16. september 2021
Facebook

16.8.2019 (Webnoviny.sk) - Čínske polovojenské jednotky cvičia na športovom štadióne v meste Šen-žen, ktoré leží v tesnom susedstve Hongkongu, techniky zásahov proti demonštrantov. Podľa zahraničných médií ide o ďalší náznak hongkonským demonštrantom, že ak neprestanú protestovať, Čína odpovie silou a nenechá situáciu už len na hongkonskej polícii. Čínske štátne médiá sa snažili v piatok tieto obavy tlmiť informáciou, že cvičenia v Šen-žene boli naplánované už dávno a s aktuálnou výbušnou situáciou v Hongkongu údajne nesúvisia.

Stovky vojenských vozidiel

Podľa agentúry The Associated Press nacvičovali príslušníci čínskych polovojenských jednotiek na štadióne v Šen-žene viacero techník zásahov proti demonštrantom, napríklad zásah obuškami či gumenými projektilmi. Niektorí z nich "hrali" demonštrantov a niesli transparenty, na ktorých boli slová "Zákon" a "Prenasledovaní". To, že Čína sťahuje svoju vojenskú techniku do blízkosti Hongkongu, ukázali už v stredu satelitné snímky spoločnosti Maxar, z ktorých vidno, že do Šen-ženu sa presunulo najmenej 500 vojenských vozidiel. O presunoch čínskej techniky k Hongkongu informoval už v utorok na Twitteri americký prezident Donald Trump, ktorý neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti, no prezradil, že čerpá z údajov amerických tajných služieb. Nemecká kancelárka Angela Merkelová Pekingu už v stredu odkázala, že aktuálne problémy v Hongkongu sa nesmú riešiť silou. "Treba spraviť všetko pre to, aby sa zabránilo násiliu, a možné riešenia treba nájsť prostredníctvom dialógu," vyhlásila kancelárka. Čínskym komunistom Merkelová pripomenula, že v Hongkongu platí takzvaný Hongkonský základný zákon z roku 1997, ktorý zaručuje jeho obyvateľom väčšiu mieru slobody ako obyvateľom zvyšku Číny. Peking by podľa nej mal mať na pamäti, že "právny štát má v Hongkongu dlhú tradíciu".

Špekulácie o útoku

O možnosti útoku čínskej armády na Hongkong už dlhšie špekulujú médiá a analytici, keďže stúpenci hongkonskej prodemokratickej opozície už desať týždňov neprestávajú s masovými demonštráciami proti politike šéfky hongkonskej pročínskej administratívy Carrie Lam. Pravidelne proti nim zasahuje hongkonská polícia slzotvorným plynom a bijú ich neznámi maskovaní útočníci. Peking im opakovane posielal nepriame varovania, že môže prísť zásah aj priamo z Číny. Demonštranti pôvodne protestovali proti chystanému zákonu o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti z Hongkongu do Číny, no neskôr sa zoznam ich požiadaviek rozšíril. Zákon, ktorý už hongkonská pročínska administratíva medzičasom stiahla, by podľa demonštrantov umožnil, aby čínski komunisti stíhali každého obyvateľa Hongkongu, ktorý nesúhlasí s politikou Číny.

Pod správou Číny

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe "jedna krajina, dva systémy", čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti. Čína však podľa hongkonského prodemokratického tábora túto dohodu porušuje a už teraz vnucuje Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.

Viac k témam: čínska armáda, demonštrácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínske polovojenské jednotky nacvičujú v susedstve Hongkongu zásah proti demonštrantom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

16.8.2019 (Webnoviny.sk) - Sociálna starostlivosť o seniorov je aktuálne jednou z najdiskutovanejších tém na Slovensku. Počas návštevy Denného stacionára na sídlisku Vlčince v Žiline a Centra sociálnych služieb Letokruhy na Karpatskej ulici túto tému otvorila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. "Zariadenia, ktoré sa dlhodobo starajú o seniorov, čelia problémom ako ostatné na celom Slovensku. Máme poddimenzovaný počet opatrovateľov a opatrovateliek. Máme väčšinou nižší počet lôžok, než je dopyt, než je potreba v danom regióne. Takisto je to aj tu v Žilinskom kraji," uviedla pre agentúru SITA prezidentka. Dodala, že zamestnanci v centrách a stacionároch majú nižšie mzdy, než im je schopné ponúknuť zahraničie. Podľa nej je práve to jeden z problémov, ktorý treba zmeniť. "Treba oceniť prácu opatrovateľov a opatrovateliek, lebo počet seniorov bude iba stúpať, sme jedna z najrýchlejšie starnúcich krajín v EÚ. Preto je nesmierne dôležitá téma dlhodobej starostlivosti o seniorov," dodala prezidentka.

Silná integrovaná osobnosť

Centrum sociálnych služieb Letokruhy na Karpatskej ulici v Žiline je v správe Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a Denný stacionár na sídlisku Vlčince v správe mesta Žilina. Prezidentka preto rokovala o ich fungovaní aj s primátorom Petrom Fiabáne aj s predsedníčkou ŽSK Erikou Jurinovou. „Keď príde takáto silná integrovaná osobnosť, ktorá vysiela najlepšie signály, aké naša krajina potrebuje, pre nás je to česť. Takže mám z toho veľmi dobrý pocit, sme radi, že sme prvé krajské mesto, ktoré prezidentka navštívila a tešíme sa, že sa budeme stretávať aj pri iných príležitostiach,“ povedal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne. Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej boli najdôležitejšími témami práve sociálne témy a doprava. "Prezidentka nám dala ústne uistenie, že nám bude pomáhať v tlaku na vládu, aby sa tie dôležité projekty pre kraj a pre celé Slovensko posúvali, aby to nestagnovalo,“ uviedla. Podľa slov prezidentky obe zariadenia na ňu urobili dobrý dojem. "Veľmi na mňa zapôsobili obidve zariadenia, aj mestské aj vyššieho územného celku. Rozprávala som sa samozrejme aj s vedením obidvoch týchto zariadení aj s klientmi. Som veľmi rada, že klienti sú spokojní, to je hlavné," povedala prezidentka.

Ochrana životného prostredia

Jedným z bodov programu prezidentky SR Zuzany Čaputovej je ochrana životného prostredia. Počas svojej návštevy Žilinského kraja navštívila aj Národný park Malá Fatra, kde rokovala s jeho predstaviteľmi o ochrane životného prostredia a o problémoch, ktorým park čelí. "Áno, je to dôležitá súčasť môjho programu a toho, čomu sa chcem počas piatich rokov výkonu mandátu venovať. Ochrana prírody aj v tom širšom kontexte ochrany klímy je nesmierne dôležitá nielen pre ďalšie generácie, ale už aj my sami pociťujeme zmeny, ktorým čelíme. S tým veľmi úzko súvisí aj kvalita ochrany prírody," uviedla prezidentka Čaputová.

Vlastnícke vzťahy k pozemkom

V NP Malá Fatra sa zaujímala napríklad o problémy neusporiadaných vlastníckych vzťahov k pozemkom. "Rozoberali sme množstvo tém a budeme ich rozoberať aj ďalej, pretože ideme do Národného parku Malá Fatra na túru, takže verím, že aj počas prechádzky sa budeme môcť porozprávať o ďalších veciach," dodala prezidentka. Ako advokátka pomáhala rôznym iniciatívam na lokálnej úrovni, ktoré sa téme životného prostredia venovali. Skúsenosti počas jej praxe ju presvedčili o tom, že ľudia si stále viac uvedomujú, ako životné prostredie zasahuje do ich životov, do ich zdravia a ľudia sú na tieto otázky stále citlivejší. "Myslím si, že mladá generácia citlivejšie vníma otázky zmeny klímy. Zároveň je to jedna z top tém aj na úrovni Európskej únie alebo celého sveta. V septembri mám byť v New Yorku na klimatickom summite," uviedla. Dodala, že je načase, aby sa Slovenská republika začala tejto téme seriózne venovať.

Diskusia s riaditeľom

Vo Vrátnej doline diskutovala aj s Michalom Kalašom, riaditeľom správy NP Malá Fatra. „Pre mňa osobne je to veľká česť, takáto návšteva. Nepamätám sa, že by štátnici prejavili záujem opýtať sa na problematiku ochrany prírody priamo ľudí, ktorí ju robia. Od vzniku Slovenskej republiky mám pocit, že štát neprejavil dostatočný záujem o túto tému," uviedol Kalaš. Dodal, že téma životného prostredia je v dnešnej dobe často o peniazoch. "Napríklad aj v Malej Fatre niektoré pozemky nepatria štátu. Paradoxné je, že aj tam, kde štátu patria, nevieme jednoducho povedať, že územie v národnom parku by malo byť národným parkom a nie fabrikou na drevo," povedal. Prezidentka Zuzana Čaputová išla do Vrátnej doliny k štartu kabínkovej lanovky KLD Chleb Terchová. Tým ukončila svoju návštevu Žilinského kraja.

Viac k témam: prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová ukončila návštevu Žilinského kraja, navštívila stacionár aj Malú Fatru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

16.8.2019 (Webnoviny.sk) - Epidémia eboly, ktorá v Konžskej demokratickej republike (KDR) trvá už rok, sa rozšírila do ďalšej provincie. Dva prípady tohto ochorenia totiž zaznamenali v provincii Južné Kivu. Informovalo o tom konžské ministerstvo zdravotníctva. Doteraz prípady eboly evidovali v provinciách Severné Kivu a Ituri. Obeťami nových prípadov nákazy sa stali 24-ročná žena a jej sedemmesačné dieťa, uviedol v piatok Jean-Jacques Muyembe, riaditeľ Konžského národného inštitútu pre biochemický výskum. Žena spolu so svojim dieťaťom navštívila mesto Beni v provincii Severné Kivu a po návrate ochoreli na ebolu. Matka vo štvrtok zomrela a jej dieťa liečia, dodal Muyembe. Epidémia eboly vo východnom Kongu, ktorá už zabila 1 808 ľudí, vypukla vlani 1. augusta a je druhou najväčšou v histórii.

Viac k témam: ebola, epidémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Epidémia eboly sa v Konžskej demokratickej republike rozšírila do ďalšej provincie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

16.8.2019 (Webnoviny.sk) - Trest štyri roky odňatia slobody nepodmienečne uložil dnes senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pre 21-ročného Michaela D. z Vlkanovej. Uznal ho za vinného z extrémistických prejavov s osobitným motívom v súvislosti s incidentom, ktorý mladý muž vyvolal vlani v decembri v bistre Kebab v Banskej Bystrici. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa odvolal hneď po vyhlásení rozsudku, obžalovaný sa vyjadrí v zákonnej lehote.

Nožom zranil čašníčku

Michael 1. decembra minulého roku okolo pol druhej v noci vošiel opitý do bistra. Keď zaregistroval na presklenej stene dobre viditeľnú tureckú štátnu vlajku, kričal opakovane, že „táto krajina začína byť islamský štát“ a „moslimovia pozabíjam vás“ a svoj prejav doplnil vulgárnymi nadávkami. V bistre boli v tom čase viaceré osoby, medzi ktorými boli aj príslušníci tureckej a albánskej národnosti a medzi nimi boli aj moslimovia. Opitého výtržníka personál s pomocou hostí vyviedol pred bistro a zamkol dvere. Keď krátko na to čašníčka Daniela vyšla von pofajčiť si, tak na ňu Michael zaútočil nožom a zranil ju na líci. Zo zranenia sa liečila mesiac. Privolaní policajti Michaela zatkli a zistilo sa, že mal v sebe minimálne tri promile alkoholu. V ten deň zapíjal tvrdým alkoholom skončenie činnosti kamarátovho bistra. Prípad najprv vyšetrovala polícia na úrovni okresu, neskôr ho prevzal kraj a nakoniec to dostala NAKA. Na návrh prokurátora sa Michael dostal do väzby, v ktorej bol pol roka. Obžalovali ho z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia, prečinu násilia voči skupine obyvateľov, z prečinu výtržníctva a obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu.

Úmysel vraždiť nepreukázali

Na pojednávaní Michael vyhlásil, že je nevinný. Tvrdil, že mu je ľúto, čo spravil, ale na nič sa nepamätá a nemá dôvod neveriť svedkom, ktorí o jeho výčinoch vypovedali. Prítomnej čašníčke sa ospravedlnil a sľúbil, že vyčíslenú škodu jej zaplatí. V záverečnej reči so slzami v očiach opakoval, že mu je ľúto, čo spravil. Prokurátor žiadal uznať vinu podľa obžaloby a uložiť mu trest 21 rokov a osem mesiacov. Podľa neho Michael nožom s 15-centimetrovou čepeľou čašníčke spôsobil život ohrozujúce zranenie. Obhajca Peter Múkera poukázal na to, že neboli naplnené skutkové podstaty jednotlivých žalovaných trestných činov. Predovšetkým sa nepreukázal úmysel mladého muža vraždiť. Išlo len o jedno bodnutie a v prípade, že by Michael chcel čašníčku zabiť, bol by v útoku nožom pokračoval. Poukázal na jeho vek blízky mladistvému, že sa stará o rodinu a riadne pracuje ako zatepľovač v súkromnej firme. Rozhodnutie senátu ŠTS posúdi Najvyšší súd SR ako odvolací orgán.

Viac k témam: extrémizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Špecializovaný trestný súd uznal Michaela z Vlkanovej vinným z extrémistických prejavov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

16.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 16. augusta 19:59
Americká demokratická kongresmanka Rashida Tlaib nevycestuje na Západný breh Jordánu navštíviť svoju starú mamu, aj keď jej na to dal Izrael povolenie z humanitárnych dôvodov, pretože nesúhlasí s jeho podmienkami, ktorých cieľom je ju ponížiť. V piatok vyhlásila, že by takáto návšteva zlomila jej starej mame srdce."Umlčať ma zaobchádzaním, ktorého cieľom je, aby som sa cítila menej ako to, čo pre mňa (ona) chce, by zabilo kúsok mňa, ktorý sa vždy postaví proti rasizmu a nespravodlivosti," vyjadrila sa politička.

Zverejnili list

Izrael vo štvrtok Rashide Tlaib a ďalšej kongresmanke Ilhan Omar zakázal vstup do krajiny s odôvodnením, že budú počas svojho pobytu, ktorý bol naplánovaný na budúci týždeň, vyzývať na bojkot Izraela. Tlaib však nakoniec povolili navštíviť svojich príbuzných na Západnom brehu, odkiaľ jej rodičia emigrovali do USA, na základe humanitárnych dôvodov. Izraelský minister vnútra Arje Deri v piatok oznámil, že kongresmanka požiadala o návštevu svojej 90-ročnej starej mamy a oni jej žiadosti vyhoveli. Jeho kancelária zverejnila list, v ktorom Tlaib údajne napísala, že bude rešpektovať akékoľvek obmedzenia a počas svojej návštevy "nebude propagovať bojkoty".

Kritičky Izraela

"Schválil som jej žiadosť ako gesto dobrej vôle z humanitárnych dôvodov, ale bola to len provokatívna žiadosť zameraná na napadnutie štátu Izrael. Zjavne je jej nenávisť voči Izraelu väčšia ako láska k jej starej mame," zareagoval na rozhodnutie kongresmnky Deri. Obe spomínané novozvolené kongresmanky, ktoré sú obe členkami Demokratickej strany a obe sú moslimky, sú kritičkami správania sa Izraela voči Palestínčanom. Obe podporujú propalestínske medzinárodné hnutie bojkotujúce Izrael.

Viac k témam: americký kongres, americký prezident, Izrael
Zdroj: Webnoviny.sk - Americká kongresmanka Tlaibová môže pricestovať do Izraela, Západný breh však nenavštívi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

16.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 16. augusta 18:36
Americký prezident Donald Trump pri viacerých príležitostiach vyslovil myšlienku, že USA by od dánskej vlády mohli kúpiť Grónsko. Kancelária právneho poradcu Bieleho domu túto možnosť skúma. Pre televíziu CNN to potvrdili dva zdroje po tom, ako o Trumpovom zámere kúpiť Grónsko informoval denník Wall Street Journal.

USA už Grónsko chceli skôr

Dva zdroje denníku povedali, že poradcovia Trumpa sú v tejto otázke rozdelení. Časť z nich to považuje za dobrú ekonomickú stratégiu, ale časť to odmieta ako vrtoch. V Grónsku, ktoré je autonómnym územím Dánska, sa nachádza letecká základňa Thule, ktorá je najsevernejšou americkou vojenskou základňou. Podľa denníka Wall Street Journal jeden zo zdrojov uviedol, že na jar Trump na večeri spolupracovníkom povedal, že dostal radu, aby skúmal možnosť kúpenia Grónska, pretože Dánsko má finančné ťažkosti vyplývajúce z podpory tohto územia. Trumpov pokus by nebol prvou americkou snahou o kúpu Grónska. USA údajne chceli toto územie kúpiť v roku 1946 a záujem Washingtonu o kúpu ostrova v roku 1967 prejavil aj americký minister zahraničia William Seward.

Grónsko nie je na predaj

Grónske ministerstvo zahraničia mu v piatok odkázalo, že krajina nie je na predaj. "Grónsko je bohaté na prírodné zdroje, tú najčistejšiu vodu a ľad, ryby, obnoviteľnú energiu a tiež je novým cieľom pre turistov a dobrodruhov. Sme otvorení obchodu, ale nie sme na predaj," uvádza sa v stanovisku ministerstva. "Ďakujeme Trumpovi za ponuku na odkúpenie Grónska, ale neprijímame ju," napísala na Twitter v reakcii na správy amerických médií poslankyňa grónskeho parlamentu Aaja Chemnitz. Trumpov údajný plán zaujímať sa o odkúpenie Grónska pobavil aj politikov v Dánsku, pod ktoré tento najväčší ostrov sveta spadá. "To musí byť prvoaprílový žart - ale prišiel úplne mimo sezóny," napísal na Twitter bývalý dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen. "Zo všetkých vecí, ktoré sa nikdy nestanú, je táto tá najmenej pravdepodobná. Zabudnite na to," odkázal Trumpovi poslanec dánskeho parlamentu Rasmus Jarlov.

Viac k témam: americký prezident, Grónsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Trump údajne uvažuje o kúpe Grónska Spojenými štátmi, dostal však jasný odkaz © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

16.8.2019 (Webnoviny.sk) - Mjanmarsko a Bangladéš sa čoskoro opätovne pokúsia o repatriáciu moslimských Rohingov. V piatok o tom informovali predstavitelia oboch štátov a Organizácie Spojených národov (OSN). Približne 700-tisíc príslušníkov tejto menšiny utieklo pred takmer dvomi rokmi z Mjanmarska po brutálnych zásahoch proti nim zo strany mjanmarských bezpečnostných zložiek hraničiacich s genocídou. Ako uviedol bangladéšsky Komisár pre utečencov, pomoc a repatriáciu Abul Kalam, Mjanmarsko potvrdilo identity utečencov a môžu sa vrátiť, ak budú chcieť.

Nikoho nebudú nútiť

Repatriácia zo štyroch utečeneckých táborov sa uskutoční čisto na dobrovoľnej báze. Bangladéš je podľa Kalama pripravený poskytnúť pre tých, ktorí sa chcú vrátiť domov, podporu, avšak nikoho nebudú nútiť. Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Caroline Gluck pre tlačovú agentúru The Associated Press (AP) povedala, že bangladéšska vláda požiadala o pomoc pri overovaní identity 3 450 ľudí, ktorí prejavili vôľu dobrovoľne sa vrátiť do Mjanmarska. Zoznam bol podľa nej zredukovaný z 22-tisíc mien, ktoré Bangladéš poslal do Mjanmarska na overenie. Lídri komunity Rohingov v utečeneckých táboroch uviedli, že nikto s nimi situáciu nekonzultoval a nevedia o plánoch o akomkoľvek bezprostrednom návrate do Mjanmarska.

Návrat je nebezpečný

Minuloročný pokus o repatriáciu Rohingov sa skončil neúspešne, keď na dobrovoľnej báze nikto z Rohingov neprejavil záujem o návrat a Bangladéš pokusy o repatriáciu prerušil. Rohingovia považujú návrat do Mjanmarska za príliš nebezpečný. V krajine s budhistickou majoritou sa s nimi dlho jednalo ako s druhoradými obyvateľmi aj napriek tomu, že na území žili celé generácie. Od roku 1982 zamietli takmer všetkým Rohingom občianstvo, zamedzuje sa im aj v slobode pohybu a odopierajú sa im aj iné základné práva. Mjanmarská armáda spustila v auguste 2017 rozsiahlu kampaň proti Rohingom ako reakciu na útok rohingských povstalcov. Operácia armády vyvolala exodus Rohingov do Bangladéša a viedla tiež k obvineniam, že bezpečnostné jednotky páchali masové znásilnenia, zabíjali a vypálili tisíce domov.

Viac k témam: repatriácia, Rohingovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Rohingovia budú mať opäť šancu vrátiť sa do Mjanmarska, pri prvom pokuse nik neprejavil záujem © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

16.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nemeckí prokurátori obžalovali zamestnanca armády zo špionáže pre iránsku tajnú službu. Spolková prokuratúra oznámila, že Abdula Hamida S., ktorý má občianstvo Nemecka aj Afganistanu, obžalovali z "obzvlášť závažného prípadu" vlastizrady a porušenia zákonov o úradnom tajomstve v 18 prípadoch. Podozrivý pracoval niekoľko rokov ako prekladateľ a poradca u nemeckých ozbrojených síl. Podľa spravodajskej webstránky Spiegel Online mal prístup k vysoko utajovaným materiálom, ktoré sa týkali napríklad misií nemeckých vojakov v Afganistane. Muža zatkli 15. januára a odvtedy bol vo väzbe.

Viac k témam: špionáž, vlastizrada
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnanec nemeckej armády mal byť špiónom Iránu, obžalovali ho z vlastizrady © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

16.8.2019 (Webnoviny.sk) - Obvineniam z nebezpečného vyhrážania čelí 52-ročný Ivan z okresu Nové Mesto nad Váhom. Ako agentúru SITA informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová, 43-ročnej tehotnej družke, matke ich troch malých detí, sa vyhrážal zabitím. Privolaní policajti muža zadržali, stíhaný je vo väzbe. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na šesť mesiacov až tri roky.

Viac k témam: týranie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ivanovi hrozia až tri roky za mrežami, tehotnej družke sa vyhrážal zabitím © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

16.8.2019 (Webnoviny.sk) - V juhozápadnej časti pakistanského mesta Kvéta vybuchla v mešite nálož, ktorá zabila najmenej štyroch ľudí a ďalších 20 zranila. Šéf miestnej polície Abdul Ali uviedol, že bombu niekto nastražil vo vnútri budovy a odpálil ju na diaľku počas piatkovej modlitby. Obete previezli do nemocnice v hlavnom meste provincie Balúčistan. Separatisti tiež často útočia na bezpečnostné zložky v snahe dostať sa k finančným zdrojom provincie a tiež dosiahnuť väčšiu nezávislosť od hlavného mesta Islamabád. Pakistanská vláda tvrdí, že sa jej podarilo potlačiť povstanie, no nepokoje aj naďalej pokračujú.

Viac k témam: bombový útok, mešita
Zdroj: Webnoviny.sk - Mešitou v Kvéte otriasla explózia, počas modlitieb vybuchla v budove nálož © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner