16. september 2021
Facebook

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Freetown, hlavné mesto Sierry Leone, zasiahli v piatok veľké povodne, ktoré vyvolali mohutné prívalové dažde z posledných dní. Zahynulo pri nich podľa posledných informácií najmenej päť ľudí. V rozsiahlych častiach tohto prístavného mesta, v ktorom žije približne milión obyvateľov, sú zatopené domy aj autá a obyvatelia čakajú na pomoc. Situácia sa môže v nasledujúcich dňoch ešte zhoršiť, keďže meteorológovia hlásia na najbližšie dni ďalšie výdatné zrážky. Pri ničivých záplavách a zosuvoch pôdy z roku 2017 zahynulo vo Freetowne takmer 500 ľudí a stovky ďalších sú odvtedy nezvestné. Po týchto udalostiach sa na vládu tejto africkej krajiny zniesla veľká kritika za to, že tie najchudobnejšie časti mesta sú proti povodniam takmer bezbranné, keďže nemajú fungujúci kanalizačný systém. Na tom sa odvtedy veľa nezmenilo.

Zdroj: Webnoviny.sk - Veľké povodne v Sierra Leone usmrtili najmenej päť ľudí, meteorológovia však hlásia ďalšie zrážky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Dcéru zosnulého amerického exprezidenta Ronalda Reagana šokovali výroky jej otca zosmiešňujúce afrických delegátov pri Organizácii Spojených národov (OSN), ktoré tento týždeň zverejnil prestížny americký magazín The Atlantic.

Otázky o rasizme

Výroky, ktoré zazneli v roku 1971 v telefonáte s vtedajším prezidentom USA Richardom Nixonom a v ktorých Reagan ako vtedajší guvernér Kalifornie hovorí o afrických delegátoch ako o opiciach, znovu oživili dávnu debatu o tom, či bol Reagan, jedna z najvýznamnejších postáv 20. storočia, rasistom. "Pre to, čo môj otec povedal, neexistuje ospravedlnenie, odôvodnenie a ani žiadne vhodné vysvetlenie," napísala exprezidentova dcéra Patti Davis v článku pre americký denník The Washington Post. Ako píše, keď sa o kauze dozvedela, najprv bola pripravená svojho otca brániť, no keď si vypočula samotnú nahrávku, zostala šokovaná. "Nemôžem povedať nič o tom človeku, ktorý bol na linke, pretože to nie je ten človek, ktorého som poznala," napísala Reaganova dcéra.

Postavil sa proti segregácii černochov

Napriek tomu trvá na tom, že Ronald Reagan rasistom nebol. Odôvodňuje to okrem iného tým, že sa už v mladosti opakovane postavil proti segregácii černošského obyvateľstva. Keď už bol guvernérom Kalifornie, prejavil svoj odpor voči rasizmu podľa nej napríklad vtedy, keď verejne odmietol ponúkané členstvo v exkluzívnom country klube v Los Angeles. "Odmietol ho preto, lebo tento klub neprijímal za členov Židov ani Afroameričanov," napísala Reaganova dcéra. Reagana v roku 1971, v čase inkriminovanej nahrávky, nahnevali africkí delegáti pri OSN, ktorí sa počas hlasovania spojili proti USA. Keď OSN hlasovaním zbavila Taiwan členstva a nahradila ho kontinentálnou Čínou, začali členovia tanzánskej delegácie tancovať. Reagan, ktorý bol stúpencom prozápadného Taiwanu, zatelefonoval nasledujúci deň prezidentovi, aby mu tlmočil svoju frustráciu. "Vidieť tie ...opice z tých afrických krajín - došľaka s nimi, ešte stále je im nepríjemné nosiť topánky!" Nixon, ktorý bol prezidentom do roku 1974, reagoval na jeho slová smiechom.

Bol proti sankciám voči Juhoafrickej republike

Debaty o Reaganovom údajnom rasizme boli živé aj za čias jeho prezidentovania, či predchádzajúceho pôsobenia na poste kalifornského guvernéra. Často sa pripomínal napríklad jeho výrok z kampane pred voľbami guvernéra v roku 1966, že "ak človek chce diskriminovať černochov alebo iných pri predávaní alebo kupovaní svojho domu, je to jeho právo". Reagan sa tiež staval razantne proti zavedeniu sankcií voči Juhoafrickej republike (JAR), ktorými by USA túto krajinu potrestali za apartheid. Kongres však prezidentove veto prehlasoval a USA nakoniec sankcie proti JAR zaviedli. Informácie pochádzajú z webstránky amerického denníku The Washington Post a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: americký prezident, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Reaganova dcéra chcela otca najskôr brániť, ale po vypočutí nahrávky s Nixonom zostala šokovaná © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ľudia kedysi hovorili, že prenasledovanie počas vojny sa týka Židov, Rómov, nie nás. Preto otvorene alebo mlčky podporovali agresiu voči týmto ľuďom.

Ľudí rozlišujú podľa správania

Konštatovala to pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na holokaust Rómov predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová. Ako ďalej uviedla, z tej doby sme sa nepoučili, "keďže máme v parlamente poslancov, ktorí o Rómoch hovoria ako o parazitoch. Že inak proti nim nič nemajú, že ľudí nerozlišujú podľa farby pleti, ale podľa toho, ako sa správajú." Druhý august je Medzinárodným dňom spomienky na holokaust Rómov. V noci z 2. na 3. augusta 1944 zlikvidovali „cigánsky tábor“ v Auschwitzi-Birkenau pri Osvienčime. Za jednu noc tak skončilo v plynových komorách 2 897 obetí. Pri oslobodení koncentračného tábora nenašli ani jedného Róma.

Ľudská dôstojnosť nemá výnimky

Ako agentúru SITA ďalej informovala Katarína Oravcová z kancelária poslankyne, Verešová pripomína, že ľudská dôstojnosť nemá výnimky. "Nie je to tak, že človek, ktorý sa dobre správa, má väčšiu dôstojnosť a ten iný menšiu. Odporúčam týmto poslancom, ktorí sa radi oháňajú kresťanstvom, aby si prečítali pápežské encykliky o ľudskej dôstojnosti. Svoje kresťanstvo nestačí prezentovať len slovami, treba konať podľa učiteľa kresťanov, ktorý sa ujímal tých najnúdznejších a bránil ľudskú dôstojnosť každého jedného,“ podotkla. Podľa predsedníčky ľudskoprávneho výboru, vyvraždenie Rómov z roku 1944 má čo povedať aj nám na Slovensku v roku 2019. "Je to výročie, keď si môžeme povedať, že niečo také sa už nesmie nikdy zopakovať. Zlikvidovať skupinu ľudí pre farbu ich kože je vždy brutálny zločin, nech by to bol ktokoľvek a správal sa akokoľvek," uzavrela.

Viac k témam: Deň rómskeho holokaustu, rómovia, Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Z holokaustu sme sa podľa Verešovej nepoučili, niektorí poslanci hovoria o Rómoch ako o parazitoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Tunel Sitina v smere z Bratislavy do Malaciek je z dôvodu dopravnej nehody neprejazdný. „Podľa doterajších informácií sa tam z doposiaľ presne nezistených príčin prevrátilo vozidlo. Na mieste sa nachádzajú všetky záchranné zložky,“ uvádza na svojej facebookovej stránke polícia bratislavského kraja.  Pri nehode sa zranilo šesť osôb, z toho štyri deti, tvrdia hasiči. Polícia vodičom odporúča, aby sa uvedenému úseku vyhli, pretože na mieste sa tvoria rozsiahle kolóny.

Viac k témam: dopravná nehoda, tunel Sitina
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Auto so štyrmi deťmi sa prevrátilo v tuneli Sitina, cestu v smere do Bratislavy uzavreli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Rumunská premiérka Viorica Dancila v piatok odvolala zo svojho postu doterajšiu ministerku školstva Ecaterinu Andronescu. Miesto ju stálo jej nedávne vyjadrenie, ktoré pobúrilo rumunskú spoločnosť. Jeho terčom sa stalo pätnásťročné dievča, ktoré nedávno uniesli a zabili, keď cestovalo stopom. "Mňa doma učili, aby som si nesadala do auta k neznámym ľuďom," vyjadrila sa na jej adresu dnes už bývalá ministerka. "Nechcem, aby podobné vyjadrenia boli spájané s vládou, ktorú vediem," vyhlásila v piatok premiérka a zdôraznila, že s podobnou razanciou bude postupovať aj v ďalších podobných prípadoch, ak by sa objavili. Ministerstvu školstva bude dočasne šéfovať minister kultúry Valer Daniel Breaz.

Viac k témam: minister školstva, rumunský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiérka Dancila odvolala ministerku školstva, jej vyjadrenie pobúrilo rumunskú spoločnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Vlaky na hlavnej železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom, jednej z najrušnejších v Nemecku, prestali v piatok približne na hodinu premávať. Dôvodom bola lúpež v neďalekej banke, ktorá vyvolala veľkú policajnú akciu. Polícia na Twitteri uviedla, že nešpecifikovaný počet osôb získal "neoprávnený prístup do depozitných schránok" banky a spustil alarm. Lupiči utiekli a polícia v tejto súvislosti vypálila najmenej jednu strelu. Všetky vlaky smerujúce do a zo stanice zastavili. Polícia neskôr v piatok uviedla, že v súvislosti s prípadom zadržala troch ľudí a dopravca Deutsche Bahn prevádzku vlakov obnovil. Pri lúpeži v banke nik neutrpel zranenia, polícia však zatiaľ nevedela povedať, či sú nejakí zranení mimo banky.

Viac k témam: banková lúpež, hovädzie mäso, nemecká polícia, železničná stanica
Zdroj: Webnoviny.sk - Vlaky na železničnej stanici vo Frankfurte prestali dočasne premávať, dôvodom bola banková lúpež © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Lesné požiare vyčíňajúce na Sibíri a ruskom Ďalekom východe súvisia podľa meteorológov s globálnymi klimatickými zmenami. Požiare sa v piatok rozšírili už na plochu o veľkosti 31-tisíc kilometrov štvorcových. Nik proti nim nebojuje, lebo sú v ťažko dostupných oblastiach. Požiare sa rozhoreli v období sucha a je nepravdepodobné, že by čoskoro poľavili, hoci niektoré oblasti Ďalekého východu sú zaplavené. Dym z nich prenikol už k stovkám miest. Šéf ruskej meteorologickej služby Maxim Jakovenko v piatok na tlačovej konferencii povedal, že "príčina leží hore". "Sú to klimatické zmeny, ktoré už nastali," konštatoval.

Viac k témam: lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Lesné požiare na Sibíri súvisia podľa meteorológov s klimatickými zmenami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Vlna horúčav, ktorá počas uplynulého mesiaca v západnej Európe lámala teplotné rekordy, bola intenzívnejšia v dôsledku klimatických zmien spôsobených človekom. Uvádza sa to v štúdii zverejnenej v piatok. Rýchla štúdia rešpektovaného tímu európskych vedcov poukazuje na množstvo dôkazov pre toto tvrdenie.

Mohlo by byť chladnejšie až o tri stupne

"Vlna horúčav počas júla 2019 bola nad kontinentálnou západnou Európu taká extrémna, že pozorované hodnoty by boli bez klimatickej zmeny extrémne nepravdepodobné," uvádza sa v štúdii. Bez klimatickej zmeny vyvolanej človekom by boli teploty podľa štúdie nižšie o 1,5 až tri stupne Celzia. V dôsledku globálneho otepľovania sú tiež takéto horúčavy častejšie, pokračuje štúdia expertov z Francúzska, Holandska, Veľkej Británie, Švajčiarska a Nemecka. Podľa vedcov sa teploty zaznamenané vo Francúzsku a Holandsku môžu v dnešnej klíme opakovať každých 50 až 150 rokov. Bez "ľudského vplyvu" by to bolo pravdepodobne zriedkavejšie ako raz za tisíc rokov.

Extrémne teploty sa presunuli na sever

Ako uviedol vedúci autor štúdie, Robert Vautard z francúzskeho Institut Pierre-Simon Laplace, Európa si musí zvyknúť na takéto vlny horúčav, ktoré budú pravdepodobne častejšie a intenzívnejšie. "Bude sa to stupňovať a ak nič neurobíme s klimatickou zmenou a emisiami, tieto vlny horúčav, ktoré dnes dosahujú 42 stupňov, budú mať v roku 2050 o tri stupne viac, takže to bude odhadom 45 stupňov," skonštatoval Vautard pre tlačovú agentúru The Associated Press. Zatiaľ čo horúčavy v Európe koncom mesiaca po niekoľkých dňoch poľavili, extrémne teploty sa presunuli na sever a spôsobujú rozsiahle topenie ľadovcov v Grónsku a Arktíde.

Viac k témam: globálne otepľovanie, horúčavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci pripisujú vysoké teploty klimatickým zmenám spôsobeným človekom, vlny horúčav budú častejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Rómsky holokaust nemôže podľa prezidentky Zuzany Čaputovej zostať zabudnutý. Ako v piatok uviedla na svojom facebookovom profile, nenávisť v histórii ľudstva vždy plodila zlo a ľudské utrpenie.

Akútna potreba pre budúcnosť

„Tragické skúsenosti so šírením strachu a nenávisti, žiaľ, máme aj my na Slovensku. Poznať minulosť je akútnou potrebou pre prítomnosť a budúcnosť. Obzvlášť, keď sa nenávisť a podnecovanie strachu opäť stávajú politickým nástrojom tejto doby. Nenávisť môže mať rôzne podoby, no jej obete sú stále konkrétne. Na Slovensku ich boli tisíce,“ priblížila Čaputová. Ako ďalej píše, obeťami nenávisti sa počas druhej svetovej vojny stalo množstvo ľudí či už na základe ich etnicity, národnosti, politickej príslušnosti, sociálneho statusu, zdravotného znevýhodnenia alebo sexuálnej orientácie.

Deň spomienky na holokaust Rómov

„Snahu bagatelizovať nenávisť a ľudskú dôstojnosť konkrétnych skupín ľudí zažívame aj dnes. Len citlivosťou voči týmto javom a úprimnou snahou rozširovať priestor pre dobro dokážeme brániť tomu, aby sa smutná história opakovala voči ktorejkoľvek skupine ľudí v budúcnosti. Dnes pritom ani nemusíme tušiť, kto bude jej ďalším cieľom. Nenávisť môžeme poraziť iba tým, že rozšírime priestor pre lásku a úctu k sebe navzájom,“ dodala prezidentka. Druhý august je Medzinárodným dňom spomienky na holokaust Rómov. V noci z 2. na 3. augusta 1944 zlikvidovali „cigánsky tábor“ v Auschwitzi-Birkenau pri Osvienčime. Za jednu noc tak skončilo v plynových komorách 2 897 obetí. Pri oslobodení koncentračného tábora nenašli ani jedného Róma.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Nenávisť vždy plodila zlo a utrpenie, rómsky holokaust nemôže podľa Čaputovej zostať zabudnutý © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.8.2019 (Webnoviny.sk) - Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) považuje návrh zrušiť jednu z doterajších podmienok uplatnenia inštitútu rekreačných poukazov, a to minimálny počet zamestnancov, za likvidačný, predovšetkým pre malé firmy. Povinnosť poskytnúť príspevok na rekreáciu sa totiž bude vzťahovať na všetkých zamestnávateľov, bez ohľadu na počet zamestnancov.

Krok proti základnej úlohe vlády

"Je to krok namierený proti základnej úlohe vlády v tomto období, keď sa stále hlasnejšie hovorí o možnosti ochladzovania významných ekonomík, a to vytváranie prostredia smerujúceho k udržaniu zamestnanosti. Je pre nás nepochopiteľné, že vládni poslanci prichádzajú s takýmto návrhom práve v tomto období," konštatoval v piatok zväz vo svojom vyhlásení. SNS v Národnej rade SR predložila návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, aby rekreačné poukazy mohli využívať všetci zamestnanci od začiatku roka 2021. V prípade vôle celého spoločenského spektra je strana pripravená navrhnúť účinnosť zmeny aj od 1. januára 2020. Od začiatku roka 2019 môžu využívať rekreačné poukazy, resp. príspevky pracovníci v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac zamestnancami. Zväz automobilového priemyslu SR konštatoval, že návrhom takéhoto charakteru by mali predchádzať dopadové štúdie, mala by ich predkladať vláda a mali by prejsť širokou celospoločenskou diskusiou so zapojením všetkých sociálnych partnerov, teda štandardným legislatívnym procesom.

Úplne opačný efekt

"Je potrebné ukončiť obdobie tvorby sociálnej politiky, ktorú zaplatí niekto iný. Takéto počínanie nakoniec bude viesť k úplne opačným efektom – nie zvyšovanie životnej úrovne zamestnancov, ale znižovanie zamestnanosti a zvyšovanie nákladov štátu na podpory v nezamestnanosti," dodal zväz. ZAP v rámci komunikácie s vládou SR dlhodobo upozorňuje na neustále zvyšovanie nákladov zamestnávateľov, ktoré už nie je kryté zvyšovaním produktivity práce, čo zhoršuje pozície Slovenska pri rozhodovaní investorov o umiestňovaní nových projektov. "Pri našej komunikácii s vládou vyzdvihujeme náš záujem o to, aby zamestnanci viac profitovali na pozitívnom vývoji ekonomiky v uplynulom období, no zároveň žiadame, aby sa tak dialo bez enormného zaťaženia zamestnávateľov. Požadovali sme napríklad, aby bolo možné rekreačné poukazy hradiť so sociálneho fondu, ktorý sú zamestnávatelia povinní tvoriť, resp. aby tieto benefity neboli zaťažené daňami a odvodmi ako na strane zamestnancov, tak na strane zamestnávateľov. Túto požiadavku vláda nebola schopná akceptovať," uzavrel zväz.

Viac k témam: rekreačné poukazy, Zväz automobilového priemyslu SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Zväz automobilového priemyslu považuje Dankov návrh o rekreačných poukazoch za likvidačný © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner