25. júl 2021
Facebook
utorok, 13 jún 2017 13:06

Putin je zlodej, kričali demonštranti v Rusku. Polícia pozatýkala vyše tisíc ľudí vrátane Navaľného

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 13. júna, 07:46
MOSKVA 12. júna (WebNoviny.sk) - Na protivládnych demonštráciách v Rusku zatkli v pondelok vyše tisíc ľudí, vrátane opozičného lídra Alexejeho Navaľného, ktorého zadržali ešte pred jeho domom, keď odchádzal na protest do centra Moskvy.

Navaľného poslali za mreže

Súd Navaľného ešte v ten istý večer poslal na 30 dní za mreže za opätovné porušenie zákona o verejnom zhromažďovaní. Navaľnyj trest potvrdil aj prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter, kde tiež zažartoval, že nestihne koncert Depeche Mode v Moskve. Hovorkyňa Navaľného protikorupčného hnutia Kira Jarmyšová navyše medzitým informovala, že v ich kanceláriách v centre Moskvy vypli elektrinu. Navaľnyj v pondelok na poslednú chvíľu požiadal úrady o povolenie zmeny miesta moskovskej demonštrácie, keďže tvrdil, že na pôvodne plánovanom mieste bránia policajti robotníkom v stavbe pódia. Úrady sa k jeho žiadosti nevyjadrili, moskovská polícia naopak varovala, že "akékoľvek provokačné akcie zo strany demonštrantov budú vyhodnotené ako ohrozovanie verejného poriadku a okamžite potlačené".

"Putin je zlodej", kričali demonštranti

Podľa agentúry AP zadržala polícia v Moskve vyše 800 ľudí a v Petrohrade viac ako 500. Demonštrácie sa konali aj v mnohých ďalších ruských mestách, na Navaľného webstránke boli zverejnené napríklad fotografie z protestov vo Vladivostoku a Chabarovsku, na ktorých sa zúčastnilo niekoľko stoviek demonštrantov. Na protestoch v Moskve sa podľa odhadov zúčastnilo zhruba päťtisíc ľudí a demonštrácia v Petrohrade údajne pritiahla až 10-tisíc ľudí. Informácie o počte účastníkov sa však rôznia. "Hanba!" a "Putin je zlodej" kričali stovky demonštrantov v Petrohrade, zatiaľ čo desiatky z nich zatýkala polícia.

Protesty sa konali aj v marci

Pri protestoch, ktoré Navaľnyj organizoval v Moskve 26. marca, zatkli policajti viac ako tisíc demonštrantov. Sám Navaľnyj strávil po tejto demonštrácii vo väzení dva týždne. Krátko po prepustení ho navyše neznámy útočník polial takzvanou "zeľonkou", dezinfekčným prostriedkom, ktorý je už tradičnou zbraňou používanou radikálnymi stúpencami prezidenta Vladimira Putina v boji proti jeho odporcom. Navaľnyj má po tomto útoku poškodené oko. Navaľnyj je v súčasnosti - minimálne od vraždy opozičného vodcu Borisa Berezovského, z ktorej objednania mnohí podozrievajú Putina - najviditeľnejším a najpopulárnejším predstaviteľom ruskej opozície. Do pozornosti verejnosti sa dostal pôvodne najmä ako bloger, upozorňujúci na korupčné kauzy súvisiace s najvyššími predstaviteľmi štátu. Navaľnyj už ohlásil, že sa chce v roku 2018 uchádzať o funkciu ruského prezidenta.

Viac k témam: Alexej Navaľnyj, protest, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin je zlodej, kričali demonštranti v Rusku. Polícia pozatýkala vyše tisíc ľudí vrátane Navaľného © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 389 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner