16. september 2021
Facebook

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Bosnianska polícia objavila v stredu neďaleko hraníc s Chorvátskom skupinu osemnástich zranených migrantov, ktorí pochádzajú prevažne z Pakistanu. Z nich šiesti utrpeli vážne zranenia, väčšinou v oblasti nôh. Bosnianske médiá pritom tvrdia, že tieto zranenia im spôsobili chorvátski policajti, ktorí ich pri ich pokuse prejsť cez bosniansko-chorvátske hranice zahnali z Chorvátska naspäť do Bosny. Podľa bosnianskeho spravodajského portálu Klix "chorvátski pohraničníci pri tom ilegálne prenikli na územie Bosny". Chorvátska polícia v reakcii na tieto informácie iba potvrdila, že "zabránila migrantom vo vstupe do krajiny", odmietla však, že by proti nim použila násilie. Chorvátski policajti však podľa informácií migrantov a humanitárnych organizácií proti migrantom snažiacim sa dostať do ich krajiny používajú násilie pravidelne, hoci chorvátske orgány to vždy poprú.

Viac k témam: imigranti, migranti, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Migranti utrpeli vážne zranenia, mali ich im spôsobiť chorvátski policajti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Na populárnych Španielskych schodoch v talianskom Ríme sa už viac nebude dať sedieť. Pri vykonávaní nariadenia mesta, ktoré vstúpilo do platnosti minulý mesiac, začala v stredu polícia upozorňovať Talianov a turistov, aby vstali z jednej z najznámejších a najfotografovanejších pamiatok v meste. Nariadenie zo 6. júna hovorí, že sedenie, jedenie a pitie na schodoch zapísaných v Zozname svetového dedičstva UNESCO môže znamenať pokutu vo výške 400 eur. Nariadenie sa rovnako týka aj iných rímskych pamiatok, napríklad Fontány di Trevi. Radnica mesta uviedla, že plnenie nových pravidiel vyžaduje už od ich zavedenia minulý mesiac, avšak až doteraz nebolo vidieť policajtov v žltých vestách, ako hovoria ľuďom, aby zo schodov vstali.

Viac k témam: Rím
Zdroj: Webnoviny.sk - Na pamiatkach v Ríme si už neposedíte, mastná pokuta hrozí aj za jedenie a pitie na Španielskych schodoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Česká verejnosť má veľké očakávania od slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá je pre Čechov najpopulárnejšou osobnosťou svetovej politiky. Pozitívny názor na ňu má 71 percent opýtaných, plynie z prieskumu agentúry STEM. Pozitívne Česi väčšinovo hodnotia tiež pápeža Františka (63 percent opýtaných). S odstupom nasledujú maďarský prezident Viktor Orbán (48 percent), teraz už bývalá premiérka Theresa Mayová (47 percent) a francúzsky prezident Emmanuel Macron (40 percent).

Merkelovej podpora prudko klesla

Ruský prezident Vladimir Putin sa teší podpore 36 percent Čechov, jeho poľský náprotivok Jaroslaw Kaczynski 33 percent. Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú kladne hodnotí 26 percent opýtaných. "Angela Merkelová sa tešila vysokej popularite do roku 2013, potom jej obľúbenosť medzi Čechmi prudko klesla vplyvom migračnej krízy," pripomenul STEM.

Na chvoste rebríčka je Si Ťin-Pching

Príliš dobre nie je vnímaný ani končiaci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker s podporou 25 percent respondentov. Rovnako je na tom v očiach Čechov americký prezident Donald Trump s podporou 25 percent opýtaných. Jeho predchodcu Baracka Obamu pritom v júni 2016 kladne hodnotilo 54 percent oslovených. Na chvoste rebríčka skončil čínsky prezident Si Ťin-Pching, ktorého pozitívne hodnotí 18 percent ľudí. Prieskum sa uskutočnil od 14. do 30. júna na vzorke 1004 respondentov, informuje český spravodajský portál Novinky.cz.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová je pre Čechov najpopulárnejšou osobnosťou svetovej politiky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad moskovského prokurátora podal žiadosť o odobratie ročného syna rodičom, ktorí sa s ním pred desiatimi dňami zúčastnili na opozičnej demonštrácii v centre Moskvy. Keďže Dmitrij Prokazov a jeho manželka Olga vopred vedeli, že ide o nepovolený protest, proti ktorému následne zasiahli policajti, svojho syna tým vystavili nebezpečenstvu, argumentuje prokurátor.

Zatkli stovky ľudí

V Moskve sa 27. júla uskutočnila prvá z dvoch demonštrácií proti rozhodnutiu volebnej komisie, ktorá zabránila kandidovať predstaviteľom opozície v septembrových voľbách do moskovskej mestskej rady. V sobotu nasledoval ďalší podobný protest, pričom policajti oba razy zaútočili na demonštrantov s nečakanou brutalitou. Na prvej demonštrácii zatkli podľa oficiálnych štatistík 1 400 a na druhej ďalších 1 001 ľudí. Väčšinu z nich následne prepustili, niektorí však zostávajú naďalej vo väzbe.

Vraj boli iba na prechádzke

Žiadosť zo strany moskovskej prokuratúry v stredu ostro kritizoval aj ruský detský ombudsman Jevgenij Bunmovič, podľa ktorého sa tu jedná o "politické zastrašovanie s použitím detí." Dmitrij Prokazov, otec, ktorému chcú odobrať dieťa, navyše tvrdí, že sa s manželkou a synom na demonštrácii ani nezúčastnili a išli iba na prechádzku. Ako povedal v stredu v rozhovore pre TV Dožď, vedeli o demonštrácii a dokonca s ňou sympatizovali, ale neboli jej účastníkmi.

Viac k témam: demonštrácia, Moskva
Zdroj: Webnoviny.sk - Rodičom chcú odobrať ročného syna, pretože ho zobrali na demonštráciu v Moskve © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Pražská radnica v stredu rozhodla o tom, že novoročné oslavy v Prahe sa najbližšie zaobídu bez tradičného ohňostroja. Ako alternatívu zvolili technológiu videomapping. "Je to ústretový krok nielen voči všetkým občanom metropoly, ktorí sú na prílišný hluk citliví, ale aj pre zvieratá, ktoré každoročne čelia zbytočnému stresu. Verím, že sa nová forma novoročných osláv bude všetkým páčiť, a som rád, že sme sa dnes na nej v koalícii zhodli jednomyseľne," povedal člen zastupiteľstva Jan Chabr (TOP 09). O zrušení ohňostroja hovorili na zastupiteľstve už na začiatku roka, medzi alternatívami bola laserová show alebo svetelná show s dronmi. Novoročná projekcia by mala stáť do dvoch miliónov korún. Ide o podobnú sumu, akú dal magistrát na posledný ohňostroj, informuje český portál iDNES.cz. Videomapping je druh vizuálneho umenia, ktoré sa spravidla premieta na stene domov, ale možno naň využiť takmer akúkoľvek voľnú plochu.

Viac k témam: nový rok, ohňostroj, Praha, Silvester
Zdroj: Webnoviny.sk - Tradičný ohňostroj v Prahe na Nový rok nebude, ako alternatívu zvolia videomapping © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity chce vylúčeným komunitám pomôcť pri financovaní povinného čipovania. Úrad už o o tejto téme rokoval s ministerstvom pôdohospodárstva.

Nový zákon o veterinárnej starostlivosti

Povinné čipovanie a očkovanie zvierat zaviedol od septembra minulého roku nový zákon o veterinárnej starostlivosti, pre vylúčené komunity však môže byť takáto starostlivosť o zvieratá príliš nákladná. "Snahou je zaviesť, na základne skúseností a spolupráce s Československým kastračným programom, finančný nástroj, ktorý by obce mohli využívať na zamedzenie nekontrolovateľného množenia psov, čipovania a kastrácie," uviedol pre agentúru SITA splnomocnenec Ábel Ravasz. Úrad rómskeho splnomocnenca vlani spolupracoval s Československým kastračným programom na bezplatnej kastrácii, čipovaní a očkovaní psov v rómskych osadách. "Z financií úradu bolo hradené čipovanie a vakcinácia v rámci pilotné programu v obciach Markušovce a Smižany v okrese Spišská Nová Ves," vysvetlil Ravasz. Jeho Úrad sa podľa neho aj takto snaží zmierňovať problémy vyplývajúce dlhodobo neriešenej situácie v najchudobnejších osadách.

Majiteľovi neoznačeného psa hrozí pokuta

Plošné kastrácie sú jedným z riešení rastúceho počtu túlavých a zanedbaných psov a mačiek v rómskych osadách najmä na východe Slovenska, kde sa mláďatá často nedožijú ani niekoľkých dní, sú nehumánne usmrcované a ak prežijú, žijú v nevyhovujúcich podmienkach a trpia rôznymi chorobami. Výdavky na jednu akciu predstavujú päť až osemtisíc eur, ďalšie náklady si však vyžaduje veterinárna starostlivosť o odobraté zvieratá. Majitelia psov majú od 1. septembra 2018 povinnosť čipovať psov. Majiteľ psa narodeného pred 31. augustom 2018 ho musí označiť mikročipom najneskôr do 31. novembra 2019. Majiteľovi neoznačeného psa hrozí pokuta 50 eur. Veterinárny lekár nesmie vykonať žiadne úkony na psovi, ktorý nemá mikročip, inak mu hrozí pokuta až 20-tisíc eur. Výnimkou sú len nevyhnutné prípady v záujme ochrany zdravia psa alebo človeka. Agentúra SITA oslovila aj ministerstvo pôdohospodárstva, odpoveď zatiaľ nedostala.

Viac k témam: čipovanie psov, rómovia, Úrad splnomocnenca vlády SR, zákon o veterinárnej starostlivosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Rómsky splnomocnenec chce pomôcť osadám pri povinnom čipovaní a očkovaní psov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Colné úrady v nemeckom Hamburgu našli 1,5 tony kokaínu na kontajnerovej lodi, ktorá sa priplavila z Brazílie. Stalo sa tak niekoľko dní po tom, čo sa im podarilo zadržať najväčšie množstvo kokaínu počas jednej akcie. Colníci v stredu uviedli, že novú zásielku odhalili minulý týždeň v kontajneri s kartónmi tabaku. Ľoď sa plavila z brazílskeho Rio Grande do belgických Antverp. Celkovo 1 575 balíčkov kokaínu sa ukrývalo v 64 športových taškách. Cenu drog odhadli na približne 350 miliónov eur. V piatok hamburskí colníci oznámili, že v júli zadržali rekordné 4,5 tony kokaínu dovezené z Uruguaja. Náklad smeroval do Antverp z Montevidea. Jeho hodnotu odhadli na takmer jednu miliardu eur.

Viac k témam: colníci, drogy, Hamburg, kokaín, tabak
Zdroj: Webnoviny.sk - Colníci v Hamburgu zaistili 1,5 tony kokaínu, balíčky boli ukryté v športových taškách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Južná Kórea podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa už dávnejšie súhlasila, že bude platiť Spojeným štátom za ochranu pred Severnou Kóreou "podstatne viac" finančných prostriedkov. Teraz sa podľa Trumpa začali rozhovory o ďalšom navýšení platieb. Trump vo svojom stredajšom tweete uviedol, že Spojené štáty boli po desaťročia "veľmi slabo platené", avšak posledný rok zaplatila podľa neho Južná Kórea 900 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 805 miliónov eur).

Rozmiestnenie amerických vojakov

Južná Kórea podpísala v marci so Spojenými štátmi dohodu o zvýšení platieb zo strany Soulu za rozmiestnenie amerických jednotiek na svojom území z 850 miliónov dolárov (v prepočte približne 759 miliónov eur) v roku 2018 na 924 miliónov (v prepočte približne 825 miliónov eur) v roku 2019. Biely dom na otázku v súvislosti s nezrovnalosťou medzi Trumpovým tweetom a uvedenými číslami reagoval, že situáciu preverí.

V Južnej Kórei vyvolal obavy

Trumpove finančné požiadavky vyvolali v Južnej Kórei obavy, že by Washington mohol stiahnuť časť z 28 500 amerických vojakov v krajine. Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že rozhovory o zdielaní nákladov sa ešte oficiálne nezačali. Americkí a juhokórejskí predstavitelia však podľa ministerstva počas minulomesačnej návštevy Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona v Soule súhlasili, že nadchádzajúce rokovania sa budú viesť "rozumným a spravodlivým spôsobom".

Viac k témam: americkí vojaci, Južná Kórea, rokovania, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump žiada od Soulu vyššie platby za ochranu pred Severnou Kóreou, jeho požiadavky vyvolali obavy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Jedenásť nelegálnych migrantov zadržali v stredu policajti v Bratislave pri diaľnici D2. Ďalších šiestich cudzincov zadržali kolegovia v Rakúsku. Ako informovala bratislavská krajská polícia, podľa prvotných informácií ide o Afgancov do 30 rokov, ženy ani deti medzi nimi neboli. Policajti komunikujú s rakúskymi kolegami, viac informácií poskytnú, až keď to procesná situácia dovolí. Na prípade pracujú policajti Úradu hraničnej a cudzineckej polície.

Viac k témam: Afgánec, diaľnica D2, migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Policajti chytili 11 nelegálnych migrantov pri D2 v Bratislave, ďalších zadržali v Rakúsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Rekreačné poukazy pre firmy podľa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka prinášajú svoje ovocie. Skonštatoval to po pol roku od ich zavedenia do praxe počas tlačovej konferencie po stretnutí s predstaviteľmi cestovného ruchu na Slovensku v Starej Lesnej. Rekreačné poukazy podľa Danka oživili cestovných ruch a počet slovenských turistov v ubytovacích zariadeniach rastie každý mesiac v priemere o 10 až 15 percent. Danko prišiel do tatranského regiónu, aby sa osobne konfrontoval s tým, či je dobré pokračovať v avizovanom pláne zaviesť aj rekreačné poukazy pre firmy s menším počtom zamestnancov ako je 49. Predseda národnej rady zároveň pripomenul svoju ambíciu vybudovať samostatné ministerstvo cestovného ruchu a športu, ktoré by malo vzniknúť v najbližších rokoch. SPRÁVU BUDEME AKTUALIZOVAŤ

Viac k témam: rekreačné poukazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Rekreačné poukazy pre firmy prinášajú ovocie, podľa Danka oživili cestovný ruch na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner