16. september 2021
Facebook

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nedávny smrteľný výbuch vo vojenskom testovacom areáli na severozápade Ruska podľa ruského prezidenta Vladimira Putina nepredstavoval žiadnu radiačnú hrozbu. Šéf Kremľa sa tak vyjadril v stredu po rokovaniach s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom. Ako tiež zdôraznil, krajiny susediace s Ruskom nezaznamenali žiaden nárast úrovne rádioaktivity. Výbuch, ktorý sa stal 8. augusta na strelnici ruského námorníctva pri obci Njonoksa pri pobreží Bieleho mora, si vyžiadal životy dvoch vojakov a piatich jadrových inžinierov. Krátko po ňom zaznamenali v meste Severodvinsk nárast radiácie, úrady však trvajú na tom, že to pre miestnych obyvateľov nepredstavovalo žiadnu hrozbu. Putin v stredu okrem iného pochválil obete explózie, ktoré podľa neho robili "veľmi dôležitú prácu pre bezpečnosť národa". O tom, akú zbraň testovali, sa však nevyjadril. Podľa niektorých odborníkov sa výbuch stal počas testovania potenciálnej riadenej strely na jadrový pohon.

Viac k témam: radiácia, vojenské cvičenie, výbuch bomby
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko tvrdí, že smrteľný výbuch vo vojenskom testovacom areáli nepredstavoval žiadnu radiačnú hrozbu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Dohodnutý odchod Veľkej Británie z Európskej únie je podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ešte stále možný, aj napriek tomu, že na dohodu, ktorá by uspokojila obe strany, nezostáva veľa času. Kancelárka v stredu pred bilaterálnymi rokovaniami s britským premiérom Borisom Johnsonom v Berlíne naznačila, že pred britským vystúpením z európskeho bloku, ktorý je naplánovaný na 31. októbra, by sa dalo nájsť riešenie na spornú otázku írskej hranice, ak na ňom všetky strany tvrdo zapracujú.

Otázka írskej hranice

Môžeme byť schopní nájsť ho počas nasledujúcich 30 dní, prečo nie," skonštatovala Merkelová. Johnson zase pred novinármi uznal, že je na nich, aby predložili riešenia pre hranicu Severného Írska a zároveň privítal „vražedný časový plán 30 dní", ktorý navrhla Merkelová. „Existuje veľa riešení, ktoré sú ponúkané a už sa o nich diskutovalo. Nemyslím si, že ich britská vláda za posledné tri roky veľmi aktívne navrhovala," povedal politik.

Návrat tvrdých hraníc

Británia a zvyšná európska 27 sa sporia o klauzulu v dohode o brexite, ktorá sa týka írskej poistky. Tá má zabrániť návratu tvrdých hraníc a hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom. Johnson žiada jej zrušenie, zatiaľ čo Brusel ju považuje za nevyhnutný nástroj zachovania integrity jednotného európskeho trhu.

Viac k témam: Brexit, kontroly na hraniciach
Zdroj: Webnoviny.sk - Podľa Merkelovej je dohodnutý odchod Veľkej Británie z Európskej únie ešte stále možný © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Dánska premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že plne podporuje premiéra Grónska, dánskeho poloautonómneho územia, o ktorého kúpu prejavil možný záujem americký prezident Donald Trump. Premiérka novinárom povedala, že grónsky premiér Kim Kielsen takúto potenciálnu ponuku odmietol a „ja ho v tom plne podporujem". Frederiksenová tiež uviedla, že vzťahy medzi Kodaňou a Washingtonom podľa nej „nie sú v kríze". Vyjadrila sa tak po tom, čo Trump v utorok zrušil plánovanú návštevu Dánska pre jej negatívny postoj k predaju. „Nemyslím si, že toto zrušenie bude mať dopad na iné záležitosti," skonštatovala Frederiksenová.

Viac k témam: diplomacia, predaj
Zdroj: Webnoviny.sk - Grónsky premiér potenciálnu ponuku na kúpu územia odmietol a dánska premiérka ho v tom podporuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Podľa nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera je len malá šanca, že by Európska únia začala s Veľkou Britániou o brexite opäť rokovať. „Všetky možnosti, ktoré teraz možno navrhnúť, už v podstate boli predmetom rokovaní," citovala Steinmeiera v stredu nemecká tlačová agentúra dpa. Z tohto dôvodu si prezident myslí, že „je tu malá pravdepodobnosť, že by rokovania pokračovali".

Dôsledky tvrdého brexitu

Steinmeier tiež spochybnil úprimnosť britského premiéra Borisa Johnsona a jeho snáh o nové rokovania. Podľa neho mu ide „pravdepodobne skôr o prisudzovanie viny" ako o podstatné zmeny v dohode vyrokovanej minulý rok. Zároveň varoval pred podcenením dôsledkov tvrdého brexitu, čo by podľa neho mohlo viesť k otvoreniu mnohých tém, ktoré mali Londýn a Brusel už vyriešené.

Írska hranica

Johnson v pondelok formálne požiadal Európsku úniu o otvorenie rokovaní o brexite a zrušenie „protidemokratických" klauzúl týkajúcich sa írskej hranice. Predseda Európskej rady Donald Tusk však vyhlásil, že pokiaľ Johnson nenavrhne „realistické alternatívy" takzvanej írskej poistky, ktoré by zabránili vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskom, podporuje „obnovenie hranice", s čím únia nesúhlasí.

Viac k témam: Brexit, rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia pravdepodobne nebude s Veľkou Britániou o brexite opäť rokovať, myslí si nemecký prezident © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Turecku sa už po tretí deň konali protesty proti odvolaniu troch zvolených starostov miest v prevažne Kurdmi obývanom regióne na juhovýchode krajiny. Miestne médiá informovali, že policajti použili v stredu na demonštrantov vodné delá. V meste Dijarbakir podľa tlačovej agentúry DHA tiež zatkli najmenej 30 ľudí. Turecká vláda zbavila funkcie starostov miest Dijarbakir, Mardin a Van a nahradila ich vládnymi poverencami pre údajné väzby na militantov zo zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Svoje rozhodnutie odôvodnila prebiehajúcimi vyšetrovaniami a procesmi voči nim. Starostov, ktorí sú členmi prokurdskej Ľudovodemokratickej strany, zvolili do funkcie v marcových komunálnych voľbách. Turecko, Spojené štáty a Európska únia považujú PKK za teroristickú organizáciu.

Viac k témam: demonštrácia, PKK Strana kurdských pracujúcich, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na ľudí počas protestov proti odvolaniu starostov v tureckých mestách použili vodné delá a 30 z nich zatkli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Iniciatíva Za slušné Slovensko plánuje verejné zhromaždenia v septembri, na výročie Nežnej revolúcie v novembri a tiež na výročie vraždy novinára Jána Kuciaka, ktoré pripadá na 21. februára budúceho roku. Ako ďalej iniciatíva informovala agentúru SITA, počas vyšetrovania vraždy novinára a jeho partnerky sa odhalilo mnoho hrozných vecí, napríklad prepojenia a vplyv Mariána K. na politikov a predstaviteľov štátnych orgánov alebo použitie vládneho špeciálu na únos vietnamského občana. „Tibor Gašpar sa odhalil ako nedôveryhodný policajný prezident a Mária Trošková s Viliamom Jasaňom ako spojka medzi úradom vlády a talianskou mafiou," uviedla iniciatíva.

Dúfajú v ukončenie vyšetrovania

Zástupcovia iniciatívy zdôraznili, že dúfajú, že vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy bude čoskoro ukončené a páchatelia obžalovaní. „Naša prvá požiadavka sa vďaka odvážnej a dôkladnej práci vyšetrovateľov a prokurátorov napĺňa. Pozorne ju naďalej sledujeme. Druhá požiadavka, konkrétne nová a dôveryhodná vláda, získava na dôležitosti každou ďalšou odhalenou kauzou ako aj prichádzajúcimi voľbami. Chceme vládu, ktorá je založená na demokratických princípoch a nemá prepojenia na organizovaný zločin. Vládu, ktorá dokáže obnoviť dôveru ľudí v štátne inštitúcie," konštatuje iniciatíva. Z tohto dôvodu podľa jej predstaviteľov vyjdú ľudia na námestia po celom Slovensku 20. septembra.

Spravodlivosť pre všetkých

Spájame sa aj s inými organizáciami naprieč občianskym sektorom, so sestričkami, vedcami, učiteľmi, farmármi, umelcami, študentmi, klimatickými aktivistami a ďalšími. Stojíme pri sebe a navzájom sa podporujeme. Všetkým nám ide o to isté. O spravodlivosť pred zákonom pre všetkých bez rozdielu. O slušnú a fungujúcu krajinu, kde organizovaný zločin nemá vplyv na politikov," uviedla iniciatíva. Za slušné Slovensko zároveň vyjadrilo podporu všetkým poctivým policajtom a prokurátorom. „Bez nich by nebolo možné, aby vyšetrovanie nezávisle napredovalo. Stojíme pri nich, lebo vieme, pod akým obrovským politickým aj celospoločenským tlakom sú. Rovnako ako novinári, ktorí aj naďalej odkrývajú pravdu, napriek lustráciám, vyhrážkam a neúcte od predstaviteľov štátu," dodala iniciatíva.

Viac k témam: pochod "Za slušné Slovensko", vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Verejné zhromaždenia sa pravdepodobne opäť uskutočnia v septembri, v novembri aj na výročie vraždy Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Spokojnosť so schválením novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov vyjadril dnes po rokovaní vlády minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Profesiu vojaka by malo zatraktívniť zvýšenie tarifných platov, a to až do výšky 50 percent základného tarifného platu. „Hlavným strategickým cieľom je jednoznačne zatraktívnenie služby v Ozbrojených silách Slovenskej republiky, aby naše vojenské povolanie bolo konkurencieschopné na trhu práce, čo sa v poslednom období strácalo,“ povedal minister. Každá profesionálna technika podľa neho potrebuje stopercentne profesionálne pripraveného človeka, „v tomto prípade profesionálneho vojaka kvalitne vycvičeného a odhodlaného plniť úlohy a samozrejme aj dobre motivovaného“.

Spravodlivejšie odmeňovanie

Najdôležitejšou zmenou v novele zákona je podľa ministra zvýšenie platových taríf, resp. platov profesionálnych vojakov. Podľa ministra by nové odmeňovanie malo byť aj spravodlivejšie a malo by vychádzať z náročnosti funkcií, ktoré vojak plní v ozbrojených silách. „V praxi to znamená, že sme zachovali hodnostný plat, ktorý je rozdelený do dvoch častí, jedna tretina je hodnostná tarifa a dve tretiny sú funkčná tarifa - s tým, že zavádzame aj nový inštitút, a to je inštitút zvyšovania hodnostného platu o jedno percento za každý rok výkonu štátnej služby. Zároveň v tejto funkčnej tarife chceme motivovať nové funkcie, ktoré sú vysoko zodpovedné za plnenie úloh, ale aj materiálne hodnoty, ako sú veliteľské, ale aj špeciálne funkcie v ozbrojených silách, a to až do výšky 50 percent tejto tarify,“ doplnil minister.

Ide o prvý krok

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko označil po rokovaní vlády schválenú novelu len za prvý krok k zlepšeniu postavenia vojakov a vyjadril presvedčenie, že zákon v parlamente prejde. Podľa Hoľka by sa odmeňovanie vojakov malo priblížiť k systému odmeňovania u policajtov alebo u justičnej väzenskej stráže. Zvýšenie ilustroval na príklade vojaka druhého stupňa. Jeho terajší tarifný plat je 700 eur, zvýšiť by sa mohol o 350 eur, pričom druhá suma by predstavovala hodnostný plat. Plat by sa teda zvýšil na 1 050 eur.

Motivácia pre vojakov

Takto budú upravené jednotlivé tarifné platy v závislosti od toho, akú funkciu vojaci vykonávajú,“ vysvetlil Hoľko. Dôležité napríklad bude, či je vojak zaradený v bojovej jednotke alebo inde. „Toto by malo motivovať najmä vojakov druhého stupňa, kde cítime veľký nedostatok,“ povedal Hoľko. Ak parlament novelu schváli, účinnosť by nadobudla vo februári 2020.

Viac k témam: novela zákona, slovenskí vojaci, zvyšovanie platov
Zdroj: Webnoviny.sk - Na atraktivite profesie vojaka by malo pridať zvýšenie platov a to až do 50 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Rodiny migrantov, ktoré prekročia južné hranice Spojených štátov ilegálne, budú môcť americké úrady na základe nových pravidiel zadržiavať na dobu neurčitú. Nové nariadenie zverejnila administratíva prezidenta Donalda Trumpa. Doterajšie pravidlá stanovovali limit, ako dlho môžu ostať deti migrantov vo väzbe, a síce nie dlhšie ako 20 dní. Opatrenie oznámil v stredu úradujúci minister pre vnútornú bezpečnosť Kevin McAleenan. Do platnosti vstúpi o 60 dní. Predpokladá sa, že zmena bude mať dohru na súde.

Viac k témam: ilegálna migrácia, utečenci migranti, uväznení ľudia
Zdroj: Webnoviny.sk - Americké úrady môžu deti migrantov zadržiavať bez časového obmedzenia, vláda zrušila limity © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Blížiace sa majstrovstvá sveta vo veslovaní v rakúskom Ottensheime sa budú odohrávať v tieni tragédii. V stredu popoludní vylovili z Dunaja mŕtveho bieloruského reprezentanta v paraveslovaní. Potvrdili to pre ORF rakúske policajné zdroje. Podľa prvých výsledkov vyšetrovania sa nešťastník prevrhol so svojou loďou do Dunaja počas tréningovej jazdy neďaleko súťažnej trate. Tragédia sa odohrala v mieste, kde bola trojmetrová hĺbka a napriek prítomnosti záchranárov pretekár nehodu neprežil. Na svetovom šampionáte vo veslovaní v Ottensheime sa predstaví rekordný počet približne 2-tisíc športovcov z 80 krajín. V hľadisku a popri brehu Dunaja sa očakáva až 50 000 divákov. Hoci má mestečko Ottensheim oficiálne iba 4767 obyvateľov, v boji o usporiadanie MS 2019 dostalo prednosť pred nemeckým Hamburgom, českými Račicami a talianskym Varese.

Viac k témam: Dunaj, majstrovstvá sveta vo veslovaní, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - Majstrovstvá sveta vo veslovaní sa budú niesť v tieni tragédie, zahynul bieloruský reprezentant v paraveslovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

21.8.2019 (Webnoviny.sk) - Za vysokým počtom požiarov v Amazonskom pralese môžu byť podľa brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara mimovládne organizácie. Politik v stredu uviedol, že oheň by mohli zakladať neziskovky, ktorým znížili rozpočty, aby "pritiahli pozornosť proti mne, proti vláde Brazílie". Dôkazy, ktoré by podporili jeho tvrdenia, však neposkytol. Podľa vládnej monitorovacej agentúry v Brazílii od začiatku roka do utorka zaznamenali rekordný počet lesných požiarov, a to 74 155. To je o 84 percent viac ako vlani v rovnakom období. Niektoré mimovládky obviňujú Bolsonarovu politiku z prudkého nárastu odlesňovania Amazonského pralesa. Brazílska vláda čelí medzinárodnému nátlaku, aby ochraňovala prales od nelegálnej ťažby dreva a banskej činnosti.

Viac k témam: Amazonský prales, lesné požiare, mimovládne organizácie, obvinenie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Brazílii zaznamenali viac ako 74-tisíc lesných požiarov, podľa prezidenta za nimi môžu byť mimovládky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner