16. september 2021
Facebook

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Grécku sa len počas tohto víkendu rozhorelo 63 nových požiarov, informovali v nedeľu miestne televízie s odvolaním sa na údaje požiarnych služieb. Najnebezpečnejší z nich horí na ostrove Elafonisos, kde sa vznietila pôvodne skládka odpadu. Turistov aj obyvateľov ostrova evakuovali z oblasti neďaleko požiaru dva dni po sebe. Najskôr v sobotu, pričom večer sa hasičom podarilo dostať požiar pod kontrolu a ľuďom dovolili vrátiť sa naspäť, a druhýkrát v nedeľu po tom, čo sa požiar vďaka silnému vetru opäť rozhorel. Proti plameňom tu bojuje 120 hasičov za pomoci šiestich protipožiarnych lietadiel a piatich vrtuľníkov. Ostrov Elafonisos, ktorý sa nachádza na juhu Peloponézskeho polostrova, má iba 350 stálych obyvateľov, no v letných mesiacoch tu tradične premelie vyše 3-tisíc návštevníkov denne.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - V Grécku horia desiatky požiarov, najnebezpečnejší je na ostrove Elafonisos © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Pred mohutným požiarom, ktorý zúri na Kanárskych ostrovoch, evakuovali v nedeľu tisíc obyvateľov. Informovala o tom španielska televízia RTVE. Požiar horí na ploche tisíc hektárov na Gran Canarii, hlavnom ostrove súostrovia, ktoré leží v Atlantickom oceáne pri západnom pobreží Afriky, no patrí Španielsku. Požiar sa zo zatiaľ nezistených príčin rozhorel v sobotu, v nedeľu s ním zápasí zhruba 200 požiarnikov za pomoci desiatich lietadiel s vodnými vakmi. Obyvateľov evakuovali len v rámci preventívnych opatrení, oheň zatiaľ ľudské obydlia priamo neohrozoval.Viac k témam: hasiči, Kanárske ostrovy, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Na Kanárskych ostrovoch zúri mohutný požiar, evakuovali stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Netypickú cestu autom zažil minulý víkend americký policajt, ktorý sa vybral skontrolovať hlásenie o predávkovaní drogami istého obyvateľa mestečka Orleans na severe Kalifornie. Ako po týždni od udalosti informovala kalifornská štátna polícia, na auto policajta po ceste "spadol alebo skočil" medveď. Ten sa podľa všetkého na vozidlo zošmykol zo strmého zrázu pri ceste. Zvierací návštevník váhou svojho tela rozbil kapotu aj predné okno, vozidlo prevrátil na stranu a to začalo horieť. Policajtovi sa podarilo včas utiecť a utrpel len ľahšie zranenia. "Nemajte obavy, utiecť stihol aj medveď," uzatvára netradičné hlásenie kalifornská polícia.

Viac k témam: medveď, Orleans
Zdroj: Webnoviny.sk - Kalifornský policajt zažil netypickú cestu, na auto mu spadol medveď © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Začiatkom septembra pokračuje na Okresnom súde Bratislava V pojednávanie v daňovej kauze Zoltána A., ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Súd termín vytýčil konkrétne na druhého septembra, pričom by mal vypočúvať svedkov. Naposledy sa v prípade pojednávalo v máji, spomedzi ôsmich predvolaných svedkov sa však dostavili len traja. Zoltán A., ktorý je momentálne pre obvinenie z vraždy novinára väzobne stíhaný, dal súhlas na konanie v neprítomnosti a pojednávaní sa nezúčastňuje.

Daňový nedoplatok vyše milión eur

Obžalovaným v tomto prípade je aj Ján M..Ten sa na pojednávaní zúčastňuje, avšak na súd chodí maskovaný v kukle a čiapke a s médiami nekomunikuje. Dvojica čelí obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu, za čo im hrozí sedem až 12 rokov odňatia slobody. Podľa portálu dlžník.sk má Zoltán A. daňový nedoplatok presahujúci jeden milión eur. Z pojednávania prípadu na súde je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje ´iný dôležitý záujem obžalovaných´. Sudkyňa už avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Vražda Kuciaka a jeho partnerky

Zoltána A. vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Spolu s ním sú obvinení Tomáš Sz., Miroslav M., Alena Zs. a aj podnikateľ Marian K. Všetci sú stíhaní väzobne, aj keď v prípade Mariana K. je dôvodom kauza miliónových zmeniek. Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára minulého roka v ich rodinnom dome v obci Veľká Mača. Podľa medializovaných informácii Zoltán A. v prípade dvojnásobnej vraždy spolupracuje s vyšetrovateľmi. Príbuzným obetí údajne tiež poslal list s prosbou o odpustenie.

Viac k témam: dane, súdy, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Daňová kauza Zoltána A. z prípadu Kuciak bude na súde pokračovať začiatkom septembra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin sa ako čestný hosť zúčastnil na víkendovom výročnom zjazde ruského nacionalistického motorkárskeho gangu Noční vlci, ktorý sa tento rok uskutočnil v Sevastopole na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Putin prišiel na motorke, na sebe mal koženú bundu a bol hlavnou atrakciou celého podujatia. Noční vlci podporujú ruský expanzionizmus vrátane anexie Krymu, ku ktorej došlo v roku 2014, a za účelom propagácie panslavizmu podnikajú časté motorkárske výpravy do rôznych európskych krajín, kde si Rusko buduje svoj vplyv. Ich víkendová akcia na Kryme, a predovšetkým účasť Putina, vzbudila rozhorčenie v Kyjeve. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ju označilo za "drzé porušenie ukrajinskej suverenity".

Viac k témam: Krym, Noční vlci, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Putin sa zúčastnil na zjazde Nočných vlkov na Kryme, prišiel na motorke © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Pri Ružomberku, v oblasti nad Sviatkovou v Čutkovskej doline, našiel náhodný turista telesné pozostatky. S najväčšou pravdepodobnoťou ide o muža z Ružomberka, ktorý je nezvestný od mája tohto roka. Horská záchranná služba o tom informuje na svojej facebookovej stránke. Na miesto okrem záchranárov smerovali aj policajti a obhliadajúci lekár. Po zdokumentovaní pozostatky odovzdali pohrebnej službe. Totožnosťou nebohého sa ďalej bude zaoberať polícia.

Viac k témam: Čutkovská dolina, nezvestná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - V Čutkovskej doline našli telesné pozostatky, ide o pravdepodobne o nezvestného muža © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Na vojenskej prehliadke, ktorá sa uskutoční 29. augusta v Banskej Bystrici pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania, sa zúčastní viac ako 1 500 vojakov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Vojaci si chcú takýmto spôsobom uctiť pamiatku hrdinov, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií Slovenskej republiky - boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu. „Táto vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Má byť však ukážkou toho, že tak ako naši starí rodičia boli pripravení postaviť sa so zbraňami v ruke za svoj národ a slobodu, tak sú aj naše ozbrojené sily pripravené chrániť záujmy Slovenskej republiky a jej občanov,“ vysvetlil minister obrany SR Peter Gajdoš.

Pozemné aj vzdušné sily

Zároveň zdôraznil, že vojenská prehliadka je vynikajúcou príležitosťou, aby občania mohli vidieť pokrok v modernizácii ozbrojených síl. Ako ďalej uviedol zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR a veliteľ vojenskej prehliadky genmjr. Miroslav Lorinc, na prehliadke sa zúčastní viac ako 1 500 vojakov, ktorí budú rozdelení do viac ako 30 peších celkov. „Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície a samozrejme aj našej Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši,“ povedal.

Tri historické celky

Na prehliadke bude aj viac ako 200 kusov techniky, pozemnej aj leteckej. Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. V rámci vojenskej prehliadky, ktorá bola naposledy v uliciach Bratislavy pred viac ako desiatimi rokmi, sa predstavia aj tri historické celky pripomínajúce odbojárov Slovenského národného povstania. „Aj týmto spôsobom im chceme vzdať hold a poukázať na ich význam z pohľadu našej histórie a zachovávania odkazu vojenských tradícií,“ vysvetlil Lorinc. Vojenská prehliadka je v rámci celonárodných osláv schválených vládou SR naplánovaná vo štvrtok 29. augusta od 15-tej hodiny. Koncom augusta sa ešte predtým vo večerných hodinách uskutoční jej generálny nácvik tak, aby čo najmenej obmedzil obyvateľov Banskej Bystrice.

Viac o téme: Oslavy 75. výročia SNPViac k témam: minister obrany SR, Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP), Ozbrojené sily SR, SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pamiatku hrdinov SNP si na vojenskej prehliadke v Banskej Bystrici uctia stovky vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nehodu, pri ktorej sa zranil 28-ročný motorkár, vyšetruje polícia. Nehoda sa stala v sobotu večer o 17:15 v obci Radošovce v smere na Mokrý Háj. Keď motorkár z Prahy predchádzal v nepriehľadnom úseku auto, v ľavom pruhu sa zrazil s oprotiidúcim VW Passat. Motorkár utrpel ťažké zranenia končatín, vrtuľníkom ho previezli do nemocnice. Motorku Suzuki 600 vymrštilo do poľa. „Polícia spolu s dobrovoľnými hasičmi z Radošoviec a Skalice na meste riadili premávku a vykonávali jej odklon. Dychové skúšky na alkohol boli negatívne, okrem motocyklistu sa nikto iný nezranil. Nehoda je v štádiu vyšetrovania,“ informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

Viac k témam: motorkár, nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Motorkár predbiehal v nepriehľadnom úseku, zrazil sa s protiidúcim autom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Po piatkovej návšteve amerického herca Richarda Gereho na utečeneckej lodi Open Arms, ktorá kotví v medzinárodných vodách neďaleko talianskeho ostrova Lampedusa, sa rozprúdila vášnivá debata medzi Gerem a talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim. Tento politik, ktorý je síce nominálne len ministrom, ale ako líder najsilnejšej strany určuje politické dianie v krajine, zakázal talianskym prístavom prijímať lode s utečencami, čo platí aj pre loď Open Arms.

Salvini má prestať démonizovať ľudí

Tá mala v čase piatkovej návštevy Gereho na palube 121 migrantov, predovšetkým z Líbye, no medzičasom na ňu pristúpilo ďalších 39 ľudí zachránených z chatrných člnov. Gere vystúpil po návšteve lode na tlačovej konferencii na Lampeduse, kde vyzval Salviniho, aby prestal „démonizovať ľudí“ a začal prijímať aspoň časť utečencov zachránených na mori.

Môže sa o nich starať vo svojich vilách

Salvini Geremu obratom odpovedal, pričom využil tradičnú formulku odporcov migrácie „tak si ich zoberte domov“ a hercovi navrhol, aby si vzal všetkých 160 migrantov do Hollywoodu. „Ďakujeme tomuto veľkodušnému milionárovi, že vyjadruje znepokojenie o osud migrantov z Open Arms. Môže si ich zobrať do Hollywoodu, vo svojom súkromnom lietadle, všetkých ľudí z lode, a môže sa o nich starať vo svojich vilách. Ďakujeme ti, Richard!“ napísal Salvini. Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Zoberte si ich domov, reaguje taliansky minister Salvini na slová Richarda Gera o utečencoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo financií SR (MF) nesúhlasí s tým, aby mali ženy s vychovanými deťmi miernejšie podmienky pre získanie nároku na minimálny dôchodok. Podľa poslaneckého návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý by mal na septembrovej schôdzi schváliť parlament, by sa mal ženám s aspoň jedným vychovaným dieťaťom vzhľadom na zavedenie dôchodkového stropu primerane znížiť počet rokov dôchodkového poistenia z hľadiska nároku na minimálnu penziu. "Nemožno súhlasiť so znížením dĺžky obdobia potrebného pre získanie nároku na minimálny dôchodok a s uplatňovaním vyššej sumy minimálneho dôchodku pre osoby so zníženým dôchodkovým vekom z titulu výchovy dieťaťa," uviedol rezort financií ako zásadnú pripomienku k návrhu novely zákona.

Bude sa predlžovať dĺžka kariéry

Rezort financií upozorňuje na to, že už v súčasnosti má časť žien v závislosti od počtu vychovaných detí nižší dôchodkový vek a tieto ženy majú stanovený rovnaký minimálny počet rokov pre získanie nároku na minimálny dôchodok ako osoby s nezníženým vekom odchodu do dôchodku. "Tieto skutočnosti doteraz neboli riešené a nie je známe, že by bol s ich aplikáciou v praxi akýkoľvek problém," upozorňuje ministerstvo. Tvrdí, že s rastúcim dôchodkovým vekom sa bude predlžovať aj dĺžka kariéry, čím sa kritérium 30 rokov stane splniteľnejším pre všetkých, vrátane osôb, ktoré by mali byť návrhom chránené. Návrh navyše upravuje aj výšku minimálneho dôchodku. "Osoby so zníženým dôchodkovým vekom z titulu starostlivosti o dieťa by tak mali nárok na vyšší minimálny dôchodok ako iní poistenci s rovnakým obdobím dôchodkového poistenia, čo je v priamom rozpore so základným účelom minimálneho dôchodku," dodáva ministerstvo financií. Keďže ženy, ktoré vychovali aspoň jedno dieťa, budú mať nárok na odchod do dôchodku skôr ako muži, majú mať aj miernejšie podmienky nároku na minimálny dôchodok. Kým muži a bezdetné ženy pôjdu do penzie najneskôr v 64 rokoch a na minimálny dôchodok budú musieť naďalej získať 30 rokov dôchodkového poistenia, ženám s aspoň jedným vychovaným dieťaťom sa počet rokov dôchodkového poistenia z hľadiska nároku na minimálnu penziu primerane zníži. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o sociálnom postení, ktorý parlament koncom júna posunul do druhého čítania. Novela zákona nadväzuje na schválenie ústavného zákona, ktorým parlament zaviedol strop na penzijný vek.

Vyšší minimálny dôchodok pre matku

Ženy s jedným dieťaťom budú môcť odísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku, a preto im na získanie nároku na minimálnu penziu bude stačiť 29,5 roka dôchodkového poistenia. V prípade ženy, ktorá vychovala dve deti, bude strop na dôchodkový vek 63 rokov a nárok na minimálny dôchodok táto žena bude mať po získaní 29 rokov dôchodkového poistenia. Ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, budú môcť požiadať Sociálnu poisťovňu o starobný dôchodok najneskôr v 62,5 roku a na získanie nároku na minimálny dôchodok im postačí 28,5 roka dôchodkového poistenia. Ak napríklad žena s dvomi deťmi získa 30 rokov dôchodkového poistenia, mala by mať nárok na vyšší minimálny dôchodok ako bezdetná žena, ktorá bola rovnako 30 rokov dôchodkovo poistená. Minimálny dôchodok sa na Slovensku zaviedol od 1. júla 2015. Penzistovi má zabezpečiť dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Podmienkou pre nárok na minimálny dôchodok je získanie najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, minimálny dôchodok tvorí 136 % zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 278,90 eura. Suma minimálnej penzie sa zvyšuje za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia minimálna penzia v tomto roku dosahuje 352,80 eura.

Viac k témam: dôchodky
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo financií nesúhlasí s miernejšími podmienkami minimálneho dôchodku pre matky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner