16. september 2021
Facebook

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - Dvadsaťročný Američan ruského pôvodu vpochodoval do nákupného centra Walmart v Springfielde v americkom štáte Missouri s celým arzenálom strelných zbraní, ktoré boli nabité.

Zasiahol požiarnik v civile

Urobil to len niekoľko dní po tom, ako stúpenec krajnej pravice v texaskom El Pase, tiež v nákupnom centre Walmart, vystrieľal 22 ľudí a neskôr vyhlásil, že chcel zabíjať Mexičanov. V spingfieldskom prípade ľudia v panike vybiehali na ulicu a muža so zbraňami zakrátko zatkol odvážny požiarnik v civile. Páchateľ, len 20-ročný Dmitriy Andreychenko, ktorý si celú udalosť filmoval na mobil, ako odôvodnenie uvádza, že chcel len vyskúšať, či platí v praxi takzvaný Druhý dodatok Ústavy USA, ktorý občanom Spojených štátov zaručuje právo vlastniť a nosiť zbrane. "Chcel som vedieť, či Walmart dodržiava Druhý dodatok," povedal.

Manželka ho varovala

Médiá sa skontaktovali aj s jeho manželkou Angelice, ktorá uviedla, že svojho muža vopred varovala, že to, čo sa chystá urobiť, nie je dobrý nápad, a tiež mu povedala, že je nedospelý. Aj páchateľova sestra Anastasia Andreychenko podľa vlastných slov svojmu bratovi hovorila, že vstúpiť po zuby ozbrojený do nákupného centra nie je dobrý nápad. Andreychenkovi teraz hrozí obvinenie zo spôsobovania teroristického ohrozenia, čo je trestný čin, za ktorý môže dostať až štvorročné väzenie a pokutu do výšky 10-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 8 900 eur). Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej spoločnosti BBC.

Viac k témam: zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladý Američan vpochodoval do Walmartu v Springfielde s celým arzenálom nabitých zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - Na okresných úradoch budú mať príslušníci maďarskej národnostnej menšiny možnosť využívať ďalšie dvojjazyčné formuláre. Od augusta okrem ohlásenia živnosti pre fyzické a právnické osoby môžu použiť ďalších päť dvojjazyčných formulárov. Podľa splnomocnenca Vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkého sa darí posilňovať pozíciu menšinových jazykových práv tak na úrovni miestnej samosprávy, ako aj v štátnej správe. Agentúru SITA o tom informoval Zoltán Kovács z Úradu splnomocnenca vlády SR.

Zriadili pracovnú skupinu

Prvé preklady formulárov pre okresné úrady pripravila maďarská jazyková pracovná skupina, ktorú zriadil splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny. V máji 2019 na vybraných okresných úradoch rozbehli jazykové kompetenčné vzdelávania a ďalším krokom bude sprístupnenie dvojjazyčných formulárov. Zámerom splnomocnenca je, aby sa už preložené formuláre v dohľadnom čase objavili aj na portáli slovensko.sk a postupne sa dopĺňali o ďalšie agendy okresných úradov a ostatných orgánov verejnej správy. Bukovszky oceňuje, že Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a digitalizáciu, ako aj Ministerstvo vnútra SR - sekcia verejnej správy, našli riešenie na aplikáciu zákona o jazykoch národnostných menšín a prispôsobili svoje služby aj smerom k maďarskej minorite, uviedol Kovács.

Formuláre aj na webe

V súčasnosti sú dostupné nasledovné dvojjazyčné formuláre: Ohlásenie živnosti fyzických a právnických osôb, Oznámenie o zmene údajov na dokladoch, Oznámenie o zmene údajov zapisovaných v živnostenskom registri, Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živností, Oznámenie o ukončení podnikania, Oznámenie o zániku osvedčeného živnostenského oprávnenia s neskorším dňom začatia živnosti. Občania ich môžu využiť na okresných úradoch v Senci, v Dunajskej Strede, v Galante, v Šali, v Komárne, v Nových Zámkoch, ako aj na pracovisku Štúrovo, v Rimavskej Sobote a v Rožňave. Formuláre sú dostupné na webovej stránke ministerstva vnútra, v časti živnostenské podnikanie (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie ), alebo si ich občania môžu osobne vyžiadať na konkrétnych okresných úradoch. Najpočetnejšie národnostné spoločenstvo na Slovensku tvorí maďarská národnostná menšina. Okrem nej v našej krajine žije ďalších 12 národnostných menšín: bulharská, česká, chorvátska, moravská, nemecká, poľská, rómska, rusínska, ruská, srbská, ukrajinská a židovská.

Viac k témam: národnostné menšiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Okresné úrady zavádzajú dvojjazyčné formuláre, živnosť sa bude dať vybaviť aj v maďarčine © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - Predseda vlády SR Peter Pellegrini v sobotu v Handlovej vyzval všetky príslušné súdy, aby čo najskôr prišli so spravodlivým rozsudkom týkajúcim sa banského nešťastia. Ako uviedol vo videu na svojej facebookovej stránke, „nemôžeme sa zmieriť a tolerovať situáciu, že ani po desiatich rokoch sa rodiny pozostalých nedočkali spravodlivého rozhodnutia slovenských súdov. Vyzývam preto všetky príslušné súdy, aby konali tak, ako konať majú, a aby čo najskôr prišli so spravodlivým rozsudkom a pomohli tak ukončiť jatrenie rán, s ktorým sa každý rok musia vysporiadať pozostalí tých, ktorí zahynuli pri banskom nešťastí,“ povedal Pellegrini.

Rešpekt aj poďakovanie

Premiér ocenil hrdinstvo dvadsiatich ľudí, ktorí pred desiatimi rokmi zomreli pri výkone svojho povolania. „Stratili to najvzácnejšie a zanechali po sebe nešťastné rodiny. S nimi si dnes spomíname na odvážnych ľudí, ktorí zasvätili svoj život náročnému a častokrát rizikovému povolaniu. Zato si zaslúžia náš rešpekt, tichú spomienku, ale aj poďakovanie,“ priblížil šéf vlády. Rodinám, blízkym a priateľom obetí vyslovil úprimnú sústrasť. „Ani po desiatich rokoch nie je ľahké spomínať na tieto tragické udalosti. Ide o najväčšie banské nešťastie v novodobých dejinách našej krajiny. Tristotridsať metrov pod povrchom sa rozpútal zápas so živlom, ktorý mal, žiaľ, svoje tragické vyústenie. Jedenásť záchranárov a deväť baníkov, ktorí hasili požiar, sa už nikdy nevrátili k svojim blízkym,“ konštatoval Pellegrini.

Náročný banský flek

Odvaha týchto mužov zostane preto podľa neho navždy zapísaná v našej pamäti, ako aj v našich srdciach. „Sú pre nás príkladom ľudskej statočnosti, nasadenia v krízových situáciách a ochoty postaviť sa rizikám, ktoré profesionálny život prináša. Uvedomujem si, že život týchto dvadsiatich statočných ľudí už nemôžeme vrátiť, čo však môžeme urobiť, je poučiť sa z tejto tragickej udalosti a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa už niečo také nikdy nestalo,“ uviedol predseda vlády. Zároveň zdôraznil, že kto nevidel na vlastné oči nehostinné banské prostredie, neskúsil život bez slnečného svetla v stiesnenom podzemnom priestore a necítil páľavé a sálavé teplo či víriaci sa prach, len ťažko si vie predstaviť, čo všetko obnáša náročný banský flek. „Deň bielych ruží v Handlovej má svoju symboliku a nesie jasné posolstvo. Ďakujeme, nezabúdame a veríme, že každý jeden slovenský baník sa vždy vráti domov k svojej rodine a svojim blízkym. Česť pamiatke tým, ktorí zahynuli,“ dodal premiér.

Vypadli snímače plynov

Od najväčšieho banského nešťastia v novodobej histórii Slovenska uplynulo desať rokov. V Bani Handlová zahynulo 20 ľudí – 11 banskí záchranári a 9 baníci, ktorí v časti Východnej šachty v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom likvidovali požiar. Približne o 09:30 sa prerušilo telefonické spojenie a vypadli snímače, ktoré indikovali stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy nastal výbuch. Jeho tlaková vlna ľahko zranila aj ďalších deviatich baníkov, ktorí boli od miesta nešťastia vzdialení 150 až 200 metrov. Pozostalí po baníkoch a záchranároch, ktorí pri handlovskom banskom nešťastí zahynuli, ani po desiatich rokov nevedia, kto za tragédiu môže a čo sa vlastne vtedy v bani stalo. Na handlovskú banícku tragédiu zareagovali aj zákonodarcovia. V roku 2010 poslanci Národnej rady Slovenskej republiky rozhodli, aby sa 10. august stal Pamätným dňom Slovenskej republiky. Od 1. apríla 2011 je tento dátum zapísaný v slovenskom kalendári ako Deň obetí banských nešťastí.

Viac k témam: banské nešťastie, Deň obetí banských nešťastí
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini vyzval súdy, aby čo najskôr spravodlivo rozhodli o banskom nešťastí v Handlovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - V mešite na predmestí nórskej metropoly Oslo v sobotu spustil streľbu muž, ktorý mal na sebe helmu a uniformu. Pri streľbe na predmestí Baerum utrpela podľa nórskej polície zranenia jedna osoba, pričom strelca sa následne podarilo zatknúť. Miestny denník Budstikka cituje jedného z veriacich Irfána Muštáka, podľa ktorého strelec útočil sám a nemal žiadnych komplicov. Podľa nórskych médií miesto útoku, ako aj vojenský odev strelca naznačujú, že ide podľa všetkého o krajne pravicového radikála.

Viac k témam: mešita, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž v uniforme a s helmou spustil paľbu v mešite na predmestí nórskej metropoly Oslo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - Slovensko chce byť aktívnym členom Organizácie Spojených národov (OSN), má záujem o stoličky v rôznych radách organizácie. V roku 2020 chceme byť podpredsedom Rady OSN pre ľudské práva, ktorej členom sme na roky 2018 – 2020. Stále pretrváva záujem Slovenska o stoličku v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) na roky 2028 – 2029. Nestálym členom BR OSN Slovensko už bolo v rokoch 2006 – 2007.

Presadzujú sudcu Tomku

Takisto presadzujeme opätovnú kandidatúru sudcu Petra Tomku na roky 2021 – 2030 v Medzinárodnom súdnom dvore. Slovensko zvažuje aj predloženie kandidatúry do Hospodárskej a sociálnej rady OSN na roky 2023 – 2025. Vyplýva to zo smernice ministerstva zahraničných vecí k pôsobeniu Slovenska na 74. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Dokument pripomína súčasné pôsobenie slovenských diplomatov a odborníkov v štruktúrach organizácie. Od septembra 2018 sme boli na rok podpredsedom Sociálneho, kultúrneho a humanitárneho výboru. Na post predsedu Právneho výboru zvolili slovenského veľvyslanca Michala Mlynára. Dokument pripomína úspech bývalého ministra zahraničných vecí Jána Kubiša. Toho vymenovali do funkcie osobitného koordinátora OSN pre Libanon. Generálna konferencia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v septembri 2018 zvolila Slovensko do predsedníckej pozície, výkonom poverili predsedníčku Úradu jadrového dozoru Martu Žiakovú.

Vedúce pozície v agende lesov

Slovensko tiež prebralo vedúce pozície v multilaterálnych programoch týkajúcich sa agendy lesov a ich udržateľného obhospodarovania. Spomedzi 46 zúčastnených krajín Slovensko získalo predsedníctvo v celoeurópskom regionálnom procese FOREST EUROPE, a rovnako tak i post predsedu Byra Fóra o lesoch Organizácie spojených národov (UNFF). Podporu Medzinárodného trestného súdu podľa dokumentu potvrdzuje to, že od 1. januára 2018 pôsobí ako člen Byra Zhromaždenia zmluvných strán Rímskeho štatútu MTS na obdobie rokov 2018-2020 stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku Michal Mlynár a zároveň v uvedenom období zastáva funkciu podpredsedu tohto zhromaždenia. Pokiaľ ide o pôsobenie v Rade OSN pre ľudské práva, okrem podpory náboženskej slobody či boja proti rasizmu a xenofóbie Slovensko venuje osobitnú pozornosť problematike posilnenia práv detí so zdravotným postihnutím a otázkam boja proti antisemitizmu.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko má záujem o stoličku podpredsedu v Rade OSN pre ľudské práva a aj ďalšie posty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - V jazere Kuchajda sa v sobotu utopil 60-ročný muž. Ako píše polícia Bratislavského kraja na svojej facebookovej stránke, v sobotu krátko po 15:30 prijali na linke 158 oznámenie o topiacom sa mužovi, ktorý sa stratil pod vodnou hladinou jazera Kuchajda. „Na miesto boli bezodkladne vyslané hliadky Policajného zboru s cieľom preverenia tohto oznámenia. V čase krátko po 16:30 bolo príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru na breh jazera vytiahnuté telo 60-ročného muža, ktoré už nejavilo známky života,“ informujú na facebooku policajti. Privolaný obhliadajúci lekár na mieste konštatoval úmrtie a zároveň nariadil vykonanie pitvy. Prípadom sa zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva Bratislava III.

Viac k témam: Kuchajda, utopenie
Zdroj: Webnoviny.sk - V bratislavskom jazere Kuchajda sa utopil 60-ročný muž, prípadom sa zaoberá polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - Prezident komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-un sa ospravedlnil za raketové skúšky, ktoré jeho krajina v poslednom čase podniká, a vyjadril želanie opäť sa stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten to napísal v sobotu na Twitter. Návrh na stretnutie bol obsiahnutý v najnovšom trojstranovom Kimovom liste Trumpovi, o ktorom prezident USA informoval už v piatok a v sobotňajšom tweete ho označil za "nádherný". Trump vyjadril želanie tiež sa s Kimom opätovne stretnúť "v nie veľmi vzdialenej budúcnosti". Kim sa podľa Trumpa v liste sťažuje na spoločné americko-juhokórejské vojenské cvičenia. O tých sa v Trumpovom tweete píše ako o "smiešnych a nákladných", nie je však jasné, či ich tak označuje Kim, alebo Trump. Kim podľa Trumpa ponúkol isté "menšie ospravedlnenie" za raketové testy KĽDR a napísal, že akonáhle skončia americko-juhokórejské cvičenia, prestanú aj severokórejské raketové testy.Viac k témam: raketové testy
Zdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un sa ospravedlnil za raketové skúšky a chce sa opäť stretnúť, napísal v tweete Trump © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - Leteckí záchranári z Košíc leteli v sobotu popoludní k jazeru Úhorná. Vo vozidle tam skolabovala 68-ročná žena z Maďarska. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Letiska Poprad-Tatry Zuzana Hopjaková, prítomní svedkovia začali ženu na mieste okamžite resuscitovať. „Po príchode rýchlej zdravotnej pomoci pokračovali záchranári v rozšírenej resuscitácii. Lekár bol do terénu vysadený z opretia vrtuľníka. Pacientku sa, žiaľ, nepodarilo oživiť a lekár mohol konštatovať už len úmrtie,“ priblížila Hopjaková. Záchranársky vrtuľník sa vrátil späť na svoju základňu.

Viac k témam: leteckí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri Úhornej skolabovala žena z Maďarska, ani leteckí záchranári jej už nedokázali pomôcť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - Švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg, ktorá naštartovala celosvetové protesty študentov za zmenu politiky vlád v boji proti klimatickým zmenám, navštívila v sobotu nemecký Hambachský prales.

Bojisko ekológov a bossov

Ten sa stal bojiskom medzi ekológmi a záujmami bossov nemeckého hnedouhoľného priemyslu a obrázky z ekologických blokád a policajných zásahov z tohto lesa pravidelne zapĺňajú nemecké médiá. Gretu, ktorú na prehliadku lesa pozvala nemecká ekologická organizácia Koniec príbehu, na mieste vyhlásila, že „naša vojna proti prírode sa musí okamžite skončiť“. Dodala, že pohľad na to, ako povrchové hnedouhoľné bane znetvorili kedysi ikonickú a vzácnu krajinu, ju napĺňa zdesením.

Úrady povolili ťažbu

Hambachský les, ktorý leží medzi Kolínom nad Rýnom a Aachenom neďaleko od hraníc s Belgickom, je starý 12-tisíc rokov a oplýva nesmiernou biodiverzitou. Úrady napriek tomu pred dvoma rokmi povolili pokračovanie v jeho ťažbe na stavbu nových uhoľných baní. Ochranári sa snažili zabrániť výrubu okrem iného tak, že si v lese zriadili domčeky v korunách stromov a odmietali ich opustiť.

Les klčujú desiatky rokov

Ekológovia argumentujú okrem iného tým, že plánovaným výrubom polovice súčasnej plochy Hambachského lesa by sa zlikvidovala miestna populácia netopierov, a tiež tým, že rozširovanie uhoľných baní je v protiklade k cieľu obmedziť emisie oxidu uhličitého a spomaliť tým globálne otepľovanie, ktorý deklaruje nemecká spolková vláda. Les, ktorý dnes ekológovia bránia, sa pritom rozkladá len na jednej dvadsatine pôvodnej rozlohy Hambachského pralesa. Veľkú väčšinu jeho plochy už vyklčovali v súvislosti s rozširovaním baní RWE od roku 1978 doteraz.

Viac k témam: ekológia, Hambachský les, klimatické zmeny, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ekoaktivistka Greta Thunberg navštívila Hambachský les, pohľad na zničenú krajinu ju zdesil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

10.8.2019 (Webnoviny.sk) - Návrhy na kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR zatiaľ neprichádzajú. Uchádzačov môžu oprávnené inštitúcie či jednotlivci nominovať do 26. augusta tohto roka. Poslanci Národnej rady SR budú hľadať zvyšné štyri mená na blížiacej sa septembrovej schôdzi Národnej rady SR, pričom väčšina strán presadzuje verejnú voľbu. Proti nej je iba vládny Smer-SD, aj napriek tomu strana avizuje, že poslanci budú hlasovať. Je v súčasnosti otázne, či parlament zvolí na piaty pokus chýbajúcich kandidátov. Až doteraz zvolili poslanci 14 uchádzačov s tým, že na pôvodne voľných deväť miest bolo potrebných až 18. Na kompletný zoznam všetkých kandidátov plánuje čakať aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Stále menej kandidátov

Postupom času klesá u kandidátov záujem o miesto na Ústavnom súde SR. Kým v prvej voľbe sa na nich zúčastnilo až 40, v druhej iba 30, v tretej 25 a v štvrtej iba 16. O najcennejší talár na košickom ústavnom súde sa uchádzali aj bývalí či súčasní politici. Najviac pozornosti pútal ešte v prvej voľbe na začiatku kalendárneho roka expremiér a v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD). Vo voľbe sa objavili aj obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner aj Monika Jankovská. O dôveru poslancov sa uchádzal aj ich kolega Peter Kresák, či exšéf strany Sieť Radoslav Procházka.

Rešpektované osobnosti

Podľa platných pravidiel musia uchádzači splniť niekoľko zákonných predpokladov. Napríklad musia byť rešpektovanými osobnosťami z právnej obce, mať minimálne 40 rokov, či absolvovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní. Na zvolenie treba nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia tiež absolvovať verejné vypočutie pred parlamentným ústavnoprávnym výborom, ktoré sa konalo už štyrikrát. Aj napriek tejto povinnosti má výbor iba poradnú funkciu, keď odobril aj kandidátov, ktorí sa na vypočúvaní nemohli zúčastniť pre práceneschopnosť či iné dôvody.

VIAC O TÉME: VOĽBA ÚSTAVNÝCH SUDCOVViac k témam: Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Záujem kandidátov o miesto na ústavnom súde klesá, pred ďalšou voľbou sa ešte nikto neprihlásil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner