25. júl 2021
Facebook
štvrtok, 21 december 2017 13:00

Ekologické Vianoce so stromčekom zo sute

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 21. decembra 2017 (WBN/PR) - V sobotu 16. decembra mohlo takmer 20 tisíc návštevníkov Dobrého trhu v Starej tržnici a okolí vidieť zaujímavý vianočný stromček. Drevo a stavebný odpad, z ktorého bol stromček postavený, vznikol počas rekonštrukcie bývalej chemickej školy na Kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka. Stromček pripomínal, že odpad, a najmä ten stavebný, sa sám nevyparí a predstavuje ekologický i ekonomický problém. V Novej Cvernovke sa ho rozhodli kreatívne zužitkovať.

Suť je dobrá výzva

Nadácia Cvernovka a Dobrý trh vyhlásili súťaž o vianočný stromček zo stavebnej sute. Vyzvali umelcov, architektov, dizajnérov , aby navštívili Kreatívne a kultúrne centrum Nová Cvernovka, prešli sa po halde zo stavebnej sute, zapojili fantáziu a navrhli z nej originálny vianočný stromček. Ten bol nakoniec súčasťou vianočného Dobrého trhu v Starej tržnici a okolí. „Odpadu produkujeme čoraz viac a stáva sa reálnou hrozbou pre Slovensko. Projekt má upozorniť, že s touto realitou sa treba popasovať. Stromček je jednou z foriem, ako odpad využiť ako druhotnú surovinu,” povedala Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI – PAK. Viťazkami súťažesa stali študentky záhradnej architektúry Júlia Bobríková a Barbora Kubická. Ich návrh využíval najmä odpadové drevo. Výsledkom bol vianočný stromček s jednoduchým dizajnom a praktickým technickým riešením. Víťazky boli ocenené finančnou a vecnou cenou. Ceny za víťazný projekt odovzdali zástupcovia partnerských organizácií ENVI - PAK a Tajpejská reprezentačná kancelária Bratislava, súťaž podporila aj Nadácia VÚB - partner živej kultúry v Novej Cvernovke.

Ako ďalej so suťou v Novej Cvernovke?

S kreatívnym využitím stavebného odpadu chcú v Novej Cvernovke pokračovať. O téme chystajú aj festival pre súčasné umenie a environmentálnu udržateľnosť s názvom NASUTI.. Konať sa bude v septembri 2018 v Kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka. Zámerom festivalu je vytvorenie nových umeleckých diel a projektov, ktoré vzniknú v spolupráci s medzinárodným kurátorským, odborným a umeleckým tímom a budú výhradne pracovať s materiálom sute a iným odpadom. Cieľom je zvýšiť povedomie o odpadovom manažmente aj prostredníctvom vzdelávacieho programu pre dospelých i mládež. Projekt má zároveň konkrétny cieľ - pomôcť získať prostriedky na vyriešenie situácie so suťou v areáli Kreatívneho a kultúrneho centra Nová Cvernovka. Ten je v súčasnosti zhromaždený na bývalom dvore školy na obrovskej hromade. “Našou víziou je ekologicky pristupovať k  odpadu. Suť s objemom 2000m3 plánujeme pred festivalom odpadu pretriediť.”, hovorí Diana Klepoch Majdáková z Novej Cvernovky. Použiteľné časti betónov, tehál, kameňov, plastov, skla, keramiky či strešnej krytiny budú uložené na palety a pripravené na ďalšie stavebné využitie a ako materiál pre tvorbu umeleckých diel pre festival. Kreatívne spracovanie odpadu nebude iba snahou o špecifickú formu riešenia odpadovej krízy, ale i výzvou na vnímavejší prístup k vytváraniu odpadov tak pri bežných, ako i kreatívnych či umeleckých aktivitách. Nadácia Cvernovka vznikla v roku 2015 za účelom zastrešenia kreatívnej komunity z Cvernovky na Páričkovej ulici. Jej hlavnou náplňou je podpora jednotlivcov a profesionálov z oblasti kreatívneho priemyslu, podpora iniciatív sledujúcich rozvoj občianskej spoločnosti a zvyšujúcich kvalitu života v meste. V roku 2016 získala nadácia od Bratislavského samosprávneho kraja do dlhodobého nájmu areál bývalej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici v Bratislave, kde vytvorila Kreatívne a kultúrne centrum s vyše 40 kreatívnymi ateliérmi. Do budovy v priebehu 10 mesiacov preinvestovala viac ako 950 tis. eur.    

Viac k témam: ekológia, Nadácia Cvernovka, Vianoce, vianočný stromček
Zdroj: Webnoviny.sk - Ekologické Vianoce so stromčekom zo sute © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 131 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner