16. september 2021
Facebook

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - Od septembra tohto roka by mal ženám s malými deťmi evidovaným na úrade práce pomôcť zamestnať sa na kratší pracovný úväzok projekt, ktorý začína realizovať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR). "Hlavný cieľ tohto projektu je umožniť tým matkám, ktoré sa starajú o svoje malé deti, ale zároveň majú záujem pracovať, aby takáto možnosť bola zabezpečená," povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Matky nemajú vytvorené podmienky

Na projekt ústredie práce vyčlenilo 11,5 milióna eur. O dotáciu od štátu sa budú môcť uchádzať firmy, ktoré vytvoria pracovné miesta pre nezamestnané ženy na kratší úväzok alebo na prácu z domu. Ako pokračoval minister, prax poukazuje na to, že matka evidovaná na úrade práce po ukončení rodičovskej dovolenky by mala záujem pracovať, ale nemá vytvorené podmienky na prácu osem hodín denne. Príspevok pre zamestnávateľa podľa Richtera dosiahne 1,2-násobok minimálnej celkovej ceny práce, teda 844 eur na jedno novovytvorené pracovné miesto pre nezamestnanú matku.

Nadštandardný projekt

"Je to projekt istým spôsobom nadštandardný, z hľadiska pomoci," zdôraznil minister. Takýmto projektom sa podľa neho môže podariť zamestnať matky, ktoré sa starajú o svoje deti. Ako doplnil generálny riaditeľ UPSVAR Marián Valentovič, projekt by mal pomôcť zamestnať sa asi tisíc matkám evidovaným na úradoch práce. "Podobný projekt sme ponúkli približne tri roky dozadu," povedal Richter. Vtedy malo ministerstvo práce podľa neho záujem na tom, aby zamestnávatelia vo svojich administratívnych priestoroch budovali tzv. detské kútiky pre matky, ktoré vo firme nastúpili naspäť do práce.

Viac k témam: Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Štát chce nezamestnaným matkám pomôcť k práci na kratší úväzok, firmám poskytne dotácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Nemecku sa začal súd s dvoma Nemcami obvinenými z vraždy tehotnej tínedžerky na ostrove Usedom. Devätnásťročný podozrivý pred súdom v meste Stralsund v utorok uviedol, že spolu s 21-ročným komplicom chceli vidieť niekoho zomierať a vybrali si 18-ročnú ženu, ktorá žila sama a bola pre nich "ľahkou obeťou". Nemecká tlačová agentúra dpa informovala, že mladší z dvojice sa pred súdom priznal, že v marci v meste Zinnowitz dobodal ženu na smrť a následne zahodili nôž aj jej telefón do mora. Zatkli ich o mesiac neskôr. V prípade, že ich uznajú vinnými z vraždy, môžu stráviť zvyšok života za mrežami.

Viac k témam: súd, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Dvaja mladíci chceli vidieť niekoho zomierať, vybrali si a zabili tehotnú tínedžerku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nehoda malého lietadla na juhovýchode amerického Michiganu si vyžiadala dvoch mŕtvych. Šerif z Livingston County Mike Murphy uviedol, že jednomotorový stroj Aero Commander M200 sa zrútil v utorok ráno počas pristávania na letisku Spencer J. Hardy neďaleko mesta Howell, ktoré leží približne 70 kilometrov severozápadne od Detroitu. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) vyhlásil, že lietadlo spadlo počas štartu a prípad v súčasnosti vyšetruje. Murphy dodal, že na palube sa nachádzali len dvaja ľudia, no obaja zomreli. Bližšie informácie o obetiach nezverejnili.Viac k témam: nehoda lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Na letisku v Michigane sa zrútilo malé lietadlo, nikto z posádky neprežil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

20.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 20. augusta, 22:29
Taliansky premiér Giuseppe Conte v utorok v Senáte oznámil, že odchádza z funkcie.

Môže zvolať predčasné voľby

Conte už o svojej rezignácii oficiálne informoval aj prezidenta. Sergio Mattarella požiadal politika, aby viedol "dočasnú vládu", zatiaľ čo on v stredu začne s rozhovormi s ďalšími politickými stranami o budúcnosti krajiny. Informovala o tom kancelária prezidenta. Cieľom týchto rozhovorov je možnosť vytvorenia novej vládnej koalície, ktorá by získala podporu väčšiny parlamentu. Ak sa to nepodarí, prezident rozpustí parlament a vyhlási predčasné voľby. Dôvodom Conteho kroku je rozhodnutie ministra vnútra Mattea Salviniho stiahnuť podporu jeho vláde a žiadať hlasovanie o nedôvere. Salvini počítal s tým, že Conte dôveru nezíska a rezignuje, čo by viedlo na jeseň k predčasným parlamentným voľbám.

Salviniho nárast popularity

Matteo Salvini podľa vlastných slov vyvolal vládnu krízu uprostred leta, pretože sa nebojí predčasných volieb. Salvini uviedol, že by znova zopakoval všetko, čo spravil. "Som slobodný človek a nebojím sa mienky Talianov," vyhlásil. Salvini, ktorý sa už sám vidí v premiérskom kresle, chcel voľby čím skôr, aby využil rastúcu popularitu Ligy a zároveň zúročil klesajúcu podporu svojho koaličného partnera, Hnutia piatich hviezd. Salviniho nárast popularity sa pripisuje jeho tvrdým protiimigračným postojom. Liga získala v minuloročných parlamentných voľbách len 17 percent hlasov, zatiaľ čo v eurovoľbách na jar tohto roka to už bolo 34 percent.

Viac k témam: taliansky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Taliansky premiér Conte odchádza z funkcie, dôvodom je rozhodnutie ministra Salviniho © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - Tisíce francúzskych policajtov zriaďujú kontrolné stanovištia a prečesávajú atlantické pobrežie, aby zaistili bezpečnosť v meste Biarritz, v ktorom sa bude cez víkend konať summit lídrov G7. Demonštranti si tu už rovnako zakladajú tábory a pripravujú sa na protesty pred podujatím, ktoré sa uskutoční 24. až 26. augusta. V pohotovosti bude pri tejto príležitosti viac ako 13-tisíc policajtov, pričom francúzske a španielske tajné služby spolupracujú pri identifikovaní potenciálnych hrozieb, uviedol v utorok francúzsky minister vnútra Christophe Castaner. Na stretnutí lídrov skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta nebude chýbať americký prezident Donald Trump, hosťujúci francúzsky prezident Emmanuel Macron, ani lídri Británie, Nemecka, Japonska, Kanady a Talianska. Mesto Biarritz leží na pobreží Atlantiku v blízkosti hraníc so Španielskom.

Viac k témam: francúzska polícia, summit G7
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce policajtov zaplnili miesto konania summitu lídrov G7, tábory si robia aj demonštranti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Indonézii zabil blesk pastiera a 19 byvolov. V utorok o tom informovala tamojšia polícia s tým, že muž v pondelok po západe slnka nahnal dobytok do ohrady, zapaľoval oheň na odpudzovanie komárov, keď doňho a jeho zvierat udrel blesk. Prípad sa stal v provincii Severná Sumatra. Ďalšie dve zvieratá utrpeli ľahké zranenia. "Doteraz sme nepočuli, že by blesk zabil toľko zvierat a človeka. Je to nezvyčajná tragédia," povedal zástupca polície. Príbuzní v utorok pochovali pastiera neďaleko hrobu, ktorý vykopali pre jeho uhynuté zvieratá.

Viac k témam: blesk, tragická nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - V Indonézii sa stala nezvyčajná tragédia, blesk zabil pastiera a množstvo zvierat © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - V americkom Indianapolise zatkli šoféra nákladného auta, ktorý chcel v Memphise v Tennessee zastreliť ľudí v kostole. Agent FBI uviedol, že Thomas Matthew McVicker chcel vo štvrtok "spáchať masovú streľbu a samovraždu". Bližšie informácie o jeho zatknutí nezverejnili. Kamarátka 38-ročného muža z alabamského mesta Fairhope tento mesiac agentovi FBI povedala, že McVicker zvažoval "vystrieľať kostol" alebo zabiť ľudí na ulici. Neskôr agentovi zatelefonovala a uviedla, že McVicker jej prezradil, že streľbu si naplánoval na štvrtok, keď bude v Memphise, pričom chcel svojím nožom "podrezať pastorovi hrdlo". Jeho matka povedala FBI, že jej syn vlastní strelnú zbraň, niekedy užíva kokaín a metamfetamín a trpí schizofréniou. McVicker spomínanej kamarátke tiež povedal, že "do jeho tela vstúpili zlé bytosti a mučia ho". Keď sa ho spýtala, prečo chce zabiť nevinných ľudí, odpovedal, že "mu v noci do postele dávajú duchovné hady a pavúky". "Videl som ich len párkrát, no cítim, ako sa plazia po mne a podo mnou," vyjadril sa podozrivý. Agenti FBI od zamestnávateľa zistili, že muž požiadal na štvrtok o dovolenku, ktorú chcel stráviť v Memphise. Presné miesto jeho plánovaného útoku nezverejnili.

Viac k témam: americká polícia, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž plánoval vystrieľať kostol a pastorovi podrezať hrdlo, udala ho kamarátka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

20.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 20. augusta 19:49
Peter Pellegrini je na 80 percent rozhodnutý, že Smer opustí a bude pokračovať v politike bez Roberta Fica. Informuje o tom Trend na svojom webe s tým, že informácie Trendu poskytli viacerí členovia najsilnejšej vládnej strany.

Ficova najústretovejšia ponuka

Kameňom úrazu je v tejto chvíli obsadenie kandidátky Smeru do ďalších volieb, kde sa predstavy premiéra a predsedu zásadne rozchádzajú. Na tejto otázke by sa Smer mohol rozštiepiť. Podľa portálu Aktuality.sk premiér požaduje, aby za Smer-SD nekandidoval nielen exminister vnútra Robert Kaliňák či poslanec Ľuboš Blaha, ale mimo by podľa Pellegriniho predstáv mal zostať aj samotný Fico. Už skôr premiér potvrdil, že na kandidátke nechce vidieť ani policajného exprezidenta Tibora Gašpara. Toho údajne presadzuje práve Robert Fico. Portál Etrend.sk k tejto téme dodáva, že medzi politikmi, ktorých Pellegrini už nechce vidieť na kandidátke Smeru-SD, je aj niekdajší minister obrany Martin Glvač. Fico aktuálne urobil Pellegrinimu najústretovejšiu ponuku, akej bol schopný. Ponúka mu prvé miesto na kandidátke a zároveň najvyššiu ústavnú funkciu, akú Smer bude mať možnosť po voľbách získať. To znamená, že ak by to výsledky volieb a následných rokovaní umožnili, Pellegrini by mohol byť opätovne premiér. Pellegrini pôvodne zvažoval aj odchod z politického života. Túto možnosť už podľa viacerých zdrojov zavrhol.

Politický dôchodca Kaliňák

Momentálne sa rozhoduje medzi založením vlastnej strany alebo priskočením k projektu Tomáša Druckera. Alternatívou je aj rozbeh ďalšieho politického projektu, ktorý by sa podľa vývoja preferencií mohol nejakou formou spojiť alebo zlúčiť so stranou Druckera. Za Smer už nebude kandidovať Robert Kaliňák. Je to jeho vlastné rozhodnutie a naznačoval to už dávnejšie, keď o sebe verejne hovoril ako o politickom dôchodcovi. Hovorkyňa predsedu vlády Patrícia Macíková pre portál Hospodárskych novín HNonline povedala, že premiér nebude tieto informácie v utorok komentovať. K téme sa vyjadrí v stredu. Hovorca Smeru Ján Mažgút pre HNonline reagoval, že "nateraz by som sa vôbec k vnútrostraníckym záležitostiam nevyjadroval."

Viac k témam: predseda strany Smer-SD, premiér, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - O problémoch hlavného mesta Bratislavy a ich riešeniach diskutovali dnes predseda vlády Peter Pellegrini a bratislavský primátor Matúš Vallo. Témou ich rokovania boli napríklad hlavná železničná stanica, mestské lesy a ich ochrana v okolí Bratislavy, náhradné bývanie alebo odpustenie 10-miliónového dlhu, ktorý má hlavné mesto voči štátu. Na tlačovej besede o tom informoval primátor Matúš Vallo.

Veľká architektonická súťaž

Vallo potvrdil, že s premiérom rokovali aj o problémoch s obnovou hlavnej železničnej stanice. Mesto už dlhšie rokuje s ministerstvom financií, aby magistrátu pomohlo dostať sa z nevýhodnej zmluvy, ktorú má Bratislava podpísanú s developerom. "Už asi v septembri chceme urobiť veľkú architektonickú súťaž. Pohneme sa ku konkrétnym cieľom, na konci ktorých má byť nová hlavná železničná stanica,“ uviedol Vallo.

Výjazdové rokovanie v Bratislave

Primátor okrem iného navrhol premiérovi Pellegrinimu, aby hlavné mesto dostávalo každý rok jednorazový niekoľkomiliónový príspevok na plnenie povinností hlavného mesta a taktiež počas rokovania zdôraznil zjednodušenie prehlasovania trvalého pobytu, ktoré súvisí so zavedením novej parkovacej politiky. "Sú niektoré problémy, ktoré má hlavné mesto a sami ich vyriešiť nedokážeme. Na návrh premiéra sme sa dohodli, že jedno z výjazdových rokovaní na jeseň bude práve v Bratislave, kde sa budeme venovať len bratislavským problémom,“ dodal Vallo.

Viac k témam: Bratislava, minister financií SR, premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini sa stretol s Vallom, hovorili o železničnej stanici či odpustení dlhu hlavného mesta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecká polícia oznámila, že spolu s kolegami z Litvy a Chorvátska zatvorila webovú stránku s manuálmi na výrobu bômb. Polícia v meste Göttingen v spolkovej krajine Dolné Sasko v utorok uviedla, že do razií voči 22 podozrivým osobám napojeným na webovú stránku xplosives.net sa zapojilo približne tisíc policajtov. Tí zabavili server stránky, ako aj početné externé nosiče, povedal policajný šéf Uwe Lühring. Ako dodal, stránka obsahovala tiež informácie o výrobe vojenských zbraní. Počas razií v troch zmienených štátoch našli policajti aj bližšie nešpecifikované množstvo drog a výbušnín.

Viac k témam: bomba, internet, nemecká polícia, webová stránka
Zdroj: Webnoviny.sk - Na internete sa objavila stránka s manuálmi na výrobu bômb, polícia ju zrušila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner