16. september 2021
Facebook

17.9.2021 (Webnoviny.sk) - Očkovacia lotéria sú vyhodené peniaze, ktoré mali byť použité inak. Uviedla to predsedníčka Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková v politicko-diskusnej relácii Na hrane televízie Joj. Cigániková priznala, že lotéria zvýšeniu zaočkovanosti vôbec nepomohla, počet očkovaných naďalej klesá. „Ukázalo sa presne to, čoho sme sa báli, že ten efekt bude žiadny,” uviedla Cigániková. Podľa jej slov z prieskumov vychádza, že ľudia sú zle informovaní a majú obavy a zároveň to, že Slováci viac veria lekárom ako politikom. Preto by mali byť financie pridelené skôr do očkovacích centier, respektíve priamo k lekárom do terénu. Tak, aby ľudia dostávali informácie najmä od osôb, ktorým dôverujú.

Viac k témam: Koronavírus, očkovacia lotéria
Zdroj: Webnoviny.sk - Očkovacia lotéria sú vyhodené peniaze, priznáva Cigániková. Ukázalo sa presne to, čoho sme sa báli, tvrdí © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Belgická metropola Brusel v rámci rozsiahlej kampane za práva žien pomenuje novú ulicu po zavraždenej nigérijskej sexuálnej pracovníčke Eunice Osayandeovej. Informoval o tom spravodajský portál BBC. Osayandeová v roku 2016 pricestovala do Bruselu za lepšími zajtrajškami. Dôverovala ľuďom, ktorí jej sľúbili hereckú kariéru, no v skutočnosti to boli obchodníci s ľuďmi.

Utrpela sedemnásť bodných rán

Okamžite po príchode do Belgicka ju prinútili k prostitúcii. Tvrdili jej, že pašeráckemu gangu dlhuje za prepravu, ochranu či nájomné 45-tisíc eur. V júni 2018 ju v štvrti Gare du Nord 17 bodnými ranami usmrtil nespokojný zákazník. Niekoľko týždňov pred smrťou dokonca kontaktovala charitatívnu pracovníčku a oznámila, že pri práci zažíva násilie a zastrašovanie. Bála sa, že sa nemôže obrátiť na políciu, pretože je migrantka bez dokladov.

Prostitúcia nie je nezákonná

Prostitúcia v Belgicku nie je nezákonná, neexistujú však jednotné vnútroštátne pravidlá. Z vraždy 23-ročnej Osayandeovej obvinili 17-ročného chlapca, ktorý momentálne čaká na súd. Zatknutí boli aj štyria členovia gangu obchodujúceho s ľuďmi, ktorí v januári tohto roku dostali trest odňatia slobody na štyri roky. Mesto Brusel na margo pomenovania novej ulice po Osayandeovej v časti Schaerbeek uviedlo, že chce upozorniť na všetky „zabudnuté ženy, ktoré sú obeťami obchodovania s ľuďmi, sexuálneho násilia a vrážd“.

Viac k témam: práva žien
Zdroj: Webnoviny.sk - Brusel v rámci kampane za práva žien pomenuje novú ulicu po zavraždenej sexuálnej pracovníčke © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Myšlienky pápeža Františka o inklúzii marginalizovaných rómskych komunít do spoločnosti je potrebné pretaviť do konkrétnych krokov. V tlačovej správe to uviedla splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková. Pápež František počas svojej pastoračnej návštevy na Slovensku pripomenul, že je potrebné systematicky a intenzívne pracovať na začleňovaní marginalizovaných rómskych komunít.

Akčné plány majú viesť k zlepšeniu

Bučkovej úrad v súčasnosti pracuje na vytvorení akčných plánov, ktoré majú viesť k zlepšeniu neuspokojivého stavu inklúzie, najmä v oblasti vzdelávania. Na vytvorení plánov sa podieľajú aj zástupcovia ministerstiev, mimovládnych organizácií, cirkví či akademickej a vedeckej obce. Zobraziť fotogalériu k článku:
Pápež František v Košiciach a na sídlisku Luník IX (fotografie) Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity zároveň pracuje na príprave nového programového obdobia 2021-2027 prostredníctvom komplexného integrovaného prístupu. V rámci neho by mali byť financie investované najmä do rozvoja základnej infraštruktúry, podpory bývania, vysporiadania pozemkov pod rómskymi osídleniami či do budovania ľudských zdrojov a miestnych občianskych poriadkových služieb.

Teraz je vhodný čas

„Myslím, že práve teraz je vhodný čas na to, aby sme my všetci, ústredné orgány štátnej správy, obce, mimovládne organizácie a samotní Rómovia, spojili sily a začali pracovať na zmene, ktorá môže byť už o pár rokov v rómskych komunitách viditeľná. Je to dlhodobá a systematická práca, ktorá vyžaduje aj spoločné odhodlanie, pretože Slovensko má príležitosť využiť finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti ako aj zo zdrojov Európskych štrukturálnych investičných fondov,“ povedala Bučková. Jej úrad podľa nej ponúka odborné skúsenosti, expertízu, poznatky z terénu a spoluprácu pri realizácii konkrétnych krokov pre Rómov a Rómky, ktorí žijú v komunitách. Splnomocnenkyňa vlády v najbližších dňoch absolvuje verejné konzultácie so zástupcami miest a obcí, mimovládnych organizácií a cirkví v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom a Nitrianskom samosprávnom kraji, kde bude informovať o stratégii a zámeroch úradu ako aj o konkrétnych krokoch k vyššej zaočkovanosti obyvateľov rómskych komunít.

Viac k témam: inklúzia, Marginalizované rómske komunity (MRK), návšteva pápeža Františka na Slovensku, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slová pápeža Františka o inklúzii Rómov treba pretaviť do skutkov, vyzýva splnomocnenkyňa vlády Bučková © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia vo štvrtok požiadala členské štáty Európskej únie, aby lepšie chránili novinárov. Učinila tak v súvislosti s nárastom fyzických útokov a on-line vyhrážok voči zástupcom médií. Podľa výkonného orgánu EÚ bolo v minulom roku v 27-člennom bloku napadnutých 908 novinárov a pracovníkov médií. Od roku 1992 bolo v únii zabitých celkovo 23 novinárov, pričom väčšina týchto vrážd sa odohrala v ostatných šiestich rokoch.

Novinári sú pre demokraciu zásadní

„Žiadny novinár by nemal zomrieť, ani by mu nemalo byť ublížené pre jeho prácu. Potrebujeme podporovať a chrániť novinárov, sú zásadní pre demokraciu,“ povedala podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová. „Pandémia viac ako kedykoľvek predtým ukázala kľúčovú úlohu novinárov, ktorí nás informovali. A tiež naliehavú potrebu, aby verejné orgány urobili viac pre ich ochranu,“ dodala česká politička. Vraždy reportérov sú v Európe zriedkavé, ale prípady na Slovensku a na Malte, ktoré sa stali v nedávnych rokoch, vyvolali obavy o bezpečnosť reportérov v rozvinutých demokratických spoločnostiach.

Komisia má pre štáty odporúčania

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová začiatkom tohto roka vyjadrila podporu investigatívnej žurnalistike po zabití Petra De Vriesa, renomovaného holandského novinára, ktorý prinášal správy o podsvetí v Holandsku. Nezáväzné návrhy komisie obsahujú odporúčania pre krajiny EÚ, aby zaistili spravodlivé a účinné vyšetrovanie a stíhanie a poskytli ochranu ohrozeným osobám so silným zameraním na novinárky. Komisia taktiež navrhuje vytvorenie podporných služieb vrátane liniek dôvery, právneho poradenstva a psychologickej podpory. Trvá tiež na potrebe zaistiť bezpečnosť reportérov počas demonštrácií, kde dochádza k väčšine útokov.

Viac k témam: médiá, novinári, útoky
Zdroj: Webnoviny.sk - Útokov a vyhrážok voči novinárom pribúda, Európska komisia žiada od členských štátov ich lepšiu ochranu © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície rozložili desaťčlennú organizovanú skupinu prevádzačov. Podľa zistení polície pôsobila minimálne od roku 2018 a jej členmi mali byť nielen Slováci, ale aj cudzí štátni príslušníci pochádzajúci z arabských krajín - Sýrie, Tuniska a Egypta s udelenými pobytmi v Európskej únii.

Výsledok dlhodobej spolupráce

Členov organizovanej skupiny zadržali a obvinili po dlhodobej spolupráci s partnerskými útvarmi Polície Rakúskej republiky a Nemeckej spolkovej republiky. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Ešte v prvej polovici tohto roka policajti na území Slovenska vykonali viacero procesných úkonov a zadržali aj viacero osôb. Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii členov organizovanej skupiny obvinil zo zločinu prevádzačstva spáchaného závažnejším spôsobom.

Šiestich stíhajú väzobne

Ďalšie zadržania vykonali v posledných dňoch po návrate obvinených zo zahraničia na hraničnom priechode Jarovce - Kittse. Príslušníkom Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii sa doposiaľ podarilo zadokumentovať prevoz minimálne 80 nelegálnych migrantov cez takzvanú „zelenú hranicu“ z územia Slovenskej republiky do Rakúska. Podľa doposiaľ vykonaného vyšetrovania sa členovia organizovanej skupiny obohatili o vyše 1 500 až 2 000 eur za jedného migranta, takže zisk tejto skupiny bol vo výške približne 160-tisíc eur. Šiesti z obvinených sú stíhaní väzobne, pričom po preukázaní viny hrozí všetkým členom organizovanej skupiny trest odňatia slobody vo výške sedem až 10 rokov.

Viac k témam: migranti, organizovaný zločin, prevádzači, prevádzačstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí policajti v spolupráci s rakúskymi a nemeckými kolegami rozložili gang prevádzačov © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Séria menších zemetrasení na španielskych Kanárskych ostrovoch prinútila úrady k vydaniu varovania pred možnou sopečnou erupciou. Podľa nemenovaného úradníka v oblasti severozápadnej Afriky dochádza k „intenzívnej seizmickej aktivite“. Na ostrove La Palma s približne 85-tisíc obyvateľmi od minulej soboty zaznamenali viac ako 4200 otrasov, ktoré vedci označujú ako „roj zemetrasení“.

Zemetrasenia môžu pokračovať

Takýto zhluk záchvevov zeme sa deje v určitej oblasti počas krátkeho časového úseku a môže naznačovať blížiacu sa erupciu. Podľa úradov nič nenasvedčuje tomu, že by mohla nastať erupcia. Vedecký výbor monitorujúci seizmickú aktivitu uviedol, že počet otrasov počas štvrtka klesol. Iný výbor zaoberajúci sa ochranou obyvateľstva napriek tomu upozornil, že zemetrasenia môžu pokračovať.

Päťdesiat rokov od výbuchu

Odborníci z Kanárskeho inštitútu vulkanológie uviedli, že na La Palme evidujú zvýšenú aktivitu sopky Cumbre Vieja. Tá ostatný raz vybuchla v roku 1971. Inštitút nariadil zamestnancom na ostrove, aby monitorovali všetky zmeny vrátane rozborov vody v studniach. Kanárske ostrovy sú sopečné súostrovie, ktoré tvorí osem ostrovov. V najbližšom bode sú od afrického Maroka vzdialené iba 100 kilometrov.

Viac k témam: sopka Cumbre Vieja, výbuch sopky, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ostrov La Palma sa chveje pod rojom zemetrasení, odborníci sa obávajú výbuchu sopky Cumbre Vieja © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Opozičná strana Smer – sociálna demokracia podá v piatok 17. septembra štvrtý návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o odvolaní Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra. Na tlačovej besede to povedal predseda strany Robert Fico. Vládne strany na predchádzajúce pokusy reagovali obštrukciou. Parlament nebol uznášaniaschopný. O Mikulcovi sa má rokovať na konci riadnej septembrovej schôdze.

Zločiny najhrubšieho zrna

Fico tvrdí, že predseda parlamentu musí ďalšiu schôdzu o Mikulcovi zvolať do siedmich dní. Podľa šéfa Smeru-SD sa ukáže, či bude vládna koalícia zneužívať, že má väčšinu, alebo schôdzu otvorí a slovenská verejnosť sa bude môcť dozvedieť „o zločinoch najhrubšieho zrna, ktoré pácha Matovič, Lipšic a Mikulec“. Fico dodal, že jediné, čo si títo ľudia zaslúžia, „sú putá na rukách“.

Rokovala bezpečnostná rada

O situácii v polícii vo štvrtok rokovala Bezpečnostná rada SR. Schválila vznik odbornej pracovnej skupiny, ktorá pre vládu a Národnú radu SR pripraví návrhy zmien pre fungovanie súdov, prokuratúry aj polície. Podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) ide o reakciu na „mimoriadne znepokojujúci“ vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní. Fico výsledky zasadnutia Bezpečnostnej rady SR označil za škandalózne.

Viac k témam: odvolanie z funkcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič, Lipšic a Mikulec si zaslúžia iba putá na rukách, tvrdí Fico a Smer sa opäť pokúsi odvolať ministra vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Bezpečnostná rada SR chce brať právomoci Generálnej prokuratúre a posilňovať právomoci Úradu špeciálnej prokuratúry. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico. Bývalý trojnásobný premiér je presvedčený, že vo veci údajného manipulovania výpovedí svedkov v známych kauzách sú pôvodcami manipulácie súčasný minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Tí podľa neho môžu očakávať, že im čoskoro polícia „zaklope na dvere“.

Ďalší dôkaz neschopnosti vlády

Podľa Fica sa tak vláda snaží „zamiesť pod koberec“ odhalenie skutočných pôvodcov manipulovania svedkov v známych kauzách a obmedzuje právomoci tých, ktorí chcú skutočne vyšetriť údajné manipulovanie svedeckých výpovedí. Predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová v tlačovej správe uviedla, že zriadenie pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát považuje za ďalší dôkaz neschopnosti vlády nastoliť spravodlivosť. „Sme svedkami bezprecedentnej a otvorenej vojny v polícii, kde už nikto nevie, kto bojuje proti komu a ktorá zložka koná v prospech spravodlivosti a ktorá len zneužíva svoje právomoci na boj proti inej. Táto vláda si za rok a pol nominovala generálneho aj špeciálneho prokurátora, dvoch policajných prezidentov či riaditeľa SIS, no napriek tomu v boji proti korupcii zlyháva,“ vyhlásila Bihariová. Riešením by podľa nej mala byť okamžitá výmena ministra vnútra Romana Mikulca. Ten podľa Bihariovej doteraz neprišiel so žiadnymi inštitucionálnymi reformami a nesie za chaos v jeho rezorte priamu zodpovednosť.

Iba omieľajú slová o mafii

Predseda strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini vo videu na sociálnej sieti uviedol, že vláda nevie, ako riešiť aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách. „Nevedia vysvetliť, prečo skupinka elitných vyšetrovateľov skončila vo väzbe. Nedokážu vyvrátiť, že mnohé ich vyšetrovania boli manipulované a sfalšované. Len dookola omieľajú slová o mafii a o tom, ako sa jej musia zbaviť, a v skutočnosti, naopak, je pravdou to, že skupinka vyšetrovateľov s tou reálnou mafiou dokonca spolupracovala,“ povedal.

Viac k témam: pracovna skupina, právny štát, vojna v polícii
Zdroj: Webnoviny.sk - Zametanie pod koberec či neschopnosť nastoliť spravodlivosť. Fico, Pellegrini a Bihariová reagujú na závery bezpečnostnej rady © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Súdna rada SR opäť neeviduje žiadneho kandidáta na sudcu ani dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Predseda súdnej rady Ján Mazák vyhlásil voľbu kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ od decembra 2020 už štyrikrát, no ani raz sa neprihlásil žiaden uchádzač. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

Všetko sa koná vo francúzštine

Slovenská republika je povinná nominovať dvoch kandidátov na Všeobecný súd Európskej únie. Súdna rada momentálne nemá kandidáta na ani jeden z týchto postov. „Títo kandidáti sa musia podrobiť vypočutiu pred poradným panelom, ktorý, zjednodušene napísané, posudzuje ich mravnú pripravenosť, či 12 až 15 rokov pôsobili vo vysokej právnickej pozícii, ideálne v justičnom prostredí, a profesionálnu spôsobilosť súdiť, vrátane ovládania francúzskeho jazyka, ktorý je pracovným jazykom Všeobecného súdu EÚ. Všetko je alebo sa koná totiž výlučne vo francúzštine. Spisy, porady, pojednávania, rozsudky,“ vysvetlil pre agentúru SITA Mazák. Ako dodal, tieto požiadavky, doplnené zákonom, podľa ktorého kandidát musí byť preukázateľne významná osobnosť v oblasti práva, signalizujú, že sudcom luxemburského súdu sa môže stať len komplexná osobnosť. „A také hľadáme. Zatiaľ bezvýsledne, hoci, popravde, navrhli sme dvoch kandidátov, ktorí sa blížili takému záveru, žiaľ, každému z nich chýbal jeden komponent osobnej výbavy, čo však poradný panel neodpúšťa. Viac k tomu sa nedá povedať. Mrzí ma táto situácia, ale neviem urobiť nič iné, než vyhlásiť ďalšie voľby dvoch kandidátov na Všeobecný súd EÚ,“ uzavrel Mazák s tým, že o situácii rokuje aj s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (nom. SaS).

Neuspeli ani Patakyová či Procházka

Slovensko nedokáže obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu v Luxemburgu od roku 2016. Naposledy poradný výbor Rady EÚ neodporučil Martinu Jánošikovú, ktorej chýbal dostatok rokov praxe vo vysokých sudcovských alebo právnických pozíciách. Na súd poslalo Slovensko okrem nej aj ďalších štyroch kandidátov, zakaždým však neúspešne. Najprv neuspela Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka. Po nej neuspel ani expolitik Radoslav Procházka, ktorému poradný súdny výbor vyčítal nedostatočný morálny kredit. Ivan Rumana nepochodil pre slabú vedomosť o prejednávanej agende. Slovensko vyslalo aj Michala Kučeru, no ani jeho poradný výbor neodporučil. Slovensko je tak v počte neúspešných pokusov rekordérom. Teraz hrozí, že Slovensko nedokáže obsadiť ani post sudcu Všeobecného súdu, ktorý by mal nahradiť súčasného sudcu Juraja Schwarcza.

Viac k témam: sudca, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko stále nemá vhodného kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, nikto sa nehlási © SITA Všetky práva vyhradené.

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Neochota strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) podpísať sa pod návrh na odvolanie premiéra Eduarda Hegera znamená mesiac alebo dva, ktoré chce dať Robert Fico tejto vláde. Na tlačovej besede to povedal predseda strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini. Hlas-SD dopoludnia informoval, že začne zbierať podpisy na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). Zároveň oznámil, že iba odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (nom. SaS) nestačí, a preto strana sťahuje návrh, o ktorom mal dnes podvečer rokovať parlament. Za nedostatočné tiež Pellegrini označil odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Na tento postup Hlasu-SD reagoval šéf Smeru-SD, ktorý to označil za veľkú chybu. Naopak, Pellegrini povedal, že koalícia by podržala Kolíkovú a aj Mikulca. „To ste už videli, aby sa koalícia zbavovala svojho ministra cez parlament?“ spýtal sa Pellegrini. „Dnes sa baviť len o Kolíkovej alebo Mikulcovi je smiešne,“ mienil líder Hlasu-SD a doplnil, že treba „ísť po krku celej vláde“. Podľa neho si chce Fico dokazovať, že je šikovnejší. „Nie sme tu na to, aby sme robili politiku Roberta Fica,“ zdôraznil Pellegrini s tým, že Fico má verejnosti oznámiť, že nechce podpísať návrh Hlasu-SD na odvolanie celej vlády.

Viac k témam: predseda strany Hlas-SD, predseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Dokazuje si, že je šikovnejší ako Hlas-SD, pustil sa Pellegrini do Fica © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 5649

Reklama