16. september 2021
Facebook

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Muž obvinený z víkendovej masovej streľby v supermarkete v texaskom El Pase sa polícii priznal, že sa pri svojom čine zameriaval na Mexičanov. Vo svojom prísažnom vyhlásení to uviedol detektív Adrian Garcia. Podľa neho sa 21-ročný Patrick Crusius v sobotu vzdal polícii, keď krátko po útoku zastavila jeho auto, a policajtom povedal, že je strelec.

Desať hodín jazdy

Neskôr súhlasil, že sa bude rozprávať s detektívmi, ktorým povedal, že do El Pasa prišiel z Allenu na predmestí Dallasu, kde žil a ktorý je vzdialený 10 hodín jazdy, a pri útoku sa zameral na Mexičanov. Streľbu neprežilo 22 ľudí a zhruba dve desiatky ďalších pri nej utrpeli zranenia. Mnohí zosnulí mali hispánske priezviská a ôsmi z nich boli občania Mexika.

Hispánska invázia

Úrady predpokladajú, že Crusius zverejnil krátko pred útokom na internete manifest, v ktorom vyzýva na odpoveď na "hispánsku inváziu do Texasu". El Paso leží na hranici USA s Mexikom a má veľa hispánskych obyvateľov. Crusiusa obvinili z úkladnej vraždy a držia ho vo väzbe bez možnosti prepustenia na kauciu. Federálni prokurátori zvažujú, že muža obvinia aj zo zločinov z nenávisti. Niekoľko hodín po útoku v El Pase zase ďalší strelec zabil deväť ľudí a mnoho ďalších zranil v Daytone v Ohiu.

Viac k témam: streľba v El Pase
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž obvinený z vraždenia v El Pase sa polícii priznal, že sa zameriaval na Mexičanov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Poľskí poslanci si v piatok zvolili novú predsedníčku dolnej komory parlamentu. Stala sa ňou doterajšia ministerka vnútra Elžbieta Witeková. Tá nahradí Mareka Kuchcinského, ktorý vo štvrtok oznámil svoju rezignáciu. Dôvodom bol škandál okolo častého využívania vládnych lietadiel ním aj členmi jeho rodiny. Aféra hrozila poškodiť reputáciu vládnej pravicovej strany Právo a spravodlivosť (PiS) krátko pred parlamentnými voľbami naplánovanými na október. Kuchcinski napriek tomu trval na tom, že nespravil nič zlé a jednoducho veľa cestoval, aby sa stretol aj s obyvateľmi malých miest ležiacich ďaleko od Varšavy. Aféra, ktorá dostala názov "Air Kuchcinski", otriasala poľskou politickou scénou už viacero dní. Podľa prieskumov verejnej mienky je PiS stále najpopulárnejšou politickou silou v krajine. Parlamentné voľby v Poľsku sa uskutočnia 13. októbra.

Viac k témam: aféra Air Kuchcinski
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko má po afére „Air Kuchcinski“ novú predsedníčku parlamentu Elžbietu Witekovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Polícia v Severnom Macedónsku cez noc zadržala 161 migrantov, ktorí prišli do krajiny z Grécka. Polícia v stanovisku uviedla, že ich na juhu krajiny našli miestni policajti spolu s príslušníkmi polície z ďalších európskych krajín, ktorí im pomáhajú strážiť hranice. Migranti cestovali v štyroch skupinách a boli to údajne Pakistanci, Indovia, Bangladéšania, Afganci, Somálčania a Eritrejčania. Previezli ich do zadržiavacieho centra v meste Gevgelija, kde počkajú na deportáciu naspäť do Grécka. Napriek tomu, že mnohé európske krajiny v roku 2016 uzavreli svoje hranice, sa tisíce migrantov, ktorí prišli do Grécka ilegálne z Turecka, stále snažia dostať balkánskou trasou do západnej Európy.

Viac k témam: migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Balkánska trasa je pre migrantov stále lákavá, macedónska polícia zadržala vyše sto ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Po silných pondelkových výbuchoch v muničnom sklade na Sibíri tam opäť došlo k explózii, pri ktorej utrpelo zranenia deväť ľudí. Piatkový výbuch v meste Ačinsk v Krasnojarskom kraji spôsobili blesky, uviedlo ministerstvo obrany, ktoré citovala tlačová agentúra Tass. Pondelňajšie výbuchy, ktoré pripravili o život jedného človeka a 13 ďalších zranili, údajne zničili tamojšie bleskozvody. Médiá s odvolaním sa na zdravotníkov uviedli, že deväť osôb po explóziách previezli do nemocnice, ich stav však nie je známy. Vo štvrtok na základni v Archangeľskej oblasti nastal výbuch počas skúšky raketového motora, ktorý si vyžiadal dve obete a štyroch zranených. Séria výbuchov je už predmetom vyšetrovania.

Viac k témam: muničný sklad, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Sibíri došlo v muničnom sklade opäť k explózii, mali ju spôsobiť blesky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin ocenil, že mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) na neho podala trestné oznámenie, pretože ho vlastne podala sama na seba. V rozhovore pre agentúru SITA tak reagoval na trestné oznámenie, ktoré na neho podala táto mimovládna organizácia na Generálnej prokuratúre SR pre jeho výroky po tom, čo mu udelili titul Homofób roka.

Extrémna organizácia

„Je to fašistická ultra liberálna extrémna organizácia, ktorá nemá v právnom štáte obdobu. Predpokladám, že prokurátor sa bude zaoberať aj spôsobom financovania týchto mimovládnych organizácií, prevažne platených zo zahraničia, konkrétne aj Sorosom a zároveň, že sa bude zaoberať aj ich trestným stíhaním, pokiaľ ide o tvorcov homofóbnych akcií, pretože títo ľudia ohovárajú iných bez toho, aby mali na to nejaký reálny základ," konštatoval Harabin. Z obsahu trestného oznámenia podľa sudcu najvyššieho súdu nevyplýva nič, že by sa niekoho dotkol v tom smere, aby to znamenalo trestnú činnosť. O podaní trestného oznámenia na sudcu Najvyššieho súdu SR agentúru SITA vo štvrtok informoval riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher. Prízvukoval, že Harabin organizátorov ankety označil ako „Soroš-Jugend“.

Prirovnanie k Hitler-Jugend

„Je to zjavné prirovnanie k fašistickej organizácii Hitler-Jugend, ktorá pôsobila počas 2. svetovej vojny. Hitler-Jugend okrem rôznych foriem násilia a zneužívania detí páchala aj vojnové zločiny, používajúc práve detských vojakov. Považujeme to za maximálne urážlivé voči našim členom a členkám, ale najmä znevažujúce pamiatku obetí fašizmu. Navyše sa vyhrážal kolegyni Alene Krempaskej fyzickým násilím, povedal, že na nej dolámu barly. Znova je to okrem evidentnej nevhodnosti reagovania na iný názor fyzickým násilím aj pokus o zastrašovanie, pretože kolegyňa bola v minulosti napadnutá a zmlátená dvoma mužmi,“ povedal Weisenbacher. Podľa právnika inštitútu Daniela Grejtáka výrok Štefana Harabina poškodzuje česť a dôstojnosť členov Inštitútu ľudských práv ako aj dobré meno organizácie v spoločnosti.

Krivé obvinenie a ohováranie

Podľa Harabina v trestnom oznámení aktivisti Inštitútu ľudských práv zavádzajú a klamú. Je presvedčený, že generálny prokurátor ich začne trestne stíhať pre ohováranie a krivé obvinenie. Ako uviedol, fyzickým násilím sa Krempaskej nevyhrážal. Na sociálnej sieti totiž 9. júla vyzval organizátorov ankety, aby mu cenu Homofób roka odovzdali v liečebnom dome v Dudinciach, kde sa vtedy nachádzal. Organizátori ankety však jeho ponuku odmietli, že na to čas nemajú a namiesto toho navrhli svoje vlastné miesto odovzdania. V svojom statuse 10. júla Harabin okrem iného napísal: „Ak však chcú naznačiť, že na niečo také čas nemajú, tak by som sa ich rád opýtal, či minulý rok čas, doprava a financie neboli problém, pretože boli Andrejovi Dankovi odovzdať cenu priamo v Národnej rade Slovenskej republiky. Akosi sa nám zamotali títo "ľudskoprávni aktivisti". Pravda bude asi niekde inde. Zrejme sa boja, že na nich kúpeľní hostia polámu barly."

Špionážne rezidencie

Harabin takisto konštatoval, že treba začať legislatívnu diskusiu, aby boli zákonom zakázané mimovládne organizácie, ktoré rozkladajú štát a takisto mimovládne organizácie, ktoré sú platené zo zahraničia, musia byť označené, kým sú platené a z akých zdrojov. Ako príklad uviedol vzor právnej úpravy v Izraeli či Spojených štátoch amerických. „Nie je možné, aby títo ľudia, o ktorých nikto nevie, kto ich financuje, boli tu špionážnymi rezidenciami cudzích veľmocí a cudzích štátov či záujmových skupín. Sú to liberálni fašisti a treba urobiť už konečne hrádzu extrémnemu a šialenému fašistickému liberalizmu," prízvukoval Harabin. Sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin sa stal víťazom siedmeho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka začiatkom júla. Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko.

Viac k témam: Homofób roka, Inštitút ľudských práv (IĽŠ), trestné oznámenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Sú to liberálni fašisti, reaguje Harabin na trestné oznámenie podané Inštitútom ľudských práv © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Generálna prokuratúra zrušila zamietnutie sťažnosti podnikateľa Mariana K. voči obvineniu z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Mimoriadny opravný prostriedok

Pre agentúru SITA to potvrdil advokát Mariana K. Marek Para. Dozorový prokurátor prípadu tak bude musieť o sťažnosti voči obvineniu rozhodovať opätovne. Úrad špeciálnej prokuratúry ešte v apríli zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana K. voči obvineniu z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka ako nedôvodnú. Obhajca Marek Para následne začiatkom mája podal voči rozhodnutiu mimoriadny opravný prostriedok na Generálnu prokuratúru SR.

Veľmi vágne pojmy

Samotné obvinenie podľa advokáta vychádza z veľmi vágnych pojmov. „Mohol, možno, to sú tak vágne pojmy, potrebujeme ich spresnenie," povedal vtedy. Policajný vyšetrovateľ ešte 8. marca vzniesol obvinenie voči Marianovi K. z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Obvinený je momentálne vo väzbe v prípade miliónových zmeniek, kde už bola na súd podaná obžaloba. V prípade vraždy novinára a jeho partnerky čelia obvineniu aj Tomáš S., Miroslav M., Alena Zs. a Zoltán A.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamietnutie sťažnosti Mariana K. voči obvineniu z objednávky vraždy Jána Kuciaka bolo zrušené © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Strana Smer - sociálna demokracia očakáva, že polícia a prokuratúra prešetria podozrenie o obchodovaní predsedu Progresívneho Slovenska Michala Trubana s tvrdými drogami. Podozrenie vyplýva z internetovej diskusie z roku 2007, keď Truban na portáli black hole pod pseudonymom bhole napísal: „Nebudem sa dlho rozpisovať, dnes ma čaká ešte predať päť gramov bieleho." Truban v piatok novinárom povedal, že to bol určite vtip. „Obhajoba Trubana, že s predajom piatich gramov bieleho len žartoval, je po jeho priznaní sa z užívania tvrdých drog nedôveryhodná," uviedol v piatok Smer-SD. A ďalej v stanovisku pokračuje: „Smer-SD chápe, ak Trubana obhajujú médiá typu denníka SME, ktorý relativizuje aj pedofíliu. Od ostatných očakáva aspoň štipku zdravého rozumu, pretože podozrenie z obchodovania s drogami musí byť silná káva aj pre najliberálnejšieho voliča." Agentúru SITA o tom informoval vedúci tlačového oddelenia Smeru-SD Ján Mažgút.

Viac k témam: Smer-SD, Trubanova drogová kauza
Zdroj: Webnoviny.sk - Smer-SD očakáva, že podozrenie o obchodovaní Trubana s tvrdými drogami prešetrí polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Trest tri roky odňatia slobody podmienečne za rozširovanie a prechovávanie extrémistických materiálov uložil v piatok sudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 24-ročnej Simone Kamasovej z Bratislavy. Súd vyhlásil rozsudok po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavreli prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a obvinená žena.

Zverejnila aj fotografiu Hitlera

Kamasová priznala, že najmenej od 8. mája 2017 na sociálnej sieti pod menom „Simmie White“, postupne zverejnila rôzne videá, grafické a obrazové materiály a vyjadrenia extrémistického charakteru. Upozornila napríklad na článok o Josefovi Mengelem, ktorý robil pokusy na väzňoch v koncentračných táboroch a je považovaný za jednu z najväčších beštií nacistického Nemecka. Zverejnila aj fotografiu Adolfa Hitlera s tým, ako kŕmi dve srny s textom, že „súcit pre zvieratá je spojený s dobrotou charakteru“. Na videoklip o nacistovi Rudolfovi Hessovi upozornila vyjadrením, že „vždy oddane si po boku vodcu stál a oddane si zastával jeho ideál“. Publikovala aj fotografiu dvoch vojakov v nemeckých nacistických uniformách s nápisom „Postav sa a bráň Európu“.

Piesne neonacistických kapiel

Do augusta 2018 Kamasová vo svojom byte prechovávala knihu „Mírové dílo Adolfa Hitera", knihu o programe jeho strany NSDAP a publikáciu „Přednášky o holokaustu“. Mala dva mobilné telefóny, ktoré obsahovali okrem iného symboly esesákov, obrázok lebky s prekríženými hnátmi a fotografiu Josefa Mengeleho v nacistickej uniforme, známeho ako anjel smrti. K obrázku Mengeleho Kamasová napísala, že je to „vedec, lekár, genetický inžinier, ktorý urobil mnoho výskumov a pokusov a nezomrelo pritom ani jedno zviera“. Medzi súbormi bol aj obrázok strieľajúceho vojaka s esesáckym symbolom na prilbe. Kamasová v mobile mala tiež fotografiu Alexandra Macha, veliteľa Hlinkovej gardy, ministra vnútra a podpredsedu vlády Slovenského štátu. Bol spoluzodpovedný za perzekúciu slovenských židov a protifašistov. Kamasová k obrázku dala text „Šaňo Mach, vodca náš, svojou gardou od židov nás stráž“. V zbierke extrémistických materiálov mala Kamasová aj piesne slovenských a zahraničných neonacistických kapiel, patriacich do skupiny tzv. White Power Music, v preklade hudba bielej sily.

Zhabali jej počítač aj mobily

Na predmetnej internetovej stránke publikovala aj číslo 1488. V symbolike extrémistov sa používa ako spojenie 14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu, že „musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí“. Číslo 88 je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“. Svojím konaním Kamasová spáchala zločin a prečin rozširovania extrémistických materiálov. Verdikt súdu je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvinenej, že sa voči nemu neodvolá. Kamasovej zhabali počítač, dva mobily, v ktorých prechovávala extrémistické materiály a literatúru s touto tematikou. Súd určil skúšobnú dobu podmienečného odkladu výkonu trestu na tri roky. Na pojednávanie prišla Kamasová v kratších nohaviciach a oblečená tak, že bolo vidieť rozsiahle tetovanie na nohách, rukách a iných častiach tela. Tetovanie však neobsahovalo extrémistické symboly ako u iných previnilcov, ktorých na ŠTS v Banskej Bystrici za to súdili.

Viac k témam: extrémizmus, nacizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Simona zverejnila fotku Hitlera aj článok o Mengelem, súd jej udelil trojročnú podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Americký herec Richard Gere navštívil v piatok zachránených migrantov, ktorí sú už viac než týždeň uviaznutí na humanitárnej lodi v Stredozemnom mori. Gere im na člne priviezol jedlo a iné potreby. Loď Open Arms so 121 migrantmi na palube sa nachádza v medzinárodných vodách pri talianskom ostrove Lampedusa. Do svojich prístavov jej neumožnila vplávať Malta ani Taliansko. Obe krajiny chcú, aby aj iné členské štáty Európskej únie prijímali viac migrantov a pomohli im tak zdieľať tento nápor. Šesťdesiatdeväťročný Gere sa na lodi rozprával s viacerými migrantmi, ktorí ušli z vojnou zmietanej Líbye na chatrných člnoch, než ich loď zachránila. Známy herec sa dlhodobo angažuje za ľudské práva, ochranu životného prostredia či výskum AIDS. Má tiež napríklad zakázaný vstup do Číny za hájenie práv Tibeťanov.

Viac k témam: humanitárna loď Open Arms, migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký herec Richard Gere priviezol na loď Open Arms jedlo zachráneným migrantom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

9.8.2019 (Webnoviny.sk) - Policajti pri protidrogovej akcii s názvom Šuhaj zadržali v Trnave štyri osoby. Počas akcie v utorok spravili Kriminalisti okresného riaditeľstva v Trnave domovú prehliadku bytu na Golianovej ulici a dve prehliadky áut.

Zaistili striekačku s podozrivou látkou

Ako agentúru SITA informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová, kriminalistom sa podarilo zaistiť striekačku, v ktorej zostalo 952 miligramov podozrivej látky. Striekačku s kryštalickou látkou podrobili expertíze na Kriminalisticko-expertíznom ústave Policajného zboru, ktorý potvrdil prítomnosť metamfetamínu. Podľa polície by sa dalo z takéhoto množstva omamnej látky vyrobiť minimálne deväť dávok drogy.

Obvinili 22-ročného Michala

Ako ďalej informovala Kredatusová, vyšetrovateľ prepustil zo zadržania tri osoby a obvinil 22-ročného Michala z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Mladík je podozrivý z predaja drog dílerom, ako aj konečným konzumentom. Vyšetrovateľ spracoval podnet pre prokurátora na jeho väzobné stíhanie. Obvinený bol už v minulosti za takýto čin odsúdený a preto mu hrozí väzenie na desať až pätnásť rokov.

Viac k témam: drogový díler, metamfetamín, protidrogová razia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Díler Michal skončil v rukách polície, počas akcie Šuhaj našli striekačku s metamfetamínom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« August 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner