16. september 2021
Facebook

28.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 28. augusta 21:42
Britská kráľovná Alžbeta II. vyhovela žiadosti vlády o prerušenie rokovania parlamentu. Schôdzu prerušia medzi 9. až 12. septembrom, len niekoľko dní po tom, ako sa poslanci po letnej prestávke vrátia do práce a zároveň len niekoľko týždňov pred termínom brexitu, ktorým je 31. október.

Zastavenie diskusie o brexite

Poslanci opätovne zasadnú 14. októbra. Vtedy sa podľa premiéra Borisa Johnsona uskutoční tradičný príhovor kráľovej v parlamente. Pozastavenie činnosti parlamentu do 14. októbra však znamená, že poslanci zrejme nebudú mať dosť času, aby schválili zákony, ktorými by mohli zabrániť brexitu bez dohody. Predseda dolnej komory parlamentu John Bercow, ktorý sa zriedkakedy vyjadruje k politickým oznámeniam, označil prerušenie "ústavným pobúrením". Podľa neho je cieľom tohto kroku zastaviť parlament "v diskusii o brexite a plnení si jeho povinností pri formovaní smeru pre krajinu".

Dostatok času na debatu

Líder labouristov Jeremy Corbyn zase vyhlásil, že prerušenie zasadnutia parlamentu je "neprijateľné" a avizoval, že opozícia sa bude usilovať presadiť legislatívu, ktorá by mala zabrániť konaniu premiéra, a neskôr aj hlasovanie o vyslovení nedôvery. Johnson žiada európsky blok, aby opätovne otvoril dohodu vyrokovanú jeho predchodkyňou Theresou Mayovou. Stále však trvá na tom, že Británia opustí úniu 31. októbra s dohodou alebo bez nej. Premiér sa skôr počas dňa vyjadril, že za návrhom pozastaviť činnosť parlamentu nie je snaha pretlačiť brexit bez dohody a poslanci podľa neho budú mať ešte dosť času na debatu o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

Viac k témam: Brexit, britský parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Johnson požiadal o prerušenie rokovania parlamentu, kráľovná Alžbeta II. vláde vyhovela © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzska vláda chce v rámci prepracovania inštitúcií v krajine zmenšiť parlament o 25 percent. V stredu predstavila návrh zákona, ktorý by zredukoval počet kresiel v Národnom zhromaždení - dolnej komore parlamentu - z 577 na 433 a v Senáte z 348 na 261. Navrhovaná legislatíva tiež stanovuje, aby bolo 20 percent kresiel prideľovaných z kandidátok strán namiesto individuálnym kandidátom. O návrhu musia teraz rozhodnúť poslanci. Oba zmienené kroky sľúbil prezident Emmanuel Macron ešte počas svojej kampane v prezidentských voľbách v roku 2017. Mnoho voličov tieto návrhy podporilo, Macronovi kritici však tvrdia, že len posilnia prezidentove právomoci.

Viac k témam: parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky parlament čaká redukcia, vláda navrhuje znížiť počet kresiel o štvrtinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Talianska stredoľavá Demokratická strana (PD) a antisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) sa dohodli na vytvorení koaličnej vlády. Hnutie požiadalo prezidenta Sergia Mattarellu, aby zostavením vlády poveril dočasného premiéra Giuseppeho Conteho.

Vyskúšajú si to

"Povedali sme prezidentovi, že sme dosiahli dohodu s PD, ktorá by umožnila Contemu byť ďalším premiérom," vyjadril sa v stredu po stretnutí s Mattarellom predseda M5S Luigi Di Maio. "Domnievame sa, že stojí za to vyskúšať si túto skúsenosť," povedal zase po stretnutí s prezidentom na margo koalície predseda PD Nicola Zingaretti. Mattarella sa v stredu stretol s lídrami strán, aby s nimi našiel spôsob, ako sa vyhnúť predčasným voľbám, ktoré by musel zvolať, ak by nedosiahli dohodu. Vo štvrtok ráno sa stretne s Contem.

Zarytí konkurenti

Po tom, čo Conte predstaví zoznam vládnych ministrov, budú obe komory talianskeho parlamentu hlasovať o dôvere vláde. Ak ju podporia, vládnuť by mala do ďalších plánovaných volieb v roku 2023. Demokratická strana a Hnutie piatich hviezd, ktoré sú tradične zarytými konkurentmi, začali spolu intenzívne rokovať po tom, čo minulý týždeň padla predošlá vládna koalícia. Existuje však riziko, že nová koalícia bude veľmi nestabilná, keďže sa strany už v uplynulých dňoch škriepili pre záležitosti, ako je spoločná platforma a zloženie kabinetu.

Viac k témam: talianska vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Demokratická strana a Hnutie piatich hviezd sa dohodli na vytvorení novej talianskej vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Online zbierka pre záchranárov v poľských Tatrách, ktorí do veľkej miery pracujú dobrovoľne, prekročila očakávania, keď sa za päť dní podarilo vyzbierať viac ako 117-tisíc zlotých (v prepočte viac ako 26-tisíc eur). Zbierku pre takzvaný TOPR iniciovala horská sprievodkyňa Maja Sindalska minulý týždeň v sobotu, dva dni po tom, ako sa desiatky záchranárov ponáhľali vrtuľníkom aj peši na pomoc turistom, ktorí v Tatrách uviazli počas búrky. Tá si na poľskej strane Tatier vyžiadala štyri obete a viac ako 150 zranených.

Pracujú dobrovoľne

Záchranná operácia, ktorá sa začala ešte počas búrky nad štítom Giewont, upriamila pozornosť na tatranských záchranárov v Poľsku. Celkovo 37 z nich sú štátni zamestnanci, ktorí majú hrubú mzdu približne 4500 zlotých (približne 1000 eur), ďalších 250 záchranárov pracuje dobrovoľne. "Chceli by sme si plniť našu prácu na ešte vyššej úrovni, avšak máme obmedzenia, pretože počas nášho pracovného voľna musíme vykonávať iné zamestnania, aby sme si zarobili," uviedol prednedávnom pre spravodajský portál onet.pl šéf TOPR Jan Krzysztof.

Potreby sú väčšie

Úlohy záchranárov siahajú od pomoci zraneným lyžiarom až po záchranu horolezcov. K dispozícii sú 24 hodín denne. TOPR uvádza, že potrebuje viac financií na záchranárske vybavenie a platy. Štát tento rok prispel záchranárom sumou sedem miliónov zlotých (zhruba 1,6 milióna eur), polovicu z toho na vrtuľník. Avšak potreby sú oveľa väčšie. Ako povedala Sindalska, jej motívom bolo finančne pomôcť záchranárom ako prejav vďaky za ich "hrdinstvo, obetu, silu a boj". Dúfala, že vyzbiera aspoň päťtisíc zlotých (približne 1140 eur), vyzbieraná čiastka však ďaleko presiahla jej cieľ.

Viac k témam: Horskí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Poliaci ocenili záchrannú akciu na Giewonte, finančná zbierka prekonala očakávania © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Tridsať ľudí, väčšinou detí, utrpelo zranenia pri nehode autobusu v nemeckom meste Brandenburg an der Havel zhruba 85 kilometrov západne od Berlína. K havárii, pri ktorej sa autobus verejnej dopravy zrazil s osobným autom, došlo v stredu popoludní. Miestni hasiči uviedli, že 16 ľudí previezli do dvoch regionálnych nemocníc, ale nikto z nich nemal zranenia, ktoré by hneď považovali za život ohrozujúce. Bezprostredne po incidente nebolo jasné, koľko zo zranených tvorili deti, ale hasiči odhadli, že ich bolo približne 80 percent.

Viac k témam: havária autobusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri zrážke autobusu s osobným autom v Nemecku sa zranilo tridsať ľudí, väčšinu tvorili deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Švajčiarsko chce byť do roku 2050 klimaticky neutrálnou krajinou.Tamojšia vláda v stredu oznámila, že si tento cieľ stanovila "na základe vedeckých zistení", ktoré vlani zverejnil výbor odborníkov Organizácie Spojených národov (OSN) na klímu. Do roku 2050 "by Švajčiarsko nemalo vypúšťať viac skleníkových plynov ako je možné absorbovať prirodzene alebo technickými prostriedkami," oznámila vláda v stanovisku. Ostatné krajiny, medzi nimi i Veľká Británia, Francúzsko a Švédsko, si cieľ uhlíkovej neutrality zakotvili v zákone. Očakáva sa, že takto bude na budúci rok konať aj Nemecko. Zníženie skleníkových plynov na nulu si podľa vedcov vyžaduje výrazné zmeny v hospodárstve krajín a takmer úplný koniec spaľovania fosílnych palív. Je to však jediný spôsob, ako v tomto storočí zastaviť globálne otepľovanie, aby nepresiahlo hranicu 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s teplotou pred industrializáciou.

Viac k témam: globálne otepľovanie, klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk - Švajčiarsko chce menej skleníkových plynov, plánuje sa stať klimaticky neutrálnou krajinou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako 20-tisíc ľudí sa v stredu v uliciach východošpanielskeho mesta Buňol zúčastnilo na každoročnej paradajkovej bitke La Tomatina. Udalosť sa počas rokov stala hlavnou turistickou atrakciou. Dav na poludňajšiu bitku použil 145 ton paradajok zo šiestich nákladných áut. Účastníkov boja a ulice mesta po bitke "zdobila" červená kaša. Niektorí si chránili oči plaveckými okuliarmi. Bezprostredne po ukončení akcie organizátori vystriekali ulice vodou, účastníci sa mohli umyť vo verejných sprchách alebo v rieke. La Tomatina má už 74-ročnú tradíciu a inšpirovala sa bojom s jedlom medzi miestnymi deťmi. Pre účasť bolo potrebné zakúpiť si základný lístok v hodnote 12 eur. Päťtisíc lístkov organizátori rezervovali pre obyvateľov mesta, ďalších 17-tisíc pre mimomestských účastníkov.Viac k témam: La Tomatina, paradajková bitka
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Tradičná bitka La Tomatina v španielskom Buňole prilákala vyše dvadsaťtisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Leteckí záchranári v stredu v popoludňajších hodinách pomáhali v Nízkych Tatrách skupine turistov, ktorých zasiahol blesk. „Turistov, ktorých v oblasti vrchu Baba zasiahla blesková aktivita, sa podarilo leteckým záchranárom lokalizovať z paluby vrtuľníka. Lekár bol do terénu vysadený pomocou palubného navijaka. Najviac zasiahol blesk 45-ročného muža, u ktorého nastala krátkodobá zástava obehu. Prítomní svedkovia preto vykonali u muža okamžitú laickú resuscitáciu, ktorá bola úspešná,“ priblížila hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková. Lekár zasiahnutého muža primárne ošetril a z miesta evakuoval v transportnej sedačke. Počas medzipristátia mu poskytol ďalšie neodkladné zdravotné ošetrenie a následne ho s popáleninami hornej končatiny, hrudníka, brucha a dolnej končatiny v stabilizovanom stave letecky previezli do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Viac k témam: blesk, Nízke Tatry, turisti, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Turistov v Nízkych Tatrách zasiahol blesk, jedného z nich museli zachraňovať resuscitáciou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Strana Most-Híd odmieta špekulácie, že by z nej po neúspešných rokovaniach so Stranou maďarskej komunity (SMK) chceli odísť niektorí členovia. Maďarské strany Most-Híd a SMK tento týždeň oznámili, že nevytvoria volebnú koalíciu.

Prvá dohoda je na svete

Rozhodnutie o neuzatvorení koaličnej dohody so stranou SMK prijala Republiková rada strany v pomere 37:5. Tak, ako v strane SMK, aj v strane Most-Híd boli aj zástancovia, aj odporcovia koalície,“ priblížila hovorkyňa Most-Híd Klára Debnár. Zároveň poprela informácie o údajnom odchode niektorých členov strany. „Ukončenie rokovaní so stranou SMK otvorilo dvere pre pokračovanie v rokovaniach s ďalšími stranami. O výsledkoch týchto rokovaní budeme médiá priebežne informovať. Prvá dohoda už je na svete, a to s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDSZ-MKDA),“ dodala Debnár.

Snaha stroskotala

Predseda Most-Híd Béla Bugár na pondelkovej tlačovej konferencii povedal, že posledné rokovania medzi stranami boli o dvoch podmienkach. Týkalo sa to požiadavky SMK, aby kandidačná listina bola zostavená 50 na 50 a návrhu, aby spoločnú kandidátku neviedol ani jeden predseda strany. „Čakali sme na výsledky predsedníctva SMK. Dostali sme informácie, že nebudú meniť názory a kandidačnú listinu chcú zostavovať napoly, teda 50 na 50. Na základe týchto rozhodnutí a týchto informácií potom Republiková rada strany Most-Híd tajným hlasovaním rozhodla, že spoločnú volebnú koalíciu so stranou SMK nevytvoríme. Snaha tam bola, no stroskotala. Dve strany sa nedokázali dohodnúť,“ priblížil Bugár.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, SMK Strana maďarskej komunity
Zdroj: Webnoviny.sk - Most-Híd odmieta špekulácie, že by po neúspešných rokovaniach s SMK chceli zo strany odísť členovia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Šestnásťročná švédska ekologická aktivista Greta Thunberg preplávala po dvoch týždňoch Atlantický oceán na plachetnici s nulovými emisiami, aby sa zúčastnila na konferencii o globálnom otepľovaní. "Pevnina!! Pred nami sú svetlá Long Islandu a New Yorku," napísala v stredu pred východom slnka na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Očakáva sa, že z lode vystúpia v stredu popoludní miestneho času v prístave na dolnom Manhattane.

Vybrala si plavbu jachtou

Greta Thunberg si zvolila na cestu do New Yorku jachtu namiesto lietadla, keďže využívanie lietadiel podľa vedcov produkuje obrovskú uhlíkovú stopu a výrazne tak prispieva k zhoršovaniu situácie v súvislosti so svetovou klímou. Plavbu, na ktorej ju sprevádzali jej otec a švédsky dokumentarista Nathan Grossman, absolvovala 18-metrovou jachtou Malizia II, ktorá vyrába elektrinu pomocou solárnych panelov a podvodných turbín.

Príde na klimatické konferencie

Greta Thunberg, ktorej sa podarilo odštartovať celosvetové hnutie študentských protestov za zmenu politiky vlád v boji proti klimatickým zmenám, sa zúčastní najskôr 23. septembra na svetovej klimatickej konferencii v New Yorku, odkiaľ sa neskôr presunie vlakmi a autobusmi do čilskej metropoly Santiago, kde sa bude konať od 2. do 13. decembra ďalšia významná konferencia o klimatických zmenách pod patronátom Organizácie Spojených národov (OSN). Tá sa mala pôvodne uskutočniť v novembri v Brazílii, po nástupe nového brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý je známym nepriateľom ekológie, však krajina oznámila OSN, že ju organizovať nebude.


Viac k témam: jachty, klimatické zmeny, konferencia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Aktivistka Greta Thunberg preplávala Atlantik, zúčastní sa na klimatických konferenciách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner