16. september 2021
Facebook

5.8.2019 (Webnoviny.sk) - Piati ľudia utrpeli zranenia pri streľbe v nočnom klube v kanadskom Toronte. K streľbe došlo v pondelok ráno, informovala hovorkyňa miestnej polície Allyson Douglas-Cook, no neuviedla o nej žiadne ďalšie podrobnosti. Kanadská verejnoprávna televízia Canadian Broadcasting Corporation (CBC) uviedla len to, že k streľbe došlo v zadnej časti klubu. Nie je jasné, či streľba mohla mať teroristický motív, o útočníkovi zatiaľ neboli zverejnené žiadne informácie. Piatich zranených previezli do nemocnice, stav jedného z nich je vážny, zvyšní štyria utrpeli len ľahšie zranenia.

Viac k témam: kanadská polícia, streľba, Toronto
Zdroj: Webnoviny.sk - V nočnom klube v Toronte sa strieľalo, viacerí ľudia skončili v nemocnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.8.2019 (Webnoviny.sk) - Študenti a aktivisti, ktorí po vzore Švédky Grety Thunberg každý piatok demonštrujú po celom svete za zmenu prístupu svojich krajín k boju proti klimatickým zmenám, získali v Nemecku novú posilu. Jeden z najväčších nemeckých odborových zväzov Verdi, ktorý má asi dva milióny členov, vyzval všetkých zamestnancov, aby sa k pravidelným piatkovým pochodom študentov pridali. Ako vysvetlil šéf odborárov Verdi Frank Bsirske, nevyzýva členov svojho odborového združenia na pravidelný štrajk. Mali by sa podľa neho na protestoch zúčastňovať ideálne mimo svojich pracovných povinností. "Je potrebné zdvihnúť zástavu. Potrebujeme oveľa dôslednejší prístup k politike v oblasti klimatických zmien," povedal Bsirske.

Viac k témam: klíma, klimatické zmeny, odbory
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemeckí odborári vyzývajú zamestnancov, aby sa pridali k pochodom za klímu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 5. augusta 19:40
Počet mŕtvych v dôsledku streľby v texaskom El Pase sa zvýšil na 22 po tom, ako v pondelok v nemocnici zomreli ďalšie dve osoby. Bližšie detaily tamojšia polícia zatiaľ nezverejnila. Streľbu v supermarkete v americkom štáte Texas vyšetrujú ako domáci terorizmus. Informovali o tom americké úrady.

Odpoveď na hispánsku inváziu

Na mieste činu v meste El Paso, ktoré leží pri mexických hraniciach, zadržali 21-ročného belocha. Ten pravdepodobne zverejnil na internete manifest, v ktorom vyzýva na odpoveď na "hispánsku inváziu do Texasu". Polícia v nedeľu oznámila, že čelí obvineniam z úkladnej vraždy, za čo mu hrozí trest smrti. Útok v supermarkete Walmart si vyžiadal tiež 26 zranených.

Cieľom bolo zastrašiť obyvateľstvo

"Vyšetrujeme to ako prípad domáceho terorizmu," uviedol počas nedeľnej tlačovej konferencie prokurátor John Bash. Ako povedal, cieľom útoku bolo zjavne "zastrašiť civilné obyvateľstvo". Pravdepodobného páchateľa polícia identifikovala ako Patricka Crusiusa z mesta Allen v oblasti Dallasu, ktoré leží 1 046 kilometrov východne od El Pasa. Kedy do mesta prišiel, zatiaľ nie je jasné.

Viac k témam: americká polícia, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Streľbu v El Pase vyšetrujú ako domáci terorizmus, počet obetí stúpol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.8.2019 (Webnoviny.sk) - Dvaja ľudia prišli v pondelok o život pri prevrátení raftu na rieke Salzach pri rakúskom meste Salzburg pri hraniciach s Nemeckom, informovali rakúske záchranné zložky. Podľa svedkov sa raft prevrátil v úzkej rokline v oblasti Salzach-Öfen. Záchranári vytiahli na breh dve osoby, ktoré však už nedokázali zachrániť.

Tragické udalosti na cestách

Podľa informácií rakúskeho portálu ORF jednou z obetí je 23-ročný Srb žijúci v Nemecku, štátnu príslušnosť druhej obete úrady zatiaľ nezverejnili. Záchranári sa tiež snažili zistiť, či sa na rafte nenachádzali aj ďalšie osoby, nateraz žiadne ďalšie obete nehlásia. Nešťastie sa stalo v čase najvyššej turistickej sezóny. Tragické udalosti sa stali v Rakúsku aj na cestách. V pondelok pri dopravnej nehode pri Klagenfurte na juhu krajiny prišli v červenom kabriolete o život rodičia a jedno z dvoch vezúcich sa detí. Druhé dieťa previezli letecky do nemocnice v Klagenfurte. Zrážku neprežil ani vodič druhého auta.

Po náraze do cyklovozíka zahynuli deti

V nedeľu podvečer sa stala tragická dopravná nehoda pri meste Hausleiten severozápadne od Viedne, keď 60-ročný vodič narazil z neznámych príčin na vidieckej ceste do cyklovozíka s dvomi deťmi, ktorý ťahala ich matka za elektrickým mopedom s malým výkonom, čo je v Rakúsku povolené. Na mieste nehody prišlo o život jednoročné dievčatko, jej štvorročná sestra skonala v noci v nemocnici. Zranenia utrpela aj ich 39-ročná matka. Vodič auta ani jeho žena sa pri nehode nezranili.

Viac k témam: rafting, tragická nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - V Rakúsku po prevrátení raftu zahynuli dvaja ľudia, tragické udalosti sa stali aj na cestách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.8.2019 (Webnoviny.sk) - Pred únikom hliníka z hnedej keramickej misy na pečenie varuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Misa na pečenie s názvom Schmortopf - ceramic slow cooker je pôvodom zo Španielska, predáva sa aj ako Cazuela Schmortopf. Varovanie z Rakúska dostal ÚVZ 2. augusta. Je predpoklad, že na Slovensku sa predáva vo filiálkach spoločnosti TEDi, informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas. "Predmetný výrobok sa môže nachádzať na trhu na území Slovenskej republiky. Odporúčame spotrebiteľom, aby uvedený výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť do miesta predaja," píše sa v tlačovej správe. Príslušné orgány verejného zdravotníctva už prijímajú opatrenia na stiahnutie predmetného výrobku zo slovenského trhu. ÚVZ dostal upozornenie prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá (RASFF). Názov výrobku je Schmortopf - ceramic slow cooker a na etikete je uvedené Cazuela Schmortopf a EAN kód má 71851003421000000150. Výrobcom pekáča je Arte Regal Import SL, C/Comtat 44 Pol Ind La Cova, Manisis 46940, Španielsko, distribútorom TEDi GmbH & Co. KG, Brackeler Hellweg 301, Dortmund 44309, Nemecko. Vo výrobku zistili únik hliníka, čo je v rozpore s európskym nariadením, podľa ktorého musia byť materiály a predmety vyrobené tak, aby za obvyklých alebo predvídateľných podmienok používania ich zložky neprechádzali do potravín v množstve, ktoré by mohlo ohroziť zdravie ľudí.

Viac k témam: nebezpečné výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk - Hygienici varujú pred nebezpečnou misou na pečenie, uniká z nej hliník © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Zdravie

5.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 5. augusta 17:00
Davy demonštrantov v Hongkongu zaplnili v pondelok v rámci generálneho štrajku verejné parky a námestia v niekoľkých hongkonských obvodoch. Po víkendových protestoch narušili počas rannej špičky chod metra v meste a aktivity bežného pracovného dňa. Líderka Hongkongu Carrie Lam v pondelok na tlačovej konferencii uviedla, že pre nepokoje zamerané proti jej administratíve nemá v pláne odstúpiť. Za situáciu prebrala zodpovednosť a je rozhodnutá ju vyriešiť.

Búrlivé protesty v uliciach

Počas víkendu sa v uliciach mesta opäť zišli desiatky tisíc ľudí. Stavali barikády na cestách, z chodníkov vyberali dlažobné kocky a do vody vo Viktóriinom prístave hodili čínsku vlajku. V obchodnej štvrti sedeli demonštranti oblečení v čiernom v tieni kancelárskych budov s otvorenými dáždnikmi a transparentmi označujúcimi políciu za "zločincov". Vo vládnej štvrti zas na steny budov nasprejovali hanlivý nápis a heslo "Revolúcia našej doby". Pre štrajk zamestnancov museli tiež zrušiť viac ako 200 letov. Polícia v najmenej jednom mestskom obvode použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn.

Na demonštrantov zaútočili policajné sily

Na hongkonských prodemokratických demonštrantov, ktorí už deviaty týždeň protestujú proti politike šéfky hongkonskej pročínskej administratívy Carrie Lam, v pondelok opätovne vo viacerých častiach mesta zaútočili policajné sily slzným plynom a gumenými projektilmi. Okrem toho ich však vo východnej časti Hongkongu napadol drevenými palicami aj rozzúrený dav ich odporcov. Podobný útok sa pritom odohral už pred mesiacom, keď na zastávke metra napadli demonštrantov, ale aj bežných cestujúcich, útočníci s drevenými palicami a kovovými tyčami. Polícia vtedy zatkla šiestich útočníkov a konštatovala, že mali blízko k hongkonským mafiánskym triádam. Pri júlovom útoku na demonštrantov utrpelo zranenia najmenej 44 osôb. Po pondelňajšom útoku zatiaľ žiadne informácie o zranených nie sú k dispozícii.

Zvýšenie vplyvu Číny vyvolalo obavy

V Hongkongu sa už niekoľko týždňov konajú masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, ktoré sa pôvodne začali na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny. Podľa kritikov by tento krok zvýšil vplyv Číny a vyvolával u nich obavy z toho, že by obral Hongkong o slobody, ktoré mu zaručuje princíp "jedna krajina, dva systémy" zakotvený v zmluvách o prechode pod správu Číny v roku 1997. Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila. Demonštranti však okrem toho začali požadovať aj priame voľby, rozpustenie súčasného zákonodarného zboru a vyšetrovanie údajnej policajnej brutality v Hongkongu.


Viac k témam: demonštrácie, návrh zákona, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Na davy demonštrantov v Hongkongu zaútočili policajti aj rozzúrený dav s tyčami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.8.2019 (Webnoviny.sk) - Venezuelské ozbrojené sily sú terčom stále aktívnejšej kybernetickej špionáže, ktorá sa zameriava na viaceré významné ciele v Latinskej Amerike. Upozorňujú na to výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti Eset. Venezuelskej armáde patrí viac ako polovica z desiatok infikovaných počítačov, medzi terče však patria aj napríklad polícia, sektor vzdelávania či zahraničných vecí. Až 75 percent útokov sa odohráva vo Venezuele a ďalších 16 percent v Ekvádore, kde je tiež cieľom armáda. Sedem percent útokov zaznamenali v Kolumbii a ostatné dve percentá v Nikarague.

Útočníci vytvárajú presvedčivé e-maily

Útočiaca skupina každý týždeň kradne gigabajty tajných dokumentov. Používa pritom sadu nástrojov s názvom Machete. „Operátori Machete používajú veľmi efektívne techniky spear phishingu, čiže cieleného phishingu. Ich niekoľkonásobné útoky zamerané na krajiny v Latinskej Amerike im v priebehu niekoľkých rokov umožnili zozbierať spravodajské informácie a zdokonaliť taktiku. Poznajú svoje ciele, ako sa dostať do ich bežnej komunikácie a ktoré dokumenty majú najvyššiu hodnotu. Útočníci exfiltrujú rôzne typy súborov vrátane špeciálnych druhov, ktoré používa softvér geografických informačných systémov (GIS). Skupina sa osobitne zaujíma o súbory, ktoré opisujú navigačné trasy a určovanie polohy prostredníctvom vojenských geografických súradníc,“ vysvetlil výskumník spoločnosti Eset Matias Porolli. Skupina svojim obetiam posiela veľmi konkrétne e-maily, ktoré sa menia v závislosti od obete. Pri podvode používajú operátori Machete skutočné súbory, ktoré predtým ukradli, ako napríklad utajené armádne dokumenty. Útočníci s pomocou týchto dokumentov a znalosťou vojenského žargónu a etikety vytvárajú veľmi presvedčivé phishingové e-maily, ktoré zasielajú malému počtu obetí. Po otvorení dokumentu, ktorý je priložený k e-mailu, sa do počítača stiahnu ďalšie škodlivé súbory. Všetky adresy, ktoré Eset identifikoval a odkiaľ sa sťahovali škodlivé kódy, boli na úložiskách Dropbox alebo Google Docs.

Dokážu sledovať aktivity používateľa

Škodlivé komponenty na infikovanom zariadení podľa výskumníkov dokážu sledovať aktivity používateľa, zaznamenávať stlačené klávesy, robiť screenshoty obrazovky, zaznamenávať novopripojené disky a kopírovať z nich súbory. Útočníkov okrem Microsoft Office zaujímajú zálohované súbory, kryptografické kľúče, vektorové obrázky a súbory geografických informačných systémov, ako sú topografické mapy či navigačné cesty. Jeden z týchto škodlivých komponentov zbiera údaje o okolitých Wi-Fi sieťach a zasiela ich do aplikácie Mozilla Location Service API, ktorá poskytuje geolokačné koordináty, ak má k dispozícii iné zdroje informácií, ako napríklad Bluetooth vysielač, BTS stanice alebo Wi-Fi. Z týchto dát dokáže malware vygenerovať súradnice a použiť ich na vytvorenie URL adresy v Google mapách. Útočník tak v prípade dostatočných dát dokáže s presnosťou zistiť, kde sa jeho obeť nachádza, dokonca až na úroveň konkrétnej budovy.

Skupina útočníkov funguje od roku 2010

Ak má útočník fyzický prístup k infikovanému zariadeniu dokáže tiež s pomocou špeciálneho kódu, ktoré obsahuje, skopírovať dáta na vymeniteľný disk. Škodlivý kód skontroluje, či sa v koreňovom adresári takéhoto disku nachádza súbor s konkrétnym názvom. V prípade, že áno, do skrytého priečinku disku sa skopíruje a zašifruje celý obsah infikovaného zariadenia. Podľa Esetu môže prítomnosť tohto škodlivého kódu naznačovať, že útočník môže byť prítomný priamo v jednej z krajín, na ktorú sa zameriava. Spomínaná skupina je španielsky hovoriaca a podľa výskumníkov veľmi aktívna, pričom funguje najmenej od roku 2010. Dokáže byť činná aj napriek tomu, že už niekoľko výskumníkov vydalo technické opisy jej škodlivých kódov. Organizáciám, ktoré sú jej terčmi, sa dosiaľ nepodarilo aplikovať potrebnú bezpečnostnú politiku a zvýšiť bezpečnostné povedomie tak, aby ich zamestnanci nenaleteli útočníkom.

Viac k témam: ESET, počítačový vírus, podvodné e-maily
Zdroj: Webnoviny.sk - Venezuelská armáda je údajne terčom kybernetickej špionáže, útočníci posielajú presvedčivé e-maily © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Rusku v pondelok vybuchol muničný sklad na vojenskej základni neďaleko mesta Ačinsk v Krasnojarskom kraji. Podľa doterajších informácií najmenej dve osoby pri výbuchu utrpeli zranenia. Záchranári evakuujú obyvateľov z okolia vojenskej základne, ktorá sa nachádza 10 kilometrov od Ačinska. Ako uvádzajú ruské médiá, obyvateľom nehrozí žiadne bezprostredné nebezpečenstvo, mali by sa však vyhýbať pobytu v blízkosti vojenskej základne. Úrady zatiaľ nepotvrdili, čo presne na základni vybuchlo, podľa niektorých ruských médií však v muničnom sklade boli najmä delostrelecké granáty.Viac k témam: evakuácia, munícia, muničný sklad, vojenská základňa, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Na vojenskej základni v Rusku vybuchol muničný sklad, obyvateľov z okolia evakuovali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

5.8.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 5. augusta 16:03
Exprezident Andrej Kiska a ďalší predstavitelia vznikajúcej strany Za ľudí v pondelok odovzdali podpisy nevyhnutné na registráciu strany na ministerstve vnútra. Nevyhnuté je nazbierať minimálne 10 000 podpisov od občanov, Za ľudí ich má 16 000.

Podpisy vyzbierali za tri týždne

Podpisy podľa Kisku vyzbierali za tri týždne. Kiska sa na pondelkovom brífingu poďakoval všetkým tým, ktorí im so zberom podpisov pomáhali, ale aj tým, ktorí im odovzdali svoj podpis. Bývalý prezident zároveň zdôraznil, že v septembri bude ustanovujúci snem strany, na ktorom zvolia predsedu, podpredsedov a predstavia program strany. „Na programe pracujú desiatky expertov, ktorí to teraz musia veľmi dobre okresať a dať do podoby, aby každý jeden občan krajiny vedel, čo chceme pre krajinu spraviť. Ešte dôležitejší sú však ľudia. My predstavujeme špičkových odborníkov, ľudí, za ktorými sú výsledky,“ priblížil Kiska. Taktiež podotkol, že do snemu predstavia ďalšie tváre strany. Zobraziť fotogalériu k článku:
Exprezident Kiska odovzdal podpisy na registráciu strany Za ľudí (fotografie)

Videli obrovskú túžbu po zmene

Jednou z nich je aj bývalá dvojka hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová, ktorá na brífingu zdôraznila, že v regiónoch videli obrovskú túžbu po zmene. „Ľudia nám na stretnutiach povedali, že chcú, aby sme tu mali štát, ktorý riadne funguje, ktorý ich ochráni a ktorému môžu dôverovať. To je naším cieľom, mať dobré riešenia pre fungujúci štát s ľuďmi, ktorí nielen majú dobré myšlienky, ale aj schopnosti, ako tieto myšlienky uviesť do praxe,“ objasnila Remišová. Priblížila, že prvoradým cieľom strany bude spraviť poriadok s korupciou a zabezpečiť riadne fungovanie Policajného zboru. „Aby aj tým, ktorí si mysleli, že stoja nad zákonom, bolo učinené spravodlivosti zadosť. Čaká nás dlhá cesta a tvrdá práca, ale s podporou ľudí to zvládneme,“ dodala Remišová.

Strana bude stredová

Andrej Kiska predstavil stranu Za ľudí a jej tváre v polovici júna. Sú nimi organizátor zhromaždení Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, primátor Nitry Marek Hattas, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, diplomat a riaditeľ think-tanku Carnegie Europe Tomáš Valášek, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký či Kiskova spolupracovníčka z Kancelárie prezidenta SR Vladimíra Marcinková, ktorá je dcérou starostu Ledeckého. Neskôr do strany pribudla aj Veronika Remišová, ktorá bola predtým dvojkou hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Kiska avizuje, že strana bude stredová.

Chcú prevziať zodpovednosť za Slovensko

„Prečítal som si všetky tie odporné veci, ktoré si písal Marian K. s Bödörom o tom, ako mali pod palcom políciu, NAKA, či prokuratúru a robili všetko preto, aby sa Smer udržal pri moci. Aby zdiskreditovali mňa, či ďalších odvážnych ľudí, ktorí poukazovali na ich prešľapy. Nesmieme dopustiť, aby táto mafia ďalej ovládala tento štát,“ podotkol Kiska. Ľudia vo vznikajúcej strane sú podľa Kisku pripravení prevziať zodpovednosť za Slovensko. „Riadiť krajinu je náročná úloha a iba chcenie nestačí. Vládnuť treba vedieť, preto strana Za ľudí má medzi sebou ľudí, ktorí úspešne riadia mestá, obce, majú skúsenosti z parlamentu, z vlády, z diplomacie, podnikania, zdravotníctva, školstva, či poľnohospodárstva, bojovali za slušné a spravodlivé Slovensko alebo sa dlhodobo venujú sa slabším,“ prízvukoval. Zároveň ozrejmil, že počas leta denne pracujú s desiatkami expertov na programe, ktorý predstavia v septembri. „Ale v pondelok nás čaká prvý veľký krok. Ideme ďalej,“ uzavrel.

Viac k témam: Parlamentné voľby na Slovensku 2020, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Exprezident Kiska odovzdal podpisy na registráciu Za ľudí, predstaví ďalšie tváre strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

5.8.2019 (Webnoviny.sk) - Definícia antisemitizmu je podľa Ministerstva spravodlivosti SR dostatočne zabezpečená súčasnou legislatívou. Na Slovensku to zastrešuje trestný zákon, ktorý hovorí o popieraní a schvaľovaní holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti či hanobení rasy. Menej závažné formy antisemitského správania sa postihujú ako priestupky extrémizmu v rámci zákona o priestupkoch. Vyplýva to zo záverov Analýzy Ministerstva spravodlivosti SR k súladu právneho poriadku SR s pracovnou definíciou antisemitizmu vypracovanej Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu (IHRA).

Prijatie zákona by malo politický význam

Informatívny materiál tiež konštatuje, že z legislatívneho hľadiska a z pohľadu princípu právnej istoty by bolo zavedenie definície možné osobitným, deklaratórnym zákonom, ktorým by Národná rada SR odsúdila antisemitizmus a stanovila by preň danú definíciu. „Prijatie takéhoto zákona by mohlo mať politický význam, avšak na vyšetrovanie a trestné stíhanie trestných činov extrémizmu by to vplyv nemalo. Odporúčame preto, aby bola definícia využívaná najmä na účely vzdelávania relevantných aktérov, vrátane prokuratúry a súdov, polície a ďalších,“ uvádza sa v informatívnom materiáli, ktorý na rokovanie vlády predkladá rezort spravodlivosti.

Prijali definíciu antisemitizmu

Národná rada SR svojím uznesením z 28. novembra 2018 prijala definíciu antisemitizmu vypracovanú Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu (IHRA) v znení „Antisemitizmus je také vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť k Židom. Rétorické a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským alebo nežidovským jednotlivcom a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity a náboženským ustanovizniam.“ Zároveň okrem iného uložila vláde, aby vykonala analýzu právneho poriadku Slovenskej republiky a v prípade potreby pripravila legislatívne návrhy príslušných právnych predpisov tak, aby v činnosti a pri rozhodovaní orgánov verejnej moci Slovenskej republiky bola rešpektovaná uvedená definícia.

Pojem používa v troch zákonoch

Právny poriadok Slovenskej republiky aktuálne používa pojem „antisemitizmus“ v troch zákonoch. "V zákone o dotáciách v pôsobnosti ministerstva spravodlivosti je pojem súčasťou názvu ľudskoprávnej dotačnej schémy a predchádzanie antisemitizmu patrí medzi dotačné účely. Zákon o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva v platnom znení ukladá stredisku zbierať a poskytovať informácie o rasizme, xenofóbii a antisemitizme. V novom znení, ktoré je predložené do národnej rady sa navrhuje, aby realizovalo výskumy, prieskumy a monitoring v oblasti ľudských práv všeobecne. Tretí, zákon o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov hovorí, že medzi úlohy zväzu patrí verejne vystupovať proti extrémnym silám propagujúcim nacionalizmus, šovinizmus, rasizmus, antisemitizmus, neofašizmus, neonacizmus, neoľudáctvo a xenofóbiu,“ približuje informatívny materiál. Všetky tri zákony sa týkajú práce inštitúcií zameraných na presadzovanie ľudských práv, respektíve boj proti fašizmu, preto podľa ministerstva spravodlivosti nie je potrebné, aby obsahovali definíciu pojmu antisemitizmus.

Zavedenie do legislatívy by bolo problematické

Pracovná definícia antisemitizmu nebola prijatá ako právny text. Podľa rezortu spravodlivosti by jej zavedenie do legislatívy trestného práva, bolo problematické z viacerých dôvodov. „Trestné právo v Slovenskej republike nepoužíva kategorizačné pojmy (rasizmus, antisemitizmus, xenofóbia), ale chráni pred nenávistnými prejavmi, osobitne trestnými činmi extrémizmu, pod ktoré spadá konanie opísané v definícii, či už v priestupkovej alebo trestnej rovine, a to či už je motiváciou páchateľa židovská etnicita, alebo židovské náboženstvo. Trestný zákon už teraz takéto konanie upravuje širšie, napríklad nerozlišuje, či motiváciou páchateľa bola skutočná alebo domnelá príslušnosť k etniku alebo náboženstvu. Definícia používa pre trestné právo príliš neurčité pojmy ako „isté vnímanie“ či „môže sa prejaviť ako nenávisť,“ vysvetľuje materiál.

Viac k témam: antisemitizmus, iniciatíva Medzinárodná aliancia pripomínania holokaustu, zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Definícia antisemitizmu je podľa ministerstva spravodlivosti dostatočne zabezpečená legislatívou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner