25. september 2021
Facebook
streda, 24 júl 2019 20:00

Foto: Cesta pre EÚ nie je v súperení regionálnych záujmov, povedala Čaputová po stretnutí s Macronom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

24.7.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 24. júla 19:18
Európska únia je pre Slovensko symbolom mnohých slobôd ako cestovanie, možnosť vzdelávať sa alebo pracovať. Na sociálnej sieti to pri príležitosti stredajšej návštevy Francúzska, pri ktorej sa stretla aj s prezidentom Emmanuelom Macronom napísala prezidentka Zuzana Čaputová. "Dnes však potrebujeme ísť o krok ďalej a usilovať sa, aby sa EÚ stala aj symbolom ekonomickej a sociálnej istoty, aby aj naši občania mali tieto slobody podporené rovnakými podmienkami a istotami, aké majú občania iných krajín EÚ, najmä v sociálnom zabezpečení, dôchodkovom zabezpečení alebo sociálnej ochrane v prípade straty zamestnania," uviedla prezidentka.

Kvety pred Bataclan

Podľa Čaputovej napriek tomu, že s ostatnými členskými štátmi tvoríme jedno spoločenstvo už 15 rokov, v istých ohľadoch môžeme stále vnímať delenie na západ a východ. Slovensko však podľa nej už nie je novou členskou krajinou. "Sme suverénnou krajinou, ktorá má svoje jasné zahraničnopolitické smerovanie a sme pripravení budovať na tejto ceste aj partnerstvá, ktoré budú presahovať náš geografický región. Lebo som presvedčená, že cesta pre EÚ nie je v súperení regionálnych záujmov, ale v spolupráci štátov, ktoré hľadajú spoločné riešenia pre všetkých," zdôraznila. Dodala, že pre spoločný úspech bude veľmi dôležité, aby sme si dokázali vzájomne rozumieť a spolupracovať. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Francúzska (fotografie) Prezidentka okrem toho v Paríži položila kyticu pred klub Bataclan. Tento klub bol súčasťou série teroristických útokov, ktoré sa stali 13. novembra 2015 a vyžiadali si 130 obetí. Vo štvrtok položí kyticu k soche Milana Rastislava Štefánika. Informovala o tom Martina Goffová z tlačového odboru prezidentkinej kancelárie.

Návštevy v krajinách Visegrádu

Čaputovej návštevy v krajinách Visegrádu boli pozorne sledované. Jej prvá návšteva viedla tradične do Prahy. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Českú republiku Desať dní po inaugurácii navštívila Brusel - aj ako hlavné mesto Belgicka, aj ako sídlo inštitúcií Európskej únie a NATO. Vtedy rezonoval jej výrok, že návštevu bruselských inštitúcií, ktorých je Slovensko členom, nepovažuje za návštevu zahraničia. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Belgicka Následne išla do Maďarska. Vo svojich vyjadreniach sa venovala nielen bilaterálnym otázkam, ale aj spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky. Tá podľa nej nemôže byť len o ochrane regionálnych záujmov, musí sa snažiť prinášať vlastné riešenia na európsku pôdu. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Maďarska (fotografie) Na rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa zaujímala o otázky fungovania justície a súdneho systému. Práve pre problémy v rovnakej oblasti sa o Poľsko začala zaujímať aj Európska komisia. Vo Varšave zase ocenila podporu Poľska Ukrajine. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Poľska (fotografie) Čaputová pred nástupom do funkcie pôsobila v strane Progresívne Slovensko. Táto strana je súčasťou európskej frakcie Obnovme Európu, v ktorej je aj Macronova strana En Marche.

Viac k témam: francúzsky prezident, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Cesta pre EÚ nie je v súperení regionálnych záujmov, povedala Čaputová po stretnutí s Macronom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 107 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner