16. september 2021
Facebook

29.8.2019 (Webnoviny.sk) - V iránskom vesmírnom centre v provincii Semnan údajne explodovala raketa, ktorá mala vyniesť do vesmíru satelit. Americká spoločnosť Planet Labs Inc. na štvrtkových záberoch zachytila čierny dym nad poškodenou odpaľovacou rampou a tiež trosky rakety. David Schmerler z Middlebury Institute of International Studies pre agentúru AP uviedol, že na základe satelitných záberov vo Vesmírnom centre imáma Chomejního explodovala raketa počas štartu alebo krátko po ňom. Irán sa k prípadu zatiaľ nevyjadril.

Viac k témam: raketa, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - V iránskom vesmírnom centre zrejme explodovala raketa, do vesmíru mala vyniesť satelit © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.8.2019 (Webnoviny.sk) - Novým premiérom Ukrajiny sa stal Oleksij Hončaruk. Vo štvrtok tak rozhodol tamojší parlament. Politik sľúbil, že bude podporovať ekonomický rast, lepšiu životnú úroveň a bude bojovať proti korupcii. "V novej vláde nikomu nedovolíme kradnúť," vyhlásil. Novým šéfom ukrajinskej spravodajskej služby SBU sa stal Ivan Bakanov, ktorý viedol kampaň súčasného prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten vyzval poslancov, aby pomohli "liberalizovať hospodárstvo a podporili integráciu do Európy".

Viac k témam: ukrajinský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Oleksij Hončaruk je novým premiérom Ukrajiny, vo vláde nikomu nedovolí kradnúť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
fotografie „Táto vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Má byť však ukážkou toho, že tak ako naši starí rodičia boli pripravení postaviť sa so zbraňami v ruke za svoj národ a slobodu, tak sú aj naše ozbrojené sily pripravené chrániť záujmy Slovenskej republiky a jej občanov,“ vysvetlil pred časom minister obrany SR Peter Gajdoš. Zobraziť fotogalériu k článku:
Generálny nácvik vojenskej prehliadky na oslavy 75. výročiu SNP (fotografie)

Viac o téme: Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania) – fotografie

Viac k témam: minister obrany SR, Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP), SNP Slovenské národné povstanie, vojenská prehliadka
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojenská prehliadka na oslavách 75. výročia SNP: Armáda predviedla tanky, vozidlá pechoty aj vrtuľníky (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.8.2019 (Webnoviny.sk) - Prezident Spojených štátov Donald Trump vyhlásil, že jeho krajina chce zredukovať počet vojakov v Afganistane na 8600. Šéf Bieleho domu v The Brian Kilmeade Show vo štvrtok uviedol, že USA sú blízko k uzatvoreniu dohody s hnutím Taliban, aj keď nemá istotu, či sa to napokon aj podarí. Pentagon pracuje na pláne stiahnuť polovicu zo 14-tisíc amerických vojakov, no Taliban požaduje odchod všetkých jednotiek. Predstaviteľ americkej armády v stredu povedal, že je príliš skoro hovoriť o kompletnom stiahnutí vojakov. Dodal, že americká dohoda s Talibanom závisí od bezpečnostných podmienok a že afganské jednotky aj naďalej potrebujú pomoc Američanov.

Viac k témam: americký prezident, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump chce znížiť počet amerických vojakov v Afganistane, USA sú blízko dohody s Talibanom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nie je v záujme Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), aby režisérom formovania alternatívy pre Slovensko bol tandem PS/Spolu. Myslí si to bývalý predseda a súčasný člen KDH Ján Figeľ, ktorý to uviedol pre agentúru SITA. „Droga progresivizmu slovenské problémy nevylieči. Budúcnosť treba stavať na osvedčených hodnotách a rozumných riešeniach a s týmto zámerom treba spájať kresťanskodemokratických a konzervatívnych demokratov v spoločnosti a v politike. Pripustiť víziu registrovaných partnerstiev ako agendu nejestvujúcej spoločnej koalície a o to menej budúcej vlády dostáva KDH do nepríjemnej defenzívy,” uviedol Figeľ.

Dialóg nie je na škodu

Zároveň však tvrdí, že dialóg s Progresívnym Slovenskom Michala Trubana a stranou Spolu Miroslava Beblavého nie je na škodu. Je ale presvedčený, že KDH by malo predovšetkým rozširovať svoj priestor oslovovaním, spájaním a spoluprácou s podobne zmýšľajúcimi osobnosťami a subjektmi. „Dôveryhodné KDH bude chceným koaličným partnerom, vždy to tak bolo. Netreba mať obavy, treba mať vhodných ľudí a posilňovať odbornosť a akcieschopnosť hnutia v úsilí o spravodlivé a rozvinuté Slovensko,” myslí si Figeľ.

Nie všetko nové je dobré

Podľa neho v tomto období treba zachovať, čo bolo dobré a odstraňovať slabé miesta. Myslí si, že nie všetko staré je zlé, a nie všetko nové je dobré. „Pubertálni, nezrelí politici lacno hovoria o generačnej výmene ako o základe zmeny. Základom zdravej jednoty a potrebnej akcieschopnosti je vernosť hodnotám a vytrvalosť v úsilí o spoločné dobro, od vedenia hnutia až po kluby. Za 30 rokov sa z KDH odštiepilo sedem strán respektíve skupín. To stojí za zápis do Guinessovej knihy rekordov. Väčšina z nich už dnes ani na papieri nejestvuje. Neboli schopné prežitia, ale oslabovaním KDH v konečnom dôsledku poslúžili skorumpovanej vládnucej väčšine alebo napomáhajú novej, rastúcej vlne liberalizmu. Nie oponenti nás najviac oslabovali, ale vnútorné chyby a zrady. Druhé, ´lepšie´ KDH trieštením nikdy nevzniklo a ani nevznikne,” vyhlásil Figeľ.

Formovanie tretej línie

Predstaviteľ kresťanských demokratov verí, že ešte stále je možné sformovať do volieb tretiu, dominantnú líniu oproti doterajšej socialistickej a vynárajúcej sa liberálnej – líniu kresťanskodemokratickú a konzervatívnu. „Tento politický blok môže byť dokonca silnejší ako liberálny tandem. Premiéra stavia víťaz volieb. To vôbec nemusí byť predstaviteľ Progresívneho Slovenska. Na sformovanie takejto tretej línie by som zameral hlavné politické úsilie, kandidátku a program skúseného hnutia Novembra ‘89,” uzavrel Figeľ.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Nie je v záujme KDH, aby režisérom formovania alternatívy boli pubertálni politici z tandemu PS/Spolu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

29.8.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako 200 ľudí vo štvrtok protestovalo v hlavnom meste Nepálu proti rozhodnutiu vlády, ktorá chce zrezať približne 2000 stromov, aby mohla rozšíriť cestu okolo mesta. "Tieto stromy kontrolujú znečistenie a dávajú nám čerstvý vzduch, takže ich nemôžu len tak zrezať a spraviť tu cestu," povedal jeden z nespokojných občanov. "Káthmandu bojuje s veľkým znečisteným ovzdušia a zrezanie toľkých stromov celú situáciu ešte zhorší," dodal. Demonštranti žiadajú vládu, aby našla iné riešenie. Tento rok už rozšírili asi polovicu 27-kilometrovej cesty okolo mesta, pričom vtedy padlo za obeť niekoľko tisíc stromov. Druhá fáza by sa mala začať už čoskoro, no protestujúci vyhlásili, že celý projekt zablokujú.

Viac k témam: protest, výrub stromov
Zdroj: Webnoviny.sk - V Nepále chcú vyrúbať tisíce stromov pre rozšírenie cesty, demonštranti žiadajú iné riešenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

29.8.2019 (Webnoviny.sk) - Pri oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania netreba zabúdať, že na stranu povstalcov sa svojimi drobnými činmi pridali aj tisíce obyčajných ľudí. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca Slovenskej technickej univerzity Fedor Blaščák, spájanie SNP len s hlavnými politickými a vojenskými lídrami môže byť preto dnes prejavom akejsi historickej nespravodlivosti voči ľuďom z „druhej, tretej alebo štvrtej línie“.

Pomohol pri zásobovaní obyvateľov

Príkladom je podľa neho aj príbeh chemika, správcu Ústavu chemickej technológie látok organických na bratislavskej technike Juraja Gašperíka. „Koniec augusta 1944 trávil doktor Gašperík s rodinou na Liptove. V polovici septembra zachytil v novinách výzvu profesorom a študentom vysokých škôl od Povereníctva školstva a národnej osvety, aby sa hlásili v Banskej Bystrici. Postaral sa o rodinu a 26. septembra 1944 sa prihlásil v Bystrici, kde bol ako chemik a bakteriológ pridelený k Povereníctvu pre veci hospodárske,“ povedal Blaščák. V tom čase bol podľa neho na celom povstaleckom území akútny nedostatok pekárenského droždia, a preto bol chemik Gašperík poverený úlohou zabezpečiť jeho výrobu, a vyriešiť tak veľký zásobovací problém. Gašperík v miestnom pivovare získal malé množstvo hnedých pivných kvasníc, v chemickom laboratórium Štátnej obchodnej akadémie objavil fungujúci termostat a v priebehu niekoľkých dní vypestoval čisté kultúry bieleho pekárenského droždia, ktoré sa ďalej rozmnožovali v miestnom pivovare. „Následne sa jeho droždie distribuovalo na celom povstaleckom území, čo významným spôsobom pomohlo pri zásobovaní obyvateľstva základnými potravinami. Chemik Gašperík nebol v tomto úsilí sám. Podľa záznamov v Povstaleckom denníku od Viery Štetkovej vieme, že výrobe droždia sa venoval aj stredoškolský profesor chémie z Kremnice Julo Predác. Ten vyrábal túto vzácnu surovinu v Pstruši na Poľane,” povedal Blaščák.

Predstaviteľ vedeckej komunity

Výrobe droždia sa podľa Blaščáka Gašperík venoval až do chvíle, keď bolo jasné, že Banská Bystrica padne. Následne 25. októbra 1944 utiekol do Ľubietovej. „V správe, ktorú o svojej činnosti na povstaleckom území napísal po návrate do Bratislavy pre ľudácke Ministerstvo školstva a národnej osvety, Gašperík otvorene popisuje svoje aktivity na povstaleckom území,“ uviedol Blaščák s tým, že o svojom angažovaní sa v povstaní chemik skonštatoval, že behom pobytu na povstaleckom území sa nezúčastnil žiadneho politického ani vojenského hnutia. Po vojne sa Juraj Gašperík stal významným predstaviteľom slovenskej vedeckej komunity. Od roku 1946 bol riadnym profesorom a o rok neskôr aj dekanom Chemicko-technologickej fakulty Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT). „Stáva sa predsedom Spolku chemikov, zakladá odborný časopis Chemické zvesti a ako vyštudovaný astronóm a nadšenec pre astronómiu predsedá tiež Slovenskej astronomickej spoločnosti M.R. Štefánika. Po roku 1948 odmietol vstúpiť do KSČ a toto rozhodnutie jeho ďalšiu kariéru poškodilo. Postupne sa sťahuje z významných akademických funkcií, ako uznávaný a rešpektovaný odborník si udržal už iba miesto vedúceho Katedry organickej technológie,“ povedal Blaščák. Následne sa podľa neho Gašperík venoval výlučne vedeckej práci, skúmal vplyvy karcinogénnych látok a stal sa autorom viacerých patentov, za ktoré získal významné vedecké ceny.

Viac o téme: Oslavy 75. výročia SNP (Slovenského národného povstania)Viac k témam: chlieb, Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP), SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na stranu povstalcov v SNP sa postavili aj obyčajní ľudia, droždie na chlieb im vyrobil chemik © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner