09. máj 2021
Facebook
sobota, 10 apríl 2021 23:00

Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

10.4.2021 (Webnoviny.sk) - Zástupcovia občianskej spoločnosti vyzývajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vládu SR k odsúdeniu nenávistných prejavov a iniciovaniu prešetrenia vyhrážok voči pracovníkom a pracovníčkam Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Zástupcovia občianskej spoločnosti upozornili, že ide o zamestnancov štátnych inštitúcií, ktorí si robia svoju prácu, a v dôsledku verejných vyjadrení politikov dostávajú nebezpečné vyhrážky adresované im a ich rodinám. Informovala o tom koordinátorka platformy Nie v našom meste Martina Strmeňová.

Terč útokov a nebezpečných vyhrážok

Bezpečnosť vakcín, ktorú garantujú inštitúcie ako ŠÚKL a EMA, je pre nás občanov a občianky na prvom mieste, a považujeme za správne a nevyhnutné testovať všetky vakcíny, vrátane Sputnika V,“ uviedli zástupcovia občianskej spoločnosti, s tým, že po tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) bola nielen znevážená autorita ŠÚKL, ale boli označení a obvinení aj konkrétni ľudia, ktorí profesionálne vykonávajú svoju prácu, a tým sa stali terčom útokov a nebezpečných vyhrážok. Spôsob Matovičovej komunikácie považujú za neakceptovateľný, pretože podľa nich zavádza verejnosť a vytvára z vedeckej obce a slovenských inštitúcií vinníkov či dokonca nepriateľov. Zástupcovia občianskej spoločnosti doplnili, že stoja za odbornými inštitúciami, ktorých poslaním je chrániť zdravie občanov a občianok SR. Zároveň sú proti politickému zneužívaniu a neadekvátnemu spochybňovaniu ich expertných rozhodnutí.

Žiadajú zverejnenie okolností

Zástupcovia občianskej spoločnosti zároveň vyzvali Hegera, aby zverejnil okolnosti a zmluvné záväzky, za ktorých došlo k nákupu a testovaniu vakcíny Sputnik V, a zabránil tak ďalším útokom na pracovníkov a pracovníčky ŠÚKL ako aj pracovníkov a pracovníčky Biomedicínskeho centra SAV. „Vyzývame Vás ako predsedu vlády SR, aby ste sa verejne zastali a podporili štátne inštitúcie a expertné stanoviská odborníkov, ktorí v týchto inštitúciách pracujú,“ doplnili iniciátori výzvy. Matovič vo svojom vyhlásení v piatok 9. apríla uviedol, že ruská strana sa „cíti byť dotknutá tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny Sputnik V do rúk neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete“.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Sputnik V, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 22 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner