25. júl 2021
Facebook

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Nákupným centrom na Floride otriasol v sobotu veľký výbuch. Hasiči v meste Plantation na Twitteri uviedli, že zranenia utrpelo 15 až 20 ľudí, z toho dvaja vážne. Miestna televízia WPLG odvysielala zábery, na ktorých vidno silno poškodenú budovu a veľké množstvo trosiek. Polícia ľudí vyzvala, aby sa miestu vyhli. Obchody v centre ostanú až do odvolania zatvorené. Príčinu výbuchu vyšetrujú, v troskách však objavili roztrhnuté plynové potrubia. Plantation leží v okrese Broward County, hneď vedľa mesta Fort Lauderdale.Viac k témam: explózia, nákupné centrum, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Nákupným centrom na Floride otriasol mohutný výbuch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Talianska záchranná loď so 46 migrantmi na palube zakotvila v sobotu bez komplikácií na Lampeduse, a to aj napriek vyslovenému zákazu vlády. Stalo sa tak týždeň po tom, čo zákaz odmietla poslúchnuť aj nemecká záchranná loď. Plavidlo ALEX zakotvilo pri talianskom ostrove v sobotu popoludní z dôvodu "neakceptovateľných hygienických podmienok". Migranti z paluby lode prevádzkovanej charitatívnou organizáciou Mediterranea Saving Humans však zatiaľ nevystúpili. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini zakázal všetkým súkromným lodiam vstup do prístavov krajiny. Na nové porušenie nariadenia reagoval Salvini sériou nahnevaných tweetov. Poukázal zároveň na to, že migrantov z talianskej záchrannej lode bola ochotná prijať Malta. Mediterranea Saving Humans však uviedla, že tá je pre loď príliš ďaleko.

Viac k témam: Mediterranea Saving Humans, migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Na talianskom ostrove Lampedusa zakotvila napriek zákazu loď s migrantmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Výbuch plynu v byte v meste Bytom na juhu Poľska pripravil v sobotu o život ženu a jej dve deti. Štyri ďalšie osoby museli hospitalizovať so zraneniami. Hovorkyňa hasičov Aneta Golebiowská uviedla, že výbuch nastal na prízemí po 13:00 hod. Ako povedala, tri osoby zomreli a štyri utrpeli popáleniny a zranenia, medzi nimi jeden okoloidúci na ulici. Ďalších 17 ľudí evakuovali z budovy, na ktorej explózia vybila okná a spôsobila trhlinu na strope. Hasiči následne bojovali z požiarom, ktorý po výbuchu vznikol. Portál Onet.pl uviedol, že obeťami bola 39-ročná žena a jej dcéry vo veku päť a sedem rokov.

Viac k témam: tragédia, výbuch plynu
Zdroj: Webnoviny.sk - Výbuch plynu v poľskom byte usmrtil ženu a jej dve deti, ďalší ľudia utrpeli zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Austrálsky študent, ktorý strávil týždeň vo väzbe v Severnej Kórei, šíril protivládnu propagandu a zapojil sa do špionáže tým, že poskytol fotografie a ďalší materiál médiám kritickým voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). V sobotu to uviedla štátna tlačová agentúra KCNA. Ako napísala, Severná Kórea deportovala Aleka Sigleyho po tom, čo požiadal o odpustenie za aktivity, ktoré podľa agentúry porušovali štátnu suverenitu. Sigley študovali na univerzite v Pchjongjangu. Kontakt s rodinou a priateľmi v Japonsku a Austrálii stratil minulý týždeň v utorok. Jeho prepustenie pomohla sprostredkovať švédska diplomacia a oznámil ho austrálsky premiér Scott Morrison. Po prepustení dorazil Sigley vo štvrtok do Tokia a novinárom povedal, že je vo "veľmi dobrom" stave. Na otázky o tom, čo sa stalo v KĽDR, ale neodpovedal.

Viac k témam: špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea deportovala austrálskeho „špióna“, študent mlčí o tom, čo sa stalo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Dve banské nešťastia na juhozápade Poľska si vyžiadali jednu obeť a piatich zranených. Informovala o tom v sobotu ťažobná spoločnosť KGHM Polska Miedz. Podľa jej údajov zomrel 40-ročný operátor ťažobného stroja po tom, čo ho v bani na meď Polkowice-Sieroszowice zasiahli padajúce kamene. V neďalekej bani Rudna v dôsledku zemetrasenia utrpeli zlomeniny kostí a pomliaždeniny ďalší piati baníci, ktorých museli hospitalizovať. Oba prípady sa stali v piatok v noci. Spoločnosť KGHM zamestnáva v jej medených a strieborných baniach v Európe a na americkom kontinente okolo 34-tisíc ľudí.

Viac k témam: banské nešťastie, KGHM Polska Miedz
Zdroj: Webnoviny.sk - Dve banské nešťastia v Poľsku si vyžiadali jednu obeť, piati baníci boli zranení © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd SR na utorok vytýčil verejné zasadnutie s poslancom parlamentu za Ľudovú stranu Naše Slovensko Stanislavom M. Toho Špecializovaný trestný súd v Pezinku v júli minulého roka oslobodil spod obžaloby za trestné činy výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Ako skonštatoval samosudca, nebolo dokázané, že skutky spáchal obžalovaný. Prokurátor voči verdiktu podal odvolanie.

Prekážal židovský pôvod

Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca obžaloval po tom, čo poslanec údajne 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod. V tomto prípade išlo napríklad o historika Ivana Kamenca, režiséra Juraja Herza alebo Evu Mosnákovú, ktorá sa angažuje v oblasti pripomínania si obetí holokaustu. Podľa statusu pripisovaného poslancovi zverejnenému na profile Hlas Gemera - Ľudová strana Naše Slovensko sa prezident Kiska buď zbláznil, alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania. „Udeľovanie štátnych vyznamenaní Kiskom otočilo zdravý rozum hore nohami,“ napísal podľa obžaloby.

Zvrátený festival aj fanatička

Negatívne komentoval udelenie vyznamenania aj Michalovi Kaščákovi, ktorý je podľa údajných vyjadrení Stanislava M. organizátor zvráteného festivalu Pohoda. Na adresu spisovateľky Daniely Šilanovej podľa obžaloby napísal, že bola fanatička do cigánskych zvykov. Podľa verdiktu súdu však nebola istota, že obžalovaný vytvoril daný status, ani v tom, že ho zverejnil. Obžalovaný podľa súdu nie je povinný dokazovať svoju nevinu, je, naopak, povinnosť obžaloby dokázať jeho vinu. V septembri sa Najvyšší súd SR bude zaoberať prípadom Milana M., straníckeho kolegu Stanislava M.. Ten bol za výroky na adresu Rómov neprávoplatne odsúdený na finančnú pokutu.

Viac k témam: antisemitizmus, Kotleba - ĽS Naše Slovensko, Najvyšší súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd sa bude zaoberať odvolaním v kauze protižidovského statusu poslanca parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - V meste Pamplona na severe Španielska sa v sobotu začali oslavy sviatku svätého Fermína, ktorý sprevádzajú tradičné behy s býkmi. Sviatok odštartovalo obvyklé vystrelenie svetlice známej ako Chupinazo z balkóna miestnej radnice. Prvý beh sa uskutoční v nedeľu ráno a nasledovať bude sedem ďalších. Odvážlivci si počas nich zmerajú svoju rýchlosť so zvieratami na trase dlhej 850 metrov. Behy sa často neobídu bez zranení. Festival kontroverznej španielskej kratochvíle San Fermín, ktorý spopularizoval Ernest Hemingway vo svojom románe Fiesta, každoročne priláka asi milión zvedavcov.

Viac k témam: beh býkov, San Fermín, sviatok svätého Fermína
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielska Pamplona oslavuje sviatok svätého Fermína, odvážlivci pobežia s býkmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Len spoločné kompromisné riešenia nám pomôžu prekonať výzvy, ktorým EÚ čelí, povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička po pracovnej návšteve v Ríme a vo Vatikáne, ktorú absolvoval 5. júla. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor ministerstva zahraničia, predmetom rokovania so štátnym tajomníkom Úradu vlády Talianskej republiky pre európske záležitosti Lucianom Caracciolom boli bilaterálne otázky a európske záležitosti.

Investícia do ďalšieho rozvoja

Štátni tajomníci spoločne prediskutovali aktuálne témy EÚ s osobitným dôrazom na bezprostredné výzvy aj v kontexte nedávnych nominácií na najvyššie posty v európskych inštitúciách. „Úzka prepojenosť našich ekonomík v rámci jednotného európskeho trhu nás predurčuje a zaväzuje k prehĺbeniu vzájomného dialógu a ďalšiemu rozvoju spolupráce,” priblížil Ružička. Ako sa ďalej píše v stanovisku, vzťahy medzi Slovenskou republikou a Talianskou republikou sú už tradične mimoriadne intenzívne a krajiny majú eminentný záujem investovať do ich ďalšieho rozvoja.

Viera v životoch mladých ľudí

Odhodlanie SR potvrdzuje aj pripravovaný kalendár návštev našich najvyšších ústavných činiteľov v Ríme, ktorý bol predmetom rozhovoru štátneho tajomníka slovenského rezortu diplomacie so šéfom štátneho protokolu Talianskej republiky Inigom Lambertinim. Vo Vatikáne sa Ružička stretol s bývalým apoštolským nunciom na Slovensku Mons. Mariom Giordanom. V deň slovenského štátneho sviatku svätých Cyrila a Metoda si pripomenuli význam viery v životoch mnohých ľudí a s tým súvisiacu dôležitosť úprimného a konštruktívneho dialógu medzi Svätou Stolicou a Slovenskou republikou.

Viac k témam: Európska únia, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Taliansko
Zdroj: Webnoviny.sk - Len kompromisné riešenia dokážu podľa Ružičku prekonať výzvy, ktorým čelí Európska únia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odvolal guvernéra centrálnej banky za situácie, keď ekonomika krajiny oslabuje. Šéfa banky Murata Cetinkaya nahradil doterajší viceguvernér Murat Uysal na základe prezidentského dekrétu, ktorý bol zverejnený v sobotu. Turecký prezident má právomoc menovať hlavu centrálnej banky. V minulosti o vedení banky rozhodovala vláda, ale vlani v lete nadobudlo účinnosť nové rozdelenie právomoci tureckej výkonnej moci. Murat Uysal sa vyjadril, že centrálna banka bude naďalej "nezávisle uplatňovať nástroje menovej politiky" v záujme stability cien. Odvolaný šéf banky bol vlani v lete kritizovaný za to, že konal príliš pomaly pri sprísňovaní menovej politiky v čase, keď turecká líra prudko klesla pre diplomatický spor medzi Tureckom a USA. Banka potom zvýšila svoju úrokovú sadzbu na terajšiu úroveň 24 percent napriek Erdoganovmu nesúhlasu s vyššími úrokmi. O nezávislosti tureckej centrálnej banky sa všeobecne pochybuje.

Viac k témam: centrálna banka, turecká líra, turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Erdogan potrestal guvernéra centrálnej banky za pomalú reakciu pri prudkom poklese líry © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

6.7.2019 (Webnoviny.sk) - Záchranári Horskej zdravotnej služby v sobotu v dopoludňajších hodinách pomáhali 13-ročnej českej turistke. Ako informujú na svojom facebookovom profile, turistka si poranila koleno pri prechádzaní skalnej pasáže v rokline Suchá Belá v oblasti pod Misovými vodopádmi a nebola schopná pokračovať v túre. „Po zafixovaní končatiny bola pacientka transportovaná za pomoci nosidiel Kong do ústia rokliny ku terénnemu vozidlu HZS. Následne bola prevezená na Podlesok, odkiaľ pokračovala na ďalšie ošetrenie v sprievode príbuzných,“ píšu na Facebooku záchranári.

Viac k témam: český turista, HZS Horská záchranná služba
Zdroj: Webnoviny.sk - Česká tínedžerka sa zranila v rokline Suchá Belá, zasahovali horskí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner