25. júl 2021
Facebook

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Českej republike dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na úrovni AA- so stabilným výhľadom.

Riziká pre českú ekonomiku

Agentúra predpokladá, že česká ekonomika v tomto roku dosiahne rast na úrovni 2,5 percenta, v budúcom roku hospodárstvo krajiny podľa predpovede agentúry posilní o 2,6 percenta a v roku 2021 o 2,3 percenta. Očakáva teda, že rast českého hrubého domáceho produktu (HDP) bude mierne silnejší v porovnaní s mediánovou úrovňou krajín s ratingom na stupni AA. K rizikám pre ekonomiku ČR podľa agentúry však patrí pomalší rast v Nemecku, kam smeruje zhruba 30 percent českého exportu, možný tvrdý brexit a potenciálne uvalenie amerických ciel na dovoz áut z Európskej únie.

Prebytok verejných financií

ČR v minulom roku dosiahla prebytok verejných financií vo výške 0,9 percenta HDP, čiže sa nenaplnil plán, že prebytok bude 1,5 percenta HDP. Agentúra Fitch zhoršila prognózu prebytku verejných financií ČR. Predpokladá, že v tomto roku bude 0,2 percenta HDP, hoci pôvodne odhadovala, že dosiahne výšku 0,9 percenta. Agentúra však poznamenáva, že česká vláda má priestor na čiastočné uvoľnenie fiškálnej politiky, keďže verejný dlh krajiny bol v závere minulého roka iba vo výške 32,6 percenta HDP.

Viac k témam: česká ekonomika, Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings, rating, rating Českej repupliky
Zdroj: Webnoviny.sk - Agentúra Fitch potvrdila rating Česku, očakáva dobrý rast ekonomiky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Hasiči zasahujú vo viacerých krajoch pre búrky. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, za posledné dve hodiny zaznamenali zvýšený počet výjazdov k udalostiam spôsobených lokálnymi búrkami. "Zasahovali najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z domov a cestných komunikácií a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov," uviedla Križanová. Najviac prípadov evidujú v Banskobystrickom kraji, kde boli vyslaní k 11 udalostiam. V Nitrianskom kraji pomáhajú hasiči na siedmich miestach. V Košickom kraji zasahujú pri šiestich udalostiach, v Trenčianskom kraji boli vyslaní k dvom prípadom a Žilinskom kraji boli hasiči v súvislosti s lokálnymi búrkami vyslaní doposiaľ k jednej udalosti. Zatiaľ zasahovalo takmer 80 profesionálnych a dobrovoľných hasičov, na viacerých miestach stále zasahujú, priblížila Križanová.

Viac k témam: burky, hasiči, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slovensko bičujú silné búrky, hasiči zasahujú vo viacerých krajoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného hospitalizovali pre vážny alergický záchvat, ktorý dostal vo väzbe. Informovala o tom jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová. Z väzenia v Moskve ho s príznakmi alergie previezli do nemocnice v nedeľu ráno. Navaľnyj, ktorý v anamnéze predtým nemal žiadnu alergiu, mal opuchnutú tvár a červené vyrážky na pokožke. V nedeľu popoludní bol už podľa Jarmyšovej v uspokojivom stave. Navaľnyj si vo väzení odpykáva 30-dňový trest odňatia slobody za zvolanie nepovoleného protestu proti vylúčeniu nezávislých kandidátov z volieb do moskovského mestského zastupiteľstva. Protest sa konal v sobotu a podľa monitorovacej skupiny OVD-Info počas neho polícia zatkla 1 400 ľudí.

Viac k témam: väzba
Zdroj: Webnoviny.sk - Opozičného lídra Navaľného hospitalizovali, vo väzbe dostal vážny alergický záchvat © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 28. júla 19:21
Nedeľňajší večer prinesie na naše územie početné búrky. Prvé už prichádzajú nad naše územie a prvé desiatky bleskov už takisto udreli. Podľa portálu iMeteo.sk, búrky, ktoré nás opäť zasiahnu, budú intenzívne. "Prvé búrky dnešného dňa sa nad naše územie nasunuli od juhu z Maďarska, kde predtým zasiahli Budapešť. Ďalšie búrky začali vznikať na severozápade nášho územia v oblasti Trenčína a do tretice sa búrky začali vytvárať na rakúsko-slovenskom pohraničí. Výraznejšia búrková činnosť však ešte len príde," uvádza iMeteo.sk. Výrazne viac búrok na našom území bude vo večerných hodinách a búrková aktivita by mala pretrvávať až do neskorej noci. S búrkami treba počítať až do skorých ranných hodín a sprevádzané budú predovšetkým intenzívnymi prívalovými zrážkami.

Viac k témam: krupobitie, počasie, predpoveď počasia, silné búrky
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Na celom Slovensku hrozia intenzívne búrky, prvé desiatky bleskov už udreli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a jeden z iniciátorov celoslovenskej petície za zvýšenie počtu volebných obvodov pre voľby do Národnej rady SR Michal Kaliňák uvažuje o vstupe do politiky. Uviedol to pre agentúru SITA. „Asi nie som sám, kto môže povedať, že doba v ktorej žijeme a jej politická reprezentácia, nám ukradla ideály a rozbila budúcnosť. Dlhé roky intenzívne trávim v regiónoch a s otvorenými ústami sledujem, čo politici hovoria v médiách a čo trápi ľudí na severovýchode, Zemplíne, Kysuciach, Gemeri a v ďalších regiónoch. Pred mesiacom som publikoval Komunálny manifest, ktorý na moje potešenie sprevádza záujem ľudí a nie je iba o petícii za zrušenie jedného volebného obvodu. Drží sa reálnych tém a užitočných riešení. Keďže je iba malou časťou toho, čomu sa dlhodobo intenzívne venujem, uvažujem o vstupe do politiky,“ priblížil svoje zámery Kaliňák.

Mnohé partaje ponúkajú vyretušované príbehy

Svoje miesto však nevidí v stranách, ktoré podľa neho nežijú takou demokraciou, akú navonok predstierajú. Zároveň ani nemá chuť rozširovať zoznam existujúcich partají. „S určitosťou ale môžem konštatovať, že ak sa rozhodnem vstúpiť do politiky, tak iba s takou agendou, aká na Slovensku doposiaľ nebola v centre pozornosti a iba s takou značkou, ktorá bude postavená na skutočných lídroch z regiónov a nie na vyretušovaných príbehoch, ktoré nám mnohé partaje ponúkajú,“ dodal Kaliňák.

Petícia za zvýšenie volebných obvodov

Celoslovenskú petíciu za zvýšenie počtu volebných obvodov pre voľby do Národnej rady SR iniciovali 10. mája v Prešove okrem Kaliňáka aj starosta obce Veľké Revištia Martin Hrunka a lekár Patrik Palacka. Slovensko totiž podľa predkladateľov petície potrebuje toľko volebných obvodov, koľko má krajov. Ich cieľom preto je, aby vznikol parlament regiónov a aby mali obyvatelia Slovenska možnosť voliť kandidátov na poslancov podľa krajov. Tých poslancov, ktorých poznajú, môžu totiž podľa nich ľudia nielen voliť, ale aj kontrolovať. Podpisy pod petíciu zbierajú priebežne, osobne medzi občanmi, ako aj na webovej stránke peticie.com. Pre petičnú akciu bola zriadená špeciálna webová stránka www.parlamentregionov.sk, na ktorej priebežne publikujú aj podporné vyjadrenia osobností k prínosu voľby poslancov Národnej rady SR v krajoch.

Viac k témam: parlamentné voľby na Slovensku, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - Hovorca ZMOS-u Kaliňák uvažuje o vstupe do politiky, ale k žiadnej existujúcej strane sa nepridá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - V byte v Michalovciach v noci zo sobotu na nedeľu našli 45-ročného muža s bodnými poraneniami v hornej polovici tela. V nemocnici zraneniam podľahol. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, policajti zadržali podozrivú osobu a umiestnili ju do cely policajného zaistenia. Zároveň začali trestné stíhanie pre zločin zabitia a prečin porušovania domovej slobody.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - V michalovskom byte našli dobodaného 45-ročného muža, polícia už zadržala podozrivého © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na budúci mesiac stretne so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom. V nedeľu o tom informovala Macronova kancelária. Francúzsky prezident bude s ruskou hlavou štátu rokovať 19. augusta v pevnosti Fort de Brégancon na pobreží Stredozemného mora, ktorá je prezidentským letným sídlom. Stretnutie prezidentov sa uskutoční len pár dní pred summitom skupiny najrozvinutejších krajín sveta G7. Ten sa bude konať od 24. do 26. augusta v Biarritzi. Do tejto skupiny patrilo aj Rusko, ale v roku 2014 ho z nej pre anexiu Krymu vylúčili. Ako pripomína agentúra AP, Francúzsko sa usilovalo zaujať pozíciu mediátora v konflikte Ruska s Ukrajinou a Macron zdôrazňoval dôležitosť udržiavania dialógu s Moskvou. Francúzske spoločnosti sa tiež usilujú o zrušenie sankcií Európskej únie, ktoré vzišli z konania Ruska na Ukrajine.

Viac k témam: francúzsky prezident, ruský prezident, summit G7
Zdroj: Webnoviny.sk - Macron bude pred summitom G7 rokovať s Putinom, stretnú sa v letnom prezidentskom sídle © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ponuky dovoleniek na poslednú chvíľu (tzv. last minute) možno nájsť aj uprostred leta na prelome júla a augusta. "Otázna je iba ich kvalita a cena, keďže sú to zväčša výlučne možnosti, o ktoré dovolenkári často nejavia až taký veľký záujem. Najčastejšie teda zostávajú v ponuke destinácie ako Čierna Hora, Bulharsko alebo Tunisko," uviedol pre agentúru SITA prevádzkový riaditeľ cestovnej kancelárie Pelikán pre dovolenky, zájazdy a pobyty Pavol Mladý. Cena niektorých takýchto pobytov a zájazdov je podľa neho v porovnaní s minulým rokom aj o desiatky eur až stovky eur vyššia. Dovolenky na poslednú chvíľu sú počas tohto leta drahšie v priemere o 15 až 20 percent.

Rezervácia pobytov v predstihu

"No evidujeme aj prípady s medziročným rozdielom last minute ceny tej istej dovolenky v tom istom termíne aj viac ako 50 percent. Napríklad, veľmi obľúbené Turecko, pri ktorom nie sú výnimkou ani last minute ponuky s cenou presahujúcou 800 eur na osobu a viac," priblížil Mladý. Ako poznamenal, pre zákazníkov bolo výhodnejšie rezervovať si tieto pobyty v predstihu, čiže s tzv. first moment zľavami, a to aj v súvislosti s uzemnením lietadiel Boeing 737 MAX. "Vo všeobecnosti sa dá očakávať, že trend drahších last minute dovoleniek bude pretrvávať minimálne približne do polovice augusta, kedy by sa mali začať objavovať aj cenovo zaujímavejšie možnosti a do viacerých zaujímavých destinácií," predpokladá zástupca Pelikána.

Vypredané kapacity

Skôr sa však podľa neho treba pripraviť aj na to, že takéto ponuky budú mať neskoršie, septembrové termíny odletov. "To však nemusí byť vnímané ako nevýhoda, pretože začiatok jesene je stále veľmi dobré obdobie pre dovolenku pri Stredozemnom mori," podotkol Mladý s tým, že už teraz sa dajú nájsť výhodné ponuky dovoleniek na druhú polovicu septembra či október. Tento rok sa znova objavujú aj prípady prebookovania hotelov, a to pre vysoko vypredané kapacity. "To v skratke znamená prípady, v ktorých hotel predá viac kapacity, ako má reálne dostupných izieb. Najčastejšie sa s tým stretávame v Grécku, Turecku alebo na Malorke," dodal Mladý. Cestovná kancelária Happy Travel predáva zájazdy na poslednú chvíľu do všetkých destinácií vo vlastnej ponuke. Vo veľkej miere sú to ponuky ubytovania už iba v štandardnej dvojlôžkovej izbe s možnosťou jednej prístelky.

Egypt a Taliansko na vzostupe

"Najväčší záujem máme o destináciu Turecko a očakávame, že záujem bude vyšší ako v letnej sezóne 2018. Na vzostupe je záujem o Egypt a Taliansko," informoval agentúru SITA majiteľ a riaditeľ Happy Travel Roman Berkes, ktorý je zároveň novým prezidentom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA). V porovnaní s minulým rokom má uvedená cestovná kancelária užšiu ponuku zájazdov na poslednú chvíľu. Dôvodmi sú vyššia kúpyschopnosť klientov, ale aj uzemnenie lietadiel Boeing 737 MAX. "Celkový pokles ponuky zájazdov oproti plánovaným kapacitám na sezónu 2019, v dôsledku uzemnenia, bude asi 15 percent. Ceny zájazdov medziročne všeobecne narástli. Výška nárastu sa nedá paušalizovať, cena je skôr závislá od destinácie a ponuky hotelov," dodal Berkes.

Na rozhodovanie vplýva veľa faktorov

Cestovná kancelária FIRO-tour má momentálne last minute ponuky už len na posledné väčšinou dvojlôžkové izby v niektorých destináciách na osemdňové pobyty. Rodinné izby na predĺžené pobyty dopredávajú ešte na odlety z Košíc. "Kapacity na charterových letoch pre zákaz lietania lietadiel Boeing 737 MAX boli cestovné kancelárie nútené redukovať približne o 30 percent z pôvodne plánovaných. Z toho vyplýva, že je na trhu menšia ponuka zájazdov a tým pádom aj menšia ponuka last minute," uviedla pre agentúru SITA marketingová riaditeľka FIRO-tour Hana Ivanová. Ceny závisia od momentálnej ponuky, termínu, destinácie. "Rozhodovanie klientov ovplyvňuje veľmi veľa faktorov. V cestovnom ruchu pôsobíme už dvadsať rokov a ani my sami nepoznáme ten kľúč predaja. Niekedy znížite cenu raz a hotel sa predá hneď, inokedy musíte znižovať cenu na niekoľkokrát až to musíte znížiť tak, že ste na jednej osobe v mínuse o 400 eur a predá sa to až vtedy," uzavrela Ivanová.

Viac k témam: dovolenka, last minute, SACKA Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr
Zdroj: Webnoviny.sk - Aj uprostred leta môžu Slováci nájsť last minute ponuky, ale otázna je ich kvalita a cena © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na území Slovenska sa v popoludňajších hodinách čaká tvorba búrok, ktoré môžu byť aj intenzívne. Ako informuje stránka iMeteo.sk, počas nedele sa v oblasti západného Balkánu tvoria silné búrky a teplý a vlhký vzduch sa od juhu dostáva aj nad naše územie, postupne sa bude labilizovať. Už dopoludnia sa môžu búrky dostať na západ Slovenska, postupne sa počas dňa môžu ale vyskytnúť na celom území. Búrky by mali byť sprevádzané najmä prívalovými zrážkami, no existuje aj menšia šanca výskytu krupobitia a prechodne silnejšieho nárazového vetra. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstraha 1. stupňa pred búrkami, ktorá platí pre všetky kraje do polnoci. Podľa SHMÚ pri búrkach môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h). "Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov," varujú meteorológovia.

Viac k témam: krupobitie, počasie, silné búrky
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko by mali zasiahnuť búrky, meteorológovia vydali výstrahy pre všetky okresy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump tlačí na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), nech už nedovoľuje Číne a iným ekonomikám vyhlasovať sa za "rozvíjajúce" sa krajiny, čo im umožňuje, aby sa s nimi zhovievavo zaobchádzalo v rámci globálnych obchodných pravidiel.

Nepotrebujú zhovievavé zaobchádzanie

Trump prikázal splnomocnencovi USA pre obchod Robertovi Lighthizerovi, aby "použil všetky dostupné prostriedky" na donútenie WTO, aby nedovolila krajinám vyhlasovať sa za rozvíjajúce sa krajiny, ak ich ekonomická sila znamená, že nepotrebujú zhovievavé zaobchádzanie. Rozvíjajúce sa krajiny dostali viac času na otvorenie svojich ekonomík, viac priestoru na subvencovanie svojho exportu a procedurálne výhody pri sporoch na pôde WTO. Čína napriek tomu, že si nárokuje štatút rozvíjajúcej sa krajiny, je druhou najväčšou ekonomikou na svete a najväčším exportérom. K bohatým ekonomikám, ktoré si nárokujú štatút rozvíjajúcej sa krajiny, patria napríklad Singapur, Južná Kórea, Brunej, Kuvajt a Spojené arabské emiráty.

Termíny už dávno uplynuli

Bývalá predstaviteľka WTO Jennifer Hillmanová pochybuje, že Trumpov krok zmení veľa. Väčšina zhovievavejších termínov, ktoré rozvíjajúce sa krajiny dostali na otvorenie svojich ekonomík, už dávno uplynula "Hoci možno existuje niekoľko miest v rámci dohody, ktoré stále poskytujú nejaké malé úľavy rozvíjajúcim sa krajinám, nie je ich veľa," uviedla Hillmanová. Trumpova administratíva sa však sťažuje, že WTO je zle vybavená na to, aby sa zaoberala unikátnou ekonomikou Číny, v ktorej vláda zohráva veľkú rolu a hranice medzi štátnymi a súkromnými firmami môžu byť nejasné. "WTO naliehavo potrebuje reformu," vyhlásil Trump.

Viac k témam: americký prezident, clá USA, obchodná vojna, Svetová obchodná organizácia (WTO)
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína už nepotrebuje zhovievavé zaobchádzanie, Trump žiada reformu Svetovej obchodnej organizácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner