09. máj 2021
Facebook

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Počas štvrtej zbraňovej amnestie občania odovzdali na útvaroch Policajného zboru (PZ) 1 615 nelegálne držaných strelných zbraní a 53 025 kusov streliva. Zbrane mohli ľudia beztrestne odovzdať od novembra roku 2020 do konca apríla 2021. Zbrane a strelivo skúmajú balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEÚ) PZ na pracoviskách v Bratislave, Košiciach a v Slovenskej Ľupči. Expertízou prešla doteraz približne tretina prípadov zo zbraňovej amnestie a doposiaľ neidentifikovali žiadnu zbraň, ktorá by bola v minulosti použitá pri trestnej činnosti. V tlačovej správe o tom informovala Marta Fabianová z tlačového oddelenia kancelárie ministra vnútra SR. Občania majú možnosť si odovzdanú zbraň zaevidovať, ak ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne môžu previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive. V apríli odovzdali 755 zbraní, čiže takmer polovicu všetkých zbraní. Posledný mesiac občania odovzdali aj 31 553 kusov streliva, čo predstavuje takmer 60 percent.

Expertíza môže trvať aj viac ako rok

Najviac zbraní odovzdali občania v Bratislavskom kraji (311). Nasledujú Trnavský kraj (288), Banskobystrický kraj (273), Prešovský (182), Nitriansky kraj (170), Žilinský kraj (149), Košický (129) a Trenčiansky kraj (113). Najviac kusov streliva obyvatelia odovzdali takisto v Bratislavskom kraji (13 869). Nasleduje Trenčiansky kraj (12 158), Trnavský kraj (9 011), Prešovský kraj (7 698), Košický kraj (6 409), Nitriansky kraj (1 585) a Žilinský kraj (1 500). Po skúsenostiach z minulých amnestií oddelenie balistiky KEÚ odhaduje, že expertíza všetkých zbraní a streliva bude trvať minimálne rok. Závisí to od množstva a zložitosti prípadov z aktuálnej trestnej činnosti, ktorých skúmanie má prioritu. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) považuje zbraňovú amnestiu za úspešnú. „Aj takáto forma prevencie nám pomáha zlepšiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku. Znižovaním množstva nelegálnych zbraní znižujeme aj riziko, že by sa nimi mohla páchať trestná činnosť. Redukujeme tým aj možnosť prípadných zranení neodbornou manipuláciou so zbraňou osobami, ktoré nemajú zbrojný preukaz,“ povedal Mikulec.

Dlhé zbrane prevyšujú

Medzi odovzdanými zbraňami mierne prevyšujú dlhé zbrane. Zhruba 27 percent tvorili pištole, ďalej to boli guľovnice (24 percent), malokalibrovky (12 percent), brokovnice (11 percent), revolvery (6 percent), guľomety (2,6 percenta), hlavné časti zbraní (8 percent), expanzné zbrane (4 percentá). Občania odovzdali aj zbrane pochádzajúce z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. V malom množstve sa vyskytli aj zbrane historické, teda podľa platnej legislatívy zbrane vyrobené do 31. decembra 1890. „Vyskytli sa však aj zaujímavé exempláre, ako príklad možno uviesť loveckú brokovú dvojku systému Lankaster z druhej polovice 19. storočia. Išlo o zbraň s hlavňami z damascénskej ocele, bohato ručne rytú loveckými motívmi,“ uviedla Fabianová Na Slovensku je ku koncu minulého roka zaznamenaných 149 380 držiteľov zbrojného preukazu. V roku 2020 bolo 50 trestných činov spáchaných s použitím strelnej zbrane, v roku 2019 to bolo 69 trestných činov. Údaje sú bez špecifikácie, či išlo o legálne, alebo nelegálne držanú zbraň.

Viac k témam: zbraňová amnestia
Zdroj: Webnoviny.sk - Skončila sa štvrtá zbraňová amnestia, Slováci odovzdali viac ako 1 500 zbraní a desaťtisíce nábojov © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - V uliciach Bratislavy pribudnú opäť červené stoličky určené na verejné sedenie. „Projekt Sadni si! prináša do verejných priestorov voľné verejné sedenie, ktoré upriamuje pozornosť ľudí na verejné priestory, kde si môžu príjemne posedieť, hoci na týchto miestach lavičky alebo iný mobiliár bežne nie sú," informuje hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. Cieľom červených setov - stolov, stoličiek a ležadiel je tiež oživiť verejné priestory a umožniť ľuďom posedieť si v centre mesta alebo v atraktívnych lokalitách bez toho, aby museli využiť nejakú službu.

Pribudne až 300 stoličiek

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) umiestňuje červené stoličky na verejné sedenie do ulíc, dvorov a na námestia s príchodom teplejšieho počasia už po tretíkrát. „Oddnes Sadni si! nájdete na Primaciálnom námestí aj v jeho dvore, pred Mestskou knižnicou na Kapucínskej ulici, v neobjavenom Hummelovom dvorčeku na Klobučníckej ulici, na Námestí SNP, pred Kunsthalle na Treskoňovej ulici, na Kamennom námestí, Komenského námestí a po prvýkrát na Obchodnej ulici," vymenovala Rajčanová. Postupne počas sezóny pribudne v rôznych lokalitách takmer 300 červených stoličiek.

Posedenie aj pri mestských lesoch

V prvej fáze sa červené stoličky objavia na dvadsiatich miestach v Bratislave. „Okrem centra mesta sa rozšíri aj do priestorov na vstupných miestach do Mestských lesov Bratislavy, ako sú Včelia lúka na Peknej ceste a Partizánskej lúke, pri bufete Slza na Železnej Studničke, kde tak zvýši kapacitu a rozptyl sedenia v rámci obľúbených miest a tiež zväčší možné odstupy medzi skupinami ľudí," vysvetlila Rajčanová. Voľné verejné sedenie tento rok oživí aj námestie vo Vajnoroch, postupne pribudne tiež na obľúbených miestach v mestských častiach Ružinov, Rača a Dúbravka. Projekt je realizovaný v spolupráci s lokálnymi partnermi, ktorí sa o mobiliár na konkrétnych miestach starajú a dohliadajú na jeho využitie.

Viac k témam: Metropolitný inštitút Bratislava, odpočinok, stoličky, verejný priestor
Zdroj: Webnoviny.sk - V uliciach Bratislavy pribudnú opäť červené stoličky, pozornosť ľudí upriamia na verejné priestory © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Lídri Európskej únie odmietli výzvu USA na zrušenie patentovej ochrany pri výrobe vakcín proti ochoreniu COVID-19 s tvrdením, že takýto krok by z krátkodobého ani zo strednodobého hľadiska nevyriešil problém nedostatku očkovacích látok. Namiesto toho vyzvali Washington, aby zrušil obmedzenia pri exporte vakcín. „Nemyslíme si, že z krátkodobého hľadiska je to čarovný prútik," povedal v sobotu predseda Európskej rady Charles Michel počas druhého dňa summitu EÚ v portugalskom meste Porto.

Viac o téme: Koronavírus

„Vyzývame všetkých partnerov, aby podporili export vakcín," uviedol Michel. Kým Washington obmedzuje vývoz očkovacích látok vyrobených v USA, aby najprv mohli zaočkovať americké obyvateľstvo, Európska únia sa stala hlavným poskytovateľom vakcín a umožnila export približne rovnakého počtu dávok, aký ponechala pre 446-miliónovú populáciu bloku. EÚ medzi členské štáty distribuovala zhruba 200 miliónov dávok vakcín a zároveň približne rovnaký objem dávok očkovacích látok sa z únie exportoval do takmer 90 štátov mimo únie.

Viac k témam: Koronavírus, patent, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk - EÚ nesúhlasí s návrhom USA na zrušenie patentov pri výrobe vakcín, podľa Michela by to nič nevyriešilo © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Švédska armáda poslala domov približne 200 vojakov z rozsiahleho cvičenia pre podozrenie, že v jednotke sa rozšíril koronavírus. Manévre Sydfront 21, na ktorých sa na juhu krajiny zúčastňuje viac ako 3 500 vojakov, sú prvým veľkým cvičením švédskej armády od vypuknutia pandémie. Veliteľ cvičenia major Ake Palm povedal v sobotu pre televíznu stanicu TV4, že armáda sa rozhodla poslať domov časť vojakov po tom, ako niekoľkí mali symptómy nachladenia alebo boli pozitívne testovaní na koronavírus.

Viac o téme: Koronavírus

Alf Johansson, šéf komunikačného oddelenia vojenského cvičenia, pre švédsku tlačovú agentúru TT uviedol, že postihnutá jednotka mala 200 príslušníkov, pričom doteraz sa u ôsmich potvrdil koronavírus. Konštatoval však, že cvičenie je dôležité aj počas pandémie a armáda podľa jeho slov nezaťažuje civilné zdravotníctvo. „Sú to veľmi dôležité manévre, aby sme mohli udržiavať našu schopnosť brániť Švédsko," vyjadril sa Johansson pre agentúru TT. Vo Švédsku, ktoré má desať miliónov obyvateľov, doteraz potvrdili viac ako milión prípadov nákazy koronavírusom a ochoreniu COVID-19 v krajine do piatka podľahlo 14 173 ľudí.

Viac k témam: Koronavírus, vojenské cvičenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Armádne cvičenie vo Švédsku narušil koronavírus, domov poslali stovky vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Pre Slovákov cestujúcich do Dominikánskej republiky naďalej platí, že pri vstupe do krajiny nemusia predložiť negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Krajina ale predlžuje výnimočný stav do pondelka 31. mája. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke. Cestujúci sa pri vstupe do krajiny podrobia na letisku rýchlym testom náhodným výberom a každému zmerajú telesnú teplotu.

Pláže sú otvorené

„Od 1. mája 2021 platí zákaz vychádzania cez týždeň od 22:00 do 5:00 s povolením tranzitu do 24:00 a cez víkend od 21:00 do 5:00 s povolením tranzitu do 24:00. Výnimku majú medzinárodní cestujúci a vodiči, ktoré takéto osoby dopravujú,“ uvádza MZVEZ SR na svojej webovej stránke.

Viac o téme: Koronavírus

V krajine je dovolené využívať verejné priestranstvá, fitness centrá na 60 percent kapacity a pláže. Podmienkou je metrový sociálny odstup. Otvorené sú aj reštaurácie, tiež maximálne na 60 percent kapacity, pričom pri stole môže sedieť maximálne šesť osôb.

Vo Vietname potvrdili nové prípady

Nové hygienické opatrenia v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 zavádza Vietnam. Podľa informácií MZVEZ SR prijali vietnamské orgány v súvislosti s potvrdením nových komunitných prípadov nákazy sprísnené preventívne a hygienické opatrenia. „V tejto súvislosti Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Hanoji upozorňuje, že v mestách Tuyen Quang, Yen Bai, Nam Dinh, Hai Phong, Ha Nam, Hanoji a v Hočiminovom meste uzavreli bary, diskotéky aj karaoke. V Hanoji sú uzavreté školy, kiná, posilňovne, masážne salóny, uvádza rezort diplomacie.“ Občanov Slovenska vo Vietname zároveň upozorňujú na povinné nosenie rúšok a dodržiavanie metrového odstupu na verejných miestach.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, cestovanie, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Dominikánska republika predĺžila výnimočný stav, Slováci pri vstupe do krajiny testy nepotrebujú © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Súdna rada SR bude v utorok a v stredu 11. a 12. mája od 9:00 vypočúvať ďalších uchádzačov o kandidatúru na sudcu Najvyššieho správneho súdu SR. Na druhom kole výberového konania sa zúčastní 12 kandidátov. Medzi uchádzačmi sú aj šiesti sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu SR, a to Katarína Benczová, Jana Hatalová, Zuzana Mališová, Monika Valašiková, Elena Berthotyová a Petra Príbelská. Verejné hlasovanie súdnej rady k úspešnosti uchádzačov vo verejnom vypočutí v druhom kole výberového konania sa uskutoční 13. mája o 10:00. Informovala o tom súdna rada na svojej internetovej stránke. Počas prvého dňa vypočutia sa členom Súdnej rady SR predstaví Katarína Benczová, Marta Kamonczová, Karolína Staroňová, Petra Príbelská, Jana Purgatová a Elena Berthotyová. Druhý deň predstúpi pred súdnu radu Jana Hatalová, Zuzana Šabová, Vladimír Janíček, Monika Valašiková, Jana Martinčeková, Zuzana Mališová. V prvom kole výberového konania na sudcov Najvyššieho správneho súdu SR uspeli deviati uchádzači. Celkovo je potrebné na tento súd dosadiť 29 sudcov. Tretie kolo výberového konania vyhlásil predseda súdnej rady Ján Mazák na 16. a 17. júna. Žiadosti môžu uchádzači posielať do 12. mája do 15:00.

Viac k témam: voľba sudcov, výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Súdna rada vypočuje ďalších kandidátov na sudcu Najvyššieho správneho súdu SR © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Mesto Trnava v tomto roku oficiálne zrušilo tradičný kvetinový trh Májový kvet, ktorý sa koná v centre mesta vždy v polovici mája. Priesady kvetov i zeleniny, dreviny a ďalšie potreby pre záhradkárov si napriek tomu záujemcovia budú môcť od štvrtka 13. do nedele 16. mája na Trojičnom námestí a časti Hlavnej ulice kúpiť, pretože tu bude povolený ambulantný predaj tohto sortimentu. Radnica sa tak prispôsobila aktuálnym protipandemickým opatreniam.

Viac o téme: Koronavírus

„Hľadali sme spôsob, ako Trnavčanov neukrátiť o možnosť zaobstarať si do záhrady či na balkón to, čo potrebujú, a rešpektovať pritom platné preventívne nariadenia. Namiesto tradičného podujatia Májový kvet sme sa preto rozhodli pre ambulantný predaj v stánkoch. Nemožno hovoriť o podujatí, vzdali sme sa aj hudby a sprievodného programu, pointa kvetinového trhu však ostáva,“ povedal viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík. Májový kvet má za sebou už desať ročníkov, vlani sa už pre pandémiu COVID-19 nekonal. Trnava v tomto roku naďalej počíta s organizovaním Tradičného trnavského jarmoku v septembri a poslanci najnovšie schválili aj organizačné zabezpečenie Adventných trhov. Tie by sa mali konať v centre Trnavy od 27. novembra do 22. decembra. Ich formát by mal byť podobný ako v roku 2019, keď sa konali naposledy.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, kvetinový trh
Zdroj: Webnoviny.sk - Mesto Trnava zrušilo pre pandémiu tradičný kvetinový trh, ľuďom však prináša alternatívu © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Záchranársky vrtuľník zo Žiliny dnes dopoludnia privolali na pomoc 9-ročnému chlapcovi, ktorého na bicykli v obci Sihelné (okres Námestovo) zrazilo osobné auto. Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzana Hopjaková, na mieste ho ošetrili pozemní záchranári a následne previezli na futbalové ihrisko, kde pristál vrtuľník. Chlapec utrpel poranenie dolnej končatiny a brucha. Po doplnení liečby leteckými záchranármi malého pacienta preložili na palubu záchranárskeho vrtuľníka a s podozrením na zlomeninu stehna ho v stabilizovanom stave transportovali do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Viac k témam: dopravná nehoda, zrážka auta s dieťaťom
Zdroj: Webnoviny.sk - Chlapčeka na bicykli zrazilo auto, na pomoc mu letel záchranársky vrtuľník © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Andrea Letanovská vystúpila z vládnej strany Za ľudí. Informovala o tom vo svojom profile na sociálnej sieti. Odôvodnila to tým, že predsedníčka strany Veronika Remišová nedokázala uchopiť a rozvíjať odkaz zakladateľa strany Andreja Kisku.

Remišovej vyčíta viac vecí

V celom jej pôsobení bolo podľa Letanovskej mnoho zaváhaní a neschopnosť zaujať jasný, zrozumiteľný a zásadový postoj, ktorý by reprezentoval postoje väčšiny kľúčových osobností poslaneckého klubu a predsedníctva Za ľudí. Remišovej tiež vyčíta to, ako „vlažne", neskoro a nútene sa zastala ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) po útokoch zo strany opozície či koaličných partnerov. Letanovská to označila za poslednú kvapku v jej pohári.

Nenaplnené predstavy o slušnej vláde

Podľa poslankyne sa nenaplnili predstavy o vláde slušných odborníkov, ktorí si dokážu získať a udržať dôveru svojich voličov aj po voľbách. „Dôvera vo vládu, v politikov a v štátne inštitúcie je najnižšia za veľmi dlhé obdobie. Krajina sa zmieta v pandémii a navyše je ešte konfrontovaná opakovanými konfliktmi vo vnútri koalície. Zmierenie, kultivácia politickej diskusie, reformy a modernizácia krajiny sú v nedohľadne," priblížila. Letanovská doplnila, že strana Za ľudí mala byť silným reprezentantom slušnosti, odbornosti a kultivovanej politiky, čo sa však napokon podľa jej slov nestalo.

Zdroj: Webnoviny.sk - Strana Za ľudí má o ďalšieho člena menej. Trpezlivosť došla aj Letanovskej © SITA Všetky práva vyhradené.

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Predstavitelia Európskej únie sa na Sociálnom summite v portugalskom meste Porto prihlásili k trom hlavným cieľom Akčného plánu na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv. Zámerom plánu je do roku 2030 dosiahnuť zamestnanosť ľudí vo veku 20 až 64 rokov najmenej na úrovni 78 percent, poskytovať každoročné zvyšovanie kvalifikácie pre najmenej 60 percent dospelých a znížiť počet ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením aspoň o 15 miliónov, vrátane aspoň 5 miliónov detí. Informovala o tom Európska komisia (EK) na svojej internetovej stránke.

Budovanie sociálnejšej Európy

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, šéf Európskeho parlamentu David Sassoli, portugalský premiér António Costa, ktorého krajina je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ, európski sociálni partneri a občianske organizácie sľúbili, že urobia, čo je v ich silách pre budovanie viac inkluzívnej a sociálnejšej Európy. Privítali Akčný plán na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv a potvrdili svoj záväzok transformovať jeho princípy do krokov na naštartovanie silného a férového zotavovania vytvárajúceho dostatok pracovných miest.

Všetky ciele EÚ musia ísť ruka v ruke

„Európske sociálne ciele musia ísť ruka v ruke so zelenými a digitálnymi cieľmi," uviedla šéfka EK. „Chceme sa priblížiť k úplnej zamestnanosti, k tomu, aby viac Európanov malo prístup ku kvalifikácii, ktorú potrebujú, a k zabezpečeniu rovnakých príležitostí pre všetkých Európanov v digitálnejšej a udržateľnejšej ekonomike," povedala Ursula von der Leyenová.

Viac k témam: Európsky pilier sociálnych práv, zamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk - EÚ má nový akčný plán, chce zvýšiť zamestnanosť a znížiť počet ľudí ohrozených chudobou © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 5210

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner