25. júl 2021
Facebook

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Britský princ Harry a jeho manželka Meghan budú mať najviac dve deti. Harry to prezradil v rozhovore pre chystané septembrové číslo britskej verzie magazínu Vogue. Dôvodom takého to rozhodnutia sú podľa Harryho obavy jeho aj Meghan o osud životného prostredia. Rozhovor s Harrym do Vogue robila britská antropologička Jane Goodall, ktorá sa preslávila svojím životom medzi šimpanzmi v národnom parku v Tanzánii, kde sa prvýkrát vybrala ako 23-ročná v roku 1957. Celé septembrové číslo britského Vogue pritom edituje Harryho manželka, vojvodkyňa Meghan.

Maximálne dve deti

Harry sa Jane Goodall zveril s tým, že po narodení syna vidí veci už z inej perspektívy, aj tak však zotrváva pri svojom dávnejšom odhodlaní nemať veľa detí. "Vidím to teraz už bezosporu odlišne. Ale vždy som bol o tom presvedčený, dokonca predtým, ako som mal dieťa a predtým, ako som dúfal, že budem mať deti," povedal Harry. "Nie veľa detí," nahrala mu Jane Goodall, na čo Harry odvetil: "Dve, maximálne."

Klimatické zmeny

Podľa Harryho je to, čo sa teraz deje so životným prostredím, a to, ako postupujú klimatické zmeny, "príšerné". "Už to zažívame. Sme žaby vo vode a tá sa už začína variť," varoval princ. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa zosobášili 19. mája 2018 v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor. Tento rok 6. mája privítali na svete syna Archieho Harrisona. Zobraziť fotogalériu k článku:
Svadba princa Harryho a Meghan Markle

Viac k témam: životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Princ Harry s manželkou Meghan budú mať najviac dve deti, dôvodom je životné prostredie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Švajčiarska pošta rozhodla o dočasnom zastavení používania dronov na prevoz vzoriek z nemocničných laboratórií. Stalo sa tak po dvoch haváriách, pričom pri tej druhej, ktorá sa odohrala v máji, spadol dron s laboratórnymi vzorkami len niekoľko metrov od miesta, kde sa hrali malé deti.

Bezpečnosť na prvom mieste

"Bezpečnosť je pre nás na prvom mieste. Zriaďujeme radu expertov, ktorá sa bude zaoberať všetkými procesmi súvisiacimi s rizikami a bezpečnosťou letov dronov," uviedla v utorok Švajčiarska pošta. Dôvodom nebezpečného pádu dronu neďaleko hrajúcich sa detí bolo to, že sa pretrhlo lano na bezpečnostnom padáku. Pri predchádzajúcej havárii, ktorá sa stala v januári tohto roku, musel dron núdzovo pristáť na Zürišskom jazere.

Tisícky úspešných letov

Švajčiarska pošta využíva drony na prevoz laboratórnych vzoriek medzi nemocnicami v Zürichu, Berne a Lugane už od roku 2017 a doteraz uskutočnila okolo tritisíc úspešných letov. Teraz dala za úlohu firme Matternet, ktorá jej tieto drony poskytuje, aby okrem iného vystužila laná na padáku pevnejším materiálom, namiesto jedného vybavila každý dron dvomi lanami, a tiež to, aby každý dron mal v sebe zabudované signalizačné zariadenie, ktoré v prípade nehody varuje ľudí na zemi.

Viac k témam: dron
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Švajčiarsku po dvoch haváriách zastavili lety nemocničných dronov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Kambodžská vláda udelila pokutu tamojšej firme, ktorá doviezla takmer sedemdesiat kontajnerov plastového odpadu zo Spojených štátov a Kanady. Upozornili ju tiež na to, že ak do 24. augusta náklad neodvezie naspäť, bude čeliť trestnému stíhaniu. Firma zatiaľ dostala pokutu takmer 260-tisíc dolárov (v prepočte približne 234-tisíc eur). Jej majiteľ sľúbil, že odpad odvezie naspäť do USA a Kanady ešte pred spomínaným dátumom. Ak to nestihne, postaví sa pred súd. Čína minulý rok zakázala dovoz plastového odpadu, čím sa cieľovými stanicami stalo niekoľko krajín z juhovýchodnej Ázie.

Viac k témam: plastový odpad, plasty, trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kambodžská vláda nariadila firme vrátiť kontajnery s plastovým odpadom naspäť do USA a Kanady © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia v gréckom Solúne zatkla 61 migrantov za nepovolený pobyt v krajine. Stalo sa tak počas zásahu po sérii násilných incidentov pri hlavnej vlakovej stanici v meste. Spomínané osoby polícia zatkla cez noc a muži zákona potom ešte v oblasti hliadkovali a vykonávali kontroly totožnosti, píše agentúra AP. Polícia uviedla, že zásah nasledoval po viacerých násilných stretoch medzi konkurenčnými skupinami afganských a pakistanských migrantov počas uplynulých dní. Incidenty si vyžiadali štyroch zranených, pričom jeden muž utŕžil strelné zranenia. V oblasti okolo solúnskej vlakovej stanice žijú stovky migrantov, ktorí tam zostali po tom, ako ich tam vyložili prevádzači. Tí ich do krajiny priviezli cez hranicu s Tureckom.

Viac k témam: imigranti, migranti, utečenci, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Na stanici v Solúne po násilných incidentoch zatkli desiatky migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump pohrozil "oveľa tvrdším" prístupom voči Číne v oblasti obchodu, ak bude v roku 2020 opätovne zvolený do funkcie.

Úvaha prezidenta Trumpa

Trump sa tak vyjadril v utorok, keď sa obnovujú rokovania medzi oboma krajinami. "Čínski lídri vždy na záver menia dohodu vo svoj prospech," posťažoval sa Trump. Zároveň vyslovil úvahu, či Čína s dohodou nevyčkáva do obdobia po budúcoročných amerických prezidentských voľbách. "Problém s ich vyčkávaním ale je taký, že ak vyhrám, dohoda, ktorú budú mať, bude oveľa tvrdšia ako tá, o ktorej rokujeme teraz, alebo nebude vôbec žiadna dohoda," dodal.

Európske akciové trhy prudko klesli

Americko-čínske rokovania o obchode sa uskutočnia v Šanghaji počas utorka a stredy. Európske akciové trhy v utorok prudko klesli po tom, ako Trump zverejnil na Twitteri sériu vyjadrení spochybňujúcich skoré zmiernenie napätia medzi USA a Čínou. Index nemeckej burzy klesol o 2,1 percenta a francúzsky akciový index CAC-40 oslabil o 1,5 percenta. Britský index FTSE 100 si pohoršil miernejšie, a to o 0,2 percenta, keďže ho podporuje pokračujúce oslabovanie libry.

Viac k témam: americký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Trump pohrozil, že v budúcnosti bude voči Číne v oblasti obchodu tvrdší © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Obyvateľ amerického St. Louis našiel v mrazničke zmrazené dieťa. Tento šokujúci nález objavil pri upratovaní v byte svojej matky, ktorá koncom júla zomrela. Ako Adam Smith povedal novinám St. Louis Post-Dispatch, zmrazená mŕtvola dieťaťa ležala v škatuli, ktorú mala jeho matka v mrazničke niekoľko desaťročí, napriek tomu, že sa za ten čas niekoľkokrát sťahovala. Nikdy však netušil, čo bolo jej obsahom. Polícia zo St. Louis tento prípad zatiaľ nekomentovala, no Smith pre St. Louis Post-Dispatch uviedol, že musel odovzdať policajtom vzorku svojej DNA.

Viac k témam: mŕtvola, St. Louis
Zdroj: Webnoviny.sk - Adam našiel v mrazničke zmrazené dieťa, šokujúci nález objavil pri upratovaní v byte matky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - V utorok popoludní zasahovali hasiči v Bratislavskom kraji 24-krát. Dôvodom sú búrky, rapídny nárast výjazdov pribudol po 15:00. Ako informovala agentúru SITA Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, situácia bola najvážnejšia v okrese Malacky. Tam po búrke hasiči odčerpávali vodu zo zatopených ciest a priestorov. Búrky však boli aj v Košickom kraji, hasičov privolali k desiatim prípadom. V Banskobystrickom kraji zasahovali päťkrát, v Prešovskom kraji boli privolaní k trom udalostiam. Doposiaľ hasiči zasahovali pri 48 udalostiach spôsobených nepriaznivým počasím, na niekoľkých miestach stále zasahujú.

Viac k témam: hasiči, silné búrky
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči opäť zasahujú pre búrky, najčastejšie v Bratislavskom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Dobre ukryté nelegálne cigarety objavili počas kontroly podozrivého vozidla na hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická, hliadka zastavila Peugeot s ukrajinským vodičom v obci Michajlov v okrese Snina. Pre podozrenie z pašovania tovaru však vodiča čakala kontrola mobilným röntgenom vo Vyšnom Nemeckom. Vozidlo skontroloval aj psovod so služobným psom vycvičeným na vyhľadávanie tabakových výrobkov, ktorý za podozrivé miesto označil predný nárazník. Tu našli 1 820 kusov cigariet rôznych značiek bez kontrolných známok. Colný dlh presiahol 500 eur. Na prípade ďalej pracujú.

Hliadka zastavila Peugeot s ukrajinským vodičom v obci Michajlov v okrese Snina. Pod nárazníkom našli 1 820 kusov cigariet rôznych značiek bez kontrolných známok. 30. júl 2019.
Foto: SITA/FS SR
Hliadka zastavila Peugeot s ukrajinským vodičom v obci Michajlov v okrese Snina. Pod nárazníkom našli 1 820 kusov cigariet rôznych značiek bez kontrolných známok. 30. júl 2019.
Foto: SITA/FS SR


Viac k témam: hraničná kontrola, hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod, nelegálne cigarety, pašovanie cigariet
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Vo Vyšnom Nemeckom kontrolovali podozrivý Peugeot, našli dobre ukryté nelegálne cigarety © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje na to, že v Chorvátsku platia od 1. augusta vyššie pokuty za dopravné priestupky. Napríklad za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti v obci môžu udeliť pokutu od tritisíc do sedemtisíc kún (400 až 950 eur), zadržať vodičský preukaz na tri mesiace a pri opakovanom priestupku až na pol roka. Za nedanie prednosti v jazde je rovnaká pokuta, takisto aj za nezastavenie pred priechodom pre chodcov. Jazdu bez pripútania môžu chorvátski policajti pokutovať sumou tisíc kún (135 eur), rovnaká pokuta je aj za používanie mobilu počas jazdy. Za jazdu pod vplyvom alkoholu nad 0,5 promile hrozí pokuta od tritisíc až do päťtisíc kún (400 - 680 eur), od 1 do 1,5 promile do 15-tisíc (2 030 eur), zadržanie vodičáka na šesť mesiacov a za druhý taký priestupok na deväť mesiacov. Ako ďalej dodal tlačový odbor rezortu diplomacie, Chorvátsko pristúpilo k radikálnemu zvýšeniu sankcií za dopravné priestupky pre veľký počet nehôd na cestách zaznamenaných niekoľko rokov po sebe.

Viac k témam: pokuta
Zdroj: Webnoviny.sk - Pokuty za dopravné priestupky v Chorvátsku sa zvyšujú, začína platiť novela cestného zákony © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) začal 29. júla správne konanie vo veci koncentrácie, ktorá podľa oznámenia spočíva v nadobudnutí spoločnej kontroly skupiny Grafobal Group a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) nad firmou Infra Services. Informovala o tom hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

Môžu predložiť pripomienky a námietky

Ako dodala, tretie strany, teda fyzické a právnické osoby môžu predložiť úradu svoje pripomienky, námietky a informácie k oznámeným koncentráciám. „Žiadame tretie strany, aby svoje pripomienky predkladali úradu čo najskôr po zverejnení oznámenia, aby sa úrad, vzhľadom na dodržiavanie zákonných lehôt, mohol týmito pripomienkami zaoberať v prvej fáze posudzovania oznámenej koncentrácie,“ uviedol v stanovisku PMÚ. Spoločnosť Hedin uzatvorila 20. mája zmluvu na predaj celého menšinového podielu akcií (49 %) firmy Infra Services, a. s., ktoré mala vo svojom vlastníctve, spoločnosti Grafobal Group. Akcie spolu s akcionárskymi právami nadobudol kupujúci v ten istý deň 20. mája. Bratislavská vodárenská spoločnosť má v Infra Services podiel 51 %, majiteľom skupiny Grafobal je veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík.

Rokovania trvali týždne

Ivan Kmotrík sa neskôr priznal, že spoluvlastní dcérsku firmu bratislavských vodární Infra Services. Kmotríkova firma Grafobal Group development bola do zoznamu akcionárov Infra Services zapísaná iba v pondelok 20. mája popoludní. Získanie 49-percentného podielu v Infra Services potvrdila aj spoločnosť Grafobal Group development, patriaca do skupiny Grafobal Group. Grafobal Group sa intenzívne zaujímal o možnosť kúpu týchto akcií. "Nikdy som sa netajil svojím záujmom investovať do bratislavskej vody, ale do tohto momentu neboli tieto akcie na predaj," povedal predseda predstavenstva a majiteľ Grafobal Group Ivan Kmotrík. Dodal, že rokovania o kúpe akcií trvali niekoľko týždňov.

Viac k témam: BVS Bratislavská vodárenská spoločnosť, Grafobal Group development, PMÚ Protimonopolný úrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Protimonopolný úrad rieši predaj spoločnosti Infra Services Kmotríkovou firmou Grafobal Group © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner