25. júl 2021
Facebook

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Zo zločinu vydierania je obvinená 55-ročná žena z obce Kuková (okres Svidník). V priebehu minulého mesiaca podľa polície prostredníctvom internetovej aplikácie vylákala od 44-ročného muža z obce Stuľany (okres Bardejov) fotografiu, na ktorej bolo zobrazené jeho obnažené telo, ako aj fotografiu zobrazujúcu obnažené telo jeho manželky. „Po ich získaní žena osobne a opakovane vydierala poškodeného. Pred jeho rodinným domom pod hrozbou zverejnenia týchto fotografií na stĺpoch v obci požadovala peniaze. Získala 50 eur,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová. Ako dodala, žena svoje konanie opakovala, dokonca sa vyhrážala aj členom rodiny poškodeného. Polícia podozrivú ženu zadržala a umiestnila do cely policajného zaistenia. Ak sa jej vina preukáže, hrozí jej trest odňatia slobody na dva roky až šesť rokov.

Viac k témam: vydieranie
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena chcela vylákať od muža peniaze, hrozila zverejnením intímnych fotografií na stĺpoch v obci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump nesmie blokovať svojich kritikov na Twitteri. Rozhodol o tom v utorok Federálny odvolací súd v New Yorku. Potvrdil tak vlaňajší verdikt súdu nižšej inštancie, podľa ktorého Trump blokovaním kritikov porušuje prvý dodatok americkej ústavy o slobode prejavu. Ministerstvo spravodlivosti sa k rozhodnutiu zatiaľ nevyjadrilo. Súd rozhodol v prospech združenia Knight First Amendment Institute z Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Združenie podalo žalobu v mene siedmich osôb, ktoré Trump zablokoval, pretože kritizovali jeho politiku. Trump má na Twitteri vyše 60 miliónov sledovateľov. Čo sa týka používania sociálnych médií, je priekopníkom medzi politikmi. Tweety chrlí denne a vo veľkých množstvách, pričom začína často už skoro ráno. Sledujú ho preto nielen jeho prívrženci a odporcovia, ale aj iní svetoví politici či médiá.

Viac k témam: americký prezident, Twitter
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Trump nesmie blokovať svojich kritikov na Twitteri, podľa súdu porušuje ústavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v utorok zavrel centrum pre migrantov na ostrove Sicília. Centrum v mestečku Mineo bolo jedným z najväčších svojho druhu v Európe a svojho času v ňom našlo strechu nad hlavou viac ako 4 000 ľudí. Politik, ktorý zastáva tvrdý postoj voči migrácii, sa v utorok prázdnym centrom aj prešiel, pričom to naživo vysielal na internete.

Centrum plánovali zavrieť

Úrady centrum v Mineu plánovali zavrieť už niekoľko rokov. Prokurátori tam vyšetrovali viaceré nelegálne aktivity vrátane skupiny pašerákov drog z Nigérie. Centrum tiež bolo dejiskom veľkého úplatkárskeho škandálu súvisiaceho s ubytovaním pre migrantov. Uzavretie centra podľa Salviniho denne ušetrí státisíce eur z verejných fondov a tiež policajné zdroje. Práve úloha, ktorú centrum zohralo v oblasti pracovných miest a podpory ekonomiky v oblasti, však bola jedným z dôvodov, prečo ho predošlá vláda nezavrela.

Počet žiadostí o azyl klesol

Salvini v Mineu okrem iného povedal novinárom, že počet migrantov v centrách v krajine klesol z vlaňajších 182-tisíc na 107-tisíc. Počet žiadostí o azyl klesol o polovicu zhruba na 30-tisíc, uviedol. Podľa údajov ministerstva vnútra tento rok do Talianska dosiaľ prišlo 3 073 migrantov. Vlani to za rovnaký čas bolo 17-tisíc a rok predtým 85-tisíc migrantov. Tieto čísla už zahŕňajú 47 migrantov, ktorých talianska finančná polícia v utorok ráno priviezla do sicílskeho prístavu Pozzallo. Salvini zakázal všetkým humanitárnym záchranným lodiam vstup do talianskych prístavov, čo od júna 2018, keď sa súčasná populistická vláda ujala moci, viedlo k viacerým potýčkam a patovým situáciám. Informácie pochádzajú z agentúry AP a wesbtránky www.bbc.com.

Viac k témam: imigranti, migranti, Sicília, taliansky minister vnútra, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Salvini zavrel centrum pre migrantov na Sicílii, bolo jedným z najväčších v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská justícia má stále značné rezervy, identické problémy však trápia aj iné okolité krajiny. Zhodli sa na tom na utorkovom tlačovom brífingu predstavitelia Ministerstva spravodlivosti SR a Európskej komisie pre efektívnu justíciu (CEPEJ, The European Commission for efficiency of Justice).

Prieťahy a nedostatočné kapacity

Slovenské súdnictvo trápia napríklad prieťahy v konaniach, nedostatočné materiálne a personálne kapacity. Podľa expertov je cieľom spolupráce najmä zefektívniť súčasné procesy tak, aby bolo súdnictvo viac otvorené verejnosti či transparentné. Spolupráca rezortu spravodlivosti a CEPEJ bude pokračovať aj v ďalšom období. Justiční experti najskôr spravili na Ministerstve spravodlivosti SR hĺbkový audit, na základe ktorého neskôr navrhli konkrétne opatrenia. Výsledkom spolupráce je napríklad inštitút hosťujúceho sudcu, ktorý nedávno odobrila Národná rada SR. V prípade potreby tak môžu súdy siahnuť po kolegoch, ktorí nahradia sudcov počas dlhodobej práceneschopnosti či materských dovoleniek.

Systém časových horizontov

"Sme veľmi radi, že sme mohli spolupracovať. Slovenská justícia má stále čo dobiehať, ale chceme, aby bolo súdnictvo transparentné a otvorené pre verejnosť. Nie je to proces, ktorý sa dá urobiť zo dňa na deň, ale dôležité je začať. Tiež vítam širokú odbornú diskusiu so sudcovskými organizáciami," povedal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Spolupráca s organizáciou CEPEJ odštartovala ešte za pôsobenia Lucie Žitňanskej na čele rezortu. Odborníci tiež odporučili na základe auditu rezortu spravodlivosti nastaviť časové horizonty pre jednotlivé súdy, v ktorých má konkrétny sudca konať. Systém funguje elektronicky a sudcu automaticky upozorní na časový horizont jednotlivých krokov v konaní. Projekt v súčasnosti testuje šesť pilotných súdov po celom Slovensku, pričom časové rámce si nastavujú individuálne.

Náročnosť jednotlivých prípadov

Podľa štátnej tajomníčky Edity Pfundtner dĺžka súdneho konania závisí aj od závažnosti konkrétneho prípadu. "Je potrebné, aby si vedeli súdy vyhodnotiť náročnosť jednotlivých prípadov. Preto sa nedá časový horizont nastaviť všeobecne, pretože každý prípad je iný. Postupne by sme boli radi, ak by systém fungoval v každom samosprávnom kraji na minimálne jednom Okresnom súde," povedala Pfundtner. Výsledkom odporúčaní CEPEJ má byť v budúcnosti aj takzvaná súdna mapa, ktorá prerozdelí prácu súdov. Súdy by tak mohli mať konkrétne špecifikácie, teda jeden súd by sa zaoberal iba jednou právnou agendou. Podľa Gála je však súdna mapa skôr "hudbou budúcnosti" a kedy by mohla byť pretavená do reality konkretizovať nevedel. "Ak by sme začínali nové volebné obdobie a mali mandát od voličov na štyri roky by som zrejme vedel odpovedať. V súčasnosti naozaj ťažko povedať. Prvým krokom k súdnej mape je však špecializácia súdov," uzavrel Gál.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR, Ministerstvo spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská justícia má stále rezervy, zhodli sa po audite európski experti a minister Gál © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 9. júla, 18:41
Viac ako 100 hasičov naďalej bojuje s požiarom lesa v nedostupnom teréne na kopci Veľký Gápeľ, v katastri obce Bystrá v okrese Brezno. Oba nasadené vrtuľníky doposiaľ zhodili na miesto požiariska viac ako 90-tisíc litrov vody a na hrebeň vyniesli desať oto-vakov a tri podvesné siete s materiálom potrebným na hasenie.

Popadané stromy

Hasičom sa zároveň podarilo vybudovať hadicové vedenie na dopravu vody na miesto požiaru. Pri budovaní vedenia museli na viacerých miestach odstrániť popadané stromy z lesného chodníka. Hasiči budú s požiarom bojovať do zotmenia. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Horí od pondelka

Požiar v nedostupnom teréne nahlásili v pondelok 8. júla o 14:00. Hasiči smerovali k požiarisku pešo viac ako hodinu, pričom po ďalšom prieskume si na zásah vyžiadali vrtuľník Letky MV SR, ktorý na hasenie požiaru čerpal vodu z vodnej nádrže Krpáčovo. Vo večerných hodinách hasenie prerušili. Na mieste zasahovali hasiči z Modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí skupina Stred a príslušníci z Brezna, Zvolena a Banskej Bystrice. Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Brezne vyhlásilo v územnom obvode okresu Brezno už v pondelok 1. júla čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Hrozba platí do odvolania a týka sa lesných pozemkov a ich ochranného pásma, teda 50 metrov od hranice lesa. Zobraziť fotogalériu k článku:
Lesný požiar na kopci Veľký Gápeľ pri Brezne

Viac k témam: hasiči, Hasičský a záchranný zbor (HaZZ), lesný požiar, požiar, požiar lesa, vrtuľník Black Hawk UH-60
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto+video: V ťažko dostupnom teréne na kopci Veľký Gápeľ horí les, zasahujú aj vrtuľníky (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Horských záchranárov privolali na pomoc k 70-ročnému českému turistovi, ktorý skolaboval na turistickom chodníku zo Sliezskeho domu na Hrebienok vo Vysokých Tatrách. Mužovi sa snažili pomôcť prítomní turisti, ktorí mu robili laickú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Na miesto prišla posádka Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby spolu s lekárom. Ten pokračoval v resuscitácii, avšak 70-ročného muža sa nepodarilo zachrániť. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej internetovej stránke.

Viac k témam: ATE Air - Transport Europe, český turista, Horská záchranná služba (HZS), turista
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Vysokých Tatrách skolaboval 70-ročný český turista, nepodarilo sa ho zachrániť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Trestnému stíhaniu vo veci prečinu násilia proti skupine obyvateľov čelí 67-ročný Popradčan. „Ten sa v nedeľu 7. júla podvečer na Rovnej ulici, pred jedným z bytových domov vyhrážal žene a ďalším dvom mužom, že budú mať od neho pokoj, nakoľko ide bývať inde. Avšak túto noc sa nevyspia, on vo svojom byte nechá pustený plyn. Celá bytovka vraj vybuchne a oni zdochnú,“ informovala agentúru SITA prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Muža policajná hliadka zadržala a umiestnila do cely policajného zaistenia.

Viac k témam: vyhrážanie, vyhrážanie zabitím
Zdroj: Webnoviny.sk - Popradčan sa vyhrážal susedom, vraj nechá pustený plyn a celá bytovka vybuchne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin spravil v utorok ústretový krok smerom k upokojeniu napätia s Gruzínskom a odmietol výzvy na zavedenie obchodných sankcií voči Tbilisi. "Nespravil by som to z úcty voči gruzínskemu národu," povedal Putin v televíznom vystúpení. "Nespravil by som nič, čo by poškodilo naše vzťahy," dodal.

Duma schválila deklaráciu

Poslanci dolnej komory ruského parlamentu predtým vyzvali vládu, aby na Gruzínsko uvalila sankcie. Štátna duma v utorok jednomyseľne schválila deklaráciu, ktorá žiada zavedenie bližšie nešpecifikovaných obchodných reštrikcií voči kaukazskej republike. Ruskí politici už skôr počas týždňa vyzvali na zákaz dovozu gruzínskeho vína a minerálnej vody, ktorý naposledy zaviedli v roku 2006 po inom politickom konflikte. Opatrenie zrušili až o šesť rokov neskôr.

Násilné protesty v Tbilisi

Napätie medzi oboma štátmi sa vystupňovalo po nedávnych násilných protestoch v Tbilisi, ktoré spustila návšteva ruského politika v tamojšom parlamente. Kremeľ následne odvolávajúc sa na nepriaznivú bezpečnostnú situáciu zakázal priame lety do Gruzínska, čo tvrdo zasiahlo tamojší turizmus. Rusko a Gruzínsko spolu viedli v roku 2008 krátku vojnu, po ktorej Moskva uznala nezávislosť dvoch odštiepeneckých gruzínskych provincií.

Viac k témam: ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Putin odmietol zavedenie obchodných sankcií voči Gruzínsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Na spokojnosť samospráv so súčasným systémom odpadového hospodárstva sa zameria ďalší prieskum, ktorý v lete uskutoční Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Originálne kompetencie

Ako informoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, v prieskume budú zisťovať napríklad postoj samospráv k problematike biologicky rozložiteľných odpadov, k triedenému zberu odpadov ako aj k systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov. „Zaujíma nás aj to, aké množstvo odpadov vyprodukuje obec na jedného obyvateľa v priebehu roka a koľko z tohto množstva dokáže samospráva zhodnocovať triedením, recykláciou, kompostovaním alebo energetickým zhodnocovaním, teda koľko zlikviduje inak ako skládkovaním,“ uviedol Kaliňák. Pripomenul, že odpadové hospodárstvo patrí medzi originálne kompetencie samospráv. Má pritom výrazný podiel na výdavkoch samospráv, ktoré čelia rastúcim požiadavkami na zber, zvoz a ďalšie nakladanie s komunálnym odpadom. Prieskum potrvá do konca augusta a uskutoční sa na reprezentatívnej vzorke 480 respondentov.

Národný projekt

Výsledky prieskumu budú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu. ZMOS plánuje uskutočniť celkovo 21 vlastných prieskumov, ktoré mapujú rôzne oblasti činnosti miestnej územnej samosprávy. Na ich účely si vytvoril vlastný softvérový analytický nástroj na zber, sumarizáciu a vyhodnocovanie dát. Zaškolili tiež anketárov, ktorí spolupracujú so samosprávami zaradenými do jednotlivých prieskumov.

Viac k témam: triedenie odpadu, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - Združenie miest a obcí chystá ďalší prieskum, samospráv sa budú pýtať na triedenie odpadov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Trest sto hodín povinnej práce za extrémistické tetovanie uložil v utorok sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 21-ročnému Matejovi zo Šiah.

Dohoda o vine a treste

Sudca vyhlásil rozsudok po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú s Matejom uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Verdikt súdu je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá. Mladík v auguste minulého roku prišiel na Okresný dopravný inšpektorát v Leviciach. Mal oblečené tričko s krátkymi rukávmi, pričom na pravom prostredníku, na predlaktí ľavej ruky a na pravom ramene mal viditeľne vytetované rôzne symboly nacizmu.

Svoje konanie oľutoval

Tie používali nemecké jednotky SS v čase druhej svetovej vojny a v súčasnosti sa používajú v neonacistickom prostredí. Prezentáciou nacistických symbolov na verejnosti Matej spáchal prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potláčaniu základných práv a slobôd. Na súde Matej priznal skutok a svoje konanie oľutoval. Okrem trestu povinnej práce má delikvent povinnosť v súčinnosti s probačným úradníkom súdu podrobiť sa programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu.

Viac k témam: extrémizmus, súd, tetovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Matej mal na ruke vytetované extrémistické symboly, súd rozhodol o jeho treste © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner