25. júl 2021
Facebook

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - Andrej Babiš je slabým a neschopným premiérom, ktorý nedokáže prezidentovi Milošovi Zemanovi čeliť. Tak hodnotí česká opozícia výsledok štvrtkového rokovania Babiša a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) so Zemanom v Lánoch. Všetci oslovení zástupcovia opozičných strán sa zhodujú na tom, že prezident pohŕda Ústavou ČR, uvádza portál Novinky.cz. "Miloš Zeman sa ocitol mimo ústavný rámec, premiér mu nedokáže alebo nechce čeliť, ČSSD znovu odkladá riešenie. Dostali sme sa do situácie, keď ministra už viac ako mesiac nevie vymeniť ani strana, ktorá ho nominovala, a najnovšie už ani premiér," reagoval na výsledok rokovaní predseda ODS Petr Fiala. "Vidia páni Babiš a Hamáček, že v tejto krajine naozaj nehrajú prvé husle?" spýtal sa predseda STAN Vít Rakušan. "Silný prezident nerešpektujúci ústavu a slabá vláda - to je smutná realita dneška," dodal Rakušan. Babiš sa pred rokovaním nechal počuť, že nie je slabým premiérom a že ide do Lán prezidenta prehovoriť. ČSSD požaduje, aby Antonína Staňka (ČSSD) na čele rezortu kultúry nahradil podpredseda strany Michal Šmarda. Staněk podal v polovici mája demisiu, Zeman ju ale neprijal.

Viac k témam: český premiér, český prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Zeman podľa českej opozície pohŕda ústavou, Babiš je neschopný a nedokáže mu čeliť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - Pri obsadzovaní kľúčových postov v Európskej únii vlády členských štátov EÚ zlyhali, keďže dali prednosť vlastným politickým hrám pred rešpektovaním vôle občanov. Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec za KDH a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) Ivan Štefanec. Európsky parlament, ako jediný orgán EÚ volený priamo občanmi, však podľa europoslanca zo svojich pozícií ustupovať nebude.

Spochybnenie výsledkov demokratických volieb

To, čo urobili hlavy členských štátov na poslednom summite, považujem za spochybnenie výsledkov demokratických volieb do Európskeho parlamentu. Od začiatku bolo dohodnuté, že lídri kandidátok ašpirujú na post predsedu Európskej komisie a občania s týmto vedomím k voľbám aj pristupovali. Teraz sa právom cítia byť oklamaní,“ vysvetľuje Štefanec. Takéto zákulisné politikárčenie podľa neho nevedie k ničomu inému, len k ďalšiemu znižovaniu dôvery ľudí v európsky projekt a v demokraciu. „Dôkazom zaslepenosti takéhoto konania je aj fakt, že stredoeurópske štáty nedosiahli nič a náš región nemá po prvýkrát od roku 2004 zastúpenie na vrcholových postoch,“ zdôrazňuje europoslanec. Zároveň uvádza, že Európsky parlament a Európska ľudová strana však nebude takémuto nátlaku ustupovať a bude aj naďalej robiť to, na čo im dali mandát občania vo voľbách. „Aj s novým vedením Európskej rady a Európskej komisie budeme naďalej udržiavať konštruktívny dialóg a spoluprácu ako rovný s rovným a budeme mať v prvom rade na zreteli záujem ľudí a Európskej únie ako celku. Ukazuje sa, že Európsky parlament potrebuje mať do budúcnosti silnejšiu pozíciu ako doteraz a v novom volebnom období na tom budeme intenzívne pracovať,“ dodáva Štefanec.

Junckera nahradí von der Leyen

Lídri členských krajín Európskej únie od nedele do utorka večera rokovali o tom, koho navrhnú na vrcholové posty európskych inštitúcií. Napokon sa dohodli na tom, že predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera nahradí nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen a Donalda Tuska na poste predsedu Európskej rady nahradí belgický premiér Charles Michel. Šéfom európskej diplomacie bude španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell. Doteraz bola vysokou predstaviteľkou pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Talianka Federica Mogherini. Ďalšou ženou je Francúzska Christine Lagarde, namiesto Maria Draghiho bude šéfkou Európskej centrálnej banky. Lídri mali pri výbere dbať na výsledky májových eurovolieb, rodovú rovnosť aj regionálny balans. Stredná a východná Európa však svojho zástupcu nemá.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia, Európsky parlament (EP), Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Vlády pri voľbe postov v Európskej únii podľa Štefanca zlyhali, voliči sa právom cítia oklamaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - Kosovo dočasne zakázalo srbským predstaviteľom vstup na svoje územie, čím vyvolalo hnev Belehradu. Kosovské ministerstvo zahraničia vo štvrtok uviedlo, že z dôvodu "srbských hrozieb voči Kosovu a pokračujúcej propagandy" budú všetky žiadosti srbských predstaviteľov "zamietnuté, pokým bude takéto správanie pokračovať". Srbský minister obrany Aleksandar Vulin uviedol, že zákaz vstupu je pokusom "pretrhnúť väzby" medzi kosovskými Srbmi a Srbskom a to "jednoducho nedopustíme". Krok Prištiny nasleduje po tom, čo srbskí predstavitelia vyhlásili, že sa kosovská vláda snaží vytvoriť "humanitárnu krízu" na Srbmi obývanom severe. Kosovo totiž minulý rok uvalilo 100-percentné dovozné clá na všetky produkty zo Srbska. Belehrad neuznáva nezávislosť Kosova, ktorú bývalá srbská provincia vyhlásila v roku 2008. Ak chcú srbskí predstavitelia Kosovo navštíviť, potrebujú na to od Prištiny povolenie.

Viac k témam: Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Kosovo vyvolalo hnev Belehradu, srbským predstaviteľom dočasne zakázalo vstup na svoje územie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - Predstavitelia katolíckej cirkvi vo Francúzsku zbavili kňazstva duchovného, ktorého uznali vinným zo sexuálneho obťažovania skautov mladších ako 16 rokov. Francúzsky cirkevný tribunál vo štvrtok uviedol, že na základe vlastného vyšetrovania uznali Bernarda Preynata vinným "zo spáchania trestného činu sexuálneho charakteru voči mladistvým pod 16 rokov". Kňazovi dali najvyšší možný trest podľa cirkevných pravidiel, čo odôvodnili veľkým počtom obetí. Dodali, že Preynat zneužil svoje postavenie vodcu skautov. Muž sa priznal k obťažovaniu skautov v 70. a 80. rokoch minulého storočia a postaví sa pred francúzsky súd. Podľa obetí cirkevní predstavitelia kryli Preynata už niekoľko rokov. Francúzskeho kardinála Philippa Barbarina uznali vinným tento rok z toho, že páchateľa nenahlásil na polícii.

Viac k témam: sexuálne obťažovanie, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk - Duchovný vo Francúzsku obťažoval mladých skautov, cirkevný tribunál ho zbavil kňazstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - Úrady v Gibraltáre vo štvrtok zadržali supertanker pre podozrenie z porušovania sankcií Európskej únie (EÚ). Supertanker s názvom Grace 1 podľa všetkého prevážal iránsku ropu a smeroval do vojnou spustošenej Sýrie. Pri zadržaní asistovalo tiež britské Kráľovské námorníctvo, uvádza sa vo vyhlásení úradov. Podľa bývalého španielskeho ministra zahraničných vecí a nominanta na post šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella zadržanie supertankera požadovali Spojené štáty. Supertanker mal pravdepodobne namierené do rafinérie v sýrskom prístavnom meste Banijás, ktorú vlastní vláda pod kontrolou sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a subjektov, ktoré sú na sankčnom zozname EÚ. Tá spolu s ďalšími krajinami uvalila na vládu al-Asada sankcie pre pokračujúce zásahy proti civilistom. Sankcie momentálne zahŕňajú 270 ľudí a 70 právnických osôb.

Viac k témam: Európska únia, sankcie, tanker
Zdroj: Webnoviny.sk - V Gibraltáre zadržali supertanker smerujúci do Sýrie, je podozrivý z porušovania sankcií EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - Trest päť rokov odňatia slobody nepodmienečne za útok sekerou na druha svojej matky a za nebezpečné vyhrážanie inému mužovi potvrdil vo štvrtok odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 24-ročného Denisa O. z okresu Veľký Krtíš. Opitý Denis sa pohádal s matkou a potom sekerou atakoval jej druha Igora. Rovnako opitý Denis sa smrťou vyhrážal aj mužovi, ktorý mu opakovane odmietol dať cigaretu. Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné.

Vyhrážal sa mu zabitím

Nebezpečné vyhrážanie opitý Denis spáchal voči 35-ročnému Jozefovi začiatkom novembra minulého roku v obci Pôtor, časť Žihľava. Pýtal od neho cigaretu a Jozef mu aj fajčivo dal, ale opakovanej žiadosti Denisovi nevyhovel. Denis na to reagoval vulgarizmami a hrozbou zabitia Jozefa i jeho príbuzných, ktorí boli svedkami incidentu. Zločin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu spáchal Denis tiež v stave opitosti koncom novembra 2018 v kuchyni domu, v ktorom býval s matkou Jolanou a jej druhom Igorom. Denis sa najprv pohádal s matkou a potom s Igorom. Po hádke a vulgarizmoch odišiel do kôlne a vrátil sa so sekerou, ktorou napadol Igora. Mieril mu na hlavu, ale ten úder vykryl ľavou rukou, pričom utrpel ľahšie zranenie dlane. Keď matka skríkla, Denis odišiel so slovami, že „neprejde ti to, aj tak ťa raz zabijem“.

Útok na Igora poprel

Na súde vo Veľkom Krtíši Denis priznal iba vyhrážanie Jozefovi, útok na Igora poprel. Dôkazy však boli proti nemu a prvostupňový senát mu vymeral päť rokov nepodmienečne. Zároveň mu uložil povinnosť absolvovať protialkoholické liečenie ústavnou formou. Podľa znalca Denis bol agresívny pod vplyvom alkoholu. Voči rozsudku sa Denis odvolal, že zločin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu nespáchal. Jeho obhajca poukázal na to, že požadovali uskutočniť rekonštrukciu, ale súd im to neumožnil. Obhajoba zároveň navrhovala prekvalifikovať Denisovo konanie na prečin ublíženia. Odvolací senát však Denisovi nevyhovel a prvostupňový verdikt potvrdil. Predseda senátu zároveň nariadil výkon trestu. Ten si Oláh odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia, pretože v minulosti už bol vo výkone trestu. Denis bol doteraz päťkrát súdne trestaný.

Viac k témam: súd, útok sekerou
Zdroj: Webnoviny.sk - Opitý Denis pôjde do väzenia, so sekerou zaútočil na druha svojej matky a vyhrážal sa aj Jozefovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - V stredu ráno pri bytovom dome v obci Kysucký Lieskovec v okrese Kysucké Nové Mesto našli mŕtveho 18-ročného mladíka s reznými ranami na tele.  V byte našli v kritickom stave aj 49-ročnú ženu, ktorú okamžite previezli do nemocnice. Informovalo o tom na Facebooku Krajské riaditeľstvo PZ v Žiline. Na mieste polícia vykonala potrebné procesné úkony. Viac informácií poskytne hneď, ako to dôkazná situácia dovolí.

Viac k témam: Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred bytovým domom našli mŕtveho mladíka s reznými ranami, v byte bola žena v kritickom stave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - Najznámejšiu grécku pamiatku, aténsku Akropolu, museli pre horúčavy na štyri hodiny uzavrieť pre návštevníkov. Podľa úradov zostane vo štvrtok staroveká pamiatka zatvorená od 13. do 17. hodiny, ak teploty v Aténach prekročia 36 stupňov Celzia, s pocitovou teplotou približne 40 stupňov Celzia. Horúce počasie predpovedali aj na piatok. Ak teploty dosiahnu uvedenú úroveň, úrady Akropolu uzavrú. Pamiatka zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO sa nachádza na vrchole pahorka Akropolis nad gréckou metropolou Atény a jej súčasťou je aj 2 500 rokov starý Partenón. Najpopulárnejšiu grécku turistickú atrakciu navštívilo minulý rok 3,15 milióna ľudí.

Viac k témam: horúčavy, leto
Zdroj: Webnoviny.sk - Akropolu v Grécku museli na niekoľko hodín uzavrieť, dôvodom bolo horúce počasie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americký odvolací súd v stredu potvrdil zmrazenie peňazí Pentagonu, ktoré chcel prezident Donald Trump použiť na výstavbu hraničnej bariéry medzi USA a Mexikom. Trump sa v sobotu odvolal proti verdiktu súdu nižšej inštancie, ktorý mu zabránil čerpať financie ministerstva obrany určené na boj proti drogám na výstavbu častí hraničnej bariéry v Arizone, Kalifornii a v Novom Mexiku. Avšak odvolací súd v San Franciscu toto rozhodnutie podporil a fondy Pentagonu tak ostanú zablokované. Verdikt znamená tvrdú ranu pre Trumpa a jeho ambiciózne plány v pohraničí. Vyvoláva tiež pochybnosti o tom, či bude prezident schopný postaviť múr ešte pred nadchádzajúcimi voľbami v roku 2020. Výstavba múru bola totiž dôležitým sľubom v rámci jeho predvolebnej kampane.

Viac k témam: americký prezident, hranica USA - Mexiko, Pentagon
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump nemôže použiť peniaze Pentagonu na stavbu múru na hranici s Mexikom, rozhodol súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.7.2019 (Webnoviny.sk) - V Štúdiu L+S sa aj tento rok hrá počas divadelných prázdnin. V júli si tak prídu na svoje všetci divadelní fanúšikovia, ktorým počas roka nezostáva na návštevu divadla čas. Ale aj tí, ktorí večer v divadle považujú za zmysluplne strávený voľný čas a do hlavného mesta prídu tráviť dovolenku. Leto v Štúdiu L+S odštartovalo v prvé dni komédiou 69 vecí lepších než sex, ktorá je počas  roka pravidelne vypredaná. Divadlo pokračuje v stredu 10. júla, kedy je na programe ďalší veselý titul – Skaza Titaniku. John Fiske svojho času napísal túto vtipnú paródiu pre dvoch hercov, ktorí špekulujú nad tým, ako by si skazu Titaniku zahrali, keby tú možnosť mali. Milan Lasica pôvodný nápad rozvinul, text upravil a vznikla hra plná humoru sebairónie a klaunských gagov, v ktorých excelujú Svätopluk Malachovský a Michal Kubovčík. Príbeh Titaniku je o ľudskej márnivosti a to je téma, ktorá je dnes možno aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Obľúbené predstavenie Starí majstri, v hlavných úlohách s Milanom Lasicom a Martinom Hubom, je počas Leta v Štúdiu L+S na programe 14. júla. Dvaja bratia De Manovci sú poslední potomkovia slávnej divadelnej rodiny. Nemajú sa radi. Dalo by sa povedať, že sa neznášajú. Napriek tomu, že dosiahli divadelnú slávu (každý po svojom) sú vo veku a v období, keď zrazu nie sú zasypaní ponukami. Ich peňaženky sú desivo prázdne a tak sú nútení prijať producentovu ponuku: hrať spolu v divadelnej hre o dvoch bratoch, ktorí sa nenávidia. Zlosť a problémy z minulosti sa menia na bratskú lásku. Lenže čo je divadelná hra a čo je vlastne realita? Leto v Štúdiu L+S sa ani tento rok nezaobíde bez tradičného koncertu Milana Lasicu a Petra Lipu. Dvaja bardi slovenskej kultúrnej scény k svojmu spoločnému koncertu povedia vždy niekoľko historiek a postrehov zo svojho života. Z koncertu sa tak stáva večer plný nielen dobrej hudby, ale aj humoru. A ak vás ešte dovtedy nechytí dovolenková nálada, po tomto večere ju budete mať určite. Na programe je 16.júla. Ani komédia, ani dráma, ani tragédia, ani muzikál, ale rozhovory. To je to najbežnejšie s čím sa v živote stretávame. Potreba rozprávať sa s niekým. Vymieňať si názory. Alebo sa iba utvrdzovať vo vlastnom presvedčení. Alebo mudrovať v presvedčení, že pred nami na to ešte nikto neprišiel. Aj o tom je hra Na fašírky mi nesiahaj, v ktorej 17.júla rozohrajú brilantnú konverzáciu Milan Lasica a Milan Kňažko. Humor má nekonečne mnoho podôb, ale jeho spoločným menovateľom je pohrávanie sa s myslením, duchaplnosť, ale aj múdrosť. Anglická konverzačná komédia Rybárik kráľovský, ktorú divadlo uvedie 18. júla, je v spôsobe humoru sokratovská, múdra, ale aj plná paradoxov, iskrenia ducha, krutého sarkazmu i hravej irónie. Toto všetko vyvažuje až sentimentálnou láskavosťou a zhovievavosťou ku každodenným slabostiam človeka. Spolu s priateľmi si preto nenechajte ujsť skvelé výkony Milana Lasicu, Milana Kňažka a Emílie Vášáryovej. A aby Leto v Štúdiu L+S bolo skutočne o pohodovej letnej atmosfére, aj tento rok divadlo pre divákov pripravilo niečo chladené na privítanie a samozrejme aj dobrú klímu! Inzercia

Viac k témam: divadlo, PR, Štúdio L+S
Zdroj: Webnoviny.sk - V Štúdiu L+S sa hrá aj počas júla. Divadlo má úspech u dovolenkujúcich z celého Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner