16. september 2021
Facebook

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) potvrdila, že Irán naďalej prekračuje limity obohacovania uránu, ktoré mu stanovuje jadrová dohoda so svetovými mocnosťami z roku 2015. V dôvernej štvrťročnej správe pre členov agentúry, ktorú sa podarilo získať tlačovej agentúre The Associated Press (AP), MAAE v piatok uviedla, že iránske zásoby nízko obohateného uránu aj naďalej prekračujú povolené množstvá uvedené v takzvanom Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA). Irán podľa agentúry tiež pokračuje v obohacovaní uránu na 4,5 percenta, čo je nad povolených 3,67 percenta. Na výrobu jadrových zbraní je potrebný urán obohatený na 90 percent. Porušenie zmluvy minulý mesiac oznámil samotný Irán a potvrdila to aj MAAE. Teherán naďalej s agentúrou spolupracuje a umožňuje jej inšpektorom monitorovať jeho jadrové zariadenia. Islamská republika pristúpila k tomuto kroku s cieľom vyvinúť tlak na európske mocnosti, aby ponúkli nové podmienky dohody po tom, čo od nej minulý rok odstúpili Spojené štáty a uvalili na Teherán ekonomické sankcie. Európske štáty proti odstúpeniu USA protestovali a opakovane vyzývali Irán, aby dohodu dodržiaval. Tá má za cieľ brzdiť túto islamskú republiku v jej jadrových ambíciách výmenou za ekonomické stimuly.

Viac k témam: jadrová dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán aj naďalej porušuje jadrovú dohodu, zásoby uránu prekračujú povolené množstvá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - Poľsko a Spojené štáty americké sa dohodli na šiestich miestach, kam Američania vyšlú svojich vojakov. Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak potvrdil, že rokujú aj o ďalšom mieste. Zatiaľ však nie je jasné, či USA pošlú vojakov na už existujúce stanovištia alebo na nové. Prezident Donald Trump v júni súhlasil, že k súčasným 4500 vojakom slúžiacich v Poľsku, pošle ďalších tisíc. Poľský minister v piatok vyhlásil, že podpísanie dohody sa malo uskutočniť tento víkend, no musia ho presunúť po tom, ako šéf Bieleho domu zrušil návštevu Poľska pre hurikán Dorian, ktorý sa blíži k Floride.

Viac k témam: americkí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Do Poľska smeruje tisíc nových amerických vojakov, rozmiestnia ich na šesť stanovíšť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - V poľských Tatrách utrpeli traja ľudia zranenia po tom, ako na nich spadol strom, ktorý zasiahol blesk. Dvojicu a ich sedemročné dieťa previezli do nemocnice v meste Zakopané. Riaditeľka zdravotníckeho zariadenia Regina Tokarz uviedla, že pacienti nie sú v ohrození života. Minulý týždeň počas búrky zomreli v poľských Tatrách štyria turisti, vrátane dvoch detí. Jeden Čech zahynul na slovenskej strane pohoria.

Viac k témam: búrka, Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - Počas búrky v Tatrách spadol strom na rodinu, previezli ich do nemocnice v Zakopanom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump vyhlásil na Floride pre blížiaci sa hurikán Dorian stav núdze. Trump, ktorého rezort Mar-a-Lago v Palm Beach sa nachádza na trase hurikánu, označil živel za "absolútne monštrum" a nariadil federálnu pomoc ako doplnok k úsiliu miestnych úradov v čo najväčšej miere zabrániť škodám. Očakáva sa, že hurikán zosilnie na potenciálne katastrofickú štvrtú kategóriu s rýchlosťou vetra až 225 kilometrov za hodinu a v pondelok večer alebo utorok ráno udrie na pobrežie Floridy. Dorian sa v piatok nachádzal 770 kilometrov východne od severozápadnej časti Bahám. Vietor dosahoval maximálnu ustálenú rýchlosť 175 kilometrov za hodinu a pohyboval sa severozápadným smerom rýchlosťou 17 kilometrov za hodinu. Trump zrušil svoju víkendovú návštevu Poľska, aby mohol zostať vo Washingtone a situáciu monitorovať.

Viac k témam: hurikán Dorian
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump vyhlásil na Floride stav núdze, hurikán Dorian označil za „absolútne monštrum“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - S cieľom poukázať na závažnosť globálneho otepľovania a masívneho odlesňovania prikryli aktivisti zemeguľu, ktorá je súčasťou Fontány mieru na Hodžovom námestí v Bratislave, červenou látkou. Podľa hnutia Extinction Rebellion Slovakia je červená látka symbolom desiatok tisícov požiarov, ktoré v súčasnosti horia v Arktíde, na Sibíri, v Afrike a v Amazónii.

Rozsiahle požiare vidieť aj z vesmíru

"Dym z boreálnych lesov na Sibíri presahuje veľkosť Európskej únie, rozsiahle požiare v dažďových pralesoch Južnej Ameriky vidieť aj z vesmíru,” zdôraznila národná koordinátorka Extinction Rebellion Karolína Gelatičová. Na Sibíri horia lesy o rozlohe 4,3 milióna hektárov, čo je rozloha väčšia ako Dánsko. Od začiatku roka úplne zhorelo už 13,1 milióna hektárov lesov. Požiare na Sibíri emitujú toľko oxidu uhličitého, ako vypustí 36 miliónov áut. Nebezpečné sú tiež preto, že prispievajú k topeniu permafrostu, pod ktorým sa nachádzajú veľké ložiská metánu a ten je niekoľkonásobne silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý.

Obyvatelia Slovenska sú súčasťou problému

V Amazonskom pralese sa od 70. rokov odlesnilo približne 20 percent jeho pôvodnej rozlohy. Odlesňovanie, ktoré súvisí s dopytom po pôde, sprevádzajú aj rozsiahle požiare, ktoré zakladajú tamojší farmári. Počet požiarov narástol na viac ako 75-tisíc. Odlesnená pôda slúži na pestovanie sóje a chov dobytka, ktorý je exportovaný aj do Európy a na Slovensko. “Cieľom hnutia je teda poukázať na to, že aj obyvatelia Slovenska sú súčasťou tohto problému,” uzavrela Gelatičová.

Viac k témam: Amazonský prales, Arktída, požiare, Sibír
Zdroj: Webnoviny.sk - Fontánu v Bratislave prekryli červenou plachtou, upozorňuje na požiare vo svete © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - Pri nemeckom meste Bad Lobenstein v Durínsku zabilo auto štyroch motorkárov, ktorí sa skrývali pred dažďom pod mostom. Nemecká tlačová agentúra dpa uviedla, že smrteľná nehoda sa stala v piatok na diaľnici A9. Podľa doterajších informácií traja ľudia v automobile utrpeli bližšie nešpecifikované zranenia. Detaily o prípade zatiaľ nie sú známe.

Viac k témam: motorkári, tragická nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Auto na diaľnici A9 zabilo štyroch motorkárov, skrývali sa pred dažďom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia na Cypre zadržala ženu z Ruska a požiadala Interpol o pomoc pri pátraní po Kolumbijčanovi po tom, ako po požití halucinogénnej drogy pri obrade "spirituálnej očisty" zomrela 34-ročná Lotyška. Ako uviedla cyperská polícia, je to prvý prípad, keď sa na ostrove stretla s nelegálnou drogou dimetyltryptamínom. Halucinogén domorodých obyvateľov Amazonského pralesa, známy aj ako ayahuasca, vyskúšala počas utorkového obradu 20-členná skupina pozostávajúca prevažne z cudzincov. Štyridsaťdvaročný muž z Kolumbie, ktorý pravdepodobne drogu zaobstaral, opustil Cyprus krátko po obrade v prímorskom meste Larnaka. Päťdesiatročná Ruska bola podľa všetkého organizátorkou obradu.

Viac k témam: drogy, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - Žena zomrela pri obrade „spirituálnej očisty“, osudnou sa jej stala halucinogénna droga © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - V slovinskej obci Sela pri Kamniku postavili drevenú sochu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Takmer osem metrov vysoké dielo zobrazuje šéfa Bieleho domu v modrom obleku, bielej košeli a červenej kravate a so zdvihnutou pravou rukou, čím môže pripomínať Sochu slobody. Vďaka mechanizmu sa dajú otvoriť ústa, v ktorých sa nachádza niekoľko špicatých zubov. "Ako všetci populisti, aj socha má dve tváre," uviedol jej tvorca Tomaz Schlegel. Drevený Trump stojí na súkromnom pozemku, pričom tam môže zostať len do 31. októbra. Niektorí miestni obyvatelia navrhli, aby dielo následne podpálili. Slovinsko je rodnou krajinou prvej dámy USA Melanie Trumpovej.

Viac k témam: socha
Zdroj: Webnoviny.sk - V obci v Slovinsku postavili sochu Donalda Trumpa, miestni ju navrhujú spáliť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová sa pripojila k iniciatíve rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena, v ktorej vyzýva na posilnenie ambícií v boji proti klimatickej kríze. Uviedla to Čaputová po stretnutí so svojím rakúskym kolegom vo Viedni s tým, že nie je tajomstvom, že ich spája spoločný záujem o ochranu životného prostredia. Slovenská prezidentka na svojej prvej oficiálnej návšteve Rakúska pripomenula, že obe krajiny sa ako jediné v regióne prihlásili k bezuhlíkovej budúcnosti do roku 2050 a prijímajú konkrétne opatrenia. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Rakúska (fotografie) „Transformácia na moderné a klimaticky udržateľné hospodárstvo bude vyžadovať viac než len zmenu v technológiách, priemysle alebo energetike. Potrebujeme zmierniť sociálne dopady na našich obyvateľov. A tiež posilniť sociálnu stabilitu pre všetkých občanov Európskej únie, bez ohľadu na to, v ktorej členskej krajine pracujú. Lebo to je dnes to, čo našich občanov trápi. Som presvedčená, že takéto opatrenia sú efektívnou odpoveďou aj na súčasný nárast populizmu a extrémizmu v Európe," uzavrela na svojom facebookovom profile prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Viac k témam: klimatické zmeny, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Zuzana Čaputová sa v Rakúsku pripojila k iniciatíve prezidenta, hovorí o odpovedi na rast extrémizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - Genetická analýza u takmer pol milióna ľudí ukázala, že neexistuje niečo ako "homosexuálny gén". V štúdii publikovanej v magazíne Science použili vedci dáta z britskej Biobank a spoločnosti 23andMe, ktorá sa zaoberá genetikou. V rámci štúdie sa síce podarilo nájsť niektoré genetické varianty spojené s osobami preferujúcimi vzťahy s rovnakým pohlavím, avšak genetické faktory predstavovali u nich nanajvýš 25 percent správania sa. Podľa skupiny GLAAD obhajujúcej práva homosexuálov štúdia potvrdila, že neexistuje "žiadna presvedčivá miera, v ktorej by príroda alebo výchova ovplyvňovali správanie sa homosexuálov a lesbičiek".

Žiadny homosexuálny test neexistuje

Vedci u účastníkov štúdie skúmali ich genóm, teda ich celú genetickú informáciu. Rovnako sa ich pýtali, či majú výlučne partnerov rovnakého pohlavia alebo tiež z radov opačného pohlavia. Napokon vedci z Harvadu a Massachusettského technologického inštitútu (MIT) dospeli k záveru, že u homosexuálnych osôb zodpovedá genetika za ich správanie iba ôsmimi až 25 percentami. Podarilo sa nájsť päť špecifických variantov zvlášť súvisiacich s homosexuálnym správaním, vrátane jedného spojeného s čuchom a ostatných s pohlavnými hormónmi, avšak spolu zodpovedali za homosexuálne správanie mierou menšou ako jedno percento. "Genetika je menej ako polovicou príbehu pri sexuálnom správaní, stále je však veľmi dôležitým prispievajúcim faktorom. Neexistuje žiadny homosexuálny gén ani genetický test, ktorý by povedal, či bude mať niekto vzťah s osobou rovnakého pohlavia. Je skutočne nemožné predpovedať sexuálne správanie sa jednotlivcov z ich genómu," povedal docent Ben Neale z Massachusetts General Hospital.

Môže byť prirodzenou súčasťou osobnosti

Názor, že neexistuje v populácii genetický variant, ktorý by mal výrazný vplyv na sexuálnu orientáciu, zastáva aj čestný profesor na UCL Genetics Institute na University College London David Curtis. "Aj keď homosexualita nie je geneticky určená, ako hovorí táto štúdia, neznamená to, že nie je v určitom zmysle prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou osobnosti jednotlivca," dodal Curtis.

Viac k témam: homosexuáli, homosexualita, vedecký výskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Žiadny homosexuálny gén neexistuje, preukázala to genetická analýza v štúdii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner