16. september 2021
Facebook

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej sedem ľudí zahynulo a 31 sa podarilo zachrániť, keď sa v zlom počasí medzi filipínskymi ostrovnými provinciami Guimaras a Iloilo potopili tri lode. Informovala o tom pobrežná stráž. Medzi obeťami by malo byť šesť žien a jeden muž. Na jednej z lodí, M/B Chichi, bolo podľa pobrežnej stráže najmenej 42 pasažierov, na druhej, M/B Keizha, boli štyria členovia posádky, a tretia, M/B Jenny, viezla nešpecifikovaný počet ľudí, ktorých však zachránili a premiestnili na plavidlo pobrežnej stráže.

Viac k témam: loď, potopenie lode
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Filipínach sa v zlom počasí potopili tri lode, nehody si vyžiadali obete © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Streľbu v nákupnom centre Cielo Vista v texaskom El Pase neprežilo viacero ľudí. Jedného podozrivého vzali do väzby, informovala polícia. Počet mŕtvych a ranených nespresnili, no podľa NBC News prijalo University Medical Center v El Pase najmenej desať vážne zranených a ďalšie obete previezli aj do iných nemocníc.Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V texaskom nákupnom centre sa strieľalo, zahynulo viacero ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Najmenej sedem ľudí zahynulo a 31 sa podarilo zachrániť, keď sa v zlom počasí medzi filipínskymi ostrovnými provinciami Guimaras a Iloilo potopili tri lode. Informovala o tom pobrežná stráž. Medzi obeťami by malo byť šesť žien a jeden muž. Na jednej z lodí, M/B Chichi, bolo podľa pobrežnej stráže najmenej 42 pasažierov, na druhej, M/B Keizha, boli štyria členovia posádky, a tretia, M/B Jenny, viezla nešpecifikovaný počet ľudí, ktorých však zachránili a premiestnili na plavidlo pobrežnej stráže.

Viac k témam: loď, potopenie lode
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Filipínach sa v zlom počasí potopili tri lode, zahynulo viacero ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Letecké dni sú skvelou príležitosťou ukázať reálny pokrok v modernizácii vzdušných síl. Na otvorení 9. ročníka Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019 na Leteckej základni Sliač to v sobotu uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Hlavný program tohto najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku už tradične odštartovali prelety pilotov Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Vzdušné sily sa pýšia novou technikou

Hlavná časť programu tohtoročných leteckých dní stojí vďaka novej a modernej technike práve na ukážkach slovenských vzdušných síl, čo by ešte pred pár rokmi nebolo ani zďaleka možné. Dnes sa môžeme pýšiť novými vrtuľníkmi Blak Hawk, dopravnými lietadlami Spartan a v neposlednom rade aj tým, že sme prijali strategické rozhodnutie o nákupe nových stíhacích lietadiel," konštatoval minister vo vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Gajdoš tiež pripomenul, že cieľom modernizácie vojenskej techniky je v prvom rade skvalitniť a zvýšiť pripravenosť ozbrojených síl garantovať bezpečnosť všetkých občanom Slovenska. Generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko potvrdil, že nová moderná technika je v prvom rade určená pre domáci krízový manažment. „Vďaka projektom, ktoré sme realizovali, máme dnes viac vrtuľníkov pripravených hasiť v ťažko dostupnom teréne a rovnako tak dopravné lietadlá sú kedykoľvek pripravené pre prípad krízovej situácie. Zároveň najväčším modernizačným projektom v novodobej histórii ozbrojených síl – obstaraním stíhacích lietadiel F-16 – neprídeme o jednu z najdôležitejších spôsobilostí, ktorou je vlastná ochrana vzdušného priestoru,“ povedal. Zároveň zdôraznil, že s tým súvisí aj zachovanie stoviek pracovných miest – špecialistov, ktorí pôsobia na Leteckej základni Sliač. „A obrovským úspechom je aj to, že naše Letecké opravovne Trenčín sa stali strategický partnerom výrobcu stíhacích lietadiel F-16 aj vrtuľníkov Black Hawk,“ doplnil. Zobraziť fotogalériu k článku:
SIAF 2019: Medzinárodné letecké dni (fotografie)

Vojenská technika

Profesionálni vojaci z Taktického krídla Sliač, kde sa medzinárodné letecké dni pravidelne konajú, zabezpečujú nepretržitú ochranu a obranu nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Letecké dni sú zároveň ukážkou pripravenosti a vycvičenosti vojenských pilotov a leteckého personálu. Zobraziť fotogalériu k článku:
SIAF 2018: Medzinárodné letecké dni Vzdušné sily predstavia na leteckých dňoch 15 kusov leteckej techniky. Novinkou bude samostatná show vrtuľníka UH-60M Black Hawk, pričom v rámci dynamiky budú mať návštevníci možnosť vidieť tiež spoluprácu stíhacích lietadiel Mig-29 a pozemných bezpečnostných zložiek pri zásahu voči lietadlu C-27J Spartan, alebo spôsobilosti síl pre špeciálne operácie s vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk. Pre návštevníkov sú počas dvoch dní pripravené tiež viaceré statické ukážky vojenskej techniky pozemných a špeciálnych síl vrátane výstroja, výzbroje a ručných zbraní, ťažkej kolesovej a pásovej techniky, či prototypu bojového obrneného vozidla 8x8 Vydra, ktorý je špičkovým produktom domáceho obranného priemyslu. Okrem Vzdušných síl OS SR sa tento rok na leteckých dňoch predstavia aj piloti z 12 krajín.

Doprava a parkovanie

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) aj tento rok zabezpečí kyvadlovú dopravu na letecké dni (SIAF) na Sliači. V sobotu aj v nedeľu bude premávať k letisku desať autobusov z parkoviska III, ktoré je určené návštevníkom prichádzajúcim od východu. Autobusy budú premávať tento víkend od 7:00 ráno až do 18:00 podvečer. "Z oboch parkovísk autobusy pôjdu cez Sliač po ulici ČSA, pričom zastavia ešte na mieste Sliač pomník, teda na ulici Československej armády, vedľa rímsko-katolíckeho kostola sv. Mikuláša. Ďalšia zastávka bude už len pred bránami Letiska Sliač," informoval Banskobystrický kraj v tlačovej správe. Klimatizované 18-metrové nízkopodlažné autobusy budú pohodlné aj pre mamičky s kočíkmi, pre starších občanov, ľudí s telesným postihnutím alebo ľudí na invalidnom vozíku. "Spomínané autobusy sú vybavené taktiež plošinou, ktorá je určená hlavne pre bezproblémový nástup a výstup imobilných cestujúcich a vozičkárov," uviedol BBSK v tlačovej správe. Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodné letecké dni SIAF 2016

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, letecká základňa Sliač, Letecké opravovne Trenčín, lietadlo C-27J SPARTAN, stíhačky MiG-29, vrtuľník Black Hawk UH-60
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Gajdoš odštartoval Medzinárodné letecké dni SIAF 2019 Sliač, armáda sa pýši novou technikou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Demonštranti v Hongkongu zvesili zo stožiara čínsku vlajku a hodili ju do vody vo Viktóriinom prístave. Neskôr proti nim polícia použila slzný plyn po tom, ako niektorí z nich začali hádzať tehly do policajnej stanice a na jej vonkajšie steny nasprejovali vulgárne výrazy. V uliciach sa v sobotu opäť zišli desiatky tisíc ľudí v čiernom a napriek upozorneniam polície pokračovali aj mimo oblasti, v ktorej mali povolenie na protest. Demonštranti stavali barikády na cestách a z chodníkov vyberali dlažobné kocky. V Hongkongu sa už niekoľko týždňov konajú masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, ktoré sa pôvodne začali na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny. Podľa kritikov by tento krok zvýšil vplyv Číny a vyvolával u nich obavy z toho, že by obral Hongkong o slobody, ktoré mu zaručuje princíp "jedna krajina, dva systémy" zakotvený v zmluvách o prechode pod správu Číny v roku 1997. Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila. Demonštranti však okrem toho začali požadovať aj priame voľby, rozpustenie súčasného zákonodarného zboru a vyšetrovanie údajnej policajnej brutality v Hongkongu.

Viac k témam: demonštrácia, polícia, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Demonštranti v Hongkongu zvesili a hodili do vody čínsku vlajku, polícia použila slzný plyn © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) prišli s prelomovým objavom, podľa ktorého žili v tatranskej jaskyni Hučivá diera pred 15 000 rokmi pravekí ľudia. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, archeológ SAV Marián Soják a poľský výskumník Pawel Valde-Nowak z Jagelovskej univerzity v Krakove prišli so zisteniami, ktoré menia pohľad na praveké osídľovania Európy.

Nevedeli nič o osídlení tatranských jaskýň

Ide vôbec o prvú jaskyňu na území Tatier s doloženým pravekým osídlením, tak na slovenskej, ako aj poľskej strane. O osídlení tatranských jaskýň sme nevedeli vôbec nič až do objavenia Hučivej diery. Ani sme ho nepredpokladali, veď v Tatrách boli ľadovce a hranica lesa bola na sklonku doby ľadovej podstatne nižšie. V jaskyni sme našli vzácnu štiepanú kamennú industriu magdaleniénskej kultúry, kosti lovných zvierat, a toto pochádza z neskorého paleolitu spred 15 000 až 14 000 rokov,“ priblížil Soják. Slovensko-poľská misia našla aj masívne zahĺbené ohnisko, ktorého popolovitú vrstvu s uhlíkmi analyzuje Tomasz Goslar v Poznani pomocou rádiokarbónovej metódy. Tá preukáže predpokladaný vek lovcov, ale aj ich koristi. „Podľa nájdených kostí išlo o lovcov sobov, kamzíkov, kozorožcov, vysokej zveri, koní, ale aj zajacov.

Zlomok kostenej ihly

V ohnisku, ktoré bolo z dôvodu chladu v zadných priestoroch jaskyne, sa našiel aj zlomok kostenej ihly, ktorou zošívali kusy spracovanej kože ulovenej zveri na výrobu odevu,“ spresnil archeológ. Nájdené kamenné suroviny umožňujú vedcom predpovedať migračné trasy pravekých obyvateľov jaskyne. Do Hučivej diery prišli pravdepodobne z oblasti severne od hrebeňa Karpát, čo je dnešné južné Poľsko. Svedčia o tom poľské odrody pazúrikov či moravské rohovce.

Viac k témam: archeológovia, jaskyňa, SAV Slovenská akadémia vied
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí vedci prišli s prelomovým objavom, v tatranskej jaskyni Hučivá diera žili pravekí ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Mladý texaský policajt zabil ženu, keď strieľal na psa, ktorý sa proti nemu rozbehol. V piatok o tom informovali miestne úrady s tým, že policajt vo štvrtok reagoval na hlásenie o osobe ležiacej v tráve, ktorá možno potrebuje pomoc. Keď dorazil na miesto, oslovil ženu, ktorá mu odpovedala, že je v poriadku. Potom sa však proti nemu rozbehol brechajúci pes, na ktorého tri razy vystrelil, no trafil pritom ženu ležiacu v tráve. Incident zaznamenala jeho služobná kamera. Vyšetrovatelia predpokladajú, že pes, ktorého opísali ako kríženca labradora, patril zosnulej žene. Tú identifikovali ako 30-ročnú Margaritu Victoriu Brooks. Ženu strela zasiahla do hornej časti tela a pes, ktorého dali do karantény, utrpel len povrchové zranenie. Dvadsaťpäťročný policajt, ktorého nemenovali, vo februári absolvoval akadémiu a až do štvrtka zo svojej služobnej zbrane nevystrelil. Do ukončenia vyšetrovania ho postavili mimo službu.

Viac k témam: americká polícia, policajt, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladý policajt zastrelil ženu ležiacu v tráve, vystrašil ho pes © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Moskovská polícia zadržala počas sobotného protestu viac ako 600 ľudí. Informovali o tom organizácia monitorujúca zatknutia aj ruské ministerstvo vnútra. Demonštranti sa opäť zišli na protest proti vylúčeniu niektorých nezávislých kandidátov z volieb do mestského zastupiteľstva napriek varovaniu úradov, že nepovolený protest sa stretne s tvrdou odpoveďou zo strany polície. Medzi zadržanými je aj jedna z vylúčených kandidátov a vedúca osobnosť protestov Ľjubov Sobolová. Proti demonštrantom v Moskve polícia tvrdo zakročila aj v sobotu 27. júla, keď zatkla 1 373 ľudí.Viac k témam: protest, ruská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Moskve počas protestu zatkli viac ako 600 ľudí, tvrdá odpoveď polície bola avizovaná © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - Galantskí hasiči v sobotu zachránili koňa pred utopením. Ako informovala hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, poobede ich vyslali k mŕtvemu ramenu rieky Čierna Voda v katastri obce Mostová (okr. Galanta) k záchrane zvieraťa. Po príchode na miesto zistili, že do rieky spadol koník a vlastnými silami sa na breh nevie dostať. Hasičom sa ho približne po hodine podarilo pomocou lanovej techniky z vody vytiahnuť a bezpečne postaviť na breh. Zviera neutrpelo žiadne zranenia a už je v opatere majiteľa.

Viac k témam: hasiči, kôň
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Galantskí hasiči zachránili koňa pred utopením, zviera neutrpelo žiadne zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.8.2019 (Webnoviny.sk) - V júli zaznamenali v Afganistane najviac obetí z radov civilistov za mesiac od roku 2017. Informuje o tom tamojšia misia Organizácie Spojených národov. V predbežnej správe, ktorú zverejnili v sobotu, uvádzajú, že počas júla v Afganistane zahynulo alebo utrpelo zranenia viac ako 1500 civilistov. Konkrétne čísla však nešpecifikovali, len konštatovali, že celkový počet obetí bol najvyšší počas jedného mesiaca od mája 2017. Viac ako 50% obetí majú pritom na svedomí cestné bomby. Hnutie Taliban, ktoré má pod kontrolou asi polovicu krajiny, denne útočí na bezpečnostné sily a vládne ciele, pričom často zraní či zabije aj civilistov. V krajine pôsobí aj odnož extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorá zase útočí na bezpečnostné zložky a šiitskú menšinu.

Viac k témam: civilisti, obete, OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - V júli v Afganistane zahynulo najviac civilistov od roku 2017, podľa OSN ich bolo viac ako 1500 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner