16. september 2021
Facebook

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Grécku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni BB- so stabilným výhľadom.

Rozpočtový prebytok

Verejné financie krajiny sa totiž naďalej zlepšujú. Za rok 2018 vykázalo Grécko rozpočtový prebytok na úrovni 1,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo bol rast z úrovne 0,7 percenta HDP v predchádzajúcom roku. "Očakávame, že fiškálna politika zostane zdravá a prognózujeme primárne prebytky rozpočtu v rokoch 2019 a 2020 na úrovni 3,5 a 3,4 percenta HDP," uviedla agentúra. Fitch zároveň očakáva, že verejný dlh krajiny, ktorý kulminoval v roku 2018 vo výške 181,1 percenta HDP, klesne do roku 2021 na 161 percent HDP. Hoci verejný dlh Grécka zostane na vysokej úrovni, podľa agentúry existujú zmierňujúce faktory, ktoré podporujú udržateľnosť dlhu.

Vysoké rezervy

Rezervy Grécka v hotovosti sú vysoké, keďže v decembri minulého roka boli v objeme 26,8 mld. eur (14 % HDP) a nečerpalo sa z nich od ukončenia programu pomoci z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) v auguste 2018. Okrem toho Atény naďalej dosahujú pokrok smerom k obnoveniu pravidelných emisií dlhopisov a výnosy z gréckych vládnych dlhopisov po júlových voľbách výrazne klesli. Agentúra Fitch síce revidovala prognózu reálneho rastu HDP krajiny v tomto roku na 1,9 percenta z úrovne 2,3 percenta, ale očakáva, že ekonomický rast sa v budúcom roku zotaví na 2,2 percenta a v roku 2021 grécka ekonomika posilní o dve percentá.

Viac k témam: Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings, rating, rating Grécka
Zdroj: Webnoviny.sk - Agentúra Fitch potvrdila rating Grécka so stabilným výhľadom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - V nedeľu popoludní v Londýne zadržali tínedžera pre podozrenie z pokusu o vraždu po tom, ako údajne z desiateho podlažia galérie Tate Modern zhodil šesťročného chlapca. Informovala o tom londýnska metropolitná polícia. Zranené dieťa našli na streche piateho podlažia galérie a leteckí záchranári ho previezli do nemocnice. Jeho stav je kritický. "Sedemnásťročný mladík zostal pokojne na vyhliadke na desiatom podlaží. Nič nenaznačuje, že by obeť poznal," uviedla polícia vo vyhlásení. Galéria moderného umenia Tate Modern, ktorá sa nachádza v bývalej elektrárni na južnom brehu Temže, bola vlani najpopulárnejšou britskou turistickou atrakciou, keď pritiahla 5,9 milióna návštevníkov.

Viac k témam: galéria Tate Modern, Londýn, pokus o vraždu
Zdroj: Webnoviny.sk - Tínedžer zhodil šesťročného chlapca z desiateho podlažia Tate Modern © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - Matica slovenská prispela ku konsolidácii politických a kultúrnych pomerov v novej demokratickej republike, a preto má jej obnovenie význam pre celý slovenský národ.

Odhalili busu Jána Vanoviča

Konštatoval to na oslavách 100. výročia oživotvorenia Matice slovenskej (MS) z roku 1919 jej predseda Marián Gešper. „Najstaršia národná, kultúrna a vedecká ustanovizeň Slovákov zažila veľmi úspešné obdobie v 30. a 40. rokoch 20. storočia po vzniku prvej ČSR, teda po obnovení matičnej činnosti v roku 1919. Pre matičiarov je toto obdobie obrovskou inšpiráciou, aby sme mali znovu také silné osobnosti, ako bol Jozef Škultéty, Matúš Dula či Ján Vanovič,“ povedal predseda MS Marián Gešper. Pri tejto príležitosti zároveň pred sídlom matice odhalil bustu predsedu MS Jána Vanoviča v Parku sv. Cyrila a Metoda. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MS Veronika Matušková.

Divadlo aj slávnostný sprievod

Ján Vanovič pochádzal zo starej slovenskej a martinskej rodiny. Vanovičovci sa zúčastňovali na všetkých národných pohyboch. „Keď Ján Vanovič dospieval, Maticu slovenskú zatvárali. Neskôr patril k jej obnovovateľom, stal sa členom jej výboru a bol aj jej právnym poradcom. Angažoval sa v Slovenskej národnej strane a evanjelickej cirkvi a obrovsky kus práce vykonal v advokácii – spoluzakladal Advokátsku komoru na Slovensku. Bol tiež známy ako obhajca slovenských národovcov. V roku 1930 bol zvolený za predsedu MS,“ priblížil Pavol Parenička zo Slovenského literárneho ústavu MS. Oslavy storočnice sa začali rímskokatolíckou omšou, gréckokatolíckou liturgiou a evanjelickými službami Božími. Podujatie sprevádzalo aj divadelné stvárnenie života Jána Vanoviča v podaní Divadelného odboru MS a Mladej Matice, ako aj vystúpenie matičných umeleckých kolektívov. Ukončili ich slávnostným sprievodom na Národný cintorín a pietnym aktom pri hrobe Jána Vanoviča. Zobraziť fotogalériu k článku:
Storočnica oživotvorenia Matice slovenskej a odhalenie busty Jána Vanoviča (fotografie)

Viac k témam: busta, predseda Matice slovenskej
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Matica slovenská oslávila 100. výročie oživotvorenia a odhalila bustu Jána Vanoviča © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - V nemeckej spolkovej krajine Hesensko zhodil otec z diaľničného mosta deväťročného syna a následne sám spáchal samovraždu. V nedeľu o tom informoval polícia. Tridsaťšesťročný muž nechal rozlúčkový list v zaparkovanom aute, na ktoré políciu v sobotu upozornil iný vodič, aj na sociálnych sieťach. Práve vďaka sociálnym médiám sa o synovej smrti údajne dozvedela matka.

Viac k témam: samovražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Otec zhodil syna z diaľničného mosta a spáchal samovraždu, nechal aj list na rozlúčku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 5. do 11. augusta 2019. Pôjde o 11 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom predovšetkým sa budú presúvať americkí a poľskí vojaci. V nasledujúcom týždni dáva rezort obrany do pozornosti tiež cestné presuny nadrozmerného nákladu Ozbrojených síl SR na trase Sereď – Sliač a Rožňava - Sliač, ako aj železničné transporty na trase Martin – Vlkanová, Prešov – Vlkanová, Zemianske Kostoľany – Kuchyňa a Zemianske Kostoľany - Prešov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Viac k témam: presun vojenskej techniky
Zdroj: Webnoviny.sk - Cez Slovensko sa budú presúvať americkí aj poľskí vojaci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - Exprezident Andrej Kiska a ďalší predstavitelia vznikajúcej strany Za ľudí odovzdajú v pondelok podpisy nevyhnutné na registráciu strany na ministerstve vnútra. „Prečítal som si všetky tie odporné veci, ktoré si písal Marian K. s Bödörom o tom, ako mali pod palcom políciu, NAKA, či prokuratúru a robili všetko preto, aby sa Smer udržal pri moci. Aby zdiskreditovali mňa, či ďalších odvážnych ľudí, ktorí poukazovali na ich prešľapy. Nesmieme dopustiť, aby táto mafia ďalej ovládala tento štát,“ podotkol Kiska. Ako dodal, dostatok podpisov na založenie strany sa im podarilo vyzbierať v rekordne krátkom čase a majú ich ďaleko viac, ako je nevyhnutých 10 000. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie vznikajúcej strany Za ľudí. Ľudia vo vznikajúcej strane sú podľa Kisku pripravení prevziať zodpovednosť za Slovensko. „Riadiť krajinu je náročná úloha a iba chcenie nestačí. Vládnuť treba vedieť, preto strana Za ľudí má medzi sebou ľudí, ktorí úspešne riadia mestá, obce, majú skúsenosti z parlamentu, z vlády, z diplomacie, podnikania, zdravotníctva, školstva, či poľnohospodárstva, bojovali za slušné a spravodlivé Slovensko alebo sa dlhodobo venujú sa slabším,“ prízvukoval. Zároveň ozrejmil, že počas leta denne pracujú s desiatkami expertov na programe, ktorý predstavia v septembri. „Ale v pondelok nás čaká prvý veľký krok. Ideme ďalej,“ uzavrel.

Viac k témam: Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Exprezident Andrej Kiska už má podpisy na založenie strany Za ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - Leteckí záchranári zo Žiliny v nedeľu dopoludnia pomáhali 40-ročnému motocyklistovi pri obci Čičmany. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Air Transport Europe Zuzana Hopjaková, muž po páde z motorky utrpel poranenie driekovej časti chrbtice a hornej končatiny. „Lekára do terénu vysadili pomocou palubného navijaka. Posádka zraneného prevzala od pozemných záchranárov do svojej starostlivosti a po preložení na palubu a doplnení liečby ho letecky transportovali na urgentný príjem Fakultnej nemocnice v Žiline,“ uviedla Hopjaková.

Viac k témam: dopravná nehoda, leteckí záchranári, motocyklista
Zdroj: Webnoviny.sk - Motocyklista si po páde poranil chrbticu, pri Čičmanoch zasahovali leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - Čína v prvej polovici tohto roka stratila postavenie najväčšieho obchodného partnera USA v dôsledku obchodnej vojny. Na pozícii amerického najväčšieho obchodného partnera Čínu nahradilo Mexiko. Americký dovoz z Číny za január až jún medziročne oslabil o 12 percent. Zároveň sa americký export do Číny podľa údajov ministerstva obchodu USA znížil o približne 19 percent. Informuje o tom portál foxbusiness.com s odvolaním sa na správu denníka Wall Street Journal. Vyjednávania medzi Washingtonom a Pekingom sú pomalé a prímerie v colnej vojne sa vo štvrtok skončilo, keďže americký prezident Donald Trump pohrozil, že 1. septembra uvalí 10-percentné clá na ďalšie čínske tovary v hodnote 300 mld. USD. Čína zareagovala upozornením, že prijme odvetné clá na tovary z USA, ak Trump svoju hrozbu zrealizuje. (1 EUR = 1,1106 USD)

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Mexiko nahradilo Čínu, stalo sa najväčším obchodných partnerom USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

4.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 4. augusta, 15:19
Nemecko vyzvalo Rusko, aby prepustili z väzby demonštrantov, ktorých zadržali počas sobotňajšieho protestu v Moskve.

Neúmerné zatýkanie

Ministerstvo zahraničia v nedeľu vo vyhlásení uviedlo, že zatýkanie je neúmerné pokojnému charakteru protestov proti vylúčeniu niektorých nezávislých kandidátov z volieb do mestského zastupiteľstva. Medzi zadržanými je aj jedna z vylúčených kandidátov a vedúca osobnosť protestov Ľjubov Sobolová. Rusko podľa nemeckého ministerstva porušuje medzinárodné záväzky o pokojnom zhromažďovaní a slobode prejavu. Nemecko preto očakáva urýchlené prepustenie všetkých pokojných protestujúcich a tiež zahrnutie nezávislých kandidátov, ktorí spĺňajú zákonné podmienky, do moskovských volieb. Moskovská polícia zadržala počas sobotného protestu 828 ľudí. Informuje o tom organizácia OVD-Info monitorujúca zatknutia v Rusku. Ruské ministerstvo vnútra uvádza, že zadržaných bolo 600 a na proteste sa zúčastnilo asi 1500 ľudí.

Tvrdá odpoveď polície

Demonštranti sa opäť zišli na protest proti vylúčeniu niektorých nezávislých kandidátov z volieb do mestského zastupiteľstva napriek varovaniu úradov, že nepovolený protest sa stretne s tvrdou odpoveďou zo strany polície. Medzi zadržanými je aj jedna z vylúčených kandidátov a vedúca osobnosť protestov Ľjubov Sobolová. Proti demonštrantom v Moskve polícia tvrdo zakročila aj v sobotu 27. júla, keď zatkla 1 373 ľudí.


Viac k témam: protest, ruská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Moskve počas protestu zatkli viac ako 800 ľudí, podľa Nemecka bola porušená sloboda prejavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.8.2019 (Webnoviny.sk) - S lesným požiarom, ktorý vypukol asi 100 kilometrov severovýchodne od portugalského hlavného mesta Lisabon, bojuje okolo 500 hasičov. Informuje o tom portugalský Úrad civilnej ochrany. Hasiči majú podporu vyše 100 hasičských vozidiel a troch lietadiel. Požiar vypukol v sobotu neďaleko mesta Tomar. Hovorca hasičov Mário Silvestre povedal pre portugalského štátneho vysielateľa RTP, že požiar je "na 90% pod kontrolou". Jedného hasiča museli ošetriť pre popáleniny. V júli portugalskí hasiči štyri dni bojovali s požiarom, ktorý zranil 39 ľudí. V roku 2017 si lesné požiare v Portugalsku vyžiadali 106 mŕtvych, čo viedlo úrady k zavedeniu tvrdších preventívnych opatrení. Vlani pri lesných požiaroch v krajine nikto nezahynul.

Viac k témam: hasiči, lesný požiar v Portugalsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Sto kilometrov od Lisabonu vypukol lesný požiar, s ohňom bojovali stovky hasičov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner