sabsího, prvého demokraticky zvoleného prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 27. júla, 19:17
Policajti obvinili trojicu obvinenú v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka, konkrétne Tomáša Sz., Alenu Zs. a Zoltána A. z trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Zadržali nelegálnu strelnú zbraň

Ako ďalej Policajný zbor SR informuje na sociálnej sieti, spolu s väzobne stíhanou trojicou obvinili tiež Adama H. a Dávida Sz. Táto dvojica bola zadržaná pri policajnej akcii Virtuóz vo štvrtok a v piatok, pri ktorých zaistili 352 dávok marihuany. Policajti Národnej protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) taktiež zadržali nelegálne držanú strelnú zbraň s 218 kusmi streliva a ďalšie veci, ktoré by mohli súvisieť s majetkovou trestnou činnosťou.

Piati obvinení

"Na základe vyhodnotenia dôkaznej situácie bolo vznesené obvinenie osobe Dávid Sz. za spáchanie zločinu nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami a zločinu nedovolená výroba omamných a psychotropných látok, ich držanie a obchodovanie s nimi," píše polícia. Vyšetrovateľ Policajného zboru SR spracuje podnet na vzatie do väzby. Momentálne sú v prípade vraždy Jána Kuciaka obvinení piati ľudia, konkrétne Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A., Alena Zs. a podnikateľ Marian K. Tomu je pripisovaná úloha objednávateľa.

Viac k témam: obchod so zbraňami, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Trojica obvinených z vraždy novinára Kuciaka čelí aj obvineniu z obchodovania so zbraňami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia v Severnom Macedónsku našla v lese pri hranici so Srbskom 21 migrantov z Pakistanu, Iraku a Sýrie, ktorých opustil vodič auta, keď sa ich pokúšal odviezť z krajiny. Polícia informovala, že sa jej hliadka snažila blízko hraničného priechodu Tabanovce zastaviť džíp, ale vodič z neho utiekol. Ešte stále po ňom pátrajú. Migrantov policajti našli takmer po 24 hodinách, keď prehľadali oblasť, a previezli ich do tranzitného centra. Plánujú ich deportovať do Grécka.

Viac k témam: Grécko, migranti, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri hranici so Srbskom našli desiatky migrantov, vodič auta utiekol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Horskí záchranári v sobotu popoludní pomáhali zranenej 84-ročnej turistke švajčiarskej národnosti. Horská záchranná služba o tom informuje na svojej internetovej stránke. Na turistickom chodníku pri prístavisku pltí turistka spadla a spôsobila si tržné poranenie na hlave. Horskí záchranári jej na mieste poskytli neodkladnú prvú pomoc a ošetrenie, po ktorom ju terénnym vozidlom odviezli na parkovisko pri Chate Pieniny. Z parkoviska na vlastnú žiadosť pokračovala na odporúčané lekárske vyšetrenie samostatne.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba
Zdroj: Webnoviny.sk - Horskí záchranári pomáhali 84-ročnej Švajčiarke, spadla na turistickom chodníku a poranila si hlavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - V rámci podpory projektov zameraných na prevenciu kriminality poskytlo ministerstvo vnútra viacerým mestám finančné prostriedky na kamerové systémy. Ako sa ďalej uvádza v zmluvách zverejnených na Centrálnom registri zmlúv, čiastku 73 019 eur za týmto účelom obdržalo mesto Šahy. Využiť ich má na projekt „Podpora bezpečnosti občanov mesta Šahy formou budovania kamerového systému“. Mesto Lučenec zase na projekt "Rozšírenie mestského kamerového systému a vytvorenie profesionálneho monitorovacieho strediska v Lučenci" dostalo 65 566 eur. Dotáciu 78 795 eur na rozšírenie monitorovacieho kamerového systému využije tiež mesto Revúca. Ministerstvo vnútra finančne podporuje projekty, ktorých cieľom je znižovanie kriminality a inej protispoločenskej činnosti, zvyšovanie bezpečnosti miest a obcí, prevencia kriminality v rizikových skupinách, pomoc obetiam trestných činov alebo reakcia na nové trendy a hrozby v oblasti bezpečnosti a verejného poriadku. Cieľom finančnej podpory projektov zameraných na prevenciu kriminality je podľa ministerstva „cieľavedome, komplexne a koordinovane pôsobiť na príčiny a podmienky, ktoré umožňujú páchanie kriminality a inej protispoločenskej činnosti za účelom jej predchádzania, potláčania a zamedzovania“.

Viac k témam: kamera, mestá, ministerstvo vnútra
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra prispelo viacerým mestám na nákup kamerových systémov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ruská polícia zatkla v sobotu stovky ľudí na proteste v centre Moskvy, kde sa dožadovali, aby sa opoziční kandidáti mohli zúčastniť na voľbách do mestského zastupiteľstva.

Protest zvolal Navaľnyj

Podľa monitorovacej organizácie OVD-Info do hodiny po začiatku demonštrácie policajti zadržali 317 ľudí. Moskovská polícia podľa tlačovej agentúry Tass hovorí o 295 zadržaných. Zatiaľ nie je známe, akým obvineniam môžu čeliť. Na proteste je pravdepodobne niekoľko tisíc ľudí, no zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil ich počet. Demonštrantov sa snažila potlačiť poriadková polícia, niektorí sa však proti tomu fyzicky bránili. Dav skandoval rôzne slogany, ako napríklad "Rusko bude slobodné". Protest zvolal prominentný opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorého za to v stredu odsúdili na 30 dní vo väzení. Už pred protestom polícia zatkla v meste viacerých členov opozície a kandidátov vrátane Iľju Jašina, Dmitrija Gudkova a Ivana Ždanova.

Nedostatočný počet podpisov

Volebné orgány zakázali niektorým kandidátom z opozície zúčastniť sa na voľbách pre údajne nedostatočný počet podpisov na podpisových hárkoch. Tento krok sa stretol s protestmi už niekoľko dní pred sobotňajšou demonštráciou. Moskovská mestská rada má 45 kresiel a v súčasnosti ju má pod kontrolou prokremeľská strana Jednotné Rusko. Voľby do zastupiteľstva sa uskutočnia 8. septembra.

Viac k témam: protest, ruská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Rusko bude slobodné, skandovali demonštranti na proteste v Moskve, polícia zatkla stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner