16. september 2021
Facebook

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Líbyjská pobrežná stráž zadržala 122 migrantov pri pobreží Stredozemného mora. Hovorca pobrežnej stráže v utorok povedal, že v skupine sa nachádzali aj dve ženy a dieťa. Utečencov v troch člnoch zadržali v sobotu, nedeľu a pondelok pri pobreží mesta Tripolis. Následne im sprostredkovali humanitárnu a zdravotnú pomoc a previezli ich do tábora v hlavnom meste. Líbya upadla do chaosu po povstaní, ktoré v roku 2011 zvrhlo vtedajšieho diktátora Muammara Kaddáfího.

Viac k témam: imigranti, migranti, Tripolis, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Líbyjská pobrežná stráž zadržala desiatky migrantov pri pobreží Stredozemného mora © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Sudca Štefan Harabin chce kandidovať na post predsedu Najvyššieho súdu SR a neskôr sa aktívne angažovať na pôde parlamentnej politiky. Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že s jeho nomináciou na post predsedu súdu nebude problém, konkrétne meno však nepovedal. Harabin tvrdí, že z postu predsedu Najvyššieho súdu SR presadí opatrenia v relatívne krátkom čase tak, aby sa mohol venovať aj politike. Neúspešný kandidát na post prezidenta spomína v súvislosti so súdom pôsobenie organizovaných skupín, pričom podľa jeho slov je za to zodpovedná súčasná predsedníčka súdu Daniela Švecová. „Na najvyššom súde vznikla organizovaná zločinecká skupina, ktorú reprezentuje pani Švecová a Bajánková. Boli predĺženou rukou exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a strany Smer-SD. Je potrebné jednoducho zrušiť pro-politické a mafiánske opatrenia. Týmto som vám odpovedal na vašu otázku," opovedal Harabin, či bude kandidovať na post predsedu súdu.

Voľba šéfa Najvyššieho súdu SR

Nového šéfa Najvyššieho súdu SR bude voliť Súdna rada SR v septembri. Na úspech potrebujú uchádzači získať minimálne desať hlasov členov súdnej rady. Či má Harabin podporu v najvyššom poradnom orgáne justície, je otázne. Hovorí sa aj o kandidatúre bývalej predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej či Jane Bajánkovej, sudkyni Najvyššieho súdu SR, ktorá šéfovala aj Súdnej rade SR. Harabin sa domnieva, že v prípade úspechu na poste predsedu súdu ho to nevylučuje z pôsobenia v politike. „Vôbec. Tak isto chcem na pôde parlamentu zaviesť platformu zákonnosti, ústavnosti a spravodlivosti. Moja ambícia aj napriek tomu nie je politická," povedal sudca na margo svojho prípadného pôsobenia v Národnej rade SR.

Nerokuje so žiadnou politickou stranou

Parlamentné voľby budú na Slovensku na jar budúceho roka, istú formu návratu avizuje napríklad expremiér Vladimír Mečiar. Bývalý šéf HZDS tvrdí, že pomáha už existujúcej strane s programom a víziami. Neprezradil však, či sám bude na kandidátke. Z budúcej spolupráce nevylúčil Mečiar napríklad práve Harabina, ktorý však tieto úvahy popiera. „Nerokujem so žiadnou politickou stranou, ani so starými politikmi či tými súčasnými. Ide o moje pôsobenie, ako povedzme volebného lídra v strane, ktorá nie je zaťažená minulými ani terajšími politikmi," doplnil Harabin. Na otázku agentúry SITA, či toto tvrdenie platí aj pre spoluprácu s Mečiarom, odpovedal sudca tak, že sa vyjadril jasne. „Už som to povedal. So žiadnymi politikmi ani súčasnými nerokujem, ani nemienim rokovať," uzavrel.

Výroky na adresu Švecovej

Šéfka Najvyššieho súdu SR Švecová nechce výroky Harabina na svoju osobu hodnotiť. „Invektívy zo strany Štefana Harabina nebude predsedníčka Daniela Švecová žiadnym spôsobom komentovať. Svoj názor na jeho odborné a pracovné aktivity jasne komunikovala podaním viacerých návrhov na začatie disciplinárnych konaní proti sudcovi Štefanovi Harabinovi," reagovala hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová pre agentúru SITA. Ďalšia sudkyňa súdu Jana Bajánková, ktorú Harabin spomína, nereagovala vôbec. Sociológ Michal Vašečka pred časom pre agentúru uviedol, že vstup Harabina do parlamentnej politiky môže výrazne skomplikovať situáciu Slovenskej národnej strane (SNS), ale aj strane Smer-SD. Vašečka sa domnieva, že sudca výrazne neohrozí stranu Mariana Kotlebu ĽSNS, čo ukázali podľa neho aj marcové prezidentské voľby. V nich skončil Harabin na treťom mieste s takmer 15 percentami hlasov. O post prezidenta sa uchádzal aj Marian Kotleba, ktorý skončil práve za Harabinom so ziskom necelých deviatich percent odovzdaných hlasov. Podľa Vašečku je v súčasnosti v spoločnosti objednávka na politickú stranu, ktorá by reprezentovala názory sudcu Najvyššieho súdu SR.

Zdroj: Webnoviny.sk - Štefan Harabin chce šéfovať Najvyššiemu súdu SR, aj sa angažovať v politike © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Trest šesť rokov odňatia slobody nepodmienečne za týranie družky a syna vymeral dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 56-ročného Jána Č. zo Zvolenskej Slatiny. Súd mu zároveň nariadil absolvovať protialkoholické liečenie, pretože týranie voči blízkym sa uskutočňovalo predovšetkým keď bol Ján Č. opitý. Prvostupňový senát pôvodne uložil Jánovi Č. trest deväť rokov a osem mesiacov, ale odvolací senát mu ho zmiernil. V minulosti trestaný muž si ho odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia. O pätnásť rokov mladšiu družku Beátu týral Ján Č. podľa súdu dlhodobo najmenej od roku 2010, keď sa vrátil z výkonu trestu. Syna Jána od roku 2012, keď sa ten vrátil domov z detského domova.

Pribuzní ako korunní svedkovia

Podľa oboch príbuzných ako korunných svedkov Ján Č. senior družke vulgárne nadával, bil ju, ťahal za vlasy a vyhrážal sa zabitím. Vyvrcholilo to vo februári minulého roku v rodinnom dome vo Zvolenskej Slatine. Ján Č. sa s družkou pohádal a potom od nej s nožom v ruke žiadal peniaze, ináč že ju zabije. Družka privolala políciu a Ján Č. sa ocitol vo väzbe. Syna Jána, ktorý mal aj ďalšie meno René, týral okrem vulgárností aj tým, že ho vyháňal z domu, nadával mu do darmožráčov, čím sa vystresovaný chlapec nemohol sústrediť na štúdium a iné činnosti. Podľa znalcov psychiatrov a psychológov, ktorí vyšetrili tak obžalovaného ako aj poškodených, chlapec bol v rodine osobou s najvyšším intelektom. V čase neprítomnosti otca sa staral o mladších súrodencov, pretože matka ich zanedbávala. Znalci konštatovali, že jeho otec bol závislý na alkohole, ale mohol rozoznať nebezpečnosť konania a ovládať ho.

Týranie družky a syna poprel

Na Okresnom súde vo Zvolene Ján Č. poprel týranie družky a syna. Tvrdil, že družka sa ho chcela zbaviť, lebo mala mladšieho milenca a na svedectvo proti otcovi nahovorila aj syna Jána Reného. Prvostupňový senát uznal Jána Č. za vinného zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Za to mu uložil nepodmienečný trest deväť rokov a osem mesiacov v ústave so stredným stupňom stráženia a nariadil mu absolvovať protialkoholické liečenie. Proti rozsudku sa odvolal obžalovaný a požadoval prípad vrátiť na doplnenie dokazovania, alternatívne oslobodiť spod obžaloby. Krajský súd mu vyhovel čiastočne, keď skrátil nepodmienečný trest z deväť rokov a osem mesiacov na šesť rokov. Predseda senátu poukázal na nevhodné správanie sa Jána Č. voči družke aj v minulosti. Za to bol aj odsúdený, ale nepoučil sa. Napríklad v roku 2015 ho odsúdili na podmienku za nebezpečné vyhrážanie družke. Súdy konštatovali, že družka mala snahu s ním žiť i napriek príkoriam a preto trestné oznámenie podala až po incidente vo februári 2018. Rozhodnutie Krajského súdu je právoplatné.

Viac k témam: domáce násilie, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ján pôjde na šesť rokov do väzenia, pod vplyvom alkoholu dlhodobo týral syna a družku Beátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Vyjednávači Spojených štátov a afganského militantného hnutia Taliban sa v utorok dohodli na odchode amerických vojsk z Afganistanu a preklenuli doterajšie nezhody v tejto aj iných otázkach. Po utorňajšom kole rokovaní v katarskej Dauhe o tom informoval popredný predstaviteľ Talibanu, ktorý si prial zostať v anonymite.

Američania zatiaľ správy nekomentovali

Podrobnosti z rokovaní zatiaľ nie sú k dispozícii, podľa predstaviteľa Talibanu však USA súhlasili s úplným stiahnutím svojich vojsk z krajiny, zatiaľ čo Taliban na výmenu prisľúbil, že zmrazí vzťahy s ostatnými militantnými skupinami a nedovolí im prenikať do Afganistanu. Spojené štáty zatiaľ tieto informácie oficiálne nekomentovali, šéf tímu amerických vyjednávačov Zalmay Khalilzad však napísal na Twitter, že rokovacie strany sa v utorok dopracovali k "veľkému pokroku".

Harmonogram odchodu vojsk dohodnú

Khalilzad dúfa, že kompletný harmonogram odchodu amerických vojsk z Afganistanu sa podarí dohodnúť do 1. septembra. Taliban síce rokuje s Američanmi o upokojení situácie v Afganistane, v domácej politike však nejaví známky toho, že by sa plánoval vzdať násilností a útokov. V utorok Taliban napríklad vyzval na bojkot afganských prezidentských volieb a pohrozil v tejto súvislosti útokmi voči ľuďom, ktorí sa budú chcieť na voľbách zúčastniť. Obyvatelia podľa Talibanu nemajú chodiť ani na volebné zhromaždenia, lebo aj tam sa môžu stať potenciálnymi cieľmi jeho útokov.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyjednávači USA a Talibanu sa dohodli na odchode amerických vojsk z Afganistanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Europoslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko Milan Uhrík priznal, že jeho vyjadrenia o riaditeľovi Múzea Slovenského národného povstania Stanislavovi Mičevovi boli nepravdivé.

Ospravedlnenie listom

Uhrík sa ospravedlnil listom, ktorý šéf múzea zverejnil na sociálnej sieti Facebook."Kroky spravodlivosti sú pomalé, ale sem - tam úspešné. Vyjadrenia pána Uhríka výrazne zasiahli do mojej volebnej kampane na predsedu Vyššieho územného celku Banská Bystrica," reagoval Mičev na vyjadrenia europoslanca, ktoré odzneli v televíznej relácii TA3 Téma dňa 16. mája 2017. Vtedy povedal, že Mičev bol pracovníkom ŠTB, ktorý donášal na ľudí a, že udával ľudí za peniaze. "Uvedené informácie, ktoré som verejne vyhlásil sú nepravdivé. Za tieto nepravdivé výroky, ktoré poškodili Vašu česť a dôstojnosť, ako aj Vaše dobré meno v spoločnosti sa Vám ospravedlňujem," napísal v liste Uhrík.

Občianska žaloba

Občiansku žalobu Mičev podal v júli 2017. "Po dvoch rokoch mi dal za pravdu nie súd, ale sám autor nepravdivých, klamlivých výrokov. Nuž a tak som dostal ospravedlnenie od teraz už europoslanca. Vidiac, že argumenty k jeho výrokom sú nevyvrátiteľné navrhol dohodu," napísal Mičev vo svojom statuse. Dodal, že na základe súdnej dohody mu prišiel list, ktorý môže podľa rozhodnutia zverejniť. "Robím tak, aby všetci, tí čo vypisujú hlúposti vedeli kde je pravda. Nečakám, že si uvedomia nezmyselnosť tvrdení, ktoré vypisujú a je mi to v zásade jedno," uzavrel s tým, že je to pre neho určité zadosťučinenie.

Viac k témam: europoslanci, Múzeum SNP v Banskej Bystrici
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotlebovec Uhrík priznal, že klamal a listom sa ospravedlnil Mičevovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecko odsúdilo nedávne severokórejské testy rakiet krátkeho doletu s tým, že je to hrubé porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). "Vyzývame Severnú Kóreu, aby ukončila takéto provokácie, dodržiavala uznesenia BR a vrátila sa k rokovaciemu stolu," vyhlásilo v utorok ministerstvo zahraničných vecí. "Očakávame, že Severná Kórea vykoná konkrétne a dôveryhodné kroky smerujúce k úplnému, preukázateľnému a nenávratnému ukončeniu svojho balistického programu a programu na vývoj zbraní hromadného ničenia," dodalo ministerstvo.

Viac k témam: Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), severokórejský vodca
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecká vláda kritizuje Severnú Kóreu za testy rakiet krátkeho doletu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Lietadlo spoločnosti British Airways museli v španielskej Valencii núdzovo evakuovať po tom, čo sa na palube počas pristávania objavil hustý dym. Tlačová agentúra Europa Press informovala, že tri osoby následne ošetrili pre nadýchanie sa dymu a ďalších 10 až 12 ľudí utrpelo zranenia pri použití evakuačnej kĺzačky. Regionálna vláda vo Valencii uviedla, že má informácie o požiari jedného z motorov lietadla. Záchranári však tvrdia, že videli dym až vo vnútri lietadla. Stroj priletel v pondelok do Valencie z londýnskeho letiska Heathrow. Spoločnosť British Airways incident potvrdila. Čo sa presne stalo, ukáže až vyšetrovanie.

Viac k témam: evakuácia, núdzové pristátie, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Lietadlu British Airways horel motor, cestujúci „vystupovali“ po evakuačnej kĺzačke © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Tesco, ktorá je najväčším britským maloobchodným reťazcom, oznámila, že zruší 4 500 pracovných miest v snahe stať sa flexibilnejšou v meniacom sa prostredí maloobchodu. Najnovšie prepúšťanie v reťazci je nad rámec zníženia počtu pracovníkov o 9 tisíc, ktoré spoločnosť ohlásila v skoršej časti tohto roka. Britský odborový zväz zamestnancov obchodu Usdaw vyzval vládu, aby konala. Miestne firmy "sú v kríze, pracovné miesta sa strácajú pre zatváranie predajní, maloobchodníci zastavujú činnosť a firmy realizujú výrazné reštrukturalizácie, aby prežili," uviedla Pauline Foulkesová, predstaviteľka odborového zväzu Usdaw. Tesco pôsobí na Slovensku už viac ako 20 rokov. V súčasnosti Tesco prevádzkuje 150 obchodov najrôznejších formátov, 18 čerpacích staníc, ale aj služby Tesco Online nákupy a Tesco Mobile. Po celom Slovensku zamestnáva 10 000 ľudí a je jedným z troch najväčších súkromných zamestnávateľov v krajine.

Viac k témam: obchodné reťazce
Zdroj: Webnoviny.sk - Britské Tesco zruší viac pracovných miest, ako pôvodne ohlásilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Čína potvrdila, že nákupy amerických poľnohospodárskych produktov použije ako zbraň v prebiehajúcej obchodnej vojne. Hovorca čínskeho ministerstva obchodu uviedol, že čínske firmy zastavili nákupy produktov farmárov z USA v reakcii na nové clá, ktoré americký prezident Donald Trump ohlásil na čínske tovary v hodnote 300 mld. USD. Informuje o tom portál cnbc.com.

Peking by mohol nákupy zastaviť úplne

Ide o vážne porušenie výsledkov schôdzky prezidentov Číny a USA, povedal čínsky minister obchodu o ohlásených amerických clách. Čína patrí ku krajinám, ktoré najviac nakupujú poľnohospodárske produkty z USA. Agentúra Bloomberg uviedla, že Peking by mohol úplne zastaviť nákupy produktov amerických farmárov. Americké poľnohospodárstvo je citlivou témou v prebiehajúcej obchodnej vojne.

Trump obvinil Čínu z nerealizovania nákupov

Prezident USA uviedol, že zabezpečil nákupy veľkého množstva agrárnych produktov, keď sa v júni stretol s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom. Neskôr Trump obvinil Čínu z toho, že nákupy nerealizuje, čo ho viedlo k ohláseniu 10-percentných ciel na dovoz z Číny, na ktorý sa doteraz clá neuplatňujú.

Viac k témam: agrárne produkty, clá, farmári, obchodná vojna, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína zastavila nákupy amerických agrárnych produktov a použije ich ako zbraň v obchodnej vojne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

6.8.2019 (Webnoviny.sk) - Európska únia vyhlásila, že jej dvere sú otvorené, ak by britský premiér Boris Johnson chcel diskutovať o odchode jeho krajiny z bloku, ale Brusel trvá na tom, že o dohode o usporiadaní vzťahov po brexite nie je možné opätovne rokovať.

Najlepšia možná zmluva

Hovorkyňa Európskej komisie (EK) Annika Breidthardtová v utorok uviedla, že dohoda o brexite "je najlepšou možnou zmluvou". Johnson sa vyjadril, že Británia 31. októbra z EÚ odíde s dohodou alebo bez nej, čo vyvoláva obavy zo škodlivého tvrdého brexitu.

Johnson žiada vypustenie klauzuly

Britský premiér uviedol, že klauzula o udržaní hladkého toku tovarov cez hranice medzi Írskom, ktoré je členom EÚ, a Severným Írskom by znamenala, že jeho krajina bude viazaná obchodnými pravidlami únie. Johnson chce, aby sa táto klauzula z dohody vypustila. Hovorkyňa EK v tejto súvislosti povedala, že Brusel je k dispozícii, ak by Británia "chcela rokovať a ujasniť podrobnejšie svoj postoj".

Viac k témam: Brexit, Severné Írsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Brusel je ochotný s Johnsonom rokovať o brexite, ale odmieta meniť dohodu o usporiadaní vzťahov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner