16. september 2021
Facebook

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej 40 ľudí je nezvestných a predpokladá sa, že sa utopili po tom, ako sa loď s desiatkami migrantov smerujúcimi do Európy v utorok prevrhla v Stredozemnom mori pri Líbyi. Uviedli to predstavitelia Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM). Podľa hovorcu líbyjskej pobrežnej stráže Ajúba Gassíma bolo zachránených najmenej 65 migrantov, hlavne zo Sudánu. Podľa pobrežnej stráže je však nezvestných iba 15 až 20 ľudí. Gassím pre agentúru AP povedal, že v súvislosti s prevrátením lode je potvrdené úmrtie piatich ľudí vrátane ženy a dieťaťa z Maroka, ktorých telá sa našli pri meste Choms, približne 120 kilometrov východne od Tripolisu. O život prišli aj traja muži, a to z Maroka, Sudánu a Somálska. "Ak sa dnešné tragické údaje potvrdia, bude to znamenať, že počet ľudí, ktorí sa utopili v Stredozemnom mori v roku 2019, stúpol na takmer 900," povedal Charlie Yaxley, hovorca Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Yaxley na základe výpovedí preživších odhadol, že po utorkovom prevrhnutí lode je najmenej 40 mŕtvych alebo nezvestných. Podľa IOM počas plavby cez Stredozemné more od začiatku roka do 22. augusta zomrelo celkovo 859 migrantov.

Viac k témam: Líbyjská pobrežná stráž, Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM)
Zdroj: Webnoviny.sk - V Stredozemnom mori sa prevrhla loď s migrantmi, podľa IOM je najmenej 40 osôb nezvestných © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Prahe žilo v roku 2018 viac ako 200-tisíc cudzincov a každý siedmy obyvateľ metropoly tak pochádzal zo zahraničia. Plynie to z dát štúdie, ktorú v utorok zverejnil Inštitút plánovania a rozvoja Praha (IPR). Cudzinci tak tvoria vyše 16 percent obyvateľov Prahy. Zároveň v metropole žije viac ako tretina (35 percent) všetkých cudzincov, ktorí sú usadení v Českej republike.

Najviac je Ukrajincov a Slovákov

Zhruba tretina cudzincov v Prahe pochádza z Európskej únie a pridružených krajín (Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko). Podľa národnosti je v Prahe najviac občanov z Ukrajiny (51-tisíc), Slovenska (31-tisíc) a Ruska (24-tisíc). V Prahe je usadených tiež 13-tisíc ľudí s pôvodom vo Vietname a 6-tisíc Američanov. Zhruba polovica cudzincov má v Prahe trvalý pobyt a ako ukázala analýza, ich ekonomická aktivita je výrazne vyššia ako u "priemerného Pražana".

Znižujú priemerný vek

Kým vekový priemer cudzincov z krajín EÚ je približne 39 rokov, u cudzincov z tretích krajín je priemer nižší a blíži sa 35 rokom. Cudzinci tak znižujú priemerný vek obyvateľov Prahy, ktorý by sa bez nich pohyboval medzi 43 a 44 rokmi. Ako analýza pripomenula, cudzinci pomáhajú stabilizovať pracovný trh mesta. Príťažlivosť Prahy je okrem iného daná práve atraktivitou pracovného trhu, uzatvára český spravodajský portál Novinky.cz.

Viac k témam: cudzinci, práca, Slováci v zahraničí
Zdroj: Webnoviny.sk - Každý siedmy obyvateľ Prahy je cudzinec, ich ekonomická aktivita je vyššia ako u priemerného Pražana © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad guvernéra Istanbulu odsunul od polovice júla z mesta viac než 20-tisíc ľudí. V utorkovom stanovisku uviedol, že do záchytných centier poslal 16 423 "ilegálnych migrantov", ktorí sa v meste zdržiavali z dôvodu "neregulovanej migrácie". Vrátiť by sa mali do svojich krajín. Okrem nich odviezli do utečeneckých táborov mimo mesta aj 4 500 doteraz nezaregistrovaných Sýrčanov. Sýrskym utečencom poskytuje Turecko "dočasnú ochranu". Minister vnútra Süleyman Soylu minulý týždeň poukázal na to, že kapacity Istanbulu sú dávno prekročené. Oficiálne sa v meste zaregistrovalo už 500-tisíc Sýrčanov a minimálne 300-tisíc ďalších tam rovnako žije, hoci registrovaní sú v iných mestách. Ďalší nie sú v krajine registrovaní vôbec.

Viac k témam: neregulovaná migrácia, Úrad guvernéra Istanbulu, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Viac než 20-tisíc utečencov presunuli z Istanbulu pre neregulovanú migráciu, mali by sa vrátiť domov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako dve desiatky bývalých poľských veľvyslancov hovorí americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že poľská demokracia je v ohrození. Vyzývajú ho zatlačiť počas jeho nadchádzajúcej návštevy Poľska na tamojšiu populistickú vládu, aby rešpektovala ľudské práva a prestala opovrhovať ústavou. "Pán prezident, prichádzate do krajiny, kde sa viac nerešpektuje právo zákona," uvádza sa v otvorenom liste Konferencie veľvyslancov Poľskej republiky, ktorú v pondelok zverejnili na internete.

Výzva pre Trumpa

Trump príde do Varšavy v sobotu. V nedeľu sa spolu s ďalšími viac ako 40 lídrami zúčastní na ceremónii pri príležitosti 80. výročia vypuknutia II. svetovej vojny, ktorá sa začala 1. septembra 1939 napadnutím Poľska nacistickým Nemeckom. Dvadsaťtri bývalých veľvyslancov, z ktorých niektorí zastávali svoje funkcie v zahraničí opakovane a boli aj členmi poľskej vlády, tiež Trumpa vyzýva, aby zastavil podnecovanie rozkolov v rámci Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO). Pripomínajú mu, že Poľsko, krajina so zložitou geografickou polohou, pre svoju bezpečnosť a dlhotrvajúce prežitie závisí od týchto spojenectiev.

Druhá návšteva v Poľsku

Pôjde už o druhú návštevu Trumpa v Poľsku, prvýkrát navštívil krajinu v roku 2017. V tom čase sa vláda snažila obmedziť nezávislosť súdnictva, po návšteve Trumpa tento proces urýchlila. Jeho nadchádzajúca návšteva prichádza v čase odhalení, že ministerstvo spravodlivosti podporovalo nenávistnú kampaň na internete proti sudcom kritickým voči vláde. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) spolu s vplyvnou katolíckou cirkvou tiež vykresľujú LGBT komunitu ako hrozbu pre poľskú spoločnosť a rodiny.

Frustrované bývalé elity

Konferencia veľvyslancov pozostáva zo 41 bývalých poľských veľvyslancov, ktorí sú znepokojení tým, ako terajšia vláda narúša demokraciu a poškodzuje pozíciu krajiny na globálnej scéne. Vznikla v roku 2017, dva roky po tom, ako moc v krajine prevzala PiS a niektorých z jej členov strana prepustila. Na bývalých diplomatov sa už zosypala aj kritika. Označujú ich za frustrované bývalé elity, ktoré nevedia akceptovať stratu svojich privilégií a sú voči krajine nelojálne.

Viac k témam: diplomacia, ľudské práva, Severoatlantická aliancia
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľskí diplomati vyzývajú Trumpa k zatlačeniu na vládu, podľa nich je demokracia krajiny v ohrození © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 27. augusta 20:39
Vláda na utorkovom výjazdovom rokovaní v obci Kokava nad Rimavicou zhodnotila akčný plán rozvoja okresu Poltár. Ministri odobrili okrem štandardného jedného milióna eur pre najmenej rozvinutý okres zo Všeobecnej pokladničnej správy naviac 60-tisíc pre mesto Poltár na komunikácie a 50-tisíc pre obec Kokava nad Rimavicou na rekonštrukciu obecného úradu. Pôvodne plánovaný milión eur sa rozdelí v Poltárskom okrese na 43 projektov obciam, občianskym združeniam a ďalším organizáciám. Ako informoval na tlačovej besede podpredseda vlády SR Richard Raši, pre Banskobystrický samosprávny kraj navyše schválili 650-tisíc eur na rekonštrukciu dvoch internátov. Predseda vlády Peter Pellegrini na tlačovej besede vyzdvihol dobré výsledky v okrese Poltár, kde sa z plánovaného počtu 750 novovytvorených pracovných miest podarilo do 30. júna s podporou regionálneho príspevku (RP) a európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) vytvoriť 501.

Výhodné podmienky na zamestnanie

To viedlo k výraznému zníženiu miery evidovanej nezamestnanosti, ktorá v úvode nášho snaženia predstavovala 20,9 percenta v decembri 2015 a dnes sme na 9,5-percentnej nezamestnanosti,“ konkretizoval premiér. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera je v okrese Poltár iba jeden zamestnávateľ s viac ako 100 zamestnancami. Preto sa podľa neho počíta aj s verejnými zamestnávateľmi, ako sú obce a mestá. „Môže tam byť väčšie riziko, čo sa týka udržateľnosti týchto miest, ale dôležité je to, že primátorka a starostovia majú záujem,“ doplnil minister práce. V okrese sú podľa neho výhodné podmienky na zamestnanie cieľových 750 zamestnancov, lebo je tu dobré zloženie uchádzačov v rámci ich vzdelania.

Výrazné čerpanie prostriedkov

Podľa Pellegriniho aj iné okresy okrem najmenej rozvinutých volajú po tom, aby členovia vlády do týchto regiónov prišli. „Budem s kolegami hovoriť o vytvorení formátu výjazdu predsedu vlády s vybranými ministrami do daných regiónov, aby sme navštívili ďalšie oblasti Slovenska a mohli tak riešiť ešte niektoré problémy,“ uviedol predseda vlády s tým, že tieto budú okrem štandardných výjazdových rokovaní vlády. Výrazné čerpanie prostriedkov z regionálneho príspevku a európskych štrukturálnych a investičných fondov začalo podľa Rašiho najviac v poslednom roku a tiež novovytvorených pracovných miest bolo najviac v poslednom roku. „Čerpanie regionálneho príspevku sa zvýšilo o 270 percent oproti čerpaniu z predchádzajúcich rokov a taktiež aj čerpanie eurofondových financií sa zvýšilo o 100 percent za posledný rok,“ uviedol vicepremiér.

Prerozdelia si milión eur

Štandardne plánovaný milión eur si v okrese Poltár prerozdelia medzi 43 projektov. Najvyššiu dotáciu 105-tisíc eur získa obec Málinec na rekonštrukciu kultúrneho domu. Obec Kokava nad Rimavicou dostane 95-tisíc eur na rekonštrukciu miestnych komunikácií a chodníkov a ďalších 45-tisíc eur na vybudovanie bezbariérového prístupu a výťahov v budove zdravotného strediska a obecného úradu. Ďalšie projekty sú zamerané najmä na rekonštrukcie obecných budov, komunikácií a chodníkov a iných stavieb v správe obcí v okrese Poltár. Niekoľko desiatok tisíc eur dostane aj Rímskokatolícka cirkev a Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na opravy svojho majetku.

Rekonštrukcia komunikácií

Na žiadosť primátorky Poltára Martiny Brisudovej schválili ministri naviac 60-tisíc eur na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Kokava nad Rimavicou naviac získa od vlády 50-tisíc eur na rekonštrukciu budovy, v ktorej vláda rokovala. Vláda v stredu 28. augusta pokračuje vo výjazdovom rokovaní v obci Buzitka v okrese Lučenec, ktorý je ďalším z najmenej rozvinutých okresov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výjazdové rokovanie vlády v Kokave nad Rimavicou (fotografie)

Viac k témam: akčný plán rozvoja, EŠIF Európske štrukturálne a investičné fondy, nezamestnanosť, nezamestnanosť v SR, premiér Slovenskej republiky, regionálny rozvoj, výjazdové rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Vláda zasadá v Kokave nad Rimavicou, premiér Pellegrini sa stretne aj so starostami z regiónu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - V mexickom pohraničnom meste Ciudad Juárez zastrelili ozbrojenci počas víkendu jedného muža a tri dievčatá vo veku 4, 13 a 14 rokov. Vypálili na nich 123 striel. Prokurátori v severnom štáte Chihuahua v pondelok oznámili, že páchatelia z ich rodinného domu zrejme uniesli aj jedného ďalšieho muža. Vraždy sa odohrali na predmestí mesta, motív zatiaľ nie je známy. Ide o posledný prípad zo série ozbrojených útokov na deti v Mexiku. Mnohé zomrú práve počas streľby na ich rodičov. Ozbrojenci v Mexiku si kedysi dávali relatívne pozor, aby nezasiahli deti, keď boli ich terčom dospelí. To sa však už zjavne nedeje.

Viac k témam: mŕtve deti, napadnutie, ozbrojenci, vražedný útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Ozbrojenci v mexickom pohraničnom meste zastrelili štyri osoby, z toho tri boli maloleté dievčatá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nedávno zmenené pravidlá pre výstavbu rodinných domov napokon nezahŕňajú očakávané sprísnenie požiadaviek. Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) to považuje za dobrú správu nielen pre vlastníkov rodinných domov, ale aj pre budúcich staviteľov, vrátane tých, ktorí sa od 2. septembra môžu uchádzať o dotáciu vo výške 8-tisíc eur na domy s takmer nulovou potrebou energie. Po júlovej revízii normy o tepelno-technických vlastnostiach stavebných konštrukcií a budov tak požiadavky na energetickú náročnosť ostávajú bez zmeny.

Požiadavky pre energetickú triedu A0

Podľa združenia naďalej platí, že všetky budovy postavené po 31. decembri 2020 budú musieť spĺňať požiadavky pre energetickú triedu A0. Avšak nároky na obvodový plášť zostanú bez sprísnenia, teda vplyvu, napríklad, na ich hrúbku. Projektanti sa so situáciou budú môcť vysporiadať efektívnejšie, a to napríklad s využitím alternatívnych zdrojov energie. Požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti jednotlivých čast obvodového plášťa budovy, ktoré mali platiť od roku 2021, boli nastavené za predpokladu neustáleho zvyšovania cien energií a nepretržitého technologického vývoja stavebných materiálov a boli zakomponované do pôvodného znenia normy ešte v roku 2012. Tieto predpoklady sa nenaplnili a k sprísneniu neprišlo. "Oceňujeme, že zmena normy reflektuje aktuálnu situáciu a prináša zmiernenie pôvodne zamýšľaných normových požiadaviek na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií. Záväznými naďalej zostávajú doterajšie normové hodnoty," povedal predseda ZVMM Martin Mihál. Sprísnenie požiadaviek by znamenalo neefektívne predraženie stavieb. "V tejto súvislosti je vhodné spomenúť, že plánované zvýšenie požiadaviek, ktoré zodpovedalo 8 až 10 centimetrom zateplenia, by ušetrilo na niektorých typoch rodinných domov len okolo 3 % energie," uviedol Mihál.

Zvýšený podiel obnoviteľných zdrojov energie

Dosiahnutie požiadaviek na budovu s takmer nulovou potrebou energie však nie je viazané iba na tepelnoizolačné vlastnosti stavebných konštrukcií stien, striech, podláh a okien. "Na dosiahnutie kritérií budovy s takmer nulovou potrebou energie je potrebné uplatniť zvýšený podiel obnoviteľných zdrojov energie, vetracie systémy so spätným získavaním tepla, moderné technické zariadenia budov používajúce takú kombináciu energetických nosičov, ktorá zabezpečí minimálnu potrebu energie pre jednotlivé kategórie budov," upozornil profesor Ivan Chmúrny zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity. Moderné murovacie materiály majú podľa podpredsedu ZVMM Gabriela Szöllösiho veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré s rezervou spĺňajú súčasné normové požiadavky na obvodové steny aj bez dodatočného zateplenia. "To znamená, že sú vhodné aj na stavbu domu s takmer nulovou potrebou energie. Pridávať k ním ďalšie tepelnoizolačné vrstvy alebo zväčšovať hrúbku murovacích materiálov nad 50 cm je neefektívne. Oveľa účelnejšie je zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energie," dodal Szöllösi. Členmi Združenia výrobcov murovacích materiálov sú spoločnosti Ipeľské tehelne, a. s., Lučenec, Leier Baustoffe SK, s. r. o., Bratislava, PORFIX - pórobetón, a. s., Zemianske Kostoľany, Wienerberger, s. r. o., Zlaté Moravce a Xella Slovensko, spol. s r. o., Šaštín - Stráže. Zamestnávajú spolu takmer sedemsto ľudí a v roku 2018 vyprodukovali vyše 1,5 milióna kubických metrov murovacieho materiálu.

Viac k témam: energia, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Združenie výrobcov murovacích materiálov
Zdroj: Webnoviny.sk - Pravidlá pre výstavbu rodinných domov sa zmenili, ale prísnejšie energetické požiadavky nezahŕňajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - Vo Fakultnej nemocnici Brno sa narodilo dievčatko matke po mozgovej smrti. Ženu udržiavali pre pokračovanie tehotenstva na prístrojoch takmer tri mesiace. Samotná nemocnica v utorok informovala, že dievčatko sa narodilo cisárskym rezom v 34. týždni tehotenstva a pri narodení vážilo 2,1 kilogramu. Vo vyhlásení nemocnice sa neuvádzajú podrobnosti o zdravotnom stave dieťaťa, avšak česká verejnoprávna televízia uviedla, že dievčatko, ktoré sa narodilo v priebehu augusta, je už u svojho otca. Dvadsaťsedemročnú matku vyhlásili za mozgovo mŕtvu začiatkom júna po krvácaní do mozgu. Lekári sa rozhodli, že zachovajú jej životné funkcie až do času, keď bude dieťa dostatočne vyvinuté pre príchod na svet.

Viac k témam: Fakultná nemocnica Brno, pôrod, tehotenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Žene sa tri mesiace po mozgovej smrti narodilo dievčatko, to je už u svojho otca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - Petíciu s názvom ´Zastavte propagáciu pedofílie a chráňte naše deti´, ktorú iniciovala Aliancia za rodinu, podpísalo už viac ako 19-tisíc občanov. Ako agentúru SITA informoval Stanislav Gunčaga z Aliancie za rodinu, petícia vyvolala enormný ohlas spoločnosti. „Za krátky čas ju podpísalo viac ako 19-tisíc občanov. Podpisy budeme zbierať ešte 10 dní a potom ju odovzdáme príslušným orgánom,“ priblížil Gunčaga.

Obmedzený čas na podpisovanie

Predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík uviedol, že čas na podpisovanie obmedzili preto, aby Národná rada SR stihla schváliť potrebné zmeny zákonov ešte tento rok. „Zákon musí stáť na strane detských obetí sexuálneho násilia a musí predchádzať tomu, aby sa obete stali obeťami,“ vysvetlil Chromík.

Propagácia pedofílie a sexuálnych deviácií

Podľa Petra Beňu z aliancie vidíme neustále prekračovanie hraníc a otváranie okien škodlivým javom, ktoré v konečnom dôsledku ohrozujú naše deti. „Propagácia pedofílie a iných sexuálnych deviácií sa musí skončiť. Nie je nám to jedno! Vyzývame všetkých občanov a rodičov, ktorým to tiež nie je jedno, aby sa k nám pridali a podpísali petíciu,“ dodal Beňa. Petíciu je možné podpísať na webovej stránke www.podpisem.sk.

Viac k témam: Národná rada SR, petícia, Zastavte propagáciu pedofílie a chráňte naše deti
Zdroj: Webnoviny.sk - Takmer 20-tisíc ľudí podpísalo petíciu za zákaz propagovania pedofílie, iniciátorom je Aliancia za rodinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - Z lietadla spoločnosti Air China sa v utorok na letisku v Pekingu začalo valiť veľké množstvo dymu. Stalo sa tak počas toho, ako pasažieri nastupovali. Všetkých cestujúcich bezpečne evakuovali. Lietadlo sa chystalo odletieť do Tokia. Dym vychádzal z predného nákladného priestoru a posádka rýchlo prijala protipožiarne opatrenia, informovali aerolinky. Príčina incidentu je predmetom vyšetrovania. Fotografie a videá očitých svedkov ukazujú vrch lietadla zahalený v dyme a ťažko poškodený. V roku 2015 muž založil požiar na palube čínskeho lietadla, pasažieri a posádka ho však spacifikovali.

Viac k témam: dym, havária lietadla, letisko, porucha
Zdroj: Webnoviny.sk - Lietadlo na letisku v Pekingu zahalil hustý dym, ten sa začal valiť počas nastupovania pasažierov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner