25. júl 2021
Facebook

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Bruselské rokovania potvrdili, že nepísané pravidlá o geografickej rovnováhu sú naozaj nepísané. Kým geografická rovnováha sa pri balíku mien na vrcholové pozície európskych inštitúcií neuplatnila, na rodovej rovnosti sa trvalo. Pokiaľ ide o úlohu Berlína v rokovaniach premiérov a prezidentov EÚ, treba pripomenúť, že pôvodný plán nemeckej kancelárky Angely Merkel zlyhal. Hoci najprestížnejší post by mala zastávať Nemka, tu ide skôr o „Pyrrhovo víťazstvo“. Vyplýva to zo slov analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Juraja Hajka pre agentúru SITA. Hajko pripomenul, že nomináciu nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyen na post šéfky Európskej komisie bude musieť odobriť Európsky parlament, kde tradiční spojenci – európski ľudovci a socialisti, už nemajú väčšinu. Hlasovanie tak môže byť komplikovanejšie, ale von der Leyen by nakoniec mohla získať nadpolovičnú väčšinu hlasov, predpokladá analytik.

Pyrrhovo víťazstvo Nemecka

Niekoľkonásobnú ministerku v Merkelovej vládach označil Hajko za nepochybne politicky slabšiu ako je súčasný šéf Jean-Claude Juncker. Ten bol viacnásobným ministrom financií, šéfom euroskupiny aj premiérom. „Na základe predošlých vyjadrení nominantky je však možné očakávať dôraz na užšiu integráciu, napríklad v oblasti obrany,“ predpokladá Hajko. Na otázku, či je balík navrhovaných mien víťazstvom Angely Merkel Hajko odpovedal, že ak chceme hovoriť o nemeckom víťazstve, tak je to Pyrrhovo víťazstvo. „Pôvodný plán Angely Merkel zlyhal. Podľa kuloárnych informácií von der Leyen nenavrhla na summite ona, ale francúzsky prezident Emmanuel Macron. Navyše, nemecká ministerka obrany za ľudovcov nemá doma najlepšiu povesť a proti jej nominácii sa postavil koaličný partner – sociálni demokrati. Dokonca sa z SPD ozvali hlasy, že strana možno preto opustí koalíciu. Za všetko hovorí fakt, že samotná Merkel sa na summite zdržala hlasovania za jej vlastnú ministerku,“ uviedol Hajko.

Systém spitzenkandidátov zmietnutý zo stola

Za víťaza summitu by označil francúzskeho prezidenta Macrona. „Spolu s ďalšími partnermi sa mu podarilo zmietnuť zo stola Manfreda Webera a celý systém spitzenkandidátov. Všetky vedúce funkcie dostali po francúzsky hovoriaci kandidáti a zo zakladajúcich, respektíve západných štátov,“ vysvetlil analytik. To, že ani na jednom z postov nebude človek zo strednej a východnej Európy podľa Hajka dokazuje, že nepísané pravidlá o geografickej rovnováhe sú nepísané. „Osobne ma prekvapilo, že kým geografická rovnováha sa neuplatnila, na úrovni pohlaví sa na nej trvalo. Namiesto trvania na dvoch postoch pre ženy a dvoch pre mužov by mala podľa mňa hrať prím odbornosť a politické skúsenosti, a tých má von der Leyen oveľa menej ako jej predchodcovia,“ okomentoval ďalej výsledky summitu.

Krajiny V4 presadzovali Šefčoviča

Krajiny Visegrádskej štvorky presadzovali, aby sa jedna z vrcholových pozícii ušla slovenskému podpredsedovi Európskej komisie Marošovi Šefčovičovi. Hovorilo sa o ňom najmä ako o možnom šéfovi európskej diplomacie. V4 spolu s Talianskom mali podľa analytika jasno v tom, že chceli zabrániť, aby sa stali predsedom Komisie Frans Timmermans alebo Margrethe Vestager. „V tomto svetle pre nich bola Nemka von der Leyen prijateľná. Výsledkom je, že sa zrejme na čelo EK postaví slabšia a menej polarizujúca osobnosť, čo môžu členské štáty, napríklad aj vo V4 vnímať ako úspech. Z tohto hľadiska asi nemalo zmysel štiepiť jednotu V4,“ tvrdí analytik SFPA. V prípade Šefčoviča, ktorý je služobne najstarším eurokomisárom, Hajko pripomenul, že sa intenzívne okrem energetiky venoval aj smart riešeniam a vesmíru. „Je však predčasné hovoriť o konkrétnych portfóliách, keďže každý šéf eurokomisie rozdeľuje témy obsiahnuté v rezortoch inak. Treba počkať na víziu novej predsedníčky,“ uzavrel Juraj Hajko z SFPA.

Mimoriadny summit lídrov EÚ

Lídri členských krajín Európskej únie od nedele do utorka večera rokovali o tom, koho navrhnú na vrcholové posty európskych inštitúcií. Napokon sa dohodli na tom, že predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera nahradí nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen a Donalda Tuska na poste predsedu Európskej rady nahradí belgický premiér Charles Michel. Šéfom európskej diplomacie bude španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell. Doteraz bola vysokou predstaviteľkou pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Talianka Federica Mogherini. Ďalšou ženou je Francúzska Christine Lagarde, namiesto Maria Draghiho bude šéfkou Európskej centrálnej banky. Lídri mali pri výbere dbať na výsledky májových eurovolieb, rodovú rovnosť aj regionálny balans. Stredná a východná Európa však svojho zástupcu nemá.


Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia, summit, summit Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelovej plán podľa analytika zlyhal, víťazom summitu lídrov Európskej únie je Macron © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Dodatočné fiškálne úsilie, ktoré tento týždeň ohlásilo Taliansko, je podľa Európskej komisie (EK) dostatočne významné na to, aby nenavrhla začatie procedúry pre nadmerný deficit. Talianska vláda v pondelok schválila svoj priebežný rozpočet na rok 2019 a zákonný dekrét, ktoré obsahujú korekciu na rok 2019 vo výške 7,6 mld. eur, čiže na úrovni 0,42 % hrubého domáceho produktu (HDP). V dôsledku toho sa očakáva, že celkový deficit Talianska v roku 2019 dosiahne dohodnutú úroveň 2,04 % HDP. Na jar EK odhadovala, že taliansky deficit bude vo výške 2,5 % HDP. „Vzhľadom na ustanovenia prijaté 1. júla sa očakáva, že Taliansko v roku 2019 vo všeobecnosti dodrží požadované úsilie na základe preventívnej časti Paktu stability a rastu," uviedla v stredu EK. Dodala však, že naďalej bude dôsledne monitorovať plnenie rozpočtu na rok 2019 a posúdi, či je návrh rozpočtového plánu Talianska na rok 2020 v súlade s Paktom stability a rastu.

Viac k témam: Európska komisia (EK), hrubý domáci produkt, rozpočtový deficit
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia nenavrhne Taliansku procedúru nadmerného deficitu, ohlásilo dostatočné fiškálne úsilie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Federálna sudkyňa v americkom Seattli zablokovala v utorok politiku administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, na základe ktorej majú byť tisíce žiadateľov o azyl zadržiavané počas doby, kým úrady neprejednajú ich prípad. Ústava podľa nej požaduje, aby migranti mali možnosť byť z väzby prepustení. Sudkyňa okresného súdu Marsha Pechman rozhodla, že ľudia, ktorých zadržia po ilegálnom vstupe do krajiny, kde hľadajú ochranu, majú právo na vypočutie pred súdom, tzv. bond hearing, na ktorom sudca rozhodne, čí má byť zadržaný prepustený alebo zostáva vo väzbe.

Vláda sa zrejme rýchlo odvolá

Americký minister spravodlivosti William Barr v apríli oznámil, že vláda už viac nebude takéto vypočutia realizovať, miesto toho bude migrantov držať vo väzbe. Je to súčasťou jej úsilia odradiť migrantov na americko-mexickej hranici. Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ rozhodnutie sudkyne nekomentovalo, očakáva sa však, že vláda sa proti nemu rýchlo odvolá. Pravidlo malo nadobudnúť účinnosť 15. júla. Za uplynulých 50 rokov vláda umožňovala žiadateľom o azyl vypočutie pred imigračným sudcom, kde môžu argumentovať, že majú byť prepustení, pretože nepredstavujú pre verejnosť riziko alebo sa nebudú súdu vyhýbať.

Vypočutie do siedmich dní

Žiadateľom o azyl to dávalo možnosť spojiť sa so svojimi príbuznými v Spojených štátoch a nájsť si právnikov, ktorí by im pomohli so žiadosťou o azyl, čo zvyšovalo ich šance na úspech. Cieľom novej politiky je ukončiť túto prax, čo by znamenalo, že 15 až 40 tisíc migrantov skončí po dobu šiestich a viac mesiacov vo väzbe bez povinnosti vlády preukázať, že ich zadržiavanie je oprávnené. Poväčšine takmer polovicu žiadateľov o azyl, ktorí absolvujú vypočutie pred súdom, prepustia z väzby. Sudkyňa Pechman rozhodla, že vláda musí vypočutie uskutočniť do siedmich dní od žiadosti imigranta, kde preukáže, že má opodstatnený strach z prenasledovania alebo mučenia, ak by sa vrátil do svojej domovskej krajiny. V opačnom prípade musia zadržiavanú osobu prepustiť.

Viac k témam: americký prezident, hranica USA - Mexiko, imigranti, migranti, väzba, žiadosť o azyl
Zdroj: Webnoviny.sk - Federálna sudkyňa zablokovala Trumpovu politiku zadržiavania migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Nebudem mlčať, ak sa budú znevažovať naše hodnoty, ak budeme zo Slovenska vysielať zmätočné signály, alebo konať proti našim záujmom ako člena Európskej únie a NATO. Uviedla to v stredu v príhovore slovenským veľvyslancom pôsobiacim v zahraničí prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že to isté očakáva od nich. „Do úradu som vstupovala s tým, že chcem byť aktívnou prezidentkou aj v zahraničnej politike. Budem jasne a jednoznačne komunikovať o našich hodnotách a našich záujmoch. A budem ich - s vašou pomocou - aktívne presadzovať. Lebo chcem, aby Slovensko bolo vnímané ako sebavedomá a hodnotovo jednoznačne ukotvená krajina," zdôraznila Čaputová.

Dobré vzťahy so susedmi

Čaputová tiež vyhlásila, že jej veľmi záleží na dobrých vzťahoch so susedmi. „Moja návšteva v Prahe sa uskutočnila vo veľmi priateľskej a uvoľnenej atmosfére. Nemusíme sa s prezidentom Milošom Zemanom vo všetkom zhodnúť. Ale musíme hľadať oblasti, kde vieme spoločne naše vzťahy ďalej rozvíjať. A rovnako sa pozerám aj na Maďarsko a Poľsko," povedala Čaputová s tým, že je veľmi jednoduché mať zlé vzťahy s tými, s ktorými nesúhlasíme. Do tých dobrých podľa nej treba investovať oveľa viac. „To však neznamená, že budem robiť kompromisy v našich hodnotách. Podporujem spoluprácu v rámci V4. Som presvedčená, že pôvodná úloha V4 prispieť k zjednotenej Európe, je dnes opodstatnená rovnako ako kedykoľvek predtým. Ale poviem otvorene: táto spolupráca nikdy nemôže ísť na úkor našich hodnôt – na úkor slobody, vrátane slobody médií či akademických slobôd, ale aj demokracie a právneho štátu," skonštatovala prezidentka.

Máme potenciál byť inšpiráciou

Doplnila, že nechce, aby Slovensko bolo ako štát dávané do jedného koša s celým regiónom. „Slovensko je v mnohom iné ako jeho susedia a má potenciál byť inšpiráciou, a dokonca aj lídrom v ďalšej integrácii. A ak by sme jedného dňa boli postavení pred dilemu, či V4 alebo EÚ, jednoznačne budem voliť EÚ," vyhlásila Čaputová. Prezidentka ďalej uviedla, že rovnako ako v domácej, aj v zahraničnej politike sa chce venovať otázkam životného prostredia, spravodlivosti, právneho štátu a ľudských práv, ale aj ochrane sociálne zraniteľných skupín. „Je mojou ambíciou tieto témy prepojiť doma aj v zahraničí. Veľmi by som preto uvítala, ak súčasťou informácií, ktoré budete mne alebo mojim kolegom zasielať, budú aj tieto témy," dodala.

Viac k témam: Európska únia, NATO, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová nebude mlčať, ak bude niekto konať proti záujmom Slovenska ako člena EÚ a NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Turecké úrady zatkli dve Rusky, ktoré sa hlásia k extrémistickej skupine Islamský štát (IS) a hľadá ich Interpol. Turecká tlačová agentúra Anadolu v stredu uviedla, že obidve zadržali v pohraničnom meste Akcakale, keď sa nelegálne pokúsili prejsť zo susednej Sýrie do Turecka. Spolu s nimi bolo aj ich deväť detí. Zadržané polícii povedali, že ich muži zomreli v Sýrii a chceli sa tak vrátiť do Ruska cez Turecko. Ženy, ktoré identifikovali len ako B.I. a F.B., sa postavia pred súd, kde rozhodnú o ich ďalšom osude. Zatiaľ nie je známe, čo sa stalo s deťmi.

Viac k témam: deti, hranica, teroristická organizácia Islamský štát (IS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Turci zadržali dve Rusky podozrivé zo spolupráce s Islamským štátom, bolo s nimi aj deväť detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na severovýchode Rakúska vrazil nákladný vlak do osobného auta, pričom zabil dvoch ľudí. Kolízia sa stala v stredu na železničnom priechode v blízkosti malého mesta Wildon. Policajný hovorca Fritz Grundnig pre tlačovú agentúru APA povedal, že zrážku neprežil jeden muž a jedna žena. Ich auto vlak predtým tlačil asi sto metrov pozdĺž trate. Prečo sa auto nachádzalo na priechode, zatiaľ nie je jasné.

Viac k témam: zrážka vlaku s autom
Zdroj: Webnoviny.sk - Nákladný vlak vrazil na priechode do auta, zahynuli dvaja ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Po tom ako zo svojich funkcií v Európskej komisii (EK) odstúpili Andrus Ansip a Corina Creţuová, aby sa ujali postov, na ktoré ich zvolili v Európskom parlamente, predseda EK Jean-Claude Juncker ich portfóliá dočasne odovzdal podpredsedovi EK pre energetickú úniu Marošovi Šefčovičovi a eurokomisárovi Johannesovi Hahnovi. EK o tom informovala v stredu.

Znalosti a kontakty

Šefčovič tak bude dočasne zastávať aj post podpredsedu EK pre digitálny jednotný trh, ktorý doteraz patril Andrusovi Ansipovi. Corina Creţuová bola eurokomisárkou pre regionálny rozvoj. "So skúsenosťami na poste podpredsedu pre energetickú úniu Šefčovič má potrebné znalosti a dobré kontakty, pričom oba tieto fakty z neho robia ideálnu osobu na zabezpečenie kontinuity v portfóliu digitálneho jednotného trhu," uviedla v stredu EK. Eurokomisár Hahn, ktorý má na starosti susedskú politiku a rokovania o rozširovaní, bol počas predošlého mandátu v EK eurokomisárom pre regionálnu politiku a preto má všetky potrebné znalosti a kontakty, aby dočasne zastával post eurokomisára pre regionálnu politiku, dodala EK.

Jednotný digitálny trh

Šefčovič privítal možnosť dočasne prevziať štafetu jednotného digitálneho trhu. "Digitalizácia predstavuje rýchlo napredujúci svet, v ktorom Európa musí dominovať, ak chceme, aby toto storočie bolo európske, a nie americké alebo čínske. Jednotný digitálny trh je pritom vynikajúci príklad toho, kde má európska spolupráca silný zmysel a vysokú pridanú hodnotu," povedal Šefčovič. Ako dodal, už v utorok 9. júla organizuje koordinačné stretnutie s kolegami, aby sa detailne oboznámil s prácou, ktorú treba dotiahnuť do zdarného konca.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Šefčovič bude dočasne zastávať aj post podpredsedu Európskej komisie pre digitálny jednotný trh © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) nesúhlasí s tým, aby mestá a obce doplácali na svojich klientov umiestnených v neverejných zariadeniach sociálnych služieb.

Novela o sociálnych službách

Uviedla to na tlačovej besede šéfka sociálnej sekcie pri Rade ZMOS Božena Kováčová. Zaviesť to má novela zákona o sociálnych službách, ktorú by mal v septembri definitívne schváliť parlament. "Novela zákona umožňuje neverejným poskytovateľom žiadať od samosprávy rozdiel medzi ich príjmami a príjmami, ktoré budú zo štátu. A ako je známe, poplatky u neverejných poskytovateľov sú dva až trikrát väčšie, ako sú poplatky klientov v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a miest, alebo samosprávneho kraja,“ uviedla Kováčová. Podľa Kováčovej sa poplatky v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a miest pohybujú na úrovni zhruba 300 až 400 eur, kým u neverejných poskytovateľov sú málokedy pod tisíc eur.

Diskriminácia všetkých zariadení

Ako ďalej uviedla, prijatím novely zákona by sa mestá a obce opätovne vrátili do roku 2008 a museli by doplácať za svojich klientov, ktorí sú umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom sú neverejní poskytovatelia. "Ak sa v septembri prijme tento zákon v druhom čítaní, dôjde k diskriminácii všetkých zariadení vo verejnej správe, kvôli tomu, že oni finančné prostriedky na prevádzku nemajú odkiaľ čerpať. A preto si myslíme, že je to veľmi nespravodlivé,“ dodala Kováčová. Novela zákona o sociálnych službách upravuje povinné financovanie neštátnych poskytovateľov sociálnych služieb z rozpočtov miest a obcí. Neverejným poskytovateľom sa na základe tohto návrhu nezapočíta do vzorca pre posudzovanie výšky finančného príspevku časť už zaplatenej sumy od klientov, ktorú budú musieť zaplatiť ešte raz mestá a obce, upozorňuje ZMOS.

Viac k témam: ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - ZMOS nesúhlasí, aby samosprávy doplácali na klientov v neverejných zariadeniach sociálnych služieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ekvádorská vláda vyslala v utorok zhruba 2 400 policajtov a vojakov, aby vykonali raziu vo veľkej nelegálnej zlatej bani, ktorú ovládajú ťažko ozbrojené zločinecké skupiny. Ministerka vnútra a polície María Paula Romo uviedla, že problém je už taký rozsiahly, že je razia nevyhnutná. Prezident Lenín Moreno v pondelok v banskej oblasti nazývanej Buenos Aires vyhlásil výnimočný stav. V spomínanej oblasti koncom roka našli zlato, čo viedlo k tomu, že tam vo veľkom prišli nezávislí baníci. Následne prevzali kontrolu organizované zločinecké skupiny, ktoré sa podľa polície dopustili mnohých zločinov vrátane vrážd, vydierania a obchodovania s ľuďmi. V oblasti zlatej bane žije v súčasnosti až 10-tisíc ľudí. Mnohí z nich žijú v osade známej ako "plastové mesto", ktorá svoje meno získala pre materiály použité na zakrytie chatrčí.

Viac k témam: Buenos Aires, organizovaný zločin, policajná razia, razia, zlato, zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk - Ekvádorská vláda vyslala stovky policajtov a vojakov do nelegálnej zlatej bane © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na rieke Indus v Pakistane sa prevrátil preplnený čln, pričom zomrelo najmenej osem ľudí a niekoľko ďalších je nezvestných. Šéf tamojšej polície uviedol, že incident sa stal v stredu neďaleko mesta Harípur. Drevený čln viezol približne 40 osôb, no kapacitu mal len pre 25. Záchranári vytiahli z vody dvanásť ľudí a osem tiel, medzi ktorými boli aj štyri deti. V súčasnosti pátrajú po ďalších obetiach. Ako dodáva agentúra AP, podobné prípady sú v Pakistane časté. V krajine využívajú drevené člny na prepravu tovaru a ľudí žijúcich pri riekach a jazerách.

Viac k témam: prevrátený čln
Zdroj: Webnoviny.sk - Na rieke Indus sa prevrátil preplnený čln, záchranári vytiahli z vody aj telá detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner