25. júl 2021
Facebook

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Maďarsko v stredu opäť zatklo ukrajinského kapitána plavidla Viking Sigyn, ktoré 29. mája narazilo v Budapešti na Dunaji do výletnej lode Hableány. Tá sa následne potopila, pričom pri havárii zahynulo 26 juhokórejských turistov a dvaja maďarskí členovia posádky. Šesťdesiatštyriročného ukrajinského kapitána lode Viking Sigyn, ktorý je v prípade jediným podozrivým, pôvodne 13. júna prepustili na kauciu, tento týždeň však maďarský Najvyšší súd toto rozhodnutie nižšieho súdu zvrátil a prikázal ho zatknúť, keďže podľa neho hrozí, že by sa mohol vyhýbať stíhaniu a mariť vyšetrovanie. Vo vyšetrovacej väzbe tak zostane do 31. augusta. Zobraziť fotogalériu k článku:
Na Dunaji sa potopila maďarská výletná loď

Viac k témam: Budapešť, Dunaj, havária lode, tragická nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Kapitán lode Viking Sigyn je opäť za mrežami, mohol by mariť vyšetrovanie havárie na Dunaji © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Tvrdošínska samospráva má od polovice mája novú plaváreň za 2,5 milióna eur, ktorú financovala z vlastných zdrojov. Jedným z dôvodov výstavby bolo, že najbližšia takáto plaváreň je vzdialená desiatky kilometrov ďaleko, v Dolnom Kubíne. Súčasťou plavárne je 25 metrový bazén a wellness centrum. „Dôležitým aspektom bol aj výber technológií. Plaváreň má moderné technológie a energie šetriace zariadenia, akými sú vlastná solárna elektráreň, tepelné čerpadlá a ďalšie automatizačné zariadenia šetriace vodu a energie,“ uviedol na stránke mesta primátor Ivan Šaška. Vo svojom príhovore pri otváraní plavárne primátor dodal, že plaváreň postavili bez úveru a bez zadlženia. Do budúcnosti mesto dúfa, že sa im podarí utiahnuť aj samotnú prevádzku.

Viac k témam: obnoviteľné zdroje energie, solárne kolektory
Zdroj: Webnoviny.sk - Nová plaváreň v Tvrdošíne používa moderné technológie, energiu šetria nielen solárne panely © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Juhovýchodom Albánska v stredu popoludní otriaslo zemetrasenie, ktorého predbežné magnitúdu stanovili na 4,7. Podľa miestneho Ústavu pre geovedy, energetiku, vodu a životné prostredie otrasy udreli o 16.21 hod., 10 kilometrov od mesta Korca, ktoré je vzdialené 170 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Tirana. Ministerstvo obrany nehlási žiadnych zranených ani materiálne škody. Zemetrasenie pritom hlásili už v stredu ráno aj z Grécka. Ostrov Kréta zasiahli otrasy s magnitúdou 5,2. Podľa aténskeho Inštitútu geodynamiky zemetrasenie udrelo o 7.40 hod. miestneho času (6.40 stredoeurópskeho letného času), približne 23 kilometrov západne od Iraklia, hlavného mesta najväčšieho gréckeho ostrova. Ani na Kréte nehlásia škody a zranenia. Grécko aj Albánsko ležia v seizmicky aktívnom regióne.

Viac k témam: zemetrasenie, zemetrasenie na Kréte, zemetrasenie v Albánsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Po Kréte zasiahlo zemetrasenie aj Albánsko, obe miesta sa nachádzajú v seizmicky aktívnom regióne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) podporuje návrh koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS), aby rekreačné poukazy mohli využívať všetci zamestnanci. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa KOZ Martina Nemethová v súvislosti s iniciatívou SNS, aby nárok na rekreačné poukazy mali od 1. januára 2021 všetci zamestnanci, nielen tí v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac pracovníkmi. "KOZ SR ešte počas legislatívneho procesu pri prvej verzii rekreačných poukazov nesúhlasila s vylúčením istej skupiny zamestnancov. Príspevok na rekreáciu by sa mal totiž poskytovať všetkým zamestnancom bez rozdielu, na to či zamestnávateľ zamestnáva viac ako 50 zamestnancov v pracovnom pomere," uviedla Nemethová a dodala: "Návrh rozšíriť poskytovanie rekreačných poukazov pre všetkých zamestnancov preto vítame."

Dobrovoľné rekreačné poukazy

Zamestnávatelia združení v Klube 500 naďalej trvajú na tom, že rekreačné poukazy by mali byť dobrovoľné. "Klub 500 zotrváva na svojom pôvodnom stanovisku z obdobia prípravy zavedenia - využívanie inštitútu rekreačných poukazov by malo byť pre podniky dobrovoľné, nie povinné," informoval agentúru SITA výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré pokrýva aj oblasť cestovného ruchu, na iniciatívu SNS zareagovalo tým, že rekreačné poukazy sú v platnosti iba od začiatku roka, pričom najväčší nápor na ich využitie sa očakáva práve v letných mesiacoch. "Kým nebudú vyhodnotené doterajšie skúsenosti z ich fungovania, je z pohľadu rezortu dopravy predčasné sa vyjadrovať k takto odbornej téme, ktorá ešte bude predmetom rokovaní," uviedol odbor komunikácie ministerstva pre agentúru SITA. SNS v stredu informovala, že v Národnej rade SR už predložila návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, aby rekreačné poukazy mohli využívať všetci zamestnanci od začiatku roka 2021.

Nárok na rekreačné poukazy

V prípade vôle celého spoločenského spektra je strana pripravená navrhnúť účinnosť zmeny aj od 1. januára 2020. Všetko podľa národniarov závisí od najbližších rokovaní so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi. Od začiatku roka 2019 môžu využívať rekreačné poukazy, resp. príspevky pracovníci v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac zamestnancami, ak o preplatenie časti nákladov na ubytovanie na Slovensku požiadajú a u aktuálneho zamestnávateľa pracujú minimálne dva roky. Z oprávnených výdavkov do 500 eur ročne zamestnávatelia preplatia 55 percent sumy, maximálne 275 eur, a zamestnanci zvyšných 45 percent, teda 225 eur. Rekreačný príspevok si môžu odpočítať z daňového základu aj samostatne zárobkovo činné osoby.

Viac k témam: príspevok na rekreáciu, rekreačné poukazy, zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Návrh SNS, aby boli rekreačné poukazy pre všetkých zamestnancov, podporujú aj odborári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Klub 500 kritizuje návrh Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny na zvýšenie minimálnej mzdy. Zdôrazňuje, že neúmerné zvyšovanie minimálnej mzdy "je len nástrojom na vyťahovanie peňazí z vreciek ľudí a prostriedok na napĺňanie štátnej kasy, sociálnej a zdravotných poisťovní, obcí, miest a vyšších územných celkov". Klub tak reagoval na návrh ministerstva, ktoré chce minimálnu mzdu pre rok 2020 zvýšiť na 580 eur. Podľa ministerstva ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov SR požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne.

Zvýšenie nezdaniteľnej časti dane

Podľa vyjadrenia Klubu 500 návrh ministerstva hovorí o sume 580 eur pre ľudí s najnižšími príjmami, tým však v konečnom dôsledku ostane menej peňazí, než navrhovali zamestnávatelia. „Klub 500 už viackrát poukazoval na to, že zvyšovanie minimálnej mzdy za súčasných podmienok vôbec nerieši situáciu nízkopríjmových skupín. Vo vyspelých západných ekonomikách sú pritom ľudia s minimálnymi príjmami oslobodení od daní,“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Zamestnávatelia presadzovali zvýšenie minimálnej mzdy zo súčasných 520 na spomínaných 552 eur. Ich návrh bol prepojený so zvýšením nezdaniteľnej časti dane na uvedenú sumu, čím by bola minimálna mzda oslobodená od dane.

Z rastu minimálnej mzdy profituje štát

K tomu navrhovali nižšiu sadzbu v prípade zdravotných odvodov a zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky pre zdravotné odvody vo výške 380 eur mesačne. „Ak by bola výška minimálnej mzdy totožná s výškou nezdaniteľnej časti základu dane, ako navrhujú zamestnávatelia, bolo by to systémovejšie a spravodlivejšie riešenie. A to ako voči zamestnancom, tak aj voči zamestnávateľom,“ povedal Gregor. Upozornil tiež na to, že na Slovensku je systém nastavený tak, že z rastu minimálnej mzdy výrazne profituje štát. Z celkového navýšenia osobných nákladov zamestnanca a zamestnávateľa si totiž štát zoberie až 48 %. Pritom najväčším zamestnávateľom ľudí s minimálnou mzdou je práve štát. Klub 500 verí, že kým ministerstvo predloží svoj návrh na rokovanie tripartity, pripomienky zamestnávateľov ešte prehodnotí.

Viac k témam: minimálna mzda, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, nezdaniteľná časť základu dane, sociálne odvody, zamestnávatelia, zdravotné odvody
Zdroj: Webnoviny.sk - Klub 500 kritizuje Richterov návrh na zvýšenie minimálnej mzdy, viac sa im pozdáva suma 552 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalý americký prezident Ronald Reagan nazval členov africkej delegácie pri Organizácii Spojených národov (OSN) "opicami". Vyplýva to z novo objavených nahrávok, ktoré zverejnil americký magazín The Atlantic. Reagan, ktorý bol v tom čase ešte guvernérom Kalifornie, sa tak vyjadril počas telefonického rozhovoru s prezidentom Richardom Nixonom v roku 1971. Reagana nahnevali africkí delegáti pri OSN, ktorí sa počas hlasovania spojili proti USA. Keď OSN hlasovaním zbavila Taiwan členstva a nahradila ho kontinentálnou Čínou, začali členovia tanzánskej delegácie tancovať. Reagan, ktorý bol stúpencom Taiwanu, zatelefonoval nasledujúci deň prezidentovi, aby mu tlmočil svoju frustráciu. "Vidieť tie ...opice z tých afrických krajín - došľaka s nimi, ešte stále je im nepríjemné nosiť topánky!" Nixon, ktorý bol prezidentom do roku 1974, reagoval na jeho slová smiechom.

Viac k témam: nahrávka, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Ronald Reagan nazval Afričanov opicami, Richard Nixon na to reagoval smiechom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Päť krajín súhlasilo s tým, že prijme časť zachránených migrantov čakajúcich na lodi talianskej pobrežnej hliadky, pričom niektorých ubytujú v nehnuteľnostiach patriacich talianskym biskupom. Informovalo o tom Taliansko. Migrantov zachránili počas dvoch misií v Stredozemnom mori minulý týždeň a umiestnili na palubu lode pobrežnej hliadky, ktorá už celé dni kotví pri Sicílii. Minister vnútra Matteo Salvini v stredu povedal, že teraz už dovolí, aby sa 116 migrantov vylodilo, keďže väčšinu z nich súhlasilo prijať Nemecko, Portugalsko, Francúzsko, Luxembursko a Írsko. "Problém vyriešený," uviedol Salvini na Facebooku. Dohoda je posledným vyriešeným problémom týkajúcim sa zachránených migrantov. Sprostredkovala ju Európska únia.

Viac k témam: biskup, Európska únia, imigranti, migranti, pobrežná stráž, Stredozemné more, taliansky minister vnútra, utečenecká kríza, záchrana migrantov
Zdroj: Webnoviny.sk - Migrantov z lode pobrežnej hliadky si rozdelí päť krajín, časť z nich prijme aj taliansky biskup © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Policajtom sa podarilo zatknúť ženu, ktorá zo zatiaľ nezistených príčin močila na zemiaky v supermarkete Walmart. Dvadsaťročná Grace Brown, ktorá bola v čase incidentu v meste West Mifflin v americkej Pensylvánii podľa všetkého opitá, sa v utorok sama prihlásila na polícii. Urobila tak po tom, ako zistila, že policajti po nej pátrajú a navyše zavesili na sociálne siete fotografie, ktoré ju znázorňujú pri inkriminovanom čine. O udalosti informovala na sociálnych sieťach aj samotná prevádzka supermarketu. Zákazníkov uistila, že "znečistený tovar bol okamžite odstránený a miesto vydezinfikované". Nejde o prvé netradičné zábery z posledných týždňov pochádzajúce z pensylvánskych prevádzok Walmartu. Nedávno sa na sociálnych sieťach objavili videá znázorňujúce viacerých ľudí, ktorí konzumujú zmrzliny a následne ich nedojedené vracajú do mraziacich boxov.

Viac k témam: americká polícia, Walmart
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena močila na zemiaky, nejde o prvé netradičné zábery zo supermarketov Walmart © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin nariadil ozbrojeným silám jeho krajiny, aby sa pridali k úsiliu uhasiť lesné požiare, ktoré pohltili rozsiahle časti Sibíri a ruského Ďalekého východu. O nariadení v stredu informovali štátne tlačové agentúry. Aké kroky by mala armáda podniknúť, ale neuviedli Avialesoochrana, federálna agentúra pre leteckú ochranu lesov, v stredu oznámila, že z územia, ktoré požiare postihli, je zhruba 28-tisíc kilometrov štvorcových v ťažko dosiahnuteľných oblastiach. Oheň tam nehasia preto, že náklady a riziká spojené s takýmto riešením sú vyššie ako potenciálne škody, ktoré by mohli v neobývaných oblastiach vzniknúť. Dym z požiarov, ktorých celková plocha má rozlohu asi ako Belgicko, pokryl veľkú časť východného Ruska. Údajne už tiež prešiel do Mongolska.

Viac k témam: lesný požiar, ruská armáda, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Putin nariadil armáde pridať sa k úsiliu uhasiť lesné požiare na východe Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

31.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 31. júla, 16:38
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v stredu vydal výstrahu pred búrkami pre celé územie Slovenska. Ako sa píše na oficiálnej webovej stránke ústavu, výstraha prvého stupňa platí v stredu do 22:00.

Prechodný vzostup vodných hladín

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu. „Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov,“ píše na stránke SHMÚ.

Výstrahy pred prívalovými povodňami

Pre okres Rimavská Sobota vydali výstrahu druhého stupňa pred prívalovými povodňami. Ako sa píše na oficiálnej webovej stránke ústavu, hydrologická výstraha platí dnes do 18:00. Výstrahy prvého stupňa pred povodňami platia pre okresy Malacky, Košice, Košice okolie, Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Humenné. "Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín najmä na malých tokoch s možnosťou dosiahnuť vodné stavy zodpovedajúce povodňovej aktivite. Vývoj hydrologickej situácie budeme priebežne aktualizovať," píše SHMÚ.

Viac k témam: počasie, predpoveď počasia
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Opäť hrozia búrky a intenzívne lejaky, meterológovia „vyžltili“ celé Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner