16. september 2021
Facebook

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - V nákupnom centre v Houstone v americkom štáte Texas v pondelok vyčíňal maskovaný muž. V jedálenskom oddelení vyskočil na stôl, začal kričať, že sa zabije, a následne hodil do davu ľudí neznámy predmet zabalený v toaletnom papieri.

Páchateľ sa stratil v dave

Stovky ľudí začali v panike vybiehať von z nákupného centra a vo všeobecnom chaose sa stratil aj samotný páchateľ, ktorého polícia zatiaľ nechytila. Hrozí mu obvinenie z teroristického ohrozenia. Dvaja ľudia pri tejto udalosti utrpeli ľahšie zranenia. Panika v Houstone nasleduje len týždeň po tom, ako strelec v nákupnom centre Walmart v texaskom El Pase vyvraždil 22 ľudí a neskôr vyhlásil, že mal v úmysle zabiť čo najviac Mexičanov. Len o niekoľko hodín neskôr zaútočil ďalší strelec v zábavnom parku v Ohiu, kde zabil deväť ľudí.

Muž s nabitými zbraňami vo Walmarte

V sobotu zas vpochodoval do nákupného centra Walmart v Springfielde v štáte Missouri Američan ruského pôvodu s celým arzenálom strelných zbraní, ktoré boli nabité. Aj tu ľudia v panike vybiehali na ulicu, muža so zbraňami zakrátko zatkol odvážny požiarnik v civile. Páchateľ, ktorý si celú udalosť filmoval na mobil, ako odôvodnenie svojho konania uviedol, že chcel len vyskúšať, či platí v praxi takzvaný Druhý dodatok Ústavy USA, ktorý občanom Spojených štátov zaručuje právo vlastniť a nosiť zbrane. "Chcel som vedieť, či Walmart dodržiava Druhý dodatok," vyhlásil.


Viac k témam: americká polícia, obchodný dom
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V nákupnom centre v Houstone vyčíňal muž s maskou, vystrašení ľudia v panike vybiehali von © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Dvadsaťpäťročného Nemca z bavorského Fürthu chytili policajti len niekoľko hodín po tom, čo ho prepustili z väzenia, pretože kradol šampanské. Na muža privolal políciu majiteľ obchodu, z ktorého si nešťastník zobral bez platenia niekoľko fliaš šampanského. Keď ho policajti zakrátko dostihli, dôkazový materiál držal stále v rukách. Na oslavu prepustenia z väzenia si teraz mladý Nemec bude musieť určite nejakú chvíľu počkať. Keďže vo vrecku mal nožík, mohli by ho obviniť aj z ozbrojenej lúpeže.

Viac k témam: krádež, nemecká polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž chcel osláviť prepustenie z väzenia, po krádeži šampanského ho opäť zadržali policajti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Inšpekcia amerického ministerstva spravodlivosti zistila pri kontrole vo väzení na Manhattane, kde v sobotu zomrel americký finančník Jeffrey Epstein, "vážne nezrovnalosti". V pondelok to na tlačovej konferencii v New Orleans vyhlásil minister spravodlivosti William Barr. Stal sa tak ďalšou vysokopostavenou osobou, ktorá naznačuje, že prípad Epsteinovho úmrtia nemusí byť tak jednouchý, ako pôvodne vyzeral. Podľa pôvodných informácií, ktoré v sobotu zverejnilo manhattanské väzenie, Epsteina našli mŕtveho v jeho cele a všetko malo nasvedčovať tomu, že šlo o samovraždu.

Blízky kontakt s vplyvnými ľuďmi

Hneď nato sa začali objavovať aj iné verzie, tie však na začiatku mali len podobu konšpiračných teórií, ktoré kolovali po internete. Ich základom bolo väčšinou to, že Epstein, ktorého v júli zatkli v súvislosti s obvineniami zo zneužívania neplnoletých dievčat a iných sexuálnych zločinov, bol v blízkom kontakte s množstvom vplyvných ľudí, a o jeho umlčanie sa teda mohol postarať niekto z nich, aby tak zakryl vlastné zločiny. Americké médiá napríklad už niekoľko týždňov rozoberajú Epsteinov voľakedy pomerne blízky vzťah so súčasným prezidentom Donaldom Trumpom. Šéf amerického rezortu spravodlivosti sa na pondelkovej tlačovke až do takýchto analýz nepúšťal, dôrazne však povedal, že "prípad nie je ukončený", naďalej ho vyšetruje FBI aj inšpekcia jeho ministerstva, a žiadna z osôb, ktoré sa prípadne dopúšťali trestnej činnosti spolu s Epsteinom, "by si nemala myslieť, že je to ´v suchu´".

Epstein tvrdil, že je nevinný

Epsteina, ktorý patril do najvyšších poschodí americkej smotánky a udržiaval tesné zväzky s mnohými známymi osobnosťami svetovej politiky aj šoubiznisu, súdili prvýkrát už v roku 2008, kedy sa priznal k zneužívaniu neplnoletých dievčat a podnecovaniu prostitúcie a dostal za to 18-mesačný trest odňatia slobody, z ktorých si nakoniec odkrútil len 13. Opätovne ho zatkli pred dvoma týždňami a obvinili ho z ďalších sexuálnych zločinov, za ktoré mohol dostať až 45 rokov. Epstein tentoraz tvrdil, že je nevinný. Finančník mal byť podľa obvinení súčasťou gangu zaoberajúceho sa prostitúciou a mal celebritám, ktoré pozýval do svojho luxusného sídla v New Yorku, ponúkať "služby" prostitútok, vrátane neplnoletých.

Viac k témam: prostitúcia, samovražda, sexuálne zneužívanie, sexuálne zneužívanie detí, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyšetrovanie smrti Epsteina ukázalo vážne nezrovnalosti, média rozoberajú vzťahy s Trumpom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. augusta 20:43
Na Záhorie od západu prišla silná búrka, ktorá vykazuje aj supercelárne črty. Pravdepodobné sú silné nárazy vetra, väčšie krúpy, prechodne aj intenzívny lejak. Na svojom facebookovom profile na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Podľa portálu iMeteo.sk intenzívna búrka zasiahne najmä okres Malacky a následne sa presunie do oblasti Malých Karpát a do oblasti Trnavy. Na sile nabrala v oblasti Viedne, kde majú hasiči niekoľko zásahov. SHMÚ v pondelok popri výstrahe pred horúčavami vydal aj výstrahu pred búrkami. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu. „Intenzita sprievodných javov je v tejto ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako je stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov," uvádza sa vo výstrahe hydrometerológov. Viac podrobností o výstrahách SHMÚ možno nájsť na jeho webstránke http://www.shmu.sk.

Viac k témam: horúčavy, silné búrky
Zdroj: Webnoviny.sk - Záhorie zasiahla supercela zo západu, po horúcom dni Slovensko trápia silné búrky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. augusta, 20:02
Muž podozrivý z pokusu o teroristický útok v mešite v Osle a zo zabitia svojej nevlastnej sestry "využije zatiaľ svoje právo nevypovedať". V pondelok to uviedla jeho advokátka Unni Friesová. Odmietla sa zároveň vyjadriť k správam nórskych médií, že muža inšpirovali marcové útoky na Novom Zélande, kde strelec v mešitách zabil 51 ľudí a v auguste v americkom Texase, kde prišlo o život 22 osôb.

Každodenne dostávajú veľa tipov

Nórska spravodajská služba dostala pred rokom "nejasný" tip na muža podozrivého zo sobotňajšej streľby v mešite v Osle. Nebol však dostatočný na to, aby konali, pretože nemali žiadne informácie o "konkrétnych plánoch" na útok. V pondelok to na tlačovej konferencii oznámil šéf domácej spravodajskej služby Hans Sverre Sjoevold. Ako povedal, každodenne dostávajú veľa takýchto tipov od znepokojených ľudí a zmienené informácie nenaznačovali "bezprostredne plánovaný teror". Uviedol tiež, že nie je žiadny dôvod zmeniť celkový stupeň ohrozenia pre Nórsko. Podozrivého zatkli v sobotu po tom, čo vošiel do mešity na predmestí Baerum. Polícia uviedla, že mával so zbraňami, nešpecifikovala však s akými. Jedna osoba utrpela ľahšie strelné zranenia, než ho ľudia v mešite premohli a zadržali až do príchodu polície.

V dome našli telo nevlastnej sestry

Polícia následne prehľadala jeho neďaleký dom a našla tam telo jeho 17-ročnej nevlastnej sestry. Nórske médiá podozrivého identifikovali ako 21-ročného Nóra Philipa Manshausa. Noviny Dagbladet informovali, že Manshaus v deň útoku na internete napísal, že si ho vybral "Svätý (Brenton) Tarrant", útočník z Christchurchu. V roku 2011 nórsky krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik v Osle a na ostrove Utoya postrieľal 77 ľudí.

Viac k témam: mešita, teroristický útok, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Podozrivý strelec z mešity v Osle nechce vypovedať, polícia dostala tip na muža už pred rokom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Balkán sužujú veľké horúčavy, pričom miestne úrady varovali ľudí, aby radšej ostali doma. V Bosne a v Chorvátsku v pondelok teploty presiahli 40 stupňov Celzia a dosiahli tak najvyššie hodnoty v regióne počas tohoročného leta. V bosnianskom Mostare sa v pondelok ortuť teplomera vyšplhala až na 42 stupňov Celzia. V centre srbskej metropoly Belehrad boli ulice nezvyčajne vyľudnené a mnohí ľudia hľadali schladenie v riekach Dunaj a Sáva. V belehradských parkoch rozmiestnili cisterny s pitnou vodou. Podľa predpovedí by mali teploty neskôr počas týždňa klesnúť a región by mali zasiahnuť silné búrky.

Viac k témam: horúčavy, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Územie Balkánu sužujú rekordné horúčavy, počas týždňa predpovedajú silné búrky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Člen ochranky českého premiéra Andreja Babiša sa nedopustil výstrelom na palube armádneho lietadla trestného činu. Incident, ktorý sa odohral v máji pred odletom delegácie z Bruselu, sa stal podľa Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) neúmyselne pri odovzdávaní zbrane. Policajtov nadriadený rozhodne, či členovi ochranky uloží disciplinárny postih, uviedol portál Novinky.cz. O vývoji v prípade informovala v pondelok hovorkyňa GIBS Ivana Nguyenová. "K výstrelu zo služobnej zbrane príslušníka polície došlo náhodným spôsobom, konkrétne nevhodnou manipuláciou pri vybíjaní zbrane pred jej uložením," napísala hovorkyňa na webe. "Výstrelom bola zasiahnutá kuchynská doska vládneho lietadla, čím bola spôsobená škoda vo výške 1000 korún. Nebolo zistené žiadne iné poškodenie lietadla a nikto z prítomných nebol zranený," spresnila. Výstrel na palube vládneho lietadla sa ozval 28. mája, keď člen ochranky ukladal pred odletom z Bruselu zbraň kapitánovi lietadla do bezpečnostnej schránky, ako je to obvyklé. Muž vytiahol zásobník a zrejme pri rane istoty (smerom k zemi) zostal v hlavni náboj. Lietadlo bolo v tej chvíli na ploche letiska, premiér bol už na svojom miesta vo vnútri. "To je náhoda, to sa stane,“ komentoval incident Babiš.

Viac k témam: lietadlo, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Člen ochranky Andreja Babiša vystrelil v lietadle, trestného činu sa nedopustil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Muž podozrivý z pokusu o teroristický útok v mešite v Osle a zo zabitia svojej nevlastnej sestry "využije zatiaľ svoje právo nevypovedať". V pondelok to uviedla jeho advokátka Unni Friesová.

 Jedna osoba ľahko zranená

Odmietla sa zároveň vyjadriť k správam nórskych médií, že muža inšpirovali marcové útoky na Novom Zélande, kde strelec v mešitách zabil 51 ľudí a v auguste v americkom Texase, kde prišlo o život 22 osôb. Podozrivého zatkli v sobotu po tom, čo vošiel do mešity na predmestí Baerum. Polícia uviedla, že mával so zbraňami, nešpecifikovala však s akými. Jedna osoba utrpela ľahšie strelné zranenia, než ho ľudia v mešite premohli a zadržali až do príchodu polície.

V dome našli telo nevlastnej sestry

Polícia následne prehľadala jeho neďaleký dom a našla tam telo jeho 17-ročnej nevlastnej sestry. Nórske médiá podozrivého identifikovali ako 21-ročného Nóra Philipa Manshausa. Noviny Dagbladet informovali, že Manshaus v deň útoku na internete napísal, že si ho vybral "Svätý (Brenton) Tarrant", útočník z Christchurchu. V roku 2011 nórsky krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik v Osle a na ostrove Utoya postrieľal 77 ľudí.

Viac k témam: mešita, teroristický útok, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Podozrivý strelec z mešity v Osle nechce vypovedať, údajne sa inšpiroval útokmi na Novom Zélande © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Pre budúcnosť Organizácie Spojených národov (OSN) sú kľúčové efektívne výsledky organizácie a schopnosť prebrať na seba zodpovednosť. Rýchlo sa meniace medzinárodné prostredie prináša výzvy, ktoré si vyžadujú promptné riešenia. Je preto dôležité, aby mala OSN v EÚ aktívneho a zodpovedného partnera, pripraveného postupovať jednotne. Preto bude Slovensko počas 74. Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) postupovať tak, aby sa pokračovalo v nastavenom oživovaní fungovania organizácie aj prostredníctvom reformy, ktorú predstavil generálny tajomník Antonio Guterres. Slovensko sa na týchto snahách podieľa priamo aj finančne. Vyplýva to z návrhu smernice pre postup delegácie na 74. VZ OSN. Delegáciu počas všeobecnej rozpravy povedie prezidentka Zuzana Čaputová.

Prevencia konfliktov mier a bezpečnosť

Slovensko bude svoje stanovisko počas valného zhromaždenia prezentovať zhodne so zahraničnopolitickou pozíciou Únie, ktorá svoje priority vymedzila do troch oblastí. Prvou je prevencia konfliktov, mier a bezpečnosť. Druhou spoločná pozitívna agenda, udržateľný rozvoj a ochrana klímy. Treťou je reakcia na globálne výzvy. „Slovensko sa v kontexte presadzovania myšlienky multilateralizmu hlási k spoločným hodnotám - mieru, demokracii, ľudským právam, princípom právneho štátu a medzinárodného poriadku, založeného na rešpektovaní dohodnutých pravidiel,“ píše sa v materiáli, ktorý bude musieť schváliť vláda. Podporu reformy bezpečnostného sektora (RBS) a nepretržitého poskytovania pomoci krajinám pri budovaní vlastných kapacít má Slovensko medzi prioritami dlhodobo. „Nevyhnutnosť zdieľania potrebnej expertízy bude SR presadzovať aj na 74. zasadnutí VZ OSN, a to najmä z pozície spolupredsedníctva Skupiny priateľov RBS. Prioritami pre rok 2019 v oblasti reformy bezpečnostného sektora je rozvíjanie koordinovanej spolupráce OSN s regionálnymi organizáciami, predovšetkým s Africkou úniou, EÚ a osobitne v kontexte aktivít slovenského predsedníctva v OBSE,“ informuje ďalej materiál.

Boj proti klimatickým zmenám

Na pôde OSN dominuje aj téma boja proti klimatickým zmenám. Na okraj všeobecnej rozpravy sa koná viacero podujatí na vysokej úrovni zameraných na uplatňovanie a dosiahnutie cieľov Agendy 2030, zefektívnenie financovania pre rozvoj, budovania udržateľných zdravotných systémov či implementácie Parížskej klimatickej dohody. Klimatický summit bude podľa ministerstva príležitosťou na diskusiu ako možno spoločne voči zmenám zasiahnuť. Slovensko sa zaväzuje naďalej aktívne participovať na rokovaniach OSN o Globálnom rámci pre životné prostredie a vyvíjať nepretržitú diplomatickú podporu problematike udržateľného vodného manažmentu, ktorého efektívne využitie zasahuje aj do oblasti globálneho budovania mieru, bezpečnosti a stability. Slovensko je tiež pripravené spolupracovať s krajinami pôvodu a tranzitu v otázkach riešenia príčiny migrácie. Tu však zdôrazňujeme plnú suverenitu pri definovaní vlastnej migračnej politiky, vrátane politiky odmietania povinných migračných kvót. Aktívnymi chceme byť aj pri téme digitalizácie a zmrazovania finančných zdrojov a aktív teroristov a iných osôb na sankčných zoznamoch OSN.

Predsedom zasadnutia Muhammad-Bande

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov otvorí svoje 74. zasadnutie 17. septembra. Všeobecná rozprava, na ktorej sa zúčastňujú hlavy štátov, potrvá od 24. do 29. septembra. Predsedom zasadnutia bude Tijjani Muhammad-Bande, aktuálne stály predstaviteľ Nigérie pri OSN v New Yorku, ktorý si za hlavnú tému zasadnutia zvolil „Posilnenie multilaterálneho úsilia pre odstránenie chudoby, kvalitné vzdelávanie, klimatickú zmenu a inklúziu“.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko bude na pôde OSN podporovať multilateralizmus aj reformu bezpečnostného sektora © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Irak a arabské štáty v Perzskom zálive nepotrebujú zahraničné mocnosti na zaistenie bezpečnej plavby námorných lodí v Perzskom zálive. Zvyšovalo by to iba napätie v regióne, uviedol v pondelok iracký minister zahraničných vecí.

Reagoval na úsilie Trumpovej administratívy

Muhammad al-Hakím vo svojom tweete ďalej napísal, že štáty v tomto regióne sú samy schopné zabezpečiť tamojšie strategické vodné cesty. Jeho vyjadrenie je reakciou na úsilie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa zriadiť pod vedením Spojených štátov námornú bezpečnostnú misiu v oblasti Perzského zálivu, kde nedávne zadržania ropných tankerov v Hormuzskom prielive zo strany Iránu zvýšilo napätie medzi Teheránom a západnými štátmi.

Prítomnosť Izraela by bola neakceptovateľná

Washington chce, aby obchodné lode v regióne monitorovali a prípadne eskortovali štáty medzinárodnej koalície. Veľká Británia sa minulý týždeň vyjadrila, že sa k operácii pridá. Žiadny iná krajina spomedzi amerických spojencov sa k tomu zatiaľ nezaviazala. Al-Hakím prízvukoval, že prítomnosť Izraela by bola neakceptovateľná. Nie je pritom jasné, či o účasť na misii požiadali aj Izrael.

Viac k témam: Izrael, Perzský záliv, Spojené štáty americké, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Štáty Perzského zálivu nechcú pomoc iných krajín, bezpečnosť vodných ciest si vraj zaistia samy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner