25. júl 2021
Facebook

29.7.2019 (Webnoviny.sk) - Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex poskytla gréckej pobrežnej stráži bezposádkovú nevystuženú vzducholoď, aby jej pomohla v boji proti nelegálnej migrácii a pri pátracích a záchranných operáciách v Egejskom mori. Grécke ministerstvo pre obchodné loďstvo oznámilo, že 35-metrová vzducholoď, ktorá dokáže vyletieť do výšky tisíc metrov, bude pripevnená k pevnine na ostrove Samos ležiacom blízko tureckého pobrežia. Bude vybavená radarom a termokamerou a bude schopná poskytnúť 24-hodinové monitorovanie okolitého mora v reálnom čase, uviedlo ministerstvo. Grécke úrady ju začnú využívať od utorka. Ostrov Samos je hlavným bodom pre príchod migrantov, pokúšajúcich sa dostať do Európy.

Viac k témam: Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex, migranti, utečenci, vzducholoď
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécko bude monitorovať migrantov pomocou bezposádkovej vzducholode od Frontexu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 29. júla 21:10
Šesťročný chlapec Stephen Romero, trinásťročné dievča a dvadsaťročný muž sa stali obeťami vyčíňania strelca na víkendovom gastronomickom festivale v mestečku Gilroy v americkej Kalifornii. O identite obetí informoval v pondelok šéf miestnej polície Scot Smithee. Po menej ako minúte od začiatku streľby zasiahli policajti a útočníka, ktorý aj na nich namieril zbraň, zastrelili. "Som hrdý na našich policajtov za to, že sa dokázala s týmto mužom porátať tak rýchlo. Boli tam tisíce ľudí. Veľmi rýchlo sa to mohlo zvrtnúť na niečo ešte omnoho horšie," povedal v pondelok Smithee.
Streľba, ktorá si vyžiadala aj najmenej 15 zranených, sa odohrala v nedeľu večer počas posledného dňa trojdňového festivalu, ktorý sa koná každoročne v meste Gilroy. Motív páchateľa zatiaľ nie je známy. Podľa niektorých svedkov mal aj komplica, po ktorom polícia naďalej pátra. Gilroy Garlic Festival (Gilroyský festival cesnaku) pritiahne každoročne viac než 100-tisíc návštevníkov. Mesto Gilroy sa nachádza asi 176 kilometrov juhovýchodne od San Francisca.

Viac k témam: Gilroy, Gilroy Garlic Festival, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Mladík na cesnakovom festivale v meste Gilroy zastrelil troch ľudí (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.7.2019 (Webnoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman odvolal k 31. júlu ministra kultúry Antonína Staňka. Stalo sa tak po návrhu premiéra Andreja Babiša, ktorý ho predložil na základe požiadavky koaličnej Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz citujúc prezidentovho hovorcu Jiřího Ovčáčka, ktorý odvolanie oznámil na sociálnych sieťach. Zeman podľa Ovčáčka exministrovi poďakoval za jeho prácu, "hlavne o starostlivosť o záchranu kultúrnych pamiatok a za odhalenie zneužívania verejných prostriedkov v rezorte ministerstva kultúry". Ako ďalej uviedol, prezident očakáva starostlivé prešetrenie dvoch trestných oznámení, ktoré Staněk ako minister podal na bývalého šéfa Národnej galérie Jiřího Fajta a exšéfa Múzea umenia Olomouc Michala Soukupa. ČSSD navrhla, aby sa ministrom kultúry stal Michal Šmarda. Toho sa však prezident zatiaľ zdráha vymenovať. Po poslednom rokovaní s Babišom povedal, že sa rozhodne do polovice augusta. Výmenou Staňka za Šmardu ČSSD podmieňuje to, či zostane vo vláde s Babišovým hnutím ANO.

Viac k témam: ČSSD Česká strana sociálně demokratická
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Zeman odvolal českého ministra kultúry Staňka, jeho náhradníka zatiaľ nevymenoval © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.7.2019 (Webnoviny.sk) - Britská polícia zatkla 59-ročného muža pre podozrenie, že sa dopustil trestného činu súvisiaceho s terorizmom po tom, ako v jeho dome vo východnom Anglicku našla granáty, napodobeninu strelnej zbrane a chemikálie. Na miesto nálezu v mestečku Lowestoft, približne 190 kilometrov juhovýchodne od Londýna, v nedeľu privolali protiteroristickú políciu. Muža, ktorého meno nezverejnili, pretože ešte nie je obvinený, zatkli pre podozrenie, že sa dopustil "objednávania, prípravy alebo podnecovania teroristického činu". V rámci preventívnych opatrení polícia evakuovala viac ako 60 susedných domov, ale hlavný inšpektor Alexis Boon v pondelok uviedol, že sa nenašlo nič, čo by naznačovalo, že trvá ohrozenie verejnosti.

Viac k témam: britská polícia, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská polícia zatkla 59-ročného muža pre podozrenie z teroristického trestného činu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.7.2019 (Webnoviny.sk) - Čína obvinila Washington z "arogancie a sebeckosti". Americký prezident Donald Trump toriž zvýšil napätie vo vzťahoch s Pekingom v obchodnej oblasti tlakom na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), aby ukončila zhovievavejší prístup voči niektorým ekonomikám, ktoré sa považujú za rozvíjajúce sa. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí v pondelok povedal, že Čína si potrebuje zachovať takýto štatút, aby "sa dosiahla skutočná férovosť v obchode". Rozvíjajúce sa krajiny dostali viac času na otvorenie svojich ekonomík, viac priestoru na subvencovanie svojho exportu a procedurálne výhody pri sporoch na pôde WTO. Čína napriek tomu, že si nárokuje štatút rozvíjajúcej sa krajiny, je druhou najväčšou ekonomikou na svete a najväčším exportérom. Trump nariadil splnomocnencovi USA pre obchod Robertovi Lighthizerovi, aby "použil všetky dostupné prostriedky" na donútenie WTO, aby nedovolila krajinám vyhlasovať sa za rozvíjajúce sa krajiny, ak ich ekonomická sila znamená, že nepotrebujú zhovievavé zaobchádzanie. K bohatým ekonomikám, ktoré si nárokujú štatút rozvíjajúcej sa krajiny, patria napríklad Singapur, Južná Kórea, Brunej, Kuvajt a Spojené arabské emiráty.

Viac k témam: obchodná vojna, Svetová obchodná organizácia (WTO)
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína nechce prísť o štatút rozvíjajúcej sa krajiny, Spojené štáty viní z arogancie a sebeckosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

29.7.2019 (Webnoviny.sk) - Vodič odmietol zastaviť, namieril si to rovno na policajtov. Ako informovala bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Slamková, v sobotu krátko pred 21:30 policajti chceli zastaviť auto so seneckou poznávacou značkou, ktoré išlo po Saratovskej ulici v Bratislave vysokou rýchlosťou a v ľavom jazdnom pruhu. Vodič však pokračoval v jazde a nasmeroval vozidlo na policajta, ktorý mu dával znamenie na zastavenie. Keď ho zastavila ďalšia policajná hliadka, zistili, že vodič nie je držiteľom vodičského oprávnenia a má doživotný zákaz činnosti viesť motorové vozidlá. V dychu mu namerali 0,93 mg/l alkoholu, čo je 1,94 promile. „Policajný zbor v Bratislave IV už vzniesol voči 34-ročnému Michalovi K. z Bratislavy obvinenie zo zločinu útoku na verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky v súbehu s prečinom marenia výkonu úradného rozhodnutia,“ uviedla Slamková a dodala, že prípadom sa naďalej zaoberajú.

Viac k témam: alkohol za volantom
Zdroj: Webnoviny.sk - Opitý šofér bez vodičáku odmietol zastaviť a autom to namieril rovno na policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 29. júla 17:27
Slovensko v nedeľu večer aj v noci bičovali silné búrky, ktoré zamestnali hasičov. "Zasahovali najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z domov a cestných komunikácií a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov," uviedla pre agentúru SITA Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru

Problémy robil najmä silný vietor

Viac ako 20 zásahov absolvovali hasiči na východe Slovenska. V Prešovskom kraji to bolo sedem zásahov, v Košickom 16. Problémy robil najmä silný vietor. Ako agentúru SITA informovala operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, počas nedele mali hasiči celkovo 14 výjazdov, z toho sedem súviselo s večernou búrkou. Spadnuté stromy odstraňovali v Záborskom (okres Prešov), Hôrke - Kišovciach, Spišskej Teplici (okres Poprad), Plavnici (okres Stará Ľubovňa) a Matiaške (okres Vranov n/T.). „Dvakrát sme zasahovali aj pri poškodených strechách,“ uviedla operačná dôstojníčka. Išlo konkrétne o strhnutú strechu vo Vyšnom Žipove (okres Vranov nad Topľou) a v Sabinove strhol vietor strechu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý sa v súčasnosti rekonštruuje. Okrem toho hasiči v nedeľu zasahovali pri požiari odpadu v Humennom a štyroch dopravných nehodách.

Odstránili aj plech visiaci zo strechy

V Košickom kraji absolvovali hasiči od 18:00 v súvislosti s búrkou a silným vetrom 16 zásahov. V rôznych okresoch kraja odstraňovali prevažne popadané stromy, ale aj spadnuté telekomunikačné vedenie či odtrhnutý plech zo strechy. Plech visiaci zo strechy odstránili na Puškinovej ulici v košickom Starom meste. Na Hlavnej ulici v obci Kašov (okres Trebišov) zase zlikvidovali spadnutý telekomunikačný stĺp cez cestu. Pri spadnutých stromoch zasahovali v Mlynkách a Smolníku (okres Spišská Nová Ves), v Čiernej nad Tisou a Trebišove, Michalovciach, Golčaltove (okres Rožňava) a Čižaticiach (okres Košice-okolie). „Viacero stromov sme odstraňovali aj vo Veľkých Kapušanoch, kde sme zasahovali aj pri uvoľnenom plechu na streche budovy,“ dodal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.

Výpadky elektrickej energie na východe

Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) zaznamenala počas nedele 28. júla a pondelka 29. júla na svojom distribučnom území na východnom Slovensku a časti Banskobystrického kraja približne 130 porúch. Ako agentúru SITA informovala Andrea Forbergerová z úseku komunikácie Východoslovenskej energetiky Holding, a.s., problémy zapríčinili mimoriadne silné búrky spojené so silným vetrom, ktorý polámal stromy. Tie následne popadali na elektrické vedenie a potrhali vodiče. „VSD sa podarilo za tieto dva dni opäť zásobiť elektrinou vyše 23-tisíc odberných miest, v ktorých bola prerušená distribúcia elektriny. Treba zdôrazniť, že ide o súhrnné číslo, nakoľko k prerušeniam dochádzalo postupne podľa toho, ako postupovala východným Slovenskom silná búrka. Kolegovia z pohotovostných zložiek boli v tomto veľmi nepriaznivom počasí po celý čas v teréne a odstraňovali následky búrky a nárazového vetra,“ informovala Forbergerová. Ako dodala, medzi najviac zasiahnuté regióny distribučného územia VSD patrili Sabinov, Košice okolie, Trebišov, Vernár a Vranov nad Topľou. Počas pondelkového poludnia ostalo bez elektriny už len niekoľko stoviek odberných miest. „Tento počet sa každou hodinou znižuje, keďže poškodené zariadenia postupne opravujú,“ uviedla Forbergerová.

Kalamita na strednom Slovensku

Ráno bolo bez elektriny na strednom Slovensku približne 1 500 odberných miest. Stredoslovenská distribučná v Žilinskom a Banskobystrickom kraji evidovala sedem porúch na úrovni vysokého napätia. Najviac odberateľov bolo bez elektrickej energie v okrese Žiar nad Hronom, konkrétne v Kremnici, Starej Kremnici a Ladomerskej Vieske. Ďalšie poruchy riešili energetici v obciach Studená, Nová Bašta a Stará Bašta, ktoré ležia v Rimavskosobotskom okrese. Bez elektriny boli aj desiatky odberných miest v Hontianskych Moravciach v okrese Krupina a Kráľovej Lehote v okrese Liptovský Mikuláš. Výpadky na strednom Slovensku ráno dosiahli úroveň kalamity - za 24 hodín bolo bez elektriny na viac ako tri minúty viac než 30-tisíc odberateľov. Problémy s elektrinou vznikli pre intenzívne búrky a silný nárazový vietor. Porucha v dodávke elektriny je už len v Čremošnom pri Turčianskych Tepliciach. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš s tým, že ide o chatovú oblasť, kde je bez elektriny 13 odberných miest.

Viac k témam: burky, hasiči, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slovensko bičovali silné búrky, stovky odberných miest boli bez elektriny (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.7.2019 (Webnoviny.sk) - Hlavným cieľom rokovaní medzi Mostom-Híd a Stranou maďarskej komunity (SMK) je zabezpečenie parlamentného zastúpenia maďarskej komunity na Slovensku po voľbách v roku 2020. Zhodli sa v pondelok na tom na spoločnom rokovaní predstavitelia oboch strán.

Dokument musí schváliť SMK

„Delegácia strany Most-Híd prišla na stretnutie s pracovnou verziou dokumentu, ktorý načrtáva možné podmienky spolupráce. Účastníci rokovania sa dohodli, že po tom, ako Republikové predsedníctvo SMK prerokuje predložený dokument, v čo najkratšom čase si znovu sadnú za rokovací stôl," informovala agentúru SITA tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová. SMK na pondelkovom rokovaní zastupoval predseda strany József Menyhárt, predseda republikovej rady Péter Őry, podpredsedníčka Ildikó Agócs Kőrösi a člen predsedníctva Gyula Bárdos.

Štyri možnosti

Zo strany Most-Híd boli prítomní v centrále SMK predseda strany Béla Bugár, podpredseda Ábel Ravasz a členovia predsedníctva Rudolf Chmel a Elemér Jakab. Obe strany o možnej spolupráci rokovali už 11. júla. „Počas rokovania boli nastolené štyri možnosti - kandidovať samostatne, spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd, vytvorenie novej volebnej strany alebo koalícia, na ktorú sa vzťahuje sedempercentné kvórum. Počas rokovania sa potvrdilo, že dve z týchto riešení nie sú reálne a to spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd a vytvorenie novej volebnej strany," informovalo vtedy agentúru SITA tlačové oddelenie Mosta-Híd.

Viac k témam: parlamentné voľby na Slovensku, SMK Strana maďarskej komunity
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd načrtol možné podmienky spolupráce so Stranou maďarskej komunity © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 29. júla 17:05
Hasiči vyrazili na zásah pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na 64,5 kilometri diaľnice D1 v smere na Hlohovec v katastri obce Červeník. Pri nehode sa zrazil kamión s dodávkou a dvoma osobnými autami. Kamión po náraze prerazil stredové zvodidlá a skončil v protismere. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, pri dopravnej nehode sa zranilo 12 osôb. Na mieste zasahovalo asi 15 hasičov a dve posádky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Diaľnica museli v oboch smeroch uzavrieť. Zobraziť fotogalériu k článku:
Hromadná dopravná nehoda na diaľnici D1 v smere na Hlohovec (fotografie) Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Air Transport Europe Zuzana Hopjaková, bratislavskí záchranári do svojej starostlivosti prezvali 16-ročné dievča, ktoré bolo pri príchode leteckých záchranárov z osobného motorového vozidla už vyslobodené hasičmi. S poranením driekovej časti chrbtice a početnými odreninami pacientku v stabilizovanom stave letecky transportovali na centrálny príjem Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Trenčína si na mieste prevzala 43-ročnú vodičku. S poranením brucha ju v stabilizovanom stave letecky transportovali do Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Viac k témam: diaľnica D1, dopravná nehoda, hasiči, leteckí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Diaľnicu D1 uzavreli pre vážnu nehodu, kamión sa zrazil s dvomi autami a dodávkou (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.7.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako 1 300 falzifikátov značkových detských hračiek objavili colníci v skladoch na Starej Vajnorskej v Bratislave. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Colného úradu Bratislava Drahomíra Adamčíková, colníci zaistili 1 258 kusov stavebníc značky Lego a 53 kabeliek obľúbenej detskej značky Hello Kitty. Finančný únik predstavuje takmer 15-tisíc eur.

Tovar skončí v spaľovni

Vo veci prebieha ďalšie konanie podľa zákona o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi. Zaistený tovar skončí s najväčšou pravdepodobnosťou v spaľovni a predávajúcemu hrozí pokuta až do 67-tisíc eur, prípadne trestné stíhanie. Colný úrad upozorňuje verejnosť, že falzifikáty môžu byť zdraviu škodlivé. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou.

Podpora terorizmu a detskej práce

Spotrebitelia by mali mať na pamäti aj to, že touto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku, detskú prácu, nezamestnanosť aj terorizmus. Ako upozornila Adamčíková, výrobcovia napodobením vymýšľajú rôzne triky, no sú isté znaky, ako rozpoznať originál od falzifikátu. V prvom rade je to miesto predaja. Napríklad tržnice, čínske e-shopy i menšie kamenné prevádzky nie sú vo väčšine prípadov zárukou predaja kvalitného tovaru známych značiek.

Viac k témam: colná správa, falzifikát
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Colníci zaistili stovky falzifikátov detských hračiek, môžu byť zdraviu škodlivé © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner