16. september 2021
Facebook

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - Britský Twitter žije vo štvrtok vášnivou debatou o tom, kde ležia hranice slobody slova. Jej najnovšie kolo vyprovokoval Arron Banks, jeden z najagilnejších aktivistov za brexit, ktorý sa významnou mierou pričinil o to, že Briti hlasovali v roku 2016 za vystúpenie z EÚ. Banks vo štvrtok, len deň po tom, čo známa ekologická aktivistka Greta Thunberg vyštartovala z anglického Plymouthu na dvojtýždňovú plavbu jachtou do New Yorku, zverejnil na Twiítteri odkaz na jej fotografiu na jachte a pripísal k nej: "August je čas tých najšialenejších jachtárskych havárií."

Twitter nevidí problém

Poslankyňa za Stranu zelených Anglicka a Walesu (GPEW) Caroline Lucas vzápätí Banksa nahlásila Twitteru, ten však už avizoval s týmto Banksovým výrokom nemá žiadny problém. "Z bezpečnostných dôvodov a tiež z dôvodu zachovania súkromia sa nevyjadrujeme k súkromným profilom," uviedol hovorca spoločnosti a dodal, že Twitter "berie veľmi vážne vyhrážanie sa násilím a v prípade, keď a ak boli porušené pravidlá Twitteru, podniká konkrétne kroky". Banksov príspevok však podľa informácií, ktoré z Twitteru získala BBC, údajne žiadne pravidlá neporušil. Samotný autor nenávistného príspevku proti Grete sa bráni, že vraj išlo len o vtip a tvrdí, že jeho kritici "nemajú zmysel pre humor". "Želáte potencionálne smrteľnú nehodu šestnásťročnému dievčaťu? Prečo?" pýta s Banksa na Twitteri istá Amanda Abbington. Banks kritiku na svoju adresu označil za sústredenú akciu "hlúpej twitterovskej luzy".

Jachta namiesto lietadla

Greta Thunberg si zvolila na cestu do New Yorku jachtu namiesto lietadla, keďže využívanie lietadiel podľa vedcov produkuje obrovskú uhlíkovú stopu a výrazne tak prispieva k zhoršovaniu situácie v súvislosti so svetovou klímou. Plavbu, na ktorej ju sprevádzajú jej otec a švédsky dokumentarista Nathan Grossman, absolvuje 18-metrovou jachtou Malizia II, ktoré vyrába elektrinu pomocou solárnych panelov a podvodných turbín. Greta Thunberg, ktorej sa podarilo odštartovať celosvetové hnutie študentských protestov za zmenu politiky vlád v boji proti klimatickým zmenám, sa zúčastní najskôr 23. septembra na svetovej klimatickej konferencii v New Yorku, odkiaľ sa neskôr presunie vlakmi a autobusmi do čílskej metropoly Santiago, kde sa bude konať od 2. do 13. decembra ďalšia významná konferencia o klimatických zmenách pod patronátom OSN. Tá sa mala pôvodne uskutočniť v novembri v Brazílii, po nástupe nového brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý je známym nepriateľom ekológie, však krajina oznámila OSN, že ju organizovať nebude.

Zdroj: Webnoviny.sk - Britský politik zaprial švédskej aktivistke Grete Thunberg haváriu, vyvolal vášnivú debatu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - Izrael zakázal vstup do krajiny dvom americkým kongresmankám pre ich podporu palestínskeho hnutia vyzývajúceho na bojkot Izraela. Minister vnútra Arje Deri vo štvrtok oznámil, že po konzultácii s premiérom Benjaminom Netanjahuom a ďalšími poprednými izraelskými predstaviteľmi sa rozhodol nepovoliť vstup Rashide Tlaib a Ilhan Omar pre "ich aktivity proti Izraelu".

Kritické moslimky

Politik vo vyhlásení uviedol, že Izrael "rešpektuje americký Kongres v rámci blízkeho spojenectva medzi oboma krajinami, ale je neprijateľné povoliť vstup do krajiny tým, ktorí si prajú uškodiť štátu Izrael, hlavne počas ich návštevy". Novozvolené kongresmanky, ktoré sú obe členkami Demokratickej strany a obe sú moslimky, sú kritičkami správania sa Izraela voči Palestínčanom. Rodina Tlaib emigrovala do Spojených štátov zo Západného brehu Jordánu. Deri sa vyjadril, že Izrael zváži každú žiadosť Tlaib o návštevu príbuzných na základe humanitárnych dôvodov.

Bojkot Izraela

Podľa Netanjahua je Izrael "otvorený kritikom a kritike", okrem tých, ktorí podporujú bojkoty proti nemu. "Kongresmanky Tlaib a Omar sú popredné aktivistky pri presadzovaní legislatívy týkajúcej sa bojkotov Izraela v americkom Kongrese," uviedol premiér vo svojom stanovisku. Ako tiež povedal, "návštevu si naplánovali len s jediným cieľom, a to posilniť bojkot proti nám a poprieť legitimitu Izraela". Izrael sa snaží bojovať proti hnutiu BDS, ktoré podporuje bojkoty či sankcie voči jeho podnikom, univerzitám a kultúrnym inštitúciám. Podporovatelia hnutia ho obhajujú ako nenásilný protest proti politike Izraela v rámci boja za práva Palestínčanov. Kritici zase tvrdia, že sa snaží delegitimizovať Izrael, vymazať ho z máp a nahradiť ho obojnárodným štátom. Krajina prijala zákon, ktorý povoľuje udelenie zákazu vstupu každému aktivistovi, ktorý "úmyselne vydá výzvu na bojkot Izraela". Izrael často hostí delegácie amerických predstaviteľov a senátorov, ktorí sa obyčajne stretávajú s poprednými izraelskými aj palestínskymi predstaviteľmi.

Vyjadril sa aj Trump

Kongresmanky mala na Západnom brehu Jordánu hostiť palestínska organizácia Miftah, ktorá rozhodnutie Izraela označila za "urážku amerického ľudu a jeho zástupcov" a "útok na právo palestínskeho ľudu osloviť činiteľov a iné subjekty z celého sveta". Či sa mali političky stretnúť počas návštevy aj s izraelskými predstaviteľmi, nie je známe. Krátko pred tým, než Deri ohlásil spomínané rozhodnutie, sa na margo záležitosti vyjadril aj americký prezident Donald Trump. Ten na Twitteri napísal, že ak by Izrael kongresmankám povolil vstup, "ukázalo by to veľkú slabosť". "Nenávidia Izrael a všetkých Židov a nie je nič, čo by sa mohlo povedať alebo urobiť, aby to zmenilo ich názor," napísal, pričom Tlaib a Omar, ktoré už predtým viackrát verejne kritizoval, označil za "hanbu".

Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael nepovolil vstup do krajiny americkým kongresmankám Rashide Tlaib a Ilhan Omar © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ameriku pobúril prípad zo štátu Rhode Island, kde pracovník zadržiavacieho centra pre imigrantov naschvál vrazil svojím pickupom do skupiny demonštrantov. Tí protestovali pred centrom proti politike Trumpovej administratívy v oblasti imigrácie a proti podmienkam, v akých držia imigrantov. Na videu, ktoré zverejnili na sociálnych sieťach organizátori protestu zo židovského mládežníckeho hnutia Nikdy viac, vidno, ako pracovník centra najskôr zastane pred skupinou demonštrantov, a až následne si to s autom namieri proti nim. Dvaja demonštranti podľa organizátorov utrpeli zranenia. "V súvislosti s prípadom zachyteným na videu zdieľam rozhorčenie obyvateľov štátu Rhode Island. Náš štát a naša krajina boli vybudované na myšlienke, že každý má právo verejne vyjadriť svoj názor," vyhlásila demokratická guvernérka Rhode Island Gina Raimondo. Zdesenie z videa netajil ani David Cicilline, demokratický poslanec Snemovne reprezentantov amerického Kongresu z Rhode Island.Viac k témam: imigranti, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pracovník záchytného centra pre imigrantov na Rhode Island vrazil autom do demonštrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zaútočil na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá podľa neho nemá prečo kritizovať Brazíliu za jej prístup k Amazonskému pralesu. Podľa Bolsonara ide o vnútornú vec Brazílie a zahraničie sa do týchto otázok nemá čo starať.

Peniaze Brazílii nepošlú

Merkelová v júni v reakcii na Bolsonarov prístup k životnému prostrediu oznámila, že Nemecko nepošle do Brazílie plánovaných 35 milión eur, čo mala byť súčasť finančnej pomoci na projekty podporujúce trvalú udržateľnosť brazílskeho hospodárstva. "Milá Angela Merkelová by si mala tie peniaze zobrať a zalesniť Nemecko," reagoval na slová nemeckej kancelárky Bolsonaro, a dodal, že zalesňovanie je v Nemecku "oveľa potrebnejšie ako tu". Bolsonaro je známym odporcom ekológie, hneď po nástupe do funkcie zrušil medzinárodnú konferenciu o klimatických zmenách, ktorá sa mala v jeho krajine uskutočniť v novembri, a tá sa musela presunúť na december a uskutoční sa v Čile.

Spochybňuje klimatické zmeny

Brazílsky prezident spochybňuje klimatické zmeny a ešte pred nástupom do úradu vyhlasoval, že znepríjemní činnosť zahraničným mimovládnym organizáciám, ktoré sa snažia ochraňovať Amazonský prales, pretože o jeho osude je oprávnená podľa neho rozhodovať len Brazília. Tempo odlesňovania brazílskeho pralesa, ktoré bolo už predtým enormné, sa od nástupu Bolsonara ešte zvýšilo. Vedci nedávno vypočítali, že Amazonský prales vo svojej súčasnej rozlohe pohlcuje takmer všetky emisie, ktoré produkujú všetky juhoamerické krajiny. Približne 60 percent rozlohy Amazonského pralesa sa nachádza práve na území Brazílie.

Viac k témam: Amazonský prales, klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová by mala zalesniť Nemecko, odkázal kancelárke brazílsky prezident Bolsonaro © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nevyprovokovaná streľba zo strany Indie cez silne militarizovanú Líniu kontroly v spornom himalájskom regióne Kašmír pripravila o život troch pakistanských vojakov a pri inom incidente dvoch civilistov. Uviedla to pakistanská armáda a polícia. Vo svojom vyhlásení armáda vo štvrtok informovala, že jej jednotky streľbu opätovali, pričom zabili piatich indických vojakov a poškodili indické bunkre. Ide o prvý zaznamenaný stret medzi Pakistanom a Indiou, odkedy sa Naí Dillí rozhodlo odobrať spornému regiónu Kašmír jeho osobitný ústavný štatút, čo vyvolalo napätie medzi týmito dvoma rivalmi s jadrovými zbraňami. Tvrdenia Pakistanu nebolo možné nezávisle overiť. Pakistan a India sa navzájom bežne obviňujú z nevyprovokovanej streľby v tomto regióne. Rozhodnutie Indie ruší článok 370 indickej ústavy, ktorý zaručoval časti Kašmíru spravovanej z Naí Dillí rôzne autonómne práva. Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, pričom obe krajiny oň viedli už dve zo svojich troch vojen.

Viac k témam: Kašmír, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kašmíre došlo k prestrelke medzi Indiou a Pakistanom, zomrelo niekoľko vojakov aj civilisti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) križujú Grónsko počas misie, ktorej cieľom je sledovať topiaci sa ľad. Ten sa v Grónsku za posledné desaťročie topí rýchlejšie a počas tohtoročného leta zaznamenali dve z najväčších topení sa ľadu od roku 2012. Hlavným vinníkom je globálne otepľovanie, avšak vedci chcú zistiť, ako sa to deje. Teplejší vzduch ako aj teplejšia voda odkrajujú z Grónska, keď počas leta zmiznú denne miliardy ton ľadu. Tím vedcov a inžinierov na palube výskumného lietadla zhadzuje tento týždeň do ľadu sondy, aby zistili, čo je toho hlavnou príčinou. Ak voda zohráva väčšiu úlohu, ako si vedci mysleli, môže to znamenať, že hladiny oceánov budú stúpať rýchlejšie, ako sa očakáva.

Viac k témam: globálne otepľovanie, ľadovec, topenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci z NASA zhadzujú do ľadu v Grónsku sondy, chcú zistiť ako dochádza k jeho miznutiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ak tento rok nedosiahne Slovensko vyrovnané hospodárenie, je to podľa europoslanca Ivana Štefanca (KDH) len vinou súčasnej vládnej koalície.

Zbytočné míňanie peňazí občanov

"Za pravicovej vlády v roku 2011 sme schválili ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý má zabrániť zbytočnému míňaniu peňazí občanov a každú ďalšiu vládu viesť k vyrovnanému hospodáreniu s verejnými zdrojmi. Ukazuje sa, že sľuby o vyrovnanom rozpočte, ktoré dával minulý rok bývalý minister Peter Kažimír a ktorými sa chvastali aj poprední predstavitelia strany Smer-SD, ostanú opäť nenaplnené," povedal Štefanec. Súčasný minister financií Ladislav Kamenický podľa Štefanca namiesto toho, aby v rámci svojich kompetencií konal, tlačil na zvyšok vlády a pripravoval úsporné opatrenia, dáva len bezzubé vyhlásenia do médií. "Stále viac sa ukazuje, že pán Kamenický je len ďalšou bábkou Smeru bez reálnej moci a vplyvu na chod vlastného rezortu," konštatuje Štefanec. Externé faktory, na ktoré sa minister odvoláva, nie sú podľa Štefanca hlavným dôvodom stavu verejných financií.

Neochota vlády šetriť

Dôvodom je podľa Štefanca neochota vlády šetriť, či aspoň uviesť do praxe ustanovenia ústavného zákona, napríklad rozpočtové stropy pre rezorty. "V roku 2018 malo vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet až 14 krajín Európskej únie, medzi nimi aj Grécko a Česká republika. Je ťažké porozumieť tomu, prečo ho práve Slovensko neustále odďaľuje. Jediným vysvetlením sa zdá byť neschopnosť súčasnej vlády riadiť krajinu," uzavrel Štefanec. Po tom, ako slovenská ekonomika v druhom kvartáli podľa odhadu Štatistického úradu SR medziročne stúpla len o 1,9 %, je dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu verejných financií v roku 2019 podľa ministra financií Ladislava Kamenického ohrozené. "Mojou prioritou bude “ukočírovať“ tento trend tak, aby boli straty čo najmenšie," uviedol ešte v stredu Kamenický. Ak sa aktuálny trend potvrdí aj v druhom polroku, situácia bude podľa ministra financií vážna.

Viac k témam: europoslanci, minister financií SR, štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Sľuby o vyrovnanom rozpočte budú nenaplnené, Štefanec nazval Kamenického len bábkou Smeru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

15.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 15. augusta, 15:59
Predseda SNS a NR SR Andrej Danko sa v roku 2014 stretol s Marianom K. Danko to povedal na štvrtkovej tlačovej besede v reakcii na medializovanú komunikáciu obvineného podnikateľa Mariána K. s obvinenou Alenou Zs. 

Podcenil ho

"Dostal som od neho ponuky na modré z neba, financie. Ale ja som s ním na žiadne žúrky nechodil, ani nič podobné," povedal Danko. Od roku 2014 sa s Marianom K. osobne nestretol, vnímal však, že ho podceňoval. "Vylučujem akékoľvek podklady, akúkoľvek snahu využiť moju funkciu a za týmto si stojím," vyhlásil Danko. Podľa jeho slov stretnutie trvalo dve hodiny. Danka udivuje, ako sa manipuluje s vážnymi vecami. Médiá podľa neho spájajú možné s nemožným, pokiaľ ide o uniknutú komunikáciu Mariana K. Zároveň Danko zdôraznil, že s Marianom K. si netyká.

SNS chcel očistiť a zreformovať

„Za tým, čo som povedal, si stojím," uviedol vo štvrtok Danko s tým, že Petra Tótha a ani Alenu Zs. nikdy v živote nevidel. Žiada, aby SNS nikto s týmito ľuďmi nespájal. Podľa Danka bola SNS predmetom záujmu Mariana K., ale až čas ukáže, v akom rozsahu a čoho bol schopný, keď ho Danko odmietol. Predseda NR SR dodal, že na stretnutí Marianovi K. povedal, že chce SNS očistiť, zreformovať a dostať do parlamentu. Na otázku, či si s Alenou Zs. písal, uviedol, že to meno mu nič nehovorí. „Ja neviem, či mi niekto písal, alebo ma kontaktoval,“ povedal a dodal, že SNS má na Facebooku 80-tisíc fanúšikov. Zároveň podotkol, že na Silvestra mu chodia tisícky správ a on odpisuje zo slušnosti takmer každému. Rovnako dodal, že cez SMS sa ho nikto nepýtal na predčasné voľby.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, predseda Národnej rady SR (NR SR), predseda Slovenskej národnej strany (SNS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Spájajú možné s nemožným, reagoval Danko na komunikáciu s obvineným Marianom K. © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 15. augusta, 15:55
Predseda Smeru-SD Robert Fico odmieta, že by sa niekedy s obvineným Marianom K. stretol tak, ako je to opísané v uniknutej komunikácii z aplikácie Threema. "Môžete sa ma stokrát pýtať, môžem ísť na detektor lži. Ja som sa s ním nikdy tak nestretol," povedal vo štvrtok Fico.

Verejné zneužívanie neoverenej komunikácie

"Čokoľvek povie Marian K. na svoju obhajobu, je nezmysel. S jedinou výnimkou - ak je to proti Smeru. Vtedy, ak je to aj neoverené, je to podľa vás pravda," vyčítal médiám predseda Smeru. Kritizoval "verejné zneužívanie neoverenej SMS komunikácie pána Mariana K." médiami. Tie podľa neho vedú proti Smeru džihád. Expremiér okrem toho povedal, že trendy prieskumov verejnej mienky naznačujú, že Smer-SD môže piatykrát vyhrať parlamentné voľby a môže byť opäť vo vláde. Priestor na to podľa neho vytvárajú kauzy opozície. Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii taktiež povedal, že médiá a opozícia tvrdia, že Marian K. ovládol celú políciu. „Ja sa pýtam, ako to? Veď v roku 2017, keď som bol predsedom vlády, bol obvinený z dvoch ekonomických trestných činov a v roku 2018 sa dostal za mreže," zdôraznil Fico.

Obáva sa zabitia politika

Bývalý premiér to teda považuje za ďalší pokus zvaliť na Smer niečo, čo je maximálne nedôveryhodné. V tejto súvislosti sa obáva, že nastane situácia, keď zabijú nejakého politika.  „A za to budú niesť zodpovednosť politici a médiá, ktoré v našej spoločnosti šíria nenávisť," domnieva sa Fico. Vyzval preto ministerku vnútra Denisu Sakovú, predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, ktorého označil za svojho podriadeného v strane, generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského, aby urobili poriadok, pokiaľ ide o orgány činné v trestnom konaní. Poslancov Národnej rady SR vyzval, aby zvolali zasadnutie brannobezpečnostného výboru, na ktorom by sa mali zaoberať situáciou, aby sa policajti a prokurátori nebáli prijímať také rozhodnutia, na základe ktorých by ich médiá kritizovali.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico odmieta stretnutia s Marianom K. a kritizuje médiá, že zneužívajú neoverenú sms komunikáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.8.2019 (Webnoviny.sk) - S vážnymi zraneniami skončila jazda dvoch detí na štvorkolke v okolí Slatinských Lazov (okres Detva). Ako informovala banskobystrická krajská polícia, 11-ročný chlapec bez dovolenia si sadol na štvorkolku, prisadol si k nemu aj jeho iba o rok starší kamarát. Ich spoločná jazda sa skončila po náraze do stromu. Štvorkolka sa prevrátila a 11-ročného chlapca privalila. S vážnymi zraneniami ho do nemocnice prevážal vrtuľník. Presné okolnosti nešťastia polícia vyšetruje.

Viac k témam: deti, dopravná nehoda, leteckí záchranári, štvorkolka, tínedžeri
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Jazda dvoch detí na štvorkolke sa skončila nehodou, chlapca ratovali leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner