16. september 2021
Facebook

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Rumunsku sa rozpadla vláda po tom, ako z koalície odišla Aliancia liberálov a demokratov (ALDE). Sociálnodemokratická strana (PSD), ktorú vedie premiérka Viorica Dancila, tak má menšinu v parlamente, ktorý bude zrejme v nasledujúcich týždňoch hlasovať o dôvere vlády. Dancila vyhlásila, že sa neobáva predčasných volieb, ale "straty dôvery ľudí". Odchod ALDE z koalície prišiel po tom, ako líder strany Calin Popescu Tariceanu, ktorý takisto odstúpil z postu predsedu Senátu, prišiel o možnosť stať sa jediným kandidátom z vládnej koalície v novembrových prezidentských voľbách. O tento post zabojuje premiérka, ktorá sa postaví proti súčasnému prezidentovi Klausovi Iohannisovi.

Viac k témam: ALDE Aliancia liberálov a demokratov za Európu, rumunská vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Rumunská vláda sa rozpadla, strana premiérky Viorice Dancily má v parlamente menšinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Premiérka Barbadosu prikázala zatvorenie škôl a vládnych úradov, keďže ostrovný štát vo východnom Karibiku sa pripravuje na príchod tropickej búrky Dorian. Predsedníčka vlády Mia Mottleyová zároveň obyvateľov upozornila, aby zostali doma. Americké Národné centrum pre hurikány vydalo varovanie pred tropickou búrkou pre ostrovy Barbados, Martinik, Svätá Lucia, Svätý Vincent, Dominika, Grenada, Saba a Svätý Eustach. Predpokladá sa, že búrka na Barbados a okolité ostrovy prinesie 8 až 20 centimetrov a na niektorých miestach až 25 centimetrov zrážok. Tropická búrka Dorian sa v pondelok o 11:00 miestneho času (16:00 SELČ) nachádzala zhruba 220 kilometrov juhovýchodne od Barbadosu a pohybovala sa na západ rýchlosťou 22 kilometrov za hodinu. Sprevádzal ju vietor s maximálnou rýchlosťou 85 kilometrov za hodinu. Ide už o štvrtú tropickú búrku počas tohtoročnej atlantickej hurikánovej sezóny.

Viac k témam: počasie, tropická búrka Dorian
Zdroj: Webnoviny.sk - Barbados sa pripravuje na príchod tropickej búrky Dorian, na ostrove zatvorili školy aj úrady © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump je pripravený stretnúť sa s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním, ak nastanú "správne okolnosti" súvisiace s vyriešením jadrového problému s Teheránom. Šéf Bieleho domu to uviedol v pondelok na stretnutí lídrov G7 s tým, že zatiaľ však neplánuje zmierniť sankcie voči Iránu. Trump tiež vyhlásil, že Teherán "možno potrebuje nejaké peniaze, aby sa dostal zo svojej veľmi zlej situácie" spôsobenej ekonomickými sankciami zo strany USA. Rúhání uviedol, že vycestuje na stretnutie kamkoľvek, ak to pomôže jeho krajine.

Viac k témam: sankcie proti Iránu
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump je pripravený stretnúť sa s iránskym prezidentom, sankcie zatiaľ neplánuje zmierniť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Holandsku sa v pondelok začal prelomový súd o eutanázii. Jeho snahou je určiť, čo robiť s pacientmi s demenciou, ktorí predtým vyjadrili svoje prianie zomrieť za určitých okolností, avšak neskôr by mohli mať iný názor.

Možná zmena názoru

Súd sa zaoberá prípadom 74-ročnej ženy, ktorej pred tromi rokmi podali smrteľnú dávku liekov aj napriek náznakom, že mohla zmeniť názor. V prípade obvinili lekárku z nedostatočného úsilia zistiť, či si pacientka stále praje zomrieť. Porušila tak holandský zákon o eutanázii a ak súd rozhodne, že požiadavka pacientky bola nedostatočná, teoreticky môžu lekárku obviniť aj z vraždy. Obžaloba sa však neusiluje o žiadny trest pre lekárku a nespochybňuje jej dobrú vôľu. Namiesto toho sa sústredí na to, aby tento prípad vymedzil lepší zákonný rámec pre budúcnosť.

Dekriminalizácia zabitia

Ide o prvý takýto prípad v Holandsku od uzákonenia eutanázie v roku 2002. Krajina sa stala priekopníckou v dobrovoľnom ukončení života, ak sa utrpenie stane neznesiteľným. Zákon dekriminalizoval zabitie človeka, ak úkon vykoná lekár za dodržania prísnych podmienok. Holandsko je jednou z piatich krajín, ktorá dovoľuje lekárom ukončiť život pacientom na ich žiadosť a jednou z dvoch, spolu s Belgickom, ktorá to umožňuje aj u ľudí s duševnou chorobou. Výsledok súdu by mal byť známy počas dvoch týždňov.

Viac k témam: eutanázia, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - V Holandsku sa začal prelomový súd o eutanázii, lekárke teoreticky hrozí obvinenie z vraždy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Slovinský súd poslal dvoch migrantov do väzenia za únos 79-ročného muža a krádež jeho auta. Každý z nich dostal 21 mesiacov za mrežami. Tamojšia tlačová agentúra STA v pondelok informovala, že 18-ročný Alžírčan a 25-ročný Maročan 8. mája zviazali muža vo vinici pri hranici s Chorvátskom, dali ho do kufra auta a odviezli sa k talianskej hranici, kde ho prepustili a vo svojej ceste pokračovali pešo. Talianska polícia ich však zatkla a vydala do Slovinska. Slovinsko minulý týždeň začalo s výstavbou ďalších 40 kilometrov oplotenia na svojej južnej hranici s Chorvátskom, aby zabránilo príchodu migrantov.

Viac k témam: krádež, migranti, únos, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovinský súd poslal za mreže dvoch migrantov, ktorí uniesli dôchodcu a ukradli mu auto © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Maďarské strany Most-Híd a Strana maďarskej komunity (SMK) volebnú koalíciu nevytvoria. Ako na pondelkovej tlačovej konferencii po rokovaní Republikovej rady Most-Híd informoval predseda strany Béla Bugár, posledné rokovania medzi stranami boli o dvoch podmienkach. Týkalo sa to požiadavky SMK, aby kandidačná listina bola zostavená 50 na 50 a návrhu, aby spoločnú kandidátku neviedol ani jeden predseda strany.

SMK nezmenila názor

„Čakali sme na výsledky predsedníctva SMK. Dostali sme informácie, že nebudú meniť názory a kandidačnú listinu chcú zostavovať napoly, teda 50 na 50. Na základe týchto rozhodnutí a týchto informácií potom Republiková rada strany Most-Híd tajným hlasovaním rozhodla, že spoločnú volebnú koalíciu so stranou SMK nevytvoríme. Snaha tam bola, no stroskotala. Dve strany sa nedokázali dohodnúť,“ priblížil Bugár. To, že sporným bodom spoločných rokovaní bolo rozloženie kandidačnej listiny, potvrdil aj podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz. „Keby išlo len o to, kto bude viesť kandidátku, možno by sme sa aj dohodli. Sporný bod však bol ten, aké percento budú mať strany na kandidátke. SMK to chceli rozdeliť pomerom 50 na 50 a tam bol ten najväčší bod úrazu, na ktorom sme sa nevedeli dohodnúť,“ objasnil Ravasz.

Most s novým spojencom

Zároveň podotkol, že republiková rada schválila volebnú spoluprácu s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDSZ-MKDA). „Sú veľmi zaujímavým spestrením toho, čo ponúka naša strana," dodal podpredseda Mosta-Híd. Strany Most-Híd a SMK už rokovali o možnej spolupráci 11. a 29. júla. „Počas prvého rokovania boli nastolené štyri možnosti - kandidovať samostatne, spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd, vytvorenie novej volebnej strany alebo koalícia, na ktorú sa vzťahuje sedempercentné kvórum. Počas rokovania sa potvrdilo, že dve z týchto riešení nie sú reálne, a to spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd a vytvorenie novej volebnej strany," informovalo vtedy agentúru SITA tlačové oddelenie Mosta-Híd. Na druhom rokovaní 29. júla sa predstavitelia strán zhodli na tom, že ich spoločným cieľom je zabezpečenie parlamentného zastúpenia maďarskej komunity na Slovensku po voľbách v roku 2020.

Problémom aj Bugár

Delegácia strany Most-Híd prišla na stretnutie s pracovnou verziou dokumentu, ktorý načrtával možné podmienky spolupráce. Účastníci rokovania sa dohodli, že po tom, ako Republikové predsedníctvo SMK prerokuje predložený dokument, si znovu sadnú za rokovací stôl. Ani rokovanie strán z 19. augusta neprinieslo odpoveď na otázku, či tieto strany pôjdu do parlamentných volieb spoločne. Počas rokovania diskutovali o 19 bodoch, zhodu nenašli na dvoch. SMK mala problém s osobou predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, čo po skončení rokovania potvrdil podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz. Podľa neho voliči oboch strán vnímajú, že voľby sú blízko a chcú vedieť, či strany zabojujú o ich hlasy zvlášť, alebo v koalícii.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, SMK Strana maďarskej komunity
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd a SMK sa nedohodli, do parlamentných volieb v spoločnej koalícii nepôjdu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Dohoda krajín G7 o boji proti amazonským lesným požiarom zachádza s regiónom ako s kolóniou. Uviedol to brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Jeho pondelkové vyjadrenie na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter nasledovalo po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta sa dohodla, že poskytnú bezprostrednú pomoc vo výške 20 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 18 miliónov eur) na boj s lesnými požiarmi v Amazónii. Rovnako súhlasili s dlhodobou iniciatívou na ochranu dažďového pralesa. Macron tiež odsúdil "mimoriadne neúctivé pripomienky" Bolsonara na adresu jeho ženy a zopakoval, že brazílsky prezident klamal v otázke záväzkov týkajúcich sa odlesňovania. Bolsonaro na oplátku uviedol, že Macronove "smiešne a zbytočné útoky na Amazóniu" sú neprijateľné a obvinil ho, že jedná s regiónom "ako keby sme boli kolónia".

Viac k témam: Amazonský prales, lesný požiar, summit G7
Zdroj: Webnoviny.sk - Dohoda krajín G7 zachádza s regiónom ako s kolóniou, vyhlásil brazílsky prezident Bolsonaro © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Španielska polícia v pondelok zneškodnila bombu z obdobia španielskej občianskej vojny. Výbušninu našli v nedeľu v mori, asi 25 metrov od pobrežia pláže Sant Sebastia, pričom ležala tri metre pod vodou. Jednu z najobľúbenejších pláží v Barcelone následne evakuovali. Bomba z roku 1936 obsahovala 70 kilogramov TNT. Transportovali ju dva kilometre od pobrežia a bezpečne odpálili v hĺbke 45 metrov. Ako dodáva agentúra AP, podobné nálezy nie sú v Španielsku neobvyklé.Viac k témam: bomba, pláž Sant Sebastia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pri pláži Sant Sebastia v Barcelone našli bombu z čias španielskej občianskej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Progresívne Slovensko (PS) v pondelok podpísalo vznik maďarskej platformy. Ako agentúru SITA informoval hovorca strany Ľubomír Ondrejkovič, maďarská menšina na Slovensku stojí pred mnohými špecifickými výzvami, ktoré chce Progresívne Slovensko pomôcť riešiť a posunúť celú komunitu a región dopredu.

Prekonať nacionalizmus

„V mnohých oblastiach žijú komunity viac vedľa seba, než spolu. Sme presvedčení, že je čas prekonať starý nacionalizmus a etnické vnímanie politiky. O problémoch a riešeniach pre maďarskú komunitu nemôžu hovoriť len maďarské strany. Naopak, progresívne hnutie, musí byť miestom, kde každý občan a občianka našej krajiny nájde miesto,“ priblížila strana dôvody založenia platformy. Predseda strany Michal Truban uviedol, že PS je od začiatku hnutie, ktoré chce reprezentovať všetkých obyvateľov Slovenska. „Nie sú to len slová. Už počas kampane prezidentky Zuzany Čaputovej či eurovolieb sme ukázali, že záujem o maďarskú komunitu myslíme vážne. Založenie maďarskej platformy je ďalším krokom týmto smerom,” povedal pri podpise deklarácie Truban.

Zabudnutý región

Táto platforma bude miestom pre členov PS maďarskej národnosti a členov z južného Slovenska, ktorí sa o tento región zaujímajú. Bude aktívne otvárať témy a predstavovať riešenia pre región a komunitu. „Chceme, aby sa každý občan tejto krajiny cítil na Slovensku doma, to znamená vzájomný rešpekt k jazyku, kultúre a možnosť ju reálne a aktívne rozvíjať. No je to aj o ekonomickom rozvoji, nemusím hovoriť o tom, že južné Slovensko je región, na ktorý sa často zabudlo. Žiaľ, často aj z nacionalistických dôvodov. To sa musí skončiť,“ dodal Truban.

Viac k témam: národnostné menšiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Progresívne Slovensko sa otvorilo maďarskej menšine, v strane vznikla platforma © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

26.8.2019 (Webnoviny.sk) - Trest 30 mesiacov odňatia slobody podmienečne za zločin rozširovania extrémistických materiálov uložil v pondelok sudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 46-ročnému Marcelovi Strakovi z Bratislavy. Súd vyhlásil rozsudok po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavreli prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a obvinený muž. Straka priznal, že najmenej od polovice mája do konca septembra 2017 na sociálnej sieti pod menom Marcel Csaba Straka zverejnil rôzne obrazové materiály a vyjadrenia extrémistického charakteru.

Extrémistické komentáre

Publikoval napríklad komentár pod názvom „Za multikulti rasizmus sa odpusta a za narodnu hrdost sa zatvara!!! Na straz!“ K tomu pridal vlastný komentár, že „kazdeho si najde ta jeho karma!!!88“, pričom číslo 88 je skrátený tvar nacistického straníckeho pozdravu „Heil Hitler!“ Zverejnil aj komentár „White Power!!!“, ktorý je sloganom a bojovým pokrikom neonacistických skinheadov. Používajú ho aj ďalšie pravicovo-extrémistické hnutia bieleho rasizmu. Straka na internete zverejnil i text „prajem krásnych 1488“, ktorý vyjadruje neonacistický kryptogram. Číslo 14 znamená slogan amerického radikála a neonacistu Davida Lanea o "zabezpečení existencie nášho ľudu a budúcnosti pre biele deti" a 88 je už spomínaný symbol nacistického pozdravu „Heil Hitler.“

Protialkoholické liečenie

Verdikt súdu je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá. Strakovi zhabali biele tričko, na zadnej strane ktorého mal nápis „S jedlom rastie chuť ! 88“. Súd určil skúšobnú dobu podmienečného odkladu výkonu trestu na tri roky, počas ktorej bude Straku kontrolovať súdny úradník. Strakovi sa veľmi nepozdávalo, že mu zakázali požívať alkoholické nápoje a iné návykové látky, ale nakoniec s týmto obmedzením súhlasil. Prijal i povinnosť absolvovať protialkoholické liečenie ambulantnou formou, keďže skutok spáchal od vplyvom alkoholu, čo potvrdil znalec.

Viac k témam: extrémizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Marcel dostal za šírenie extrémistických materiálov 30 mesiacov podmienečne a nemôže piť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner