25. júl 2021
Facebook

7.7.2019 (Webnoviny.sk) - V meste Pamplona na severe Španielska sa v nedeľu konal prvý beh s býkmi. Hospitalizovať museli piatich ľudí, medzi nimi aj dvoch Američanov a jedného Španiela, ktorých býky nabrali na rohy, informovali predstavitelia mesta.

Bodnutia do stehien aj krku

Štyridsaťšesťročný muž zo San Francisca musel podstúpiť operáciu po tom, čo ho býk bodol rohom do krku. Zobraziť fotogalériu k článku:
Beh s býkmi – Pamplona Ďalšieho 23-ročného Američana a 40-ročného Španiela bodli býky do stehien. Dvaja mladí Španieli počas behu utrpeli zranenia hlavy.

Festival priláka milión zvedavcov

Oslavy sviatku svätého Fermína, ktorý sprevádzajú tradičné behy s býkmi, sa začali v sobotu. Po prvom nedeľnom behu bude nasledovať ešte sedem ďalších. Odvážlivci si počas nich merajú svoje sily so zvieratami na trase dlhej 850 metrov. Festival kontroverznej španielskej kratochvíle San Fermín, ktorý spopularizoval Ernest Hemingway vo svojom románe Fiesta, priláka každoročne asi milión zvedavcov.


Viac k témam: beh s býkmi, Pamplona
Zdroj: Webnoviny.sk - Video+foto: Býk počas tradičného behu v Pamplone rohom bodol muža do krku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 7. júla 22:09
V Grécku sa v nedeľu konali parlamentné voľby, prvé od ukončenia medzinárodnej finančnej pomoci. Ľudia hlasovali tri mesiace skôr, ako bolo pôvodne v pláne. Dôvodom bola drvivá porážka ľavicového premiéra Aléxisa Tsíprasa v nedávnych májových eurovoľbách aj júnových komunálnych voľbách.

Ďalšia tvrdá porážka Tsíprasa

Exit polly "hovoria" o víťazstve konzervatívnej opozičnej strany Nová demokracia (ND) pod vedením Kyriákosa Mitsotákisa. Podľa ich údajov získa ND v 300-člennom parlamente dostatok kresiel na to, aby sformovala vládu bez potreby vstupu do koalície s inou stranou. Ľavicový premiér Aléxis Tsípras už priznal volebnú porážku. Podľa čiastočných výsledkov ND získala 39,7 percenta hlasov. Tsíprasova Syriza presvedčila okolo 31,5 percenta voličov. Tento výsledok znamená trpkú porážku pre premiéra a jeho stranu. "Občania si vybrali. Plne rešpektujeme ľudové hlasovanie," povedal premiér v prejave v centre Atén. Dodal, že už telefonicky zagratuloval Mitsotákisovi k víťazstvu.

Mitsotákis sľubuje aj zníženie daní

Syn bývalého premiéra a brat bývalej ministerky zahraničia Mitsotákis sľubuje podporu podnikateľského prostredia, prilákanie zahraničných investícií, zmodernizovanie byrokratického aparátu a zníženie daní. Nedeľné voľby prichádzajú v čase, keď sa krajina postupne spamätáva z drvivej finančnej krízy, ktorú sprevádzal prudký nárast nezamestnanosti a chudoby. Grécko bolo až do minulého leta závislé od programov medzinárodnej finančnej pomoci a muselo zaviesť radikálne reformy, ktoré zahŕňali obmedzovanie výdavkov či zvyšovanie daní, aby získalo záchranné pôžičky.

Viac k témam: parlamentné voľby v Grécku
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Premiér Tsípras priznal porážku, predčasné voľby v Grécku vyhrali konzervatívci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.7.2019 (Webnoviny.sk) - Indonézske úrady vydali v nedeľu varovanie pred vlnami cunami po tom, čo v Moluckom mori medzi severnou časťou ostrova Sulawesi a súostrovím Maluku udrelo zemetrasenie. Geologická služba Spojených štátov uviedla, že zemetrasenie s magnitúdou 6,9 zaznamenali 185 kilometrov juhovýchodne od mesta Manado, pričom otrasy vychádzali z hĺbky 24 kilometrov. Podľa predpovedí by vlny mohli dosiahnuť výšku pol metra. Žiadne veľké škody ani obete úrady zatiaľ nehlásili.

Viac k témam: cunami, zemetrasenie, zemetrasenie v Indonézii
Zdroj: Webnoviny.sk - Indonéziu zasiahlo silné zemetrasenie, úrady vydali varovanie pred cunami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na Mariánsku horu v Levoči, kde sa konala každoročná Mariánska púť, zavítalo počas víkendu podľa odhadov okolo 400-tisíc veriacich zo Slovenska, Poľska aj Maďarska. Púť v nedeľu vyvrcholila slávnostnou svätou omšou pod holým nebom, ktorú v slovenčine celebroval poľský kardinál Stanislaw Rylko, emeritný predseda Pápežskej rady pre laikov vo Vatikáne a arcikňaz Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme. Sám seba v úvode slávnosti označil ako pútnika, ktorý prišiel z Ríma, pričom prítomným odovzdal osobitné požehnanie a pozdrav od pápeža Františka. Vo svojej homílii pripomenul históriu levočského pútnického miesta, ktorá siaha do 13. storočia. Nedeľňajšej slávnosti predchádzal takzvaný prípravný odpustový týždeň (30.6.-7.7.), počas neho sa na Mariánskej hore schádzali veriaci, aby sa spoločne pomodlili a uctili si Pannu Máriu.

Počet pútnikov príjemne prekvapil

Najpestrejší program však ponúkol víkend. Podľa Jozefa Lapšanského, moderátora púte a jedného z organizátorov podujatia, počet pútnikov aj tento rok príjemne prekvapil. „Prišlo sem veľa mladých, ale aj mladých rodín s deťmi, bábätkami. V porovnaní s minulými ročníkmi sme registrovali viac peších pútnikov, a to aj v strednom a pokročilejšom veku,“ zhodnotil. Veľa z nich prišlo už v sobotu a prenocovalo pod stanmi na Mariánskej hore, neodradili ich ani blesky, hoci búrka ich napokon obišla. Jediným problémom bola podľa Lapšanského porucha vody, ktorá prestala tiecť v sobotu pred polnocou prestala, čo sa však napokon podarilo vyriešiť. Kostol Navštívenia Panny Márie – bazilika minor na Mariánskej hore bol zaradený medzi svetové pútnické centrá. Púte veriacich sa tu konajú už storočia, podľa poľského kardinála Rylka neprestávali ani v ťažkých časoch druhej svetovej vojny, ani za komunistického režimu.

Levočská Madona naďalej priťahuje mnohé duše

Vo svojej homílii Rylko rovnako pripomenul slová svojho krajana, svätého Jána Pavla II., ktorý toto pútnické miesto navštívil v roku 1995, pričom ho označil za miesto nádeje. „Toto poslanie levočskej svätyne pokračuje aj dnes, časy sa menia, pominuli sa niektoré protináboženské ideológie, ako komunistický ateizmus, ale vznikajú nové, v istom zmysle ešte nebezpečnejšie od predošlých. Mariánska hora však napriek tomu ostáva dnes aj naďalej pevným miestom evanjelizácie, v ktorej dôležitú úlohu zohráva práve Mária,“ uviedol vo svojej homílii poľský kardinál Rylko. Podľa jeho slov levočská Madona aj naďalej priťahuje mnohé duše, a to aj napriek dnešným časom rastúcej sekularizácie európskeho kontinentu, a levočská hora ostáva miestom evanjelizácie i milosrdenstva.

Najstaršie pútnické miesto na východe Slovenska

Mesto Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, veriaci sa sem prichádzajú modliť od 13. storočia. Prvá kaplnka na levočskej hore bola postavená ešte v roku 1247. Pútnický kostol na Mariánskej hore posvätil v roku 1922 biskup Ján Vojtaššák. Na baziliku ho v roku 1984 povýšil pápež Ján Pavol II., ktorý sem zavítal 3. júla 1995. Za jeho prítomnosti vtedy išlo o najväčšiu púť, na levočskú horu zavítalo viac ako 650-tisíc pútnikov. Mariánska hora sa počtom pútnikov stala postupne najväčším pútnickým miestom na Slovensku.

Viac k témam: Mariánska púť
Zdroj: Webnoviny.sk - Mariánska púť prilákala okolo 400-tisíc veriacich, kardinál Rylko odovzdal pútnikom pozdrav od pápeža © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.7.2019 (Webnoviny.sk) - Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) mali aj v nedeľu veľa práce, keď zasahovali v Pieninách, Oščadnici a na Kotlovom Štíte. Ako píšu na svojej webovej stránke, v nedeľu v obedňajších hodinách pomáhali 18-ročnému cyklistovi, ktorý si pri páde na cyklotrase v blízkosti Oščadnice privodil viaceré poranenia na celom tele. Záchranári mu na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho terénnym vozidlom transportovali do údolia, kde ho prevzala privolaná posádka RZP. V popoludňajších hodinách sa v Pieninách zranila 52-ročná cyklistka poľskej národnosti. Na cyklotrase v Prielome Dunajca spadla a spôsobila si poranenie dolnej končatiny. Záchranári HZS poskytli na mieste nehody zranenej turistke neodkladné zdravotné ošetrenie a transportovali ju na štátnu hranicu, kde ju prevzali príslušníci poľského GOPRu.

Záchrana dvoch českých horolezcov

Na pomoc boli záchranári privolaní aj na Kotlový štít, kde v sobotu vo večerných hodinách stratili orientáciu pri zostupe dvaja českí horolezci vo veku 27 a 30 rokov. „Záchranárov HZS požiadali o navigovanie a zároveň odoslali prostredníctvom aplikácie HZS aj koordináty GPS, podľa ktorých sa nachádzali pod hrebeňom Dromedárovho chrbta v masíve Kotloveho štítu,“ píšu na webe záchranári. Českí turisti nemali žiadne zdravotné komplikácie a po dohode so záchranármi sa rozhodli ďalej po tme nepokračovať, ale prečkať noc na mieste. Po polnoci však došlo k zhoršeniu počasia, začalo sa blýskať a tak opätovne kontaktovali záchranárov. Z miesta, na ktorom sa nachádzali, sa pokúsili presunúť, pričom počas noci priebežne odosielali súradnice aktuálnej polohy.

Vrtuľníku sa nepodarilo vysadiť záchranára

V ranných hodinách, keď už mladá žena pociťovala vyčerpanie a podchladenie, požiadali o pomoc. O súčinnosť bola požiadaná aj posádka z Popradu, ktorá po vysadení na heliporte v Starom Smokovci, vyzdvihla na palubu jedného záchranára HZS. Vrtuľníku sa však vzhľadom na silný vietor a turbulencie nepodarilo vysadiť záchranára priamo pri turistoch, preto bol vysadený pod Kotlovým štítom, odkiaľ k nim pokračoval pozemne. Záchranár HZS následne za pomoci lanovej techniky dostal uviaznutých horolezcov z komplikovaného terénu. Tí boli transportovaní terénnym vozidlom do Tatranskej polianky, kde bola záchranná akcia ukončená.

Viac k témam: Horská záchranná služba (HZS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Dvaja Česi stratili orientáciu na Kotlovom štíte, horskí záchranári ratovali aj turistov v Pieninách a Oščadnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.7.2019 (Webnoviny.sk) - Eset podal žalobu na poslanca Národnej rady SR za Smer-SD Ľuboša Blahu za jeho vyjadrenia na adresu firmy. Uvádza sa to na webovom portáli denníka SME, ktorému túto informáciu potvrdil Eset.

Predžalobná výzva

Firma ešte začiatkom mája poslala Blahovi predžalobnú výzvu, keďže ich podľa predstaviteľov Esetu na sociálnych sieťach dlhší čas dráždil. Blaha na svojom facebookovom profile napríklad Eset kritizoval a jej majiteľov označoval za oligarchov, ktorí vlastnia médiá a platia viacerých politikov.

Séria videí o Esete

O Esete natočil sériu videí, v ktorých sa snaží firmu zdiskreditovať. Napríklad v nich tvrdí, že Eset je napojený na americkú tajnú službu. „Eset sa ma pokúša umlčať, toto je ich predstava o slobode a demokracii,“ reagoval Blaha na predžalobnú výzvu. Keď Eset analyzoval Blahove príspevky, dospel k záveru, že jeho cieľom nebolo objektívne informovať či vecne kritizovať, ako to sám Blaha tvrdil. „Naopak, cieľom sú bezdôvodné a ničím nepodložené verbálne útoky,“ komentoval pred dvoma mesiacmi Eset. Blaha v reakcii na túto žalobu uviedol, že sa bude brániť a ešte hlasnejšie poukazovať na to, ako Eset zneužíva svoju ekonomickú moc na podporu liberálnych politikov a médií.

Viac k témam: ESET, Smer-SD, žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk - Eset podal žalobu na smeráka Blahu, poslanec sa bude brániť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 7. júla 19:09
V Grécku sa v nedeľu konali parlamentné voľby, prvé od ukončenia medzinárodnej finančnej pomoci. Ľudia hlasovali tri mesiace skôr, ako bolo pôvodne v pláne. Dôvodom bola drvivá porážka ľavicového premiéra Aléxisa Tsíprasa v nedávnych májových eurovoľbách aj júnových komunálnych voľbách.

Ďalšia tvrdá porážka Tsíprasa

Exit polly "hovoria" o víťazstve konzervatívnej opozičnej strany Nová demokracia (ND) pod vedením Kyriákosa Mitsotákisa. Podľa ich údajov získa ND v 300-člennom parlamente dostatok kresiel na to, aby sformovala vládu bez potreby vstupu do koalície s inou stranou. Ak sa tieto prognózy potvrdia, bude to znamenať tvrdú porážku pre ľavicového premiéra Aléxisa Tsíprasa a jeho stranu Syriza.

Mitsotákis sľubuje aj zníženie daní

Syn bývalého premiéra a brat bývalej ministerky zahraničia Mitsotákis sľubuje podporu podnikateľského prostredia, prilákanie zahraničných investícií, zmodernizovanie byrokratického aparátu a zníženie daní. Nedeľné voľby prichádzajú v čase, keď sa krajina postupne spamätáva z drvivej finančnej krízy, ktorú sprevádzal prudký nárast nezamestnanosti a chudoby. Grécko bolo až do minulého leta závislé od programov medzinárodnej finančnej pomoci a muselo zaviesť radikálne reformy, ktoré zahŕňali obmedzovanie výdavkov či zvyšovanie daní, aby získalo záchranné pôžičky.

Viac k témam: parlamentné voľby v Grécku
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Gréci si volili nový parlament, exit polly pripisujú víťazstvo konzervatívcom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.7.2019 (Webnoviny.sk) - Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa je nešikovná, neistá a nekompetentná. V uniknutej emailovej korešpondencii to uvádza britský veľvyslanec vo Washingtone Kim Darroch. Podľa Darrocha je Biely dom pod vedením prezidenta Donalda Trumpa "nevídane disfunkčný" a "rozdelený". O obsahu emailov informoval nedeľník Mail on Sunday. Ministerstvo zahraničia v Londýne únik emailov odsúdilo, ich pravdivosť však nepoprelo. "Naozaj si nemyslíme, že by sa táto administratíva v budúcnosti stala podstatne normálnejšou, menej disfunkčnou, menej nepredvídateľnou, menej rozdelenou medzi frakcie, menej diplomaticky nemotornou a nešikovnou," napísal napríklad Darroch. Biely dom na uniknuté emaily zatiaľ nereagoval. Je však isté, že tento diplomatický incident bude testom pre takzvané "špeciálne vzťahy" medzi USA a Spojeným kráľovstvom.

Viac k témam: americký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Trumpova vláda je nekompetentná, píše v uniknutých e-mailoch veľvyslanec © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.7.2019 (Webnoviny.sk) - V Košiciach v nedeľu padali päťcentimetrové krúpy, vyskytla sa tam supercela. Uvádza sa to na webovom portáli o počasí iMeteo.sk. „Vo veľmi vlhkom vzduchu sa na východnom Slovensku tvoria supercelárne búrky, ktoré prinášajú veľmi veľké krúpy. Mimoriadne silná búrka sa dnes popoludní prehnala severnou časťou Košíc. Bunka, ktorá vznikla v oblasti Gelnice, postúpila smerom na východ a približne o 14:50 zasiahla sever Košíc, “ píše na svojom portáli iMeteo. Intenzívna búrka vykazovala počas celej tejto časovej doby vysoké odrazivosti na radare, čo svedčilo o výskyte krupobitia. „Búrka priniesla veľmi veľké krúpy, ktoré zrejme opäť napáchali škody. Krúpy totiž v priemere dosahovali aj viac ako päť centimetrov. V tejto veľkosti opäť poškodzovali autá, sklá a rastliny,“ dodáva iMeteo.

Viac k témam: krúpy, počasie, silné búrky, supercela
Zdroj: Webnoviny.sk - Východné Slovensko bičovali supercelárne búrky, v Košiciach padali aj päťcentimetrové krúpy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.7.2019 (Webnoviny.sk) - Počet kolapsov z tepla má opäť stúpajúcu tendenciu, v sobotu skolabovalo 75 ľudí. Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, najviac pacientov skolabovalo v Prešovskom kraji, až 17. Najmenej pacientov malo zdravotné ťažkosti pre horúčavy v Trenčianskom kraji, išlo o šiestich pacientov. Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. „Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," priblížila Krčová. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, Záchranná zdravotná služba
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet kolapsov z tepla opäť stúpa, najviac ľudí potrebovalo pomoc v Prešovskom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner